Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, ADHD είπε

lol αν δεν κανεις πλακα.. 🙃

Απο τα πιο die-hard fanbases εχει και πολυ μεγαλυτερο κοινο απο τα soulsborne..

Καλά για το δεύτερο που αναφέρεις εννοείται. Μιλάς όμως όχι μόνο για το πιο εμπορικό, αλλά και κατά πολλούς το καλύτερο της σειράς. Μετά το Χ μιλάμε για τις απόλυτες μετριοτητες με μεγαλύτερη απογοήτευση όλων το 15. Απορώ γιατί υπάρχει τέτοιο hype για το 16.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενα πραγμα θελω μονο και αυτο ειναι να δινει την επιλογη για μαξ details σε 60fps στα 1440p native και ας το δινει checkerboard σε οσους εχουν 4κ η με χαμηλο framerate...ειναι το sweetspot κατ εμε χωρια που υπαρχουν απειρα καλα μονιτορ σε αυτη την αναλυση...ο μοναδικος ειμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Καλά για το δεύτερο που αναφέρεις εννοείται. Μιλάς όμως όχι μόνο για το πιο εμπορικό, αλλά και κατά πολλούς το καλύτερο της σειράς. Μετά το Χ μιλάμε για τις απόλυτες μετριοτητες με μεγαλύτερη απογοήτευση όλων το 15. Απορώ γιατί υπάρχει τέτοιο hype για το 16.

Όταν για κάποιους (συμπεριλαμβανομένου και εμού) στο top-5 εμπειριών από video games έχει 4 FF τότε είναι ψιλοαναμενόμενο να έχεις hype. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xavier είπε

το αλλάξαν και αυτο το τρειλερ οπως το demon souls, έχεις δικιο.

Console exlusive το fina fantasy 16( για ps5 και pc)

Αλλα το demon souls remake θα βγει μονο για ps5(το ξεκαθαρισε επισημα η σονυ αυτο)

2 ώρες πριν, najinblue3 είπε

source? εγω ξερω οτι δειξανε, δηλαδη console exclusive 

Δεν υπαρχει καμια επισημη πηγη

Μονο και οταν θελησει η σονυ θα μπορει να γινει και μια μεταφορα στους ηλεκτρονικους υπολογιστες

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bourdoulas είπε

Καλά για το δεύτερο που αναφέρεις εννοείται. Μιλάς όμως όχι μόνο για το πιο εμπορικό, αλλά και κατά πολλούς το καλύτερο της σειράς. Μετά το Χ μιλάμε για τις απόλυτες μετριοτητες με μεγαλύτερη απογοήτευση όλων το 15. Απορώ γιατί υπάρχει τέτοιο hype για το 16.

To 12 θεωρειται πολυ καλο FF, η τριλογια του XIII οντως δεν ηταν καθολου καλη, το XIV εχει φτιαξει αρκετα σαν MMO (αν και δεν με ενδιαφερει το ειδος) και το XV παρα τα προβληματα του και το devhell που περασε σχεδον 10 χρονια σαν παραγωγη παραμενει ισως η κορυφαια απο αποψη production values (εμενα προσωπικα μου αρεσε και το παιχνιδι). Γενικα ισχυει οτι επεσε η ποιοτητα σε καποια φαση, ισως λογο και της κρισης στην Ιαπωνια αλλα οπως φαινεται μετα το εξαιρετικο FFVIIR η SE ειναι back on track για καλες κυκλοφοριες οποτε λογικο και το hype.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

17 λεπτά πριν, ADHD είπε

To 12 θεωρειται πολυ καλο FF, η τριλογια του XIII οντως δεν ηταν καθολου καλη, το XIV εχει φτιαξει αρκετα σαν MMO (αν και δεν με ενδιαφερει το ειδος) και το XV παρα τα προβληματα του και το devhell που περασε σχεδον 10 χρονια σαν παραγωγη παραμενει ισως η κορυφαια απο αποψη production values (εμενα προσωπικα μου αρεσε και το παιχνιδι). Γενικα ισχυει οτι επεσε η ποιοτητα σε καποια φαση, ισως λογο και της κρισης στην Ιαπωνια αλλα οπως φαινεται μετα το εξαιρετικο FFVIIR η SE ειναι back on track για καλες κυκλοφοριες οποτε λογικο και το hype.

Γράψτε να νούμερα κανονικά ρε παιδιά. τα XVVII είναι για style points όταν το πουλάνε. Πλίζ θα πάθουμε ανεύρισμα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Όταν για κάποιους (συμπεριλαμβανομένου και εμού) στο top-5 εμπειριών από video games έχει 4 FF τότε είναι ψιλοαναμενόμενο να έχεις hype. 

Το καταλαβαίνω αλλά όταν κάποιος έχει στο top 5 εμπειριών του 4 FF, τότε έχει περιορισμένο ρεπερτόριο ή απλά δεν του αρέσει κάτι άλλο.

13 λεπτά πριν, ADHD είπε

To 12 θεωρειται πολυ καλο FF, η τριλογια του XIII οντως δεν ηταν καθολου καλη, το XIV εχει φτιαξει αρκετα σαν MMO (αν και δεν με ενδιαφερει το ειδος) και το XV παρα τα προβληματα του και το devhell που περασε σχεδον 10 χρονια σαν παραγωγη παραμενει ισως η κορυφαια απο αποψη production values (εμενα προσωπικα μου αρεσε και το παιχνιδι). Γενικα ισχυει οτι επεσε η ποιοτητα σε καποια φαση, ισως λογο και της κρισης στην Ιαπωνια αλλα οπως φαινεται μετα το εξαιρετικο FFVIIR η SE ειναι back on track για καλες κυκλοφοριες οποτε λογικο και το hype.

Πράγματι έχεις δίκιο. Ξέχασα το 12 που εμένα προσωπικά με ξένισε πολύ όταν βγήκε (για FF). Το εκτίμησα όμως, αρκετά χρόνια μετά.

Δέκα χρόνια development και δίνεις αυτό το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Δέκα χρόνια development και δίνεις αυτό το πράγμα.

Το πραγματικό game ήταν το FF versus 13, το οποίο μάλλον θα το δούμε μέσω του Kingdom Hearts. 😛

 

Καταραμένε Nomura!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chncynic είπε

Γράψτε να νούμερα κανονικά ρε παιδιά. τα XVVII είναι για style points όταν το πουλάνε. Πλίζ θα πάθουμε ανεύρισμα

Σορρυ αλλα οσοι εχουμε μεγαλωσει με FF ειμαστε experts στη λατινική αρίθμηση :P 

I=1, V=5, X=10

Οποτε:

VII = 5+1+1 = 7

X = 10

XII = 10+1+1 =12

XV = 10+5 = 15

XVI = 10+5+1 = 16

Οπου μεγαλυτερο value μπροστα ειναι θετικο αλλιως αρνητικο πχ για το FF IV (4) θα ειναι

IV = -1+5 = 4

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ADHD είπε

Σορρυ αλλα οσοι εχουμε μεγαλωσει με FF ειμαστε experts στη λατινική αρίθμηση :P 

I=1, V=5, X=10

Οποτε:

VII = 5+1+1 = 7

X = 10

XII = 10+1+1 =12

XV = 10+5 = 15

XVI = 10+5+1 = 16

Οπου μεγαλυτερο value μπροστα ειναι θετικο αλλιως αρνητικο πχ για το FF IV (4) θα ειναι

IV = -1+5 = 4

Ναι εντάξει νιώθω απο τη γραφή,  απλά έπεσε η Ρωμαική αυτοκρατορία ξερω γώ - δεν χρειάζεται πλέον :P ontopic - Ποτέ δεν τα συμπάθησα τα FF, νομίζω οτι πλέον ζεί μόνο απο το brand και τον τύπο που κάνει τα σχέδια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Το καταλαβαίνω αλλά όταν κάποιος έχει στο top 5 εμπειριών του 4 FF, τότε έχει περιορισμένο ρεπερτόριο ή απλά δεν του αρέσει κάτι άλλο.

Σαν games εχω παίξει καλύτερα. Σαν εμπειρίες όμως δε ξέρω πόσα games έχω ζήσει με αυτό τον τρόπο.

Αν έχεις παίξει ff τότε καταλαβαίνεις ότι το FF7 με το FF9 πχ. δεν έχουν καμία σχέση. Είναι απλά jrpg. Συνεπώς αν κάποιος αγαπάει τα jrpg δεν είναι παράλογο να έχει πάνω από ένα FF στη λίστα του. 

Επίσης, μιλάμε για τεράστιες παραγωγές που όχι απλά δε συγκρίνονται με τα υπόλοιπα jrpg αλλά κοιτάν στα μάτια τις μεγαλύτερες παραγωγές τις εποχής.

Anyway ξεφύγαμε. Μπορεί να υπερέβαλα λίγο αλλά έχουν ξεχωριστή θέση μέσα μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Bourdoulas said:

Καλά για το δεύτερο που αναφέρεις εννοείται. Μιλάς όμως όχι μόνο για το πιο εμπορικό, αλλά και κατά πολλούς το καλύτερο της σειράς. Μετά το Χ μιλάμε για τις απόλυτες μετριοτητες με μεγαλύτερη απογοήτευση όλων το 15. Απορώ γιατί υπάρχει τέτοιο hype για το 16.

Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να μην ήταν τελικά απόλυτες μετριότητες, δηλαδή παιχνίδια του 5, οπότε έτσι ίσως εξηγείται και η προσμονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, koukia_sperno είπε

Έχει κανείς εμπειρία με αυτό το μόνιτορ και με δεδομένο ότι δεν θέλω να ξεπεράσω τις 32 ιντσες; https://www.skroutz.gr/s/23531246/LG-32UL500-W.html

Το συγκεκριμένο όχι αλλά πραγματικά πολύ καλό για τα χρήματα του ειναι αυτό της LG με VA panel που έχεις και λιγότερες πιθανότητες σε light bleeding κτλ. Δες και τα σχόλια.  Αρκετά τίμιο. 

https://www.skroutz.gr/s/17523693/LG-32UK550-B.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ADHD είπε

Σορρυ αλλα οσοι εχουμε μεγαλωσει με FF ειμαστε experts στη λατινική αρίθμηση :P 

I=1, V=5, X=10

Οποτε:

VII = 5+1+1 = 7

X = 10

XII = 10+1+1 =12

XV = 10+5 = 15

XVI = 10+5+1 = 16

Οπου μεγαλυτερο value μπροστα ειναι θετικο αλλιως αρνητικο πχ για το FF IV (4) θα ειναι

IV = -1+5 = 4

Να και κάτι που με βοήθησε αυτή η σειρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...