Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Όλοι όσοι νομίζετε ότι έχετε τόσο εμπεριστατωμένη άποψη, σε σχέση με τους μηχανικούς που τη σχεδίασαν, μήπως να πάτε κατά Ιαπωνία μεριά;

ΥΓ Το όντως υπαρκτό joy con drift του Switch το πρόεβλεψε κανείς;

Εννοείται έχουμε εμπιστοσύνη στους μηχανικούς της Sony.  Ήξεραν τι σχεδιάσαν και στο ps4 pro και ήταν τόσο αθόρυβο...

Μου αρέσει που ψαρώσανε πολλοί και χαίρονται με το LM λες και έβαλε υδροψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, teosard είπε

Εννοείται έχουμε εμπιστοσύνη στους μηχανικούς της Sony.  Ήξεραν τι σχεδιάσαν και στο ps4 pro και ήταν τόσο αθόρυβο...

Μου αρέσει που ψαρώσανε πολλοί και χαίρονται με το LM λες και έβαλε υδροψυξη.

Θα μου μείνει αξέχαστη η εμπειρία που έπαιζα The last of US 2 στο PS4 Pro 

ειλικρινά δεν ξέρω πόσες ώρες πτήσης έχω γράψει με το αεροπλάνο μέχρι να το τερματίσω 😆😆

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, teosard είπε

Εννοείται έχουμε εμπιστοσύνη στους μηχανικούς της Sony.  Ήξεραν τι σχεδιάσαν και στο ps4 pro και ήταν τόσο αθόρυβο...

Μου αρέσει που ψαρώσανε πολλοί και χαίρονται με το LM λες και έβαλε υδροψυξη.

Ας παραδεχθουμε οτι ηξεραν τι σχεδιαζαν οταν η κονσολα που εχω εδω και επτα χρονια δεν εχει παθει το παραμικρο(ας κανει κ σαν ελικοπτερο να μην χαλασει θελω).Καταλαβαινω οτι ο καθε Μακης απο τα Πετραλωνα που εχει ενα μαγαζακι η τη βρισκει και με τα pc και τα oc κτλ,εχει την αποψη του βαση της  τεραστιας εμπειριας του(εχει φτιαξει για φιλους,το μαγαζακι εχει κοσμο κτλ),αλλα ας εχουμε λιγο παραπανω εμπιστοσυνη σε μια εταιρεια που δεν εχει δειξει ποτε να εχει ως θυμα τον καταναλωτη.Ο καιρος θα δειξει,εγω θα αγορασω καλη τη πιστει παντως το νεο ps5...

Επεξ/σία από nyne
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση . Εννοειται οτι ο  Τακης απο το ινσομνια ΔΕΝ ξερει καλυτερα απο τους μηχανικους της σονυ , οσο και να εχει ασχοληθει οσο καλος και να νομιζει οτι ειναι οσο και να εχει διαβασει. 

Απο την αλλη εχουμε δει joy con drift , rrod ,ps4 να κανουν 100db θορυβο . 

Οποτε αγοραζουμε το προιον ΑΝ θελουμε και ΑΝ βγαλει προβλημα χρησιμοποιουμε την εγγυηση. 

Οι υπολοιπες "αναλυσεις" ειναι αστειες.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, teosard είπε

Εννοείται έχουμε εμπιστοσύνη στους μηχανικούς της Sony.  Ήξεραν τι σχεδιάσαν και στο ps4 pro και ήταν τόσο αθόρυβο...

Μου αρέσει που ψαρώσανε πολλοί και χαίρονται με το LM λες και έβαλε υδροψυξη.

Κανένας δεν ψάρωσε. Εως και 10°C Δt έχει σε σχέση με μια συμβατική πάστα με 6πλασια θερμική αγωγιμότητα, περίπου 12W/mK για θερμοαγώγιμη πάστα σε σχέση με περίπου 70W/mK για το LM.  

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nekrik είπε

Κανένας δεν ψάρωσε. Εως και 10°C Δt έχει σε σχέση με μια συμβατική πάστα με 6πλασια θερμική αγωγιμότητα, περίπου 12W/mK για θερμοαγώγιμη πάστα σε σχέση με περίπου 70W/mK για το LM.  

Να κερδίσεις με το LM 5 έως 7 βαθμούς ναι. Τα 10 που γράφεις είναι υπερβολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Κανα κονσολο δανειο; οπως ηταν τα εορτοδανεια

Στην Αμερικη που ειναι ανεπτυγμενη χωρα εδωσαν ηδη κονσολοτσεκ 1200$ (για Χ + PS5 + 1-2 launch titles) και τωρα ετοιμαζεται η προεδραρα και για καρτοτσεκ άλλα 1200$ για να παρει καθε οικογενεια απο μια 3090 και μια 3060 αργοτερα για το παιδικο δωματιο. Αυτο ειναι οργανωμενο κρατος!

Αλλα θελει βεβαια και συνειδητοποιημενους πολιτες... Οχι οπως εδω που μοιρασαν κατι 800ρια το καλοκαιρι και πηγαν οι ανεγκεφαλοι που τα τσεπωσαν και αγορασαν πετρελαιο (!) για το χειμωνα λεει επειδη ηταν φτηνο τοτε. Τι να σου κανει μετα το κρατος αμα εχεις τετοια παιδεια στο εθνικο dna σου???

1 ώρα πριν, nyne είπε

1)Σιγουρα εχουν γινει εξαντλητικα τεστ(κ οχι μονο σε φαση εργαστηριο με default χρηση και θερμοκρασιες).

 

Κι εγω αυτο προσπαθω να πιστεψω (με ολη μου την δυναμη). Και μετα ακουω μια, ομολογουμενως ξενερωτη, φωνη να μου ψιθυριζει στα αυτια μου "Αυτο που εχεις στο μυαλο σου με απεραντα αποστειρωμενα nasa-like labs και 100 σκαφανδρωμενους researchers να δοκιμαζουν γάλια και αλλα εξωτικα μεταλα και να στρεσαρουν το συστημα ψυξης του PS5 επι χρονια ...ξεχνα το! Ειναι απο αλλη διαφημιση. Συμβιβασου με τον κυριουλη της παρουσιασης σκετο. Πιανουν τα χερια του ομως, μην τον βλεπεις ετσι, εχει φτιαξει και το nidec jetfan του ps4".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sansara είπε

Στην Αμερικη που ειναι ανεπτυγμενη χωρα εδωσαν ηδη κονσολοτσεκ 1200$ (για Χ + PS5 + 1-2 launch titles) και τωρα ετοιμαζεται η προεδραρα και για καρτοτσεκ άλλα 1200$ για να παρει καθε οικογενεια απο μια 3090 και μια 3060 αργοτερα για το παιδικο δωματιο. Αυτο ειναι οργανωμενο κρατος!

Αλλα θελει βεβαια και συνειδητοποιημενους πολιτες... Οχι οπως εδω που μοιρασαν κατι 800ρια το καλοκαιρι και πηγαν οι ανεγκεφαλοι που τα τσεπωσαν και αγορασαν πετρελαιο (!) για το χειμωνα λεει επειδη ηταν φτηνο τοτε. Τι να σου κανει μετα το κρατος αμα εχεις τετοια παιδεια στο εθνικο dna σου???

Κι εγω αυτο προσπαθω να πιστεψω (με ολη μου την δυναμη). Και μετα ακουω μια, ομολογουμενως ξενερωτη, φωνη να μου ψιθυριζει στα αυτια μου "Αυτο που εχεις στο μυαλο σου με απεραντα αποστειρωμενα nasa-like labs και 100 σκαφανδρωμενους researchers να δοκιμαζουν γάλια και αλλα εξωτικα μεταλα και να στρεσαρουν το συστημα ψυξης του PS5 επι χρονια ...ξεχνα το! Ειναι απο αλλη διαφημιση. Συμβιβασου με τον κυριουλη της παρουσιασης σκετο. Πιανουν τα χερια του ομως, μην τον βλεπεις ετσι, εχει φτιαξει και το nidec jetfan του ps4".

Ακου κ αυτη τη φωνη."Πσσστ δικε μου εκανε σαν τρακτερ αλλα δεν επαθε τιποτα ,ασε τα japania να κανουν τη δουλεια τους..."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί θερμοαγώγιμης πάστας, τύπου υγρού μετάλλου: όπως και ο APU, δεν είναι over-the-shelf λύση—είναι custom-ιά του κερατά που δούλευαν για τουλάχιστον δύο χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nyne είπε

Ακου κ αυτη τη φωνη."Πσσστ δικε μου εκανε σαν τρακτερ αλλα δεν επαθε τιποτα ,ασε τα japania να κανουν τη δουλεια τους..."

Δεν τεθηκε πουθενα το θεμα της μακροζωιας του επεξεργαστη. Για τη μακροζωια των αυτιων μας συζηταμε και για το broken immersion.

Επισης, τα real τζαπάνια οταν αποτυγχανουν σε κατι δεν κανουν μοστρα ακομα πιο risky ονειρα αλλα βγαζουν με αξιοπρεπεια μια κατανα και κανουν harakiri!

 

Αυτα βεβαια τα λεει η ξενερωτη φωνη.... Εγω δεν τα πιστευω και θα το μαζεψω το ps5 γιατι ειμαι αισιοδοξο παιδι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το liquid metal, εδώ ο επεξεργαστής χύμα

ps5-3.JPG.9d4bc5c99faedce4d4aba4d59cd2ac04.JPG

 

εδώ με κάτι που φαίνεται σαν αντάπτορα για την καλύτερη επαφή (πιο σφιχτή) με την ψύκτρα

ps5-2.JPG

 

και εδώ που φαίνεται καθαρά η επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με το APU

 

ps5-1.JPG.7a07097679ad29af3ff889084eae91dd.JPG

 

Από ότι φαίνεται δεν είναι copper ή αλουμίνιο αλλά κάποιου άλλου είδους επιφάνεια με κάποιου είδους μόνωση.

Επίσης μικρό έλασμα που εξέχει και ταιριάζει ακριβώς με το processing module του APU και όλο αυτό μαζί κάθεται σε τετράγωνο πλαίσιο copper επιφάνειας για ακόμα μεγαλύτερη πίεση στην επαφή.

Θεωρώ πως και το πορώδες υλικό στον αντάπτορα μπορεί να λειτουργήσει αποτρεπτικά σαν ένας κοινός σπόγγος!

Οπότε, να πω δεν έχω εμπειρία καμία με liquid metal cooling αλλά η ποσότητα που βλέπω εδώ να γίνεται applied είναι ελάχιστη και με πρόβλεψη στην επαφή ώστε να είναι όσο πιο tight γίνεται.

Δεν πιστεύω πως υπάρχει θέμα διαρροής. Για τα περί απόδοσης έχουν βάση αλλά τα ίδια ισχύουν για όλες τις θερμοαγώγιμες πάστες. Όσο περνάει ο καιρός και ξερένεται η πάστα τόσο χειρότερα είναι η απόδοση της. Είναι η φυσική πορεία των υλικών, οπότε in the long run, για ένα μηχάνημα που θα δουλεύει μεν πολλές ώρες αλλά όχι τόσες όσο ένα κοινό pc, πιστεύω πως η προσέγγιση είναι αρκετά safe.

Βέβαια μετά το τραμπάκουλο με το ps3 μένει να το δούμε αλλά τουλάχιστον φαίνεται ότι στην ουσία το μηχάνημα σχεδιάστηκε λαμβάνοντας πολύ σοβαρά το θέμα ψύξης.

Επεξ/σία από Hazuki
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teosard είπε

Εννοείται έχουμε εμπιστοσύνη στους μηχανικούς της Sony.  Ήξεραν τι σχεδιάσαν και στο ps4 pro και ήταν τόσο αθόρυβο...

Μου αρέσει που ψαρώσανε πολλοί και χαίρονται με το LM λες και έβαλε υδροψυξη.

Μια χαρά θόρυβο έχει το Pro. Να μου πεις για το απλό ps4 ναι. Και προφανώς ο Τάκης από το Χαλάνδρι δεν έχει ιδέα του τι ακριβώς σχεδίαζαν οι ειδικοί της Sony, εδώ και 2 χρόνια.

1 ώρα πριν, nyne είπε

Ας παραδεχθουμε οτι ηξεραν τι σχεδιαζαν οταν η κονσολα που εχω εδω και επτα χρονια δεν εχει παθει το παραμικρο(ας κανει κ σαν ελικοπτερο να μην χαλασει θελω).Καταλαβαινω οτι ο καθε Μακης απο τα Πετραλωνα που εχει ενα μαγαζακι η τη βρισκει και με τα pc και τα oc κτλ,εχει την αποψη του βαση της  τεραστιας εμπειριας του(εχει φτιαξει για φιλους,το μαγαζακι εχει κοσμο κτλ),αλλα ας εχουμε λιγο παραπανω εμπιστοσυνη σε μια εταιρεια που δεν εχει δειξει ποτε να εχει ως θυμα τον καταναλωτη.Ο καιρος θα δειξει,εγω θα αγορασω καλη τη πιστει παντως το νεο ps5...

Ακριβώς.

1 ώρα πριν, dream21 είπε

Θα μου μείνει αξέχαστη η εμπειρία που έπαιζα The last of US 2 στο PS4 Pro 

ειλικρινά δεν ξέρω πόσες ώρες πτήσης έχω γράψει με το αεροπλάνο μέχρι να το τερματίσω 😆😆

Αεροπλάνο ήταν το αρχικό ps4. Το Pro επουδενί δεν το λες αεροπλάνο εκτός αν έχεις ακοή σκύλου που ακούει από χιλιόμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Μια χαρά θόρυβο έχει το Pro. Να μου πεις για το απλό ps4 ναι. Και προφανώς ο Τάκης από το Χαλάνδρι δεν έχει ιδέα του τι ακριβώς σχεδίαζαν οι ειδικοί της Sony, εδώ και 2 χρόνια.

Ακριβώς.

Αεροπλάνο ήταν το αρχικό ps4. Το Pro επουδενί δεν το λες αεροπλάνο εκτός αν έχεις ακοή σκύλου που ακούει από χιλιόμετρα.

Εαν κοινοποιησω βιντεο απο το δικο μου θα φριξει το σκυλι, οποτε μη βαζεις το χερι σου στη φωτια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostiger είπε

Εαν κοινοποιησω βιντεο απο το δικο μου θα φριξει το σκυλι, οποτε μη βαζεις το χερι σου στη φωτια..

Το ίδιο μου είναι νορμάλ πάντως και το έχω day1. Αντίθετα το απλό ps4 που το κράτησα για βιτρίνα στο ράφι, ίπταται 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου παντως(launch Μοντελο) δεν κανει φοβερο θορυβο,τωρα αυτα ειναι κ λιγο υποκειμενικα βεβαια,διοτι αλλο επιπεδο θορυβου εχω εγω στο σπιτι,αλλη ακοη,κτλ κτλ κτλ.Ας ειναι ενα στιβαρο μηχανημα διχως βλαβες και βρε αδερφε αν αρχισει στα 3 χρονια να κανει παραπανω θορυβο δε πειραζει...Ωραιο δε το κολπο με το καθαρισμα και του ανεμιστηρα(που ξεβιδωνει ευκολα κ χωρις να χανεις την εγγυηση),οπως επισης και οι παγιδες της σκονης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...