Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Γιατί,το άλλο δεν έχει 60fps στα backwards;Εδώ 120αρια βαράει και εσύ λες ότι είναι βασιλιάς στα 60;Για τα loadings σαφώς και θα μιλάμε μιας και το selling point του ps5 ήταν ο γρήγορος ssd.

Βασικα ενα ενα βγαινουν τα selling points, τωρα εχουμε και το κοντρολερ που θεριζει απ οσο λεει ο κοσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kydraen είπε

Για το Yakuza δεν ξέρω, αλλά για το Witcher η CDPR δεν είχε πει ότι θα βγει patch για τις νέες κονσόλες? Οπότε λογικά τα loading times θα γίνουν ακόμα καλύτερα

Ακριβως.Περα απο την πλακα παιδια.Μια χαρα γρηγορες ειναι οι καινουργιες κονσολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Εγώ πίστευα ότι θα είναι πολύ πιο γρήγορο το load time στο ps5. Γιατί τόσο μεγάλες διαφορές;

Πιστεύω ότι κανένα παιχνίδι από BC δεν χρησιμοποιεί το I/O του Ps5 η ίσως είναι ο τρόπος με τον οποίο χειρίζεται  τα BC στο PS5 . Είναι  και λογικό μιας και έχει custom  I/O logic μέσα SOC το οποίο κανένα game από τα BC δεν πρόκειται να εκμεταλλευτεί χωρίς patch. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το BC. Εάν όμως μελλοντικά στα games που θα είναι φτιαγμένα πάνω στο sdk του ps5 δούμε αρχίσουμε να βλέπουμε κάτι παρόμοιο, θα είναι απλα απογοητευτικό. 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nekrik είπε

Πιστεύω ότι κανένα παιχνίδι από BC δεν χρησιμοποιεί το I/O του Ps5 η ίσως είναι ο τρόπος με τον οποίο χειρίζεται  τα BC στο PS5 . Είναι  και λογικό μιας και έχει custom  I/O logic μέσα SOC το οποίο κανένα game από τα BC δεν πρόκειται να εκμεταλλευτεί χωρίς patch. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το BC. Εάν όμως μελλοντικά στα games που θα είναι φτιαγμένα πάνω στο sdk του ps5 δούμε αρχίσουμε να βλέπουμε κάτι παρόμοιο, θα είναι απλα απογοητευτικό. 

Ισχύει φαίνεται οτι τα loading times σε BC παιχνίδια είναι πιο γρήγορα στο xbox. Στα next-gen φαίνεται όμως οτι εχει τρομερα loading times πχ το mile morales εχει μηδαμινά loading

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε τώρα εσείς κάποιοι να ασχοληθούν με ανούσια πράγματα όπως user experience και παιχνίδια ή με το σημαντικό θέμα του αν φορτώνει η μια κονσόλα μισό δευτερόλεπτο πιο γρήγορα παλιά παιχνίδια;😛

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα δούμε τα loading times των next gen multiplatform παιχνιδιών, τότε θα βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το "ποιος την έχει μεγαλύτερη" (την ταχύτητα ντε) 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αρκεί το VS με τα loading times, το εμπεδώσαμε, το RDR2 θα έχει ένα ολόκληρο δευτερόλεπτο γρηγορότερο loading στο SeX, φίου ευτυχώς που θα πάρω αυτό και όχι PS5.

Τα επόμενα μηνύματα που θα αναλώνονται σε τέτοιο ανούσιο VS θα φεύγουν.

5 minutes ago, privateer said:

THE PS5 DOESN’T LET YOU STORE PS5 GAMES ON EXTERNAL HARD DRIVES

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάποια official πηγή είχε γράψει ότι θα γίνεται. Ίσως να μην γίνεται στο launch, να θέλει update or smth.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με προβληματίζει αυτό που είπε ο Καρπάς στο review του, ότι το δικό του το ps5 έκανε έναν μικρό ηλεκτρονικό θόρυβο πιθανώς να εννοεί κάτι σαν coil whine να υποθέσω εγώ. Μεγάλη μαλ... αν συμβαίνει αυτό πόσο μάλλον αν συμβαίνει με όλα τα ps5.... εδώ είναι αυτό που λέμε πολλές φορές μακριά απ τις πρώτες παρτίδες... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, elessar86 said:

Εμένα με προβληματίζει αυτό που είπε ο Καρπάς στο review του, ότι το δικό του το ps5 έκανε έναν μικρό ηλεκτρονικό θόρυβο πιθανώς να εννοεί κάτι σαν coil whine να υποθέσω εγώ. Μεγάλη μαλ... αν συμβαίνει αυτό πόσο μάλλον αν συμβαίνει με όλα τα ps5.... εδώ είναι αυτό που λέμε πολλές φορές μακριά απ τις πρώτες παρτίδες... 

Κι εμένα coil whine μου ήρθε στο μυαλό κατευθείαν έτσι όπως το περιέγραψε, ας ελπίσουμε ότι είναι μεμονωμένο περιστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ σωστό αυτό που είπανε στο video του DF ότι το άλμα απόδοσης μεταξύ ps4 pro και ps5 είναι μεγαλύτερο από ότι αυτό μεταξύ one x και series x γιατί το one x είναι δυνατότερο από το pro.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο το review του Dave2D φαίνεται ότι το PS5 κάνει πολύ λιγότερο θόρυβο από το PS4pro

Spoiler

 

 

613176941_.jpg.58676559c6b632939c9e54df00183f3a.jpg

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...