Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Παντως οι πρωτες εκτιμησεις ολων συγκλινουν   στο ποσο καλο  ειναι το controller  του PS5.

Eίναι όντως Κ..λα λέμε πολύ ωραίο 

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Κοίτα να δεις που υπάρχουν άνθρωποι που στεναχωρήθηκαν επειδή αποδεικνύεται πόσο next-gen και cool είναι το νέο dualsense του PS5 και βγήκαν να γκρινιάζουν για πολλοστή φορά για το ότι δεν δουλεύουν στις προηγούμενες κονσόλες 😝

Πάντως του PS4 Prο το χειριστήριο μια χαρά το χρησιμοποιώ και στα windows 10 για να παίζω forza Horizon :D 

1 ώρα πριν, chncynic είπε

Μέχρι στιγμής το controller του Xbox μου κάθεται απείρως καλύτερα στο χέρι... Τα DS4 τα χρησιμοποιούσα μόνο για Tekken στο PC λόγω legacy συνήθειας (έπαιζα σε PS απο tekken 3 μέχρι και 7 ). Τώρα χωρίς PC,  απλά ελπίζω να τα κάνουν συμβατά γιατί αν δεν με βολέψει το καινούριο και δεν σε αφήσουν στα επόμενα tekken να έχεις ds4 θα μου κάτσει δύσκολο.

Ανέκαθεν για εμένα που πάντα έχω και τις 2 κονσόλες από τα 2 στρατόπεδα πάντα μου άρεσαν και καθόντουσαν του Xbox τα χειρηστηρια στα χέρια μου όμως τώρα από τι βλέπω στα reviews αποκτησε πλεον και το playstation πολυ καλο χεισρηστηριο μεγαλυτερο απο τα αλλα και ολα τα λεφτα θα ειναι το Haptic.

Επεξ/σία από dream21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dream21 είπε

Eίναι όντως Κ..λά λέμε πολύ ωραίο 

Πάντως του PS4 Prο το χειριστήριο μια χαρά το χρησιμοποιώ και στα windows 10 για να παίζω forza Horizon :D 

Ασύρματα? Τελειώνει πολύ γρήγορα η μπαταρία του επειδή είναι μικρή και ο δέκτης bluetooth μάλλον ξοδεύει αρκετή ενέργεια. Εγώ στο pc χρησιμοποιώ μόνο του Xbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Ασύρματα? Τελειώνει πολύ γρήγορα η μπαταρία του επειδή είναι μικρή και ο δέκτης bluetooth μάλλον ξοδεύει αρκετή ενέργεια. Εγώ στο pc χρησιμοποιώ μόνο του Xbox.

Έχεις απόλυτο δίκιο όντως το ξεζουμίζει ασύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, music_lover είπε

https://docs.google.com/spreadsheets/u/0/d/17v0a85RS6uOO8Im5UFH6EhIiHxUZ6Azja2qv7gpLgtE/htmlview

Ελλάδα και Αφγανιστάν σε δρόμους αντίθετους..στην δε Ιαπωνία η σφαγή του Δράμαλη..🤣

Στο Αφγανισταν το ποιο πιθανο ειναι τα xbox να εχουν αγοραστει απο τους αμερικανους στρατιωτες

Επεξ/σία από vorlon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα haptic/adaptive feedback δεν θα ειναι διακοσμητικα σαν το γυροσκοπειο και το touchpad, ηδη τα περισσοτερα third party παιχνιδια θα τα χρησιμοποιούν. Για να λενε ολοι οι youtubers οτι το χειριστήριο ειναι πραγματικα next gen κατι θα ξερουν μιας και το δοκιμασαν. Νομιζω οτι σε αυτη την γενια το Dualsense θα ειναι το καλυτερο χειριστηριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.resetera.com/threads/demon-souls-has-a-cinematic-mode-which-is-a-native-4k-at-30fps-or-performance-mode-which-is-dynamic-4k-at-60-frames.315358/

Πώς τα κατάφεραν 1st party console exclusive system seller launch τίτλος να μην τρέχει 4Κ native/60fps; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jokul7 είπε

https://www.resetera.com/threads/demon-souls-has-a-cinematic-mode-which-is-a-native-4k-at-30fps-or-performance-mode-which-is-dynamic-4k-at-60-frames.315358/

Πώς τα κατάφεραν 1st party console exclusive system seller launch τίτλος να μην τρέχει 4Κ native/60fps; 

Ray tracing.

https://blog.playstation.com/2020/06/11/playstation-studios-first-look-at-9-new-ps5-games/

Demon’s Souls from Japan Studio and Bluepoint Games

From Japan Studio and Bluepoint Games comes a remake of the PlayStation classic, Demon’s Souls. In addition to beautiful shadow effects and ray tracing, players can choose between two graphics modes while playing: one focused on fidelity, and one focused on frame rate.

 
Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω γτ διαβάζω για 2 mode? 4k/60 4k/30 να διαλέξεις?

We did two different modes in the game: cinematic mode which is a native 4K, which looks stunning, at 30 frames per second; and performance mode, so you can play a dynamic 4K at 60 frames per second. That is going to give you smoother animation is going to give you a little of that edge [in combat].”

https://www.polygon.com/interviews/2020/10/29/21539158/demons-souls-ps5-remake-changes-sixth-archstone-world-tendency

 

edit: ok λες για native εσυ τωρα το ειδα

Επεξ/σία από sndev
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

εγω γτ διαβάζω για 2 mode? 4k/60 4k/30 να διαλέξεις?

We did two different modes in the game: cinematic mode which is a native 4K, which looks stunning, at 30 frames per second; and performance mode, so you can play a dynamic 4K at 60 frames per second. That is going to give you smoother animation is going to give you a little of that edge [in combat].”

https://www.polygon.com/interviews/2020/10/29/21539158/demons-souls-ps5-remake-changes-sixth-archstone-world-tendency

Το 4Κ/60 είναι dynamic 4k (δηλαδή upscaled σε 4k) και όχι native.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...