Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, chncynic είπε

12 με haptic  η χωρις?

εγραψα πιο πισω. 8 με haptic, 12 χωρις. Αν δεις κ το link που εγραψα, εχει 1+ ωρα συζητηση πανω στο θεμα και εντυπωσεις ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κι εγώ εκεί το υπολογίζω (χωρίς να το έχω πιάσει στα χέρια μου βέβαια) γύρω στις 10 με 15 ώρες, δηλαδή διπλάσια από αυτή του DS4. Και σε γενικές γραμμές θα είμαι ικανοποιημένος σε αυτό το επίπεδο, να πεις ότι βγάζεις ένα session χωρίς να χρειάζεται φόρτιση, από την στιγμή που δεν μπορείς να αλλάξεις μπαταρίες και να συνεχίσεις το κάψιμο.

Καλα σε σχεση με την διαρκεια μπαταριας του dual shock 4(με το ζορι κρατουσε πανω απο 4 ωρες αν δεν κανω λαθος)Θα ειναι σαν οαση μεσα στην καυτη ερημο,η μεγαλυτερη διαρκειας μπαταριας του dualsense

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spartan29gr είπε

Καλα σε σχεση με την διαρκεια μπαταριας του dual shock 4(με το ζορι κρατουσε πανω απο 4 ωρες αν δεν κανω λαθος)Θα ειναι σαν οαση μεσα στην καυτη ερημο,η μεγαλυτερη διαρκειας μπαταριας του dualsense

7-8 ωρες κρατουσε φρεσκο απο το κουτι (η αρχικη του εκδοση), περιπου 10ωρο οι μετεπειτα εκδοσεις. Αλλα επεφτε αρκετα μετα απο λιγο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Skywalker333 είπε

7-8 ωρες κρατουσε φρεσκο απο το κουτι (η αρχικη του εκδοση), περιπου 10ωρο οι μετεπειτα εκδοσεις. Αλλα επεφτε αρκετα μετα απο λιγο χρονο.

7 με 8 ωρες προσωπικα εμενα ποτε δεν κρατουσε.Ακομα και του κουτιου που αγοραζα .Μαλλον τα μπερδευεις λιγο φιλε μου

Η διαρκεια μπαταριας ηταν τραγικη στο dual shock 4

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Θα το πω και σε αυτό το νήμα: ασχολιόμαστε με ανοησίες.

Κανείς δεν πρόκειται να καταλάβει διαφορά ανάμεσα στο 4Κ και στο checkerboard 4K, εκτός κι αν παίζει στο ένα μέτρο σε 65 ίντσες τηλεόραση.

Και για να το πάω ένα βήμα παραπέρα: να εύχεστε να μην είναι full-4K τα next-gen games και να είναι upscaled, για να αφιερώνονται πόροι σε άλλα features πιο ουσιώδη, όπως ΑΙ, physics, gameplay κοκ.

Εδώ κάποιοι δεν καταλάβουν διαφορά από τα 30 στα 60 frames, σιγά μην καταλάβουν 4k από checkerboard 4k

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Η διαρκεια μπαταριας ηταν τραγικη στο dual shock 4

εμενα στο pc γονατιζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

7 με 8 ωρες προσωπικα εμενα ποτε δεν κρατουσε.Ακομα και του κουτιου που αγοραζα .Μαλλον τα μπερδευεις λιγο φιλε μου

Η διαρκεια μπαταριας ηταν τραγικη στο dual shock 4

α μαζι σου. σκουπιδι ηταν του DS4 η μπαταρια, οχι απλα τραγικη. Αλλα ετυχε πριν 5 λεπτα να εχω την ιδια συζητηση με 5-6 ατομα και ολοι τοσο περιπου το ειχαμε μετρημενο. Εμενα παντως, μετα απο 5 χρονια συνεχης χρήσης, μου εβγαζε 5-6 ωρες εντονου gaming, 1000%, μετρημενο ξανα πριν μερικες εβδομαδες :) 
Τα σεσσιον της κυριακης που ξεκινουσα πρωι κ τελειωνα βραδακι, ε ηξερα ακριβως ποτε θα σηκωθω να παρω το 2ο controller :P 

 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω παλι ποτε δεν εκατσα να κοιταξω ποσες ωρες κρατησε η μπαταρια αλλα αυτο που θυμαμαι ειναι οτι μετρημενες ητανε οι φορες που συνδεσα το καλωδιο και αναγκαστηκα να παιξω με συνδεμενο καλωδιο..Δεν ειμαι πλεον απο αυτους που λιωνουν τοσες ωρες συνεχομενα οποτε σπανια χρειαστηκε φορτιση...πολλες φορες θυμαμαι επαιζα μια μερα δεν τον εβαζα καν να φορτισει και ξαναεπαιζα και την επομενη μερα αλλο ενα session πριν ξεφορτισει το κοντρολερ, οποτε προσωπικα ειναι ευχαριστο που κραταει παραπανω η μπαταρια στο 5 μιας και στο 4 δεν ειχα ιδιατερο προβλημα αρα εδω δεν θα ειναι καν προβλημα

Νομιζω πιο πολυ ειναι ευχαριστο για αυτους που κανουν πολυωρα session παρα για καποιον που παιζει 2-3 ωρες ημερησιως.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, icenex είπε

Eγω παλι ποτε δεν εκατσα να κοιταξω ποσες ωρες κρατησε η μπαταρια αλλα αυτο που θυμαμαι ειναι οτι μετρημενες ητανε οι φορες που συνδεσα το καλωδιο και αναγκαστηκα να παιξω με συνδεμενο καλωδιο..Δεν ειμαι πλεον απο αυτους που λιωνουν τοσες ωρες συνεχομενα οποτε σπανια χρειαστηκε φορτιση...πολλες φορες θυμαμαι επαιζα μια μερα δεν τον εβαζα καν να φορτισει το κοντρολερ και ξαναεπαιζα και την επομενη μερα αλλο ενα session πριν ξεφορτισει το κοντρολ οποτε προσωπικα ειναι ευχαριστο που κραταει παραπανω η μπαταρια στο 5 μιας και στο 4 δεν ειχα ιδιατερο προβλημα.

Με όσα λέγονται ώς τώρα, με τα φούλ features του κάθε χειριστηρίου, κρατάνε στα χαρτιά το ίδιο. Το 12ωρο είναι με τα έξτρα σβηστά. Πάλι όμως δεν το βρίσκω κακό το 7-8 στα χαρτιά και 4-5 μετά απο λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Κανετε λαθος για το 4κ native σε 4k tv.

Οποιος εχει συνδεσει δυνατο pc σε 4κ tv μπορει να δει οτι η διαφορα απο 1440p σε 4κ ειναι τεραστια.χερεσαι που το βλεπεις.

Native resolution στην αναλυση της οθονης ειναι μεγαλο πραμα.

Αν δεν κανω λάθος δεν νομίζω να είναι το ιδιο . Στις κονσόλες το upscaling το κάνουν οι κονσόλες και δινουν έξοδο  4κ . ενώ απο pc οτι ανάλυση δωσεις θα δείξει.

Απο 1080p σε 4k ναι εχει διαφορα. ( στο ps4 προ οταν εβαζα 60fps και 1080p ειναι μεγαλη διαφορα) 

Τωρα αν ειναι 1440p σε 4k δεν νομίζω σε τβ και απόσταση πάνω απο 2.5 - 3 μετρα να δεις διαφορά. 

Επεξ/σία από alelo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, alelo είπε

Αν δεν κανω λάθος δεν νομίζω να είναι το ιδιο . Στις κονσόλες το upscaling το κάνουν οι κονσόλες και δινουν έξοδο  4κ . ενώ απο pc οτι ανάλυση δωσεις θα δείξει.

 

Στο πισί διαλέγεις αν θες GPU scaling ή να το αφήσεις στην οθόνη.

Κύρια διαφορά είναι ότι σε κονσόλες ήταν πεπατημένη ακόμα και όταν κάνανε render σε χαμηλότερες αναλύσεις να κρατάνε το UI σε full. Στο πισί είναι πρόσφατο φρούτο, και δεν υπάρχει παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartan29gr είπε

7 με 8 ωρες προσωπικα εμενα ποτε δεν κρατουσε.Ακομα και του κουτιου που αγοραζα .Μαλλον τα μπερδευεις λιγο φιλε μου

Η διαρκεια μπαταριας ηταν τραγικη στο dual shock 4

εμενα και σημερα μετα απο 6 χρονια, μου παει 7 ωρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...