Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείται πως καταλαβαίνω μερικούς που θα προτιμήσουν το digital,αλλά εγώ σε αυτή τη γενιά με το Xbox one sad έχω μετανιώσει ορισμένες φορές (και το πήρα με προσφορά στα 99€) όταν πηγαίνω σε καταστήματα και βλέπω games που θα ήθελα να δοκιμάσω (και δεν έχει στο game pass) 9€ και στο store έχουν 60άρια. 

Και όλα τα επιχειρήματα εκτός της τιμής δε στέκουν, καθώς ότι κάνει η μία κονσόλα κάνει και η άλλη μόνο που η μια σου στερεί την επιλογή με το δισκάκι.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stevenfins είπε

Ναι και εγώ δεν είμαι απόλυτος ότι θα πάω κατευθείαν στην digital, όπως έγραψα και στο πρώτο μύνημα μου. Απλώς ανέφερα ορισμένους από τους λόγους για τους οποίους σκέφτομαι ότι μπορεί να την επιλέξω, μιας και βλέπω ότι συχνά πολλοί αναρωτιούνται τον λόγο αγοράς της. Μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα θα δούμε

Έχω παραγγείλει αυτό με που παίρνει το δισκάκι και σε καμία περίπτωση δεν θα έπαιρνα το digital γιατί θα με περιορίσει και η διαφορά των 100 ευρώ είναι μικρή, από τη στιγμή όμως που λες πως χρησιμοποιείς κυρίως το store μπορείς να πάρεις το digital, να κρατήσεις το 100ρικο και να το ρίξεις αργότερα για κανένα δίσκο μεγαλύτερο, αντίστοιχων επιδόσεων από αυτόν που θα έχει μέσα όταν θα έχουν πέσει οι τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, playtak said:

Στο εξωτερικό πάντως οι περισσότεροι πάνε για digital γιατί οι τιμές που έχουν στα μαγαζιά και στο store ειναι ίδιες

Σε ποιο εξωτερικό? 

Αγγλία για παράδειγμα μια χαρά φθηνότερα μαγαζιά υπάρχουν σε σχέση με τα digital. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι σε τι τιμη θα βρισκεις τα physical σχετικα συντομα (πχ 1-2 μηνες μετα την κυκλοφορια) και σε τι τιμη θα ειναι στο store, πχ το ghost of tsushima το πηρα 55ε απο skroutz ενω στο psn για digital ζητουν 70ε. 15ε διαφορα δεν ειναι και λιγο απο τη στιγμη που γενικα αγοραζεις παιχνιδια διοτι στα 6-7 παιχνιδια εχεις κανει αποσβεση χωρις να αναφερω καν τη δυνατοτητα μεταπωλησης/δανεισμου κλπ. 

Γενικα οπως εχω ξαναπει ειμαι fan του digital αλλα θα πρεπει οι κονσολες να μου δωσουν ενα μεγαλυτερο κίνητρο απο τα εφαπαξ 100ε που θα γλυτώσω στην αγορα κονσολας και ξερω οτι θα κανω αποσβεση γρηγορα. Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει και κατι αντιστοιχο του gamepass πχ να περιμενω 2-3 μηνες να μπει στην X συνδρομητική υπηρεσια θεωρώ την αγορα all-digital ανουσια γιατι στην ουσια θα πληρωνεις περισσοτερο μονιμα περιμενοντας αν και ποτε θα μπει κατι σε digital sale.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Σε ποιο εξωτερικό? 

Αγγλία για παράδειγμα μια χαρά φθηνότερα μαγαζιά υπάρχουν σε σχέση με τα digital. 

Βασικά για usa λέω πιο πολύ και επειδή είχα ένα φίλο από Γερμανία,η τουλάχιστον έτσι λένε ότι είναι το ίδιο οι τιμές στα μαγαζια με το store και εμένα μου έκανε εντύπωση αλλά για να λες ότι Αγγλία παίζει το ίδιο όπως Ελλάδα μάλλον είναι ψιλό άσχετοι και δεν ψάχνουν για μικρότερα μαγαζια η για μεταχειρισμένα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απορω γιατι το digital δεν ειναι πιο φθηνο σε σχεση με το retail ουτε κουτακια χρειαζονται ουτε χαρτι ουτε δισκακι ουτε τιποτα και γλυτωνουν και τα εξοδα μεταφορας στους retailers παραυτα τα βλεπεις να εχουν φιξ τιμες και να μην πεφτουν ουτε με περιστροφο στον κροταφο που λεει ο λογος. Κανονικα τα digital επρεπε να πεφτουν πιο γρηγορα οι τιμες τους και μην σας πω οτι θα επρεπε να ειναι ενα 10αρικο κατω απο τις retail εκδοσεις day one..Και τα λεω εγω που επι το πληστον προτιμω φυσικες κοπιες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icenex είπε

Εγω απορω γιατι το digital δεν ειναι πιο φθηνο σε σχεση με το retail ουτε κουτακια χρειαζονται ουτε χαρτι ουτε δισκακι ουτε τιποτα και γλυτωνουν και τα εξοδα μεταφορας στους retailers παραυτα τα βλεπεις να εχουν φιξ τιμες και να μην πεφτουν ουτε με περιστροφο στον κροταφο που λεει ο λογος. Κανονικα τα digital επρεπε να πεφτουν πιο γρηγορα οι τιμες τους και μην σας πω οτι θα επρεπε να ειναι ενα 10αρικο κατω απο τις retail εκδοσεις day one..Και τα λεω εγω που επι το πληστον προτιμω φυσικες κοπιες...

Κονομάνε ένα δεκαρικο παραπανω ανά παιχνιδι, γι'αυτο δεν τις βάζουν πιο κάτω. 

Σιγά σιγά θα παει προς τα εκεί το πραγμα, δυστυχώς κατά τη γνώμη μου (ξεκάθαρα δική μου άποψη) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, icenex είπε

Εγω απορω γιατι το digital δεν ειναι πιο φθηνο σε σχεση με το retail ουτε κουτακια χρειαζονται ουτε χαρτι ουτε δισκακι ουτε τιποτα και γλυτωνουν και τα εξοδα μεταφορας στους retailers παραυτα τα βλεπεις να εχουν φιξ τιμες και να μην πεφτουν ουτε με περιστροφο στον κροταφο που λεει ο λογος. Κανονικα τα digital επρεπε να πεφτουν πιο γρηγορα οι τιμες τους και μην σας πω οτι θα επρεπε να ειναι ενα 10αρικο κατω απο τις retail εκδοσεις day one..Και τα λεω εγω που επι το πληστον προτιμω φυσικες κοπιες...

Από τη μία γιατί τα μαγαζιά θα τους κόψουν την καλημέρα: τι σε έχω στο ράφι άμα μου παίρνεις τους πελάτες;

Από την άλλη επειδή μπορούν. Digital παιχνίδια δεν πουλάει άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα digital δεν τα προωθουν για να μας τα δινουν πιο φθηνα μελλοντικα αλλα για να πεταξουν καποια στιγμη εξω τους retailers και να αποκτήσουν μονοπωλιο. Τοτε ειναι που θα ριχνουν πιο δυσκολα τις τιμες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα η digital δεν αξιζει,πολλα παιχνιδα τα παιζεις και μετα τα ακνεις ανταλλαγη η τα πουλας και περνεις αλλο παιχνιδακι,με το digital αστο καλυτερα.Σε βαθος πολυ λιγου χρονου τα 100 τα εχεις παρει πισω και με το παραπανω.Εκτος και να το θες να παιξεις σε 2 χρονια 5 τιτλους[ποδοσφαιρακι και 4 best sellers ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Τα digital δεν τα προωθουν για να μας τα δινουν πιο φθηνα μελλοντικα αλλα για να πεταξουν καποια στιγμη εξω τους retailers και να αποκτήσουν μονοπωλιο. Τοτε ειναι που θα ριχνουν πιο δυσκολα τις τιμες. 

Προς τα εκεί πάει το πράγμα δυστυχώς...

Κάποια στιγμή παλαιότερα είχα μια διαφωνία για μια χρέωση της sony, είχα μιλήσει με την εξυπηρέτηση πελατών και επειδή δεν είχα βγάλει άκρη τους είπα πως θα κάνω αμφισβήτηση της χρέωσης στην τράπεζα. Αμέσως μου ανακοίνωσαν πως σε περίπτωση που κάνω αμφισβήτηση θα μου κλειδώσουν το account και εκείνη τη στιγμή ακριβώς συνειδητοποίησα για τα καλά πως τα digital παιχνίδια στην ουσία δεν μου ανήκουν αλλά έχω πληρώσει για ένα license της χρήσης του. Έκτοτε προτιμάω μόνο δισκάκι πλην της περίπτωσης όπου το παιχνίδι είναι μόνο digital. Αυτό είναι ίσως για εμένα το μεγαλύτερο θέμα με τα digital. Αλλιώς μετά είναι καθαρά θέμα χρήσηςτου καθενός. Αν κάποιος βλέπει πως έχει το PS4 και αγοράζει μόνο digital, δεν το θεωρώ άκυρη σκέψη να πάρει αυτό με τα 400.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, icenex said:

Εγω απορω γιατι το digital δεν ειναι πιο φθηνο σε σχεση με το retail ουτε κουτακια χρειαζονται ουτε χαρτι ουτε δισκακι ουτε τιποτα και γλυτωνουν και τα εξοδα μεταφορας στους retailers παραυτα τα βλεπεις να εχουν φιξ τιμες και να μην πεφτουν ουτε με περιστροφο στον κροταφο που λεει ο λογος. Κανονικα τα digital επρεπε να πεφτουν πιο γρηγορα οι τιμες τους και μην σας πω οτι θα επρεπε να ειναι ενα 10αρικο κατω απο τις retail εκδοσεις day one..Και τα λεω εγω που επι το πληστον προτιμω φυσικες κοπιες...

Πιστεύω πως όσο δεν ξεκινάει η απευθείας πώληση κονσολών από τις εταιρείες, έχουν ανάγκη τους retailers. Γιατί αυτοί επενδύουν σε χώρο για να προωθήσουν τα προιόντα και να κρατάνε και στοκ (προφανώς το κάνουν για δικό τους κέρδος). Έχουν ανάγκη ο ένας τον άλλον για αυτό δεν ρίχνουν το digital τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω το καταστημα αν το ξερει καποιος μπορει να.την ριξει την παραγγελια.

Στο fb διαφημιζει μονο 20 κομματια

Εχω απορια αν ζηταει 50ευρω και αυτος.

https://ekolomvounis.gr/catalogsearch/result/?q=ps5&utm_source=fb&utm_medium=cpc&utm_campaign=COLD&utm_content=AD1

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω , παράγγειλα για έναν φιλο απο Αγγλια που του λενε επόμενη διαθεσιμότητα τέλος Δεκέμβρη(ολλανδια που νε η κοπέλα του και έψαξε και απο εκει του παν Φεβρουάριο μαρτιο λολ ) . μολις με πάρουν τηλ για προκαταβολή θα ενημερώσω την εξέλιξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...