Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Συγνώμη να ρωτήσω.

Α) Αυτό που λένε ότι τα παιχνίδια πλέον θα ξεκινάνε στα 80. Αυτό ισχύει για όλα τα ΑΑΑ υποθέτω σωστά ? Κάποια δευτεροκλασσατα ιντι ριμέικ κτλ θα είναι χαμηλότερα έτσι? 

Β) Και επίσης οι τιμές θα είναι για παντού για όλα τά καταστήματα? Γιατί και τόσο καιρό στις δημοφιλείς πορτοκαλί κόκκινες αλυσίδες ετσι και αλλιώς δε κοστίζουν 70?? Στα σκρουτζομαγαζα όμως ξεκινάνε τα φρέσκα παιχνίδια από 50-55. Πλεον δήλ σε όλους τους εμπόρους θα είναι 80? Δεν το κατάλαβα αυτό 

Γ) και μια πιο θεωρητική. Έστω ότι ξεκινάνε από 80. Λογικά με τον χρόνο και τις αγορές δεν θα πέσει όπως γίνεται συνήθως ? Δηλ είναι καλύτερα στη νιντεντο που οτιδήποτε έχει τη στάμπα του Μάριο πωλείται ίδια τιμή εδώ και 10 χρόνια (Περισσότερο αναφέρομαι στα wiiu αλλά και στα switch mario Odyssey botw) που κάθε κάτοχος Switch έχει το botw και εξακολουθεί να είναι ίδια τιμή. 

Α) Λογικά δεν θα ξεκινάνε όλα τα games full price 79e.Όπως και τώρα δεν κοστίζουν όλα τα παιχνίδια 69e. 

Β) Όπως και τώρα μπορείς να βρεις παιχνίδια Day 1 σε χαμηλότερες τιμές από αυτές την προτεινόμενης λιανικης σε διάφορα σκρουτζομαγαζα το ίδιο θα συμβαίνει και για αυτά του ps5. Μην περιμένεις με την καμία όμως να δίνεις 55e για ΑΑΑ day 1. Το πιο πιθανό είναι να παίζουν στα 65-70 πλέον. 

Γ} Αυτό που κάνει η Ν είναι και καλό και κακό. Είναι ακριβά μεν αλλά έτσι δείχνει ότι σέβεται τα δημιουργηματα της. Ξέρεις ότι ποτέ δεν θα τα σκοτώσει 10e σε sales επομένως δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην τα πάρεις Day 1. Αν θες να τα πουλήσεις κάποια στιγμή ακόμα και μετά από δύο τρία χρόνια θα έχεις ελάχιστη χασούρα. Αν πάρεις τώρα το demon's τώρα full price σε έναν χρόνο δεν θα το πουλήσεις περισσότερο από 20-25e. Φυσικά θα έχεις πάρει την εμπειρία και αυτό είναι που μετράει, οικονομικά ωστόσο θα έχεις βγει χαμένος. 

Γενικά, το discless μοιάζει η πιο ασύμφορη next gen κονσόλα μακράν. Κλειδώνεσαι στο store της Sony, ούτε game pass έχεις, ούτε τόσο καλές προσφορές παίζουν στα κλειδαδικα όπως για το Xbox. 

Επεξ/σία από lebron15
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, lebron15 είπε

Γενικά, το discless μοιάζει η πιο ασύμφορη next gen κονσόλα μακράν. Κλειδώνεσαι στο store της Sony, ούτε game pass έχεις, ούτε τόσο καλές προσφορές παίζουν στα κλειδαδικα όπως για το Xbox. 

Συμφωνώ απολύτως. Πιστεύω θα έχει μεγάλη αποτυχία σε πωλήσεις, ειδικά τώρα που θα αυξηθεί και η τιμή των παιχνιδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Συμφωνώ απολύτως. Πιστεύω θα έχει μεγάλη αποτυχία σε πωλήσεις, ειδικά τώρα που θα αυξηθεί και η τιμή των παιχνιδιών.

στο ps4 μια χαρά τιμές σε πρόσφορες εβγαζε το plus πάντως, ειδικά αν είχες και share το account σου με κάποιο φιλο κ τα μοιραζόσουν. φυσικά και εγώ είμαι υπερ. της εκδοσής με το cd αλλά μη τα ισοπεδώνουμε. Btw στο κύκλο μου 7 άτομα οι 4ς θα πάρουν χωρίς disk.

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

στο ps4 μια χαρά τιμές σε πρόσφορες εβγαζε το plus πάντως, ειδικά αν είχες και share το account σου με κάποιο φιλο κ τα μοιραζόσουν. φυσικά και εγώ είμαι υπερ. της εκδοσής με το cd αλλά μη τα ισοπεδώνουμε. Btw στο κύκλο μου 7 άτομα οι 4ς θα πάρουν χωρίς disk.

Στο κατοστάρικο διαφορά, δεν πολυαξίζει να λέμε την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

στο ps4 μια χαρά τιμές σε πρόσφορες εβγαζε το plus πάντως, ειδικά αν είχες και share το account σου με κάποιο φιλο κ τα μοιραζόσουν. φυσικά και εγώ είμαι υπερ. της εκδοσής με το cd αλλά μη τα ισοπεδώνουμε. Btw στο κύκλο μου 7 άτομα οι 4ς θα πάρουν χωρίς disk.

Πες μου έναν αντικειμενικό λόγο να αγοράσεις χωρίς disk. 

5 λεπτά πριν, chncynic είπε

Στο κατοστάρικο διαφορά, δεν πολυαξίζει να λέμε την αλήθεια.

Μα στα 7 χρόνια, 3 games να πάρεις μεταχειρισμένα την έβγαλες τη διαφορά! Χωρίς να λαμβάνω υπόψη τη μεταπωλητική αξία (σίγουρα το digital only θα χάσει πολύ μεγάλο ποσό κατευθείαν σε σχέση με το disk). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Πες μου έναν αντικειμενικό λόγο να αγοράσεις χωρίς disk. 

Γιατι ετσι θελουν ρε συ, η απάντηση ειναι δε θέλω cd κ σαβουρα στο playroom κ σιγά ποσα disk αγόρασα αυτή τη γενια ε αφου κάνουμε κ share σιγά τα 10 ε θα σου λείψουν ,  ούτως η αλλος τα παιρνω day one που είναι ακριβά ktl. Οπως ειπα κ στο αλλο topic σταματήστε να σκευτεστε με δεδομένο οτι ολοι κοιτάνε τη τσέπη αποκλειστικά. υπάρχει κατηγορία ανθρωπων που δε θα τους λείψουν τα 10 20 50 100 ευρω μια στο τόσο, αγοράζουν αυτό που τους γεμίζει και τέλος.

Εγω πχ  θέλω το disk μονο κ μονο γτ εχω αρκετα απο ps4 , ουτως η άλλος 3/5 φορες αγοράζω day One με share κ μου βγαίνει μισή τιμη , το χαίρομαι μαζί με φιλο μου σχολιάζουμε κ παίζουμε συγχρόνως. το τερματιζουμε κ οι 2 κ οκ δωσαμε απο 30-40 ε για 15-20 ωρες χαλαλι. Να λάβουμε υπόψην και το δεδομένο οτι  αρκετοί δε μπαίνουνε καν κ στη διαδικασία των μεταχειρισμένων. 

θα μου πεις δεν τους βλέπεις αντικειμενικούς λογους, οκ μαζι σου δε μπορείς ομως να παραβλεψεις τη πραγματικοτητα και αυτη είναι οτι υπαρχει και αυτή η μεριδα κόσμου 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Συμφωνώ απολύτως. Πιστεύω θα έχει μεγάλη αποτυχία σε πωλήσεις, ειδικά τώρα που θα αυξηθεί και η τιμή των παιχνιδιών.

Καλύτερα. Nα μην αγοράζουν το digital και να βρούμε ευκολα κονσόλα να πάρουμε

Επεξ/σία από vorlon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται παράξενο να πάρεις την digital έκδοση. Ας πω εγώ γιατί είναι η έκδοση που σκέφτομαι να πάρω αν και όχι αμέσως: 

-εχω εδώ και χρόνια που είμαι πλήρως digital, είτε σε ps4, είτε σε pc

-δεν έχω κάποιο φίλο που θα μπορούσα να ανταλλάσσω μαζί του τα δισκάκια

-δεν με ενδιαφέρει να πουλήσω κανένα από τα παιχνίδια που έχω αγοράσει

-το store έχει κάθε εβδομάδα και μερικές εκπτώσεις οπότε πάντα βρίσκω σχετικά φθηνά παιχνίδια με αποτέλεσμα ένα σχετικά τεράστιο backlog. Εννοείται πως στα physical οι τιμές πέφτουν πιο γρήγορα ακόμα και day one, αλλά έτσι και αλλιώς εδώ και μερικά χρόνια σπάνια παίρνω την πρώτη μέρα (εδώ βοηθά και το backlog)

-δεν έχω χώρο στο σπίτι πια για τόσα κουτιά

-μου έρχεται κρίμα το τόσο πολύ πλαστικό

-βαζεις το δισκάκι και αρχίζει και κατεβάζει κάτι γιγα patch, οπότε δεν είναι όπως παλιά όπου ήξερες ότι άμα έχεις τη physical έκδοση, έχεις και το πλήρες παιχνίδι

Δεν λέω πως σίγουρα θα πάρω την digital έκδοση όταν έρθει η μέρα, αλλά άμα έκανα τώρα την αγορά κατά 90% αυτό θα έπαιρνα

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται παράξενο να πάρεις την digital έκδοση. Ας πω εγώ γιατί είναι η έκδοση που σκέφτομαι να πάρω αν και όχι αμέσως: 

-εχω εδώ και χρόνια που είμαι πλήρως digital, είτε σε ps4, είτε σε pc

Μπορείς να συνεχίσεις να είσαι

-δεν έχω κάποιο φίλο που θα μπορούσα να ανταλλάσσω μαζί του τα δισκάκια

Μπορεί να βρεις κάποιον στο insomnia τα 7 επόμενα χρόνια. Επίσης δεν χρειάζεται να τον κάνεις φίλο, μόνο δισκάκια αντάλλαξε 

-δεν με ενδιαφέρει να πουλήσω κανένα από τα παιχνίδια που έχω αγοράσει

Μπορεί να βρεις κάποιο στα 7 χρόνια που να μην σου άρεσε τελικά βρε αδερφέ

-το store έχει κάθε εβδομάδα και μερικές εκπτώσεις οπότε πάντα βρίσκω σχετικά φθηνά παιχνίδια με αποτέλεσμα ένα σχετικά τεράστιο backlog. Εννοείται πως στα physical οι τιμές πέφτουν πιο γρήγορα ακόμα και day one, αλλά έτσι και εδώ και μερικά χρόνια σπάνια παίρνω την πρώτη μέρα (εδώ βοηθά και το backlog)

Μπορεί στα 7 χρόνια να βγει ένα σούπερ ντούπερ υπερπαιχνίδι που να θες να το πάρεις σχετικά άμεσα

-δεν έχω χώρο στο σπίτι πια για τόσα κουτιά

Αγόρασε digital games τότε. Guess what, μπορείς να το κάνεις και στο disk version!

-μου έρχεται κρίμα το τόσο πολύ πλαστικό

Πάρε επαναχρησιμοποιούμενη οικολογική κούπα για γέμισμα καφέ. 

-βαζεις το δισκάκι και αρχίζει και κατεβάζει κάτι γιγα patch, οπότε δεν είναι όπως παλιά όπου ήξερες ότι άμα έχεις τη physical έκδοση, έχεις και το πλήρες παιχνίδι

Τα ίδια γίγα ή / και περισσότερα κατεβάζεις και με το digital 

Δεν λέω πως σίγουρα θα πάρω την digital έκδοση όταν έρθει η μέρα, αλλά άμα έκανα τώρα την αγορά κατά 90% αυτό θα έπαιρνα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται παράξενο να πάρεις την digital έκδοση. Ας πω εγώ γιατί είναι η έκδοση που σκέφτομαι να πάρω αν και όχι αμέσως: 

-εχω εδώ και χρόνια που είμαι πλήρως digital, είτε σε ps4, είτε σε pc

-δεν έχω κάποιο φίλο που θα μπορούσα να ανταλλάσσω μαζί του τα δισκάκια

-δεν με ενδιαφέρει να πουλήσω κανένα από τα παιχνίδια που έχω αγοράσει

-το store έχει κάθε εβδομάδα και μερικές εκπτώσεις οπότε πάντα βρίσκω σχετικά φθηνά παιχνίδια με αποτέλεσμα ένα σχετικά τεράστιο backlog. Εννοείται πως στα physical οι τιμές πέφτουν πιο γρήγορα ακόμα και day one, αλλά έτσι και εδώ και μερικά χρόνια σπάνια παίρνω την πρώτη μέρα (εδώ βοηθά και το backlog)

-δεν έχω χώρο στο σπίτι πια για τόσα κουτιά

-μου έρχεται κρίμα το τόσο πολύ πλαστικό

-βαζεις το δισκάκι και αρχίζει και κατεβάζει κάτι γιγα patch, οπότε δεν είναι όπως παλιά όπου ήξερες ότι άμα έχεις τη physical έκδοση, έχεις και το πλήρες παιχνίδι

Δεν λέω πως σίγουρα θα πάρω την digital έκδοση όταν έρθει η μέρα, αλλά άμα έκανα τώρα την αγορά κατά 90% αυτό θα έπαιρνα

 

σε ολα μαζι σου...και εγω ολα digital τα εχω στο ps4. Αλλα δε βρισκω το 100ικο ικανο λογο για να  περιοριστω...Ας υπαρχει και ας σκονιζεται οπως του ps4...Απο εκει και περα απολυτα δεκτο το σκεπτικο σου...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xavier είπε

σε ολα μαζι σου...και εγω ολα digital τα εχω στο ps4. Αλλα δε βρισκω το 100ικο ικανο λογο για να  περιοριστω...Ας υπαρχει και ας σκονιζεται οπως του ps4...Απο εκει και περα απολυτα δεκτο το σκεπτικο σου...

Ναι και εγώ δεν είμαι απόλυτος ότι θα πάω κατευθείαν στην digital, όπως έγραψα και στο πρώτο μύνημα μου. Απλώς ανέφερα ορισμένους από τους λόγους για τους οποίους σκέφτομαι ότι μπορεί να την επιλέξω, μιας και βλέπω ότι συχνά πολλοί αναρωτιούνται τον λόγο αγοράς της. Μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα θα δούμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Ναι και εγώ δεν είμαι απόλυτος ότι θα πάω κατευθείαν στην digital, όπως έγραψα και στο πρώτο μύνημα μου. Απλώς ανέφερα ορισμένους από τους λόγους για τους οποίους σκέφτομαι ότι μπορεί να την επιλέξω, μιας και βλέπω ότι συχνά πολλοί αναρωτιούνται τον λόγο αγοράς της. Μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα θα δούμε

Εγω εξακολουθω να διατηρω φυσικη συλλογη, αλλά σεβομαι απολυτα την αιτιολογημενη ενδεχομενη επιλογη σου. 

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο digital παντως δεν θα μπορεις να βαλεις τις τσοντες που εχεις σε dvd κ bluray :P :lol: με λιγα λογια εχεις κονσολα και bluray player σε μια συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, icenex είπε

Στο digital παντως δεν θα μπορεις να βαλεις τις τσοντες που εχεις σε dvd κ bluray :P :lol: με λιγα λογια εχεις κονσολα και bluray player σε μια συσκευη.

Σετάρεις ένα DLNA server στο PC και εισαι κομπλε... 😁😁😁😁😁😁

Επεξ/σία από vorlon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...