Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Το ίδιο μου είναι νορμάλ πάντως και το έχω day1. Αντίθετα το απλό ps4 που το κράτησα για βιτρίνα στο ράφι, ίπταται 😝

Το δικο μου ειναι 1st batch day 110, ωστοσο ειναι ετοιμο για απογειωση οπως και το vanilla ps4 που ειχα μεχρι τοτε...

Και εχει ανοιχθει, καθαριστει και περαστει Noctua παστα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ με το c-chassis μια χαρά είμαι, μόνο το καλοκαίρι θα ακουστεί λίγο περισσότερο όπως είναι φυσιολογικό αλλά σε καμιά περίπτωση δεν κάνει σαν αεροπλάνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Hazuki είπε

Για τα περί απόδοσης έχουν βάση αλλά τα ίδια ισχύουν για όλες τις θερμοαγώγιμες πάστες. Όσο περνάει ο καιρός και ξερένεται η πάστα τόσο χειρότερα είναι η απόδοση της. Είναι η φυσική πορεία των υλικών, οπότε in the long run, για ένα μηχάνημα που θα δουλεύει μεν πολλές ώρες αλλά όχι τόσες όσο ένα κοινό pc, πιστεύω πως η προσέγγιση είναι αρκετά safe.

Οι συμβατικές πάστες δε διαβρώνουν μεταλλικές επιφάνειες (έστω και σχετικά μακροπρόθεσμα στη περίπτωση του χαλκού) και έχουν και ένα "equilibrium" όταν "τσιμεντώσουν" μετά από κάποια χρόνια. H LM στην 5ετία θα έχει χειρότερη απόδοση και από πάστα του κιλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kostiger είπε

Το δικο μου ειναι 1st batch day 110, ωστοσο ειναι ετοιμο για απογειωση οπως και το vanilla ps4 που ειχα μεχρι τοτε...

Και εχει ανοιχθει, καθαριστει και περαστει Noctua παστα...

Σε όλα τα games? Πχ το pro evolution soccer το ζορίζει. Σε άλλα πάλι είναι νορμάλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου πάντως το PS4 MGS L.E. δεν κάνει σαν ελικόπτερο. Κάνει φυσιολογικό θόρυβο σε load.

Από την αλλη τα xbox είναι πρακτικά αθόρυβα (εκτός από το τροφοδοτικό του xbox og!)

Υποθέτω ότι οι περισσότεροι που αναφέρεστε σε θόρυβο και θερμοκρασία από τις κονσόλες πως  δεν έχετε δοκιμάσει pc gpu σε itx (RX580) σύστημα... Λόγω εμπειρίας αναφέρω ότι και με undervolt η gpu ακουγόταν τόσο πολύ που ήταν αδύνατο να κοιμηθεί κάποιος το βράδυ στο διπλανό δωμάτιο. Για αυτό λέμε ότι σε γενικές γραμμές κονσόλες όπως το Xbox One X (και πιθανόν οι next gen) είναι state of the art σε ότι αφορά θερμοκρασίες-θόρυβο-μέγεθος. Είναι αδύνατο να επιτύχει κάποιος χρήστης το ίδιο αποτέλεσμα με mainstream λύσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο που κραταω εγω απο την παρουσιαση ειναι οτι ενω τα προηγουμενα μοντελα ηταν επιτηδες λιγο "σωκλειστα", τωρα δινεται εμφαση στο οτι ο χρηστης μπορει πολυ ευκολα να ανοιξει, καθαρισει, αναβαθμισει. Αυτο με κανει να πιστευω οτι ακομα και καποιο προβλημα να υπαρξει με το LM θα δοθει ευκολα λυση με κατι σε aftermarket. Επισης το οτι βγαινουν τα πλαϊνα καπακια ευκολα και επισης αλλαζουν, ειναι μεγαλη υποθεση. Χωρις τα καπακια και με ενα βαψιματακι μαυρο στο καπακι του fan θα ειναι κουκλα το ps5, πιο κρυο και θα φαινεται και πολυ μικροτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα ως άσχετο, μου άρεσε το ότι βγαίνουν τα πλαστικά. Οχι πως με χαλάει η συγκεκριμένη διχρωμια, αλλά μπορείς κάθε τόσο να κάνεις μια αλλαγή. 

Αυτό "σκοτώνει" κάπως τις συλλεκτικές, βέβαια. 

Τώρα για το lm που υπάρχουν διαφωνίες όλα είναι σχετικά. Αν το χειρότερο που μπορείς να παθεις, είναι να κάνεις ένα σέρβις σε τέσσερα χρόνια, με μικρό κόστος, για να έχεις μια καλυτερη απόδοση και δεν δημιουργηθεί κάποια μόνιμη βλάβη είναι αποδεκτό (από εμένα). 

Σε ότι έχει να κάνει με το επιχείρημα "μηχανικοί της Sony", προφανώς και αυτοί κάνουν λάθη και υπάρχουν παντα αστοχίες. Συνήθως όμως όχι σε τόσο προφανη θέματα. Δεν είναι αλάνθαστοι, αλλά αν έχουν κάνει ένα τόσο χοντρό λαθος, το οποίο μπορεί να το προβλεψει κάποιος σε ένα φόρουμ, βλέποντας το βίντεο της χθεσινής παρουσιασης, είναι για οαεδ οι τύποι. 

Επεξ/σία από Brazhlias
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, music_lover είπε

Σε όλα τα games? Πχ το pro evolution soccer το ζορίζει. Σε άλλα πάλι είναι νορμάλ.

Σχεδον σε ολα. Ακομα και στο L.A Noire που επαιξα για 2η φορα το τελευταιο διαστημα, σηκωνει θερμοκρασιες. Ειναι Enhanced βεβαια αλλα οκ.

Παιζει ο γιος μου Fortnite στο σαλονι και εγω στο διπλανο δωματιο στον υπολογιστη και δεν ακουγεται κιχ και ακουγεται το προ απο μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, ilos είπε

Οι συμβατικές πάστες δε διαβρώνουν μεταλλικές επιφάνειες (έστω και σχετικά μακροπρόθεσμα στη περίπτωση του χαλκού) και έχουν και ένα "equilibrium" όταν "τσιμεντώσουν" μετά από κάποια χρόνια. H LM στην 5ετία θα έχει χειρότερη απόδοση και από πάστα του κιλού.

Ναι οκ αλλά κρίνοντας από εδώ

 

αν δεν έρθει σε επαφή με αλουμίνιο τα υπόλοιπα μέταλλα δουλεύουν μια χαρά, απλά ας πούμε θαμπώνουν λίγο.

Κι από ότι είδα δεν είχε αλουμίνιο εκεί από κάτω, οπότε valid point αλλά φαίνεται ότι έχουν σκεφτεί ήδη το θέμα.

 

---Edit---

Σχετικά με την απόδοση τα test που κάνανε μετά από ένα χρόνο χρήσης, καμία ουσιαστική διαφορά. Βέβαια όλα αυτά το 2018.

 

Επεξ/σία από Hazuki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nyne είπε

Σεβαστες ολες οι αποψεις για το θεμα της ψυξης και τις πιθανες αστοχιες.Περα αυτου λοιπον θεωρω οτι καμια εταιρεια δεν παει με το σκεπτικο του να εχει ενα τεραστιο failure rate(ποσο μαλλον μια Ιαπωνικη) αρα καταληγουμε στα εξης.

1)Σιγουρα εχουν γινει εξαντλητικα τεστ(κ οχι μονο σε φαση εργαστηριο με default χρηση και θερμοκρασιες).

2)Σιγουρα σε περιπτωση που παρουσιαστει ενα γενικο θεμα θα υπαρχει δωρεαν καλυψη/αλλαγη/recall κτλ.

3)Μιλαμε για τη sony δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι εχει την λογικη ας χαλασουν σε 4 χρονια να τους πουλησουμε νεα.

4)Υπαρχει παντα η περιπτωση να εχει γινει καποια παραβλεψη και οντως να υπαρχει θεμα οποτε δειτε το 2.

Με το καλο να το παρουμε φαινεται να ειναι τεχνολογια αιχμης σε σχεδιασμο και υλοποιηση .

Άμα δεν το πάρει ο user σπίτι του δεν ξέρουμε αν είναι καλό design η οχι, εκεί θα δοκιμαστεί και σίγουρα υπάρχουν σενάρια που ή sony/ ms δεν έχουν σκεφτεί, σίγουρα θα υπάρχει κόσμος που θα το χώνει σε κλειστό ντουλάπι η δίπλα απο καλοριφέρ ή σε πολύ στενά ράφια, εντάξει λίγο πολύ μπορεί να το έχουν προβλέψει αλλά το μηχάνημα θα φτύσει αίμα για να δουλέψει σωστά κατω απο διάφορες συνθήκες, μπορεί η sony μπορεί και η ms να δούλεψαν την ψυξη 2 χρονια και παραπάνω αλλά σαν τον user δεν υπαρχει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lepaterious είπε

αλλά σαν τον user δεν υπαρχει

xD Ακριβώς. Σεμεδάκι πάνω στο series X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, lepaterious είπε

Άμα δεν το πάρει ο user σπίτι του δεν ξέρουμε αν είναι καλό design η οχι, εκεί θα δοκιμαστεί και σίγουρα υπάρχουν σενάρια που ή sony/ ms δεν έχουν σκεφτεί, σίγουρα θα υπάρχει κόσμος που θα το χώνει σε κλειστό ντουλάπι η δίπλα απο καλοριφέρ ή σε πολύ στενά ράφια, εντάξει λίγο πολύ μπορεί να το έχουν προβλέψει αλλά το μηχάνημα θα φτύσει αίμα για να δουλέψει σωστά κατω απο διάφορες συνθήκες, μπορεί η sony μπορεί και η ms να δούλεψαν την ψυξη 2 χρονια και παραπάνω αλλά σαν τον user δεν υπαρχει. 

Το έχουν προβλέψει.....απλά το PS5 δεν θα χωράει!🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...