Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, lepaterious είπε

Ναι προφανώς, αλλά πάλι τι σχέση έχει αυτό όταν τα pre-order έγιναν κανονικά η παραγωγή δεν σταμάτησε πουθενά, δηλαδή η Sony δεν θα μπορούσε να κρατήσει 10 κομμάτια να τα δώσει κάπου? Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου με την πανδημία που κολλάει, βγήκε η Sony και είπε delay η κονσόλα γιατί έκλεισε το εργοστάσιο? Κανονικά δεν θα κυκλοφορήσει? Η ερώτηση είναι πολύ απλή γιατί δεν την δίνει σε διάφορους σου λέω εναν αριθμό πες 10 κονσόλες. Μα δεν θα την μεταφέρει η Sony μέχρι το σπίτι του youtuber η στα γραφεία του DF. Δηλαδή την ms γιατί δεν την σταμάτησε να την δώσει σε 10 - 20 ατομα? Και εκεί η πανδημία δεν ισχύει? 

Απο οτι διαβασα θα αρχισει να δινει κονσολες πρωτα στους ιαπωνες youtuber απο τις 6 οκτωβριου

Υπομονη και λογικα θα δουμε και το αναμενομενο hardware κομματι του μηχανηματος

Η λογικη λεει οτι η καθε εταιρια εχει την δικη της στρατηγικη φιλοσοφια

7 ώρες πριν, Saloufas είπε

PS5 backwards compatibility explained

It's important to note that only games from the top 100 games played by PS4 users will be backwards compatible by launch and, even then, the whole list might not be available. The list of backwards compatible games for the PS5 will steadily grow after the console's release.

wtf GIF

Και εδώ προηγούμενη δήλωση του Jim Ryan! Απολαύστε κωλοτούμπες!

Sony’s Jim Ryan has confirmed that 99% of PS4 games will work on PS5 with backwards compatibility when the PS5 launches in November.

UniformMetallicJackal-max-1mb.gif

Κουκουρουκου ειδηση.Οτι να ειναι πραγματικα

Απορω πραγματικα ο αρθογραφος πως καταφερε να μπερδευτει μονος του

Δηλαδη βγηκε ο ιδιος ο προεδρος της σονυ και ειπε επισημος οτι το ps5 θα παιζει ολα τα παιχνιδια κατα 99.9% για να πεταξει φουμαρα?

Μηπως μπερδευει εκεινους τους τιτλους που θα παιζουν σε μεγαλυτερη αναλυση με υψηλοτερα καρε αποδοσης(framerate)?

Επιπλεον το αθρο ειναι απο την προηγουμενη εβδομαδα.Λολ

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Δεν νομίζω να έχει κάποια ουσιαστική διαφορά από του PS4 Pro, ώς γενική φιλοσοφία.

Μία motherboard είναι, με μάλλον ένα radiator fan, εισαγωγή από τις μικρές γρίλιες μπροστά και εξαγωγή πίσω.

Οπότε μιλάμε για μιά τελείως αθόρυβη κονσόλα, ακριβώς όπως το PS4 Pro, νοουμένου ότι φοράς καλά ακουστικά.

Εσυ απο που το ξερεις αυτο¨?και το αναφερεις και με βεβαιοτητα?

Εχουμε δει κανα hardware teardown και δεν το πηραμε χαμπαρι?

Επισημος ακομα δεν ξερουμε πως ειναι φτιαγμενο το συστημα ψυξης του ps5(οι ιδιοι ειχαν μονο αναφερει οτι ειναι πολυ υπερηφανοι για αυτο που καταφερανε στο ps5

Αραξε και μην βιαζεσαι να βγαζεις λανθασμενα συμπερασματα απο τοσο νωρις.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geor92 είπε

Καλησπέρα σας! Από που προτείνετε να παραγγείλω τώρα το PS5; Εννοώ από πιο κατάστημα είναι πιο πιθανό να το έχω νωρίτερα; Ευχατιστώω!!

Αν το ξεραμε θα παντρευομασταν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, geor92 είπε

Καλησπέρα σας! Από που προτείνετε να παραγγείλω τώρα το PS5; Εννοώ από πιο κατάστημα είναι πιο πιθανό να το έχω νωρίτερα; Ευχατιστώω!!

Ρώτα μια στη Vodafone oi οποίοι βγάλανε προπαραγγελίες πριν 1-2 μέρες μήπως έχουν εξασφαλίσει κάποια κομμάτια. Απο εκεί και πέρα άγνωστο.

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spartan29gr είπε

Κουκουρουκου ειδηση.Οτι να ειναι πραγματικα

Απορω πραγματικα ο αρθογραφος πως καταφερε να μπερδευτει μονος του

Δηλαδη βγηκε ο ιδιος ο προεδρος της σονυ και ειπε επισημος οτι το ps5 θα παιζει ολα τα παιχνιδια κατα 99.9% για να πεταξει φουμαρα?

Μηπως μπερδευει εκεινους τους τιτλους που θα παιζουν σε μεγαλυτερη αναλυση με υψηλοτερα καρε αποδοσης(framerate)?

Επιπλεον το αθρο ειναι απο την προηγουμενη εβδομαδα.Λολ

Μιλάς για τον ίδιο Πρόεδρο, αυτό το ΤΕΡΑΣ αξιοπιστίας που πριν λίγες εβδομάδες ΕΠΙΣΗΜΩΣ μας έλεγε "we believe in generations" και τελικά μάθαμε από τα ψιλά γράμματα στα Βίντεο των παιχνιδιών στην παρουσίαση ότι τα next-gen  έγιναν ξαφνικά current-gen και θα τρέχουν και σε HDD 100mb/s? E!!! άμα το είπε η προεδράρα μας δεν χωρά αμφιβολία και αμφισβήτηση από κανέναν!

ΕΙΠΑΜΕ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ.

 

Επεξ/σία από Saloufas
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Εσυ απο που το ξερεις αυτο¨?και το αναφερεις και με βεβαιοτητα?

Εχουμε δει κανα hardware teardown και δεν το πηραμε χαμπαρι?

Επισημος ακομα δεν ξερουμε πως ειναι φτιαγμενο το συστημα ψυξης του ps5(οι ιδιοι ειχαν μονο αναφερει οτι ειναι πολυ υπερηφανοι για αυτο που καταφερανε στο ps5

Αραξε και μην βιαζεσαι να βγαζεις λανθασμενα συμπερασματα απο τοσο νωρις.

Από το form factor είναι πασιφανής η βασική λειτουργία ψύξης. Οι γρίλιες είναι σε εμφανέστατο σημείο. Αν από την άλλη βάλεις την κονσόλα ξαπλωτη, φαίνεται η ομοιότητα όσον αφορά τη χωροθέτηση του drive και των γριλιων σε σχέση με το PS4.

Οπότε, βασισμένος σε αυτά, δεν θεωρώ ότι το σύστημα ψύξης έχει εκπλήξεις.

Από την άλλη,το σχολιο μου για τον θόρυβο είναι ειλικρινέστατο. Τόσα χρόνια που παίζω με το PS4 Pro μου, ουδέποτε άκουσα θόρυβο. Ναναι καλά τα ακουστικά μου. 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Από την άλλη,το σχολιο μου για τον θόρυβο είναι ειλικρινέστατο. Τόσα χρόνια που παίζω με το PS4 Pro μου, ουδέποτε άκουσα θόρυβο. Ναναι καλά τα ακουστικά μου. 

Αν άκουγες θόρυβο και με τα ακουστικά, σε απόσταση 2-3 μέτρων απο την τιβί φαντάζομαι, θα έπρεπε να είναι τραχτέρ. Βασικά θα έπρεπε να ακούγεται αμυδρά με 0 ήχο τριγύρω. Οτιδήποτε άλλο απο αυτό για κονσόλα, είναι φάουλ. Εγώ σε ένα ps4 slim που έχω, ακούω λίγο το ζόρι αλλα τπτ τραγικό. Κατα γενική ομολογία όμως, τα είχε σκατώσει λίγο η Sony στον τομέα αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χει κάνει μαντάρα η sony ούτε dev kits για το football manager δεν στέλνει? Αντικείμενα σκεφτόμενος άμα τα ίδια έκανε η Microsoft θα την είχαμε δικάσει ήδη και δεν λέω για το fm μόνο, τα exclusives την σώζουν αλλά σαν συνολική εικόνα το xbox είναι πιο μπροστά σε όλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

ΤΟ des σε δυσκολια με πιο souls Μοιαζει?η bb ktl

Με κανενα για εμενα, παντως ειναι κοντα στο Ds και μακρια απο BB/DS3. :P  Γενικα ειναι το πιο "απροσιτο" souls για καποιον που δεν εχει παιξει τα προηγουμενα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

ΤΟ des σε δυσκολια με πιο souls Μοιαζει?η bb ktl

Κανενα, εχει ενα σωρο mechanics που δεν τα αξιοποιησαν με τα υπολοιπα που ακολουθησαν. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panther_512 είπε

Από το form factor είναι πασιφανής η βασική λειτουργία ψύξης. Οι γρίλιες είναι σε εμφανέστατο σημείο. Αν από την άλλη βάλεις την κονσόλα ξαπλωτη, φαίνεται η ομοιότητα όσον αφορά τη χωροθέτηση του drive και των γριλιων σε σχέση με το PS4.

Οπότε, βασισμένος σε αυτά, δεν θεωρώ ότι το σύστημα ψύξης έχει εκπλήξεις.

Από την άλλη,το σχολιο μου για τον θόρυβο είναι ειλικρινέστατο. Τόσα χρόνια που παίζω με το PS4 Pro μου, ουδέποτε άκουσα θόρυβο. Ναναι καλά τα ακουστικά μου. 

Mαλλον προσπαθει να τρολαρεις αλλα δεν πειθεις

Τωρα αυτο που λες περι γριλιες μονο εσυ το λες αυτο

Μηπως εισαι  τελικα ο σουπερμαν ?και ειδες το μηχανημα εσωτερικα με τις ακτινες χ που εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χεχε, σε καμία περίπτωση δεν τρολάρω. Απλά εκφράζω την άποψή μου αστειευόμενος.

Αναφορικά με το σύστημα ψύξης, ένα educated guess κάνω, βασιζόμενος στο form factor του PS4 Pro και αυτού που βλέπουμε στο PS5. Προσωπικά δεν βλέπω κάποια τρομερή διαφορά στο σχεδιασμό, πέραν από το πλαστικό περίβλημα.

Αν είμαι σωστός, τότε καλώς. Αν είμαι λάθος, πάλι καλώς. Δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.

Για το θέμα του θορύβου, αστειευόμενος δήλωσα 2 πράγματα: Αφενός αν το σύστημα ψύξης είναι όντως παραπλήσιο με του PS4 Pro, τότε θα υπάρχει σίγουρα κάποιος έντονος θόρυβος, αφετέρου κάτι τέτοιο είναι παντελώς αδιάφορο για τους gamers που συνηθίζουν να παίζουν με ακουστικά. Σε αυτούς τους gamers ανήκω και εγώ και ουδεμία φορά άκουσα τον περιβόητο θόρυβο του PS4 Pro, διότι ποτέ δεν έπαιξα χωρίς ακουστικά.

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...