Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπώθηκαν αρκετοί προβληματισμοί ανθρώπων που ξέρουν κάτι παραπάνω εδώ μέσα και έχουν hands on experienceμε την τεχνολογία αυτή. Δεν βλέπω το λόγο να τους συγκρίνουμε με τους Γιαπωνέζους της Sony. Οι Γιαπωνέζοι της Sony έχουν deadlines, στόχους κερδών για το εξάμηνο κτλ , προφανώς και μπορεί να χρειαστεί να πάρουν ρίσκα και να γίνει χοντράδα. Αν κάποιοι δεν έχετε άποψη περί LM, it's ok. Ούτε εγώ έχω, κάνω μοκο και διαβάζω.

On subject, αρκετά thicc μας βγήκε :D Να δούμε που θα το χωρέσουμε χωρίς να φάμε χριστοπαναγια. Το teardown, πολύ κυριλέ το κάναν αν και προσωπικά δεν εντυπωσιάστηκα από αρχιτεκτονική - κιλά χαλκός για να γίνει δουλειά. Τεσπά μάλλον θα είναι ήσυχο αυτό οπότε win!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ilos είπε

Δε θα σου καεί η κονσόλα στα 2 χρόνια. Απλά όσο δεν κάνεις reapply LM, θα οξειδώνεται ακόμα περισσότερο το χάλκινο backplate και θα πέφτει κατακόρυφα η θερμαπαγωγική ικανότητα. Στα 4-5 χρόνια το πιο πιθανό να έχεις χειρότερη απόδοση από οποιαδήποτε συμβατική πάστα και ίσως χρειαστεί να αλλάξεις και ψύκτρα.

Δεν νομίζω ότι το LM έρχεται σε επαφή με το χάλκινο heatsink. Πρόσεξε το βίντεο, φαίνεται  σαν να έχουν βάλει κάποιο υπόστρωμα μεταξύ τους. Μήπως έχουν σκεφτεί κατι για να αποφύγουν την γαλβανική διάβρωση μακροπρόθεσμα  ;

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, chncynic είπε

Ειπώθηκαν αρκετοί προβληματισμοί ανθρώπων που ξέρουν κάτι παραπάνω εδώ μέσα και έχουν hands on experienceμε την τεχνολογία αυτή. Δεν βλέπω το λόγο να τους συγκρίνουμε με τους Γιαπωνέζους της Sony. Οι Γιαπωνέζοι της Sony έχουν deadlines, στόχους κερδών για το εξάμηνο κτλ , προφανώς και μπορεί να χρειαστεί να πάρουν ρίσκα και να γίνει χοντράδα. Αν κάποιοι δεν έχετε άποψη περί LM, it's ok. Ούτε εγώ έχω, κάνω μοκο και διαβάζω.

On subject, αρκετά thicc μας βγήκε :D Να δούμε που θα το χωρέσουμε χωρίς να φάμε χριστοπαναγια. Το teardown, πολύ κυριλέ το κάναν αν και προσωπικά δεν εντυπωσιάστηκα από αρχιτεκτονική - κιλά χαλκός για να γίνει δουλειά. Τεσπά μάλλον θα είναι ήσυχο αυτό οπότε win!

Το θεμα ειναι οτι ολα αυτα βασιζονται απο εμπειρια πανω σε pc configurations, κανεις δεν νομίζω να συμμετείχε στο engineering του ps5 χωρις να λεω οτι η σονυ ανακαλυψε τον τροχο η αλλαξε τους νομους της φυσικής. Ομως δεν ειναι το ιδιο να κανεις delid cpus να βαζεις LM TIM πανω και το ιδιο να φτιαχνεις ενα proprietary hw οπως μια κονσολα. Οι προβληματισμοι που εχουν εκφρασει ειναι σωστοι και λογικοι απο μια αποψη αλλα δεν συντρέχει λογος καταστροφολογιας imo.

Στην τελικη δεν ξερω κατα ποσο τη συμφερει τη σονυ μετα απο καποιο καιρο να τρεχεις για αλλαγη TIM στην καλυτερη, το κακο ονομα που θα βγει απο ολο αυτο ειναι πολυ μεγαλυτερη καταστροφη απο καποια λεφτα που πιθανως θα κερδιζε για service η απο ενα delayed launch η w/e. Εμας σαν end-users μας ενδιαφερει μονο να δουλευει απροβληματιστα με το λιγοτερο δυνατο θορυβο απο κει και περα προβλημα της σονυ τι θα κανει με τα LM τα Τ1000 και την εξωγήινη τεχνολογια της αν γινει backfire η ολη φαση.

Θα δουμε και θα κριθει απο το αποτελεσμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nekrik είπε

Δεν νομίζω ότι το LM έρχεται σε επαφή με το χάλκινο heatsink. Πρόσεξε το βίντεο, φαίνεται  σαν να έχουν βάλει κάποιο υπόστρωμα μεταξύ τους. Μήπως έχουν σκεφτεί κατι για να αποφύγουν την γαλβανική διάβρωση μακροπρόθεσμα  ;

Το προσεξα και εγω αυτο που λες.δεν ξερουμε αν ειναι νικελωμα  η απλα ειναι  LM και γυαλιζει μιας και εχει ιδιο χρωμα. 

1 ώρα πριν, spartan29gr είπε

Η διαφορα ειναι μια 

Εσυ εισαι απλα ενας χομπιστας και μονο

Αυτοι ειναι επαγγελματιες μηχανικοι

Για να φτασανε σε αυτο το σημειο.κατι θα ξερουν παραπανω.

Κατι ξερουν παραπανω και οι επαγγελματιες της asus -msi-alienware που βαρανε 100c και throttlaroun ανελεητα.. τα ανοιγεις και βλεπεις οτι τα εχει πασταρει χιμπατζης.. τα περνω εγω ο χομπιστας και με μερακι τα παστωνεις και τα σεταρεις και βλεπεις  75 80 χωρις να throtttlarei τιποτα..και μιλαμε για μηχανηματα 3 και 4 χιλιαδων ευρω..κανενας σεβασμος..

Παλια τα πραγματα φτιαχνονταν οντως με μερακι και προσοχη.πλεον το mass product  τα εχει καταστρεψει ολα.

Τεσπα θελω να πιστευω επειδη ειναι ενα συγκεκριμενο προιον και δεν εχουν να φτιαξουν 20 διαφορετικα μοντελα οτι θα δωσουν προσοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Το προσεξα και εγω αυτο που λες.δεν ξερουμε αν ειναι νικελωμα  η απλα ειναι  LM και γυαλιζει μιας και εχει ιδιο χρωμα. 

Κατι ξερουν παραπανω και οι επαγγελματιες της asus -msi-alienware που βαρανε 100c και throttlaroun ανελεητα.. τα ανοιγεις και βλεπεις οτι τα εχει πασταρει χιμπατζης.. τα περνω εγω ο χομπιστας και με μερακι τα παστωνεις και τα σεταρεις και βλεπεις  75 80 χωρις να throtttlarei τιποτα..και μιλαμε για μηχανηματα 3 και 4 χιλιαδων ευρω..κανενας σεβασμος..

Παλια τα πραγματα φτιαχνονταν οντως με μερακι και προσοχη.πλεον το mass product  τα εχει καταστρεψει ολα.

Τεσπα θελω να πιστευω επειδη ειναι ενα συγκεκριμενο προιον και δεν εχουν να φτιαξουν 20 διαφορετικα μοντελα οτι θα δωσουν προσοχη

εχεις πιασει δηλαδη εσυ alienware και ειχες τετοιο προβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, najinblue3 είπε

εχεις πιασει δηλαδη εσυ alienware και ειχες τετοιο προβλημα? 

Φυσικα και εχω πιασει.. και asus και msi. Δεν υπαρχει εκει εξω ΟΥΤΕ 1 απο αυτες τις τρεις τοπ gaming μαρκες που να δουλευει στοκ και δεν βαραει 95c minimum και ριχνει τα ρολογια στα ταρταρα.. οταν λεω ουτε ενα ενοουμε ουτε ενα στην κυριολεξια..

Βεβαια ξαναλεω μιλαμε για πολλα διαφορετικα μοντελα που φτιαχνονται και ισως δεν πρεπει να το συγκρινουμε με μια παραγωγη που εχει να βγαλει απλα ενα μοντελο..το ps5.  Οταν εχεις να κανεις με μονο ενα μοντελο το μελετας πολυ πιο ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Φυσικα και εχω πιασει.. και asus και msi. Δεν υπαρχει εκει εξω ΟΥΤΕ 1 απο αυτες τις τρεις τοπ gaming μαρκες που να δουλευει στοκ και δεν βαραει 95c minimum και ριχνει τα ρολογια στα ταρταρα.. οταν λεω ουτε ενα ενοουμε ουτε ενα στην κυριολεξια..

Βεβαια ξαναλεω μιλαμε για πολλα διαφορετικα μοντελα που φτιαχνονται και ισως δεν πρεπει να το συγκρινουμε με μια παραγωγη που εχει να βγαλει απλα ενα μοντελο..το ps5.  Οταν εχεις να κανεις με μονο ενα μοντελο το μελετας πολυ πιο ευκολα

Δε ξερω τι ειδους προβλημα αντιπετωπισες αλλα περασαν δυο απ τα χερια μου, και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα. Ουτε σε gaming, ουτε σε compile καποιων πολυ heavy code bases. Θερμοκρασιες παιζει να ειχα και χαμηλοτερες απ οτι βαραει το macbook που εχω τωρα, αλλα δε θυμαμαι νουμερα

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nekrik είπε

Δεν νομίζω ότι το LM έρχεται σε επαφή με το χάλκινο heatsink. Πρόσεξε το βίντεο, φαίνεται  σαν να έχουν βάλει κάποιο υπόστρωμα μεταξύ τους. Μήπως έχουν σκεφτεί κατι για να αποφύγουν την γαλβανική διάβρωση μακροπρόθεσμα  ;

Δεν έχει νόημα να βάλεις κάτι ανάμεσα, θα πάει στράφι η όλη φάση.😁 Tο γύρω γύρω υπόστρωμα είναι για να προφυλάξει τα smd's ή για να μπορεί το mount να είναι πιο safe γιατί θα χρειαστεί μεγάλη πίεση να μη μπουν air bubbles ανάμεσα από το χάλκινο plate και το lm πάνω στον φορέα ωστέ να έχεις καλά temps και όχι τόσο μεγάλη οξείδωση σε βάθος χρόνου.

47 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Το προσεξα και εγω αυτο που λες.δεν ξερουμε αν ειναι νικελωμα  η απλα ειναι  LM και γυαλιζει μιας και εχει ιδιο χρωμα. 

 

LM είναι ρε παλικάρια, δεν έχει τίποτα άλλο πάνω. Τώρα μπορεί να περάσουν ένα βερνίκωμα γύρω γύρω τα smd's αλλά αυτό είναι άσχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Δε ξερω τι ειδος προβλημα αντιπετωπισες αλλα περασαν δυο απ τα χερια μου, και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα. Ουτε σε gaming, ουτε σε compile καποιων πολυ heavy code bases, που εκει ειναι το πραγματικο ζορισμα και οχι στα παιχνιδια. Θερμοκρασιες παιζει να ειχα και χαμηλοτερες απ οτι βαραει το macbook που εχω τωρα, αλλα δε θυμαμαι νουμερα

Παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο.μπορει να μιλας για τετραπυρινο επεξεργαστη που και παλι το 85αρι μινιμουμ το βαρουσε ,εγω μιλαω για επεξεργαστες απο τον 8750h και μετα.δηλαδη πριν 2 χρονια μεχρι τωρα.

Κοιτα η καταστροφή δεν θα ερθει επειδη εβαλε LM η σονυ. Στην χειροτερη να θελει μια συντηρηση καθε τοσο. Το οτι ειναι ψιλοακραιο ειναι.

Την εμπειρια την δικη μας παντος δεν θα μας την χαλασει.

9 λεπτά πριν, ilos είπε

Δεν έχει νόημα να βάλεις κάτι ανάμεσα, θα πάει στράφι η όλη φάση.😁 Tο γύρω γύρω υπόστρωμα είναι για να προφυλάξει τα smd's ή για να μπορεί το mount να είναι πιο safe γιατί θα χρειαστεί μεγάλη πίεση να μη μπουν air bubbles ανάμεσα από το χάλκινο plate και το lm πάνω στον φορέα ωστέ να έχεις καλά temps και όχι τόσο μεγάλη οξείδωση σε βάθος χρόνου.

LM είναι ρε παλικάρια, δεν έχει τίποτα άλλο πάνω. Τώρα μπορεί να περάσουν ένα βερνίκωμα γύρω γύρω τα smd's αλλά αυτό είναι άσχετο.

Οχι μιλαει για το heatsink. Την ωρα που το βγαζει,δεν φενεται καλα στην καμερα. Αν εκει που εφαρμοζει εχει καποιο ειδος νικελιο επιστρωση η απλα ειχε LM πανω του το heatsink..για 1 δευτερολεπτο φενεται απο μακρια

Στο 6:22

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

.Οχι μιλαει για το heatsink. Την ωρα που το βγαζει,δεν φενεται καλα στην καμερα. Αν εκει που εφαρμοζει εχει καποιο ειδος νικελιο επιστρωση η απλα ειχε LM πανω του το heatsink..για 1 δευτερολεπτο φενεται απο μακρια

Θα το ξαναδώ γιατί δε το πρόσεξα αυτό. Btw δεν ήταν ακριβώς true teardown, κάποια πράγματα όπως πχ η καλωδιοταινία στο bd drive ήταν ήδη ξηλωμένη για να μη χάσουν χρόνο.😁

Λοιπόν τώρα το είδα αυτό το μαύρο στην heatsink μοιάζει κάτι σαν thermal pad, αλλά είναι μόνο στον χώρο γύρω γύρω που είναι το smd area και είναι και κάπως πιο "κάτω" με την plate που ακουμπά το soc να είναι λίγο protruded. Ο φορέας δηλαδή φαίνεται να ακουμπά κατευθείαν στη χάλκινη plate που είναι και το λογικό και δεν έχει τίποτα ενδιάμεσα παρά μόνο την lm. Όλα τα άλλα υλικά γύρω γύρω είναι για να προφυλάξουν smd's από shorts και να σιγουρέψουν ότι υπάρχει αρκετή πίεση μάλλον.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περί εγγυήσεων και επειδή είμαι χρόνια στο κουρμπέτι από το 1995 απο playstation 1 και 2002 αντιστοιχα στο Xbox μακραν το καλυτερο support και service το εχει η Microsoft  είτε θελετε να το πιστεψε ειτε όχι fanboys aka playstationκιδες- Xboxακιδες .

Μου εχει τυχει σε PS4 τροφοδοτικο το οποιο η  Sony εκανε εδω στην ελλαδα 10 μερες για να το φτιαξει και μου ειχε τυχει και σε xbox360  death of ring με αντικατασταση κονσολας απο εξωτερικο σε 2 μερες με DHL , με ολο αυτο που εγραψα θελω να ελπιζω να μην μας τυχει κατι με την ολη φαση του liquid metal διοτι θα τον πιουμε ολοι μας πανυγυρικα , ας ερθει στα χερια μας και ο θεος βοηθος και αφηστε το τι εχουν κανει οι μηχανικοι και εαν το εχουν προβλεψει της Sony  η αντιστοιχα της MS διοτι το παρελθον αλλα εχει δειξει και για τις 2 εταιριες. 

 

Επεξ/σία από dream21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

επειδή δεν το βλέπω κάπου, θα έχει κεντρικό διακόπτη ρεύματος (0/Ι) στο πίσω μέρος? Βολεύει αν έχεις μικρά παιδιά που σκαλίζουν...

Επίσης έχει ακούσει κάποιος κάτι νεότερο για τις τιμονιέρες του PS4? Υποτίθεται είπαν ότι θα υποστηρίζονται, αλλά με αστερίσκο... Η Logitech για την G29 έχει πει ότι θα υποστηρίζεται μεν, αλλά αναμένεται η τελική έγκριση από τη SONY (και ουδεν νεότερο έκτοτε).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σεβαστες ολες οι αποψεις για το θεμα της ψυξης και τις πιθανες αστοχιες.Περα αυτου λοιπον θεωρω οτι καμια εταιρεια δεν παει με το σκεπτικο του να εχει ενα τεραστιο failure rate(ποσο μαλλον μια Ιαπωνικη) αρα καταληγουμε στα εξης.

1)Σιγουρα εχουν γινει εξαντλητικα τεστ(κ οχι μονο σε φαση εργαστηριο με default χρηση και θερμοκρασιες).

2)Σιγουρα σε περιπτωση που παρουσιαστει ενα γενικο θεμα θα υπαρχει δωρεαν καλυψη/αλλαγη/recall κτλ.

3)Μιλαμε για τη sony δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι εχει την λογικη ας χαλασουν σε 4 χρονια να τους πουλησουμε νεα.

4)Υπαρχει παντα η περιπτωση να εχει γινει καποια παραβλεψη και οντως να υπαρχει θεμα οποτε δειτε το 2.

Με το καλο να το παρουμε φαινεται να ειναι τεχνολογια αιχμης σε σχεδιασμο και υλοποιηση .

Επεξ/σία από nyne
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, KilliK είπε

ξερει τι κανει η Σονυ, σε 2 χρονια που θα θελει αλλαγη το LM, θα βγαλει το PS5 Pro.

Μακαρι να το βγαλει και ας ειναι και στον 3ο χρονο .

 

Σοβαρη η παρουσιαση χωρις καγκουριες  για 15χρονα   και με πολυ σωστο χρονικο οριο .

Η αλλαγη των πλαστικων  με τοσο ευκολο τροπο  θα ανοιξει τον δρομο για  απειρες διαφορετικες εκδοσεις και customies   απο τριτους κατασκευαστες .Ακομα και ενας αδαης καταλαβαινει ποσο βαρος εριξαν στον σχεδιασμο και στην αποδοση του  συστηματος ψυξης και επιτελους θα απολαυσουμε ενα ησυχο μηχανημα ,γιατι τα εξαιρετικα παιχνιδια που βγαινουν στην πλατφορμα  τα απολαμβανουμε  πολλα χρονια .

Ενα πραγμα εμεινε μονο να τελειωνουμε με τον ξενερωτο Οκτωβριο  και να ερθει ο Νοεμβριος να  την εχουμε στα χερια μας (?).

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...