Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, privateer είπε

Λογικα παλι πανω σε freebsd οπως το ps4/ps3 τρεχει

απλα αλλαξαν το theme🤣

ναι και τι θες να πεις με αυτο? Εχεις ιδεα τι ειναι το bsd και ποιες εταιρειες το γραφουνε, και τι λειτουργικα τρεχουνε πανω σε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο μου το library στο PS4 είναι Digital.

Ερώτηση: Μπορώ να βάλω το PS5 να κατεβάσει όλα μου τα games, και να τα έχω και στο PS4?

Ή είναι φάση τύπου system transfer όπως κάνει η Nintendo, και το PS4 θα γίνει αυτόματα format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, privateer είπε

Λογικα παλι πανω σε freebsd οπως το ps4/ps3 τρεχει

απλα αλλαξαν το theme🤣

ναι έχουν και το ίδιο api με το 4, το xbox τρέχει έκδοση win10 από το χ1 και μετά

1 λεπτό πριν, panther_512 είπε

Όλο μου το library στο PS4 είναι Digital.

Ερώτηση: Μπορώ να βάλω το PS5 να κατεβάσει όλα μου τα games, και να τα έχω και στο PS4?

Ή είναι φάση τύπου system transfer όπως κάνει η Nintendo, και το PS4 θα γίνει αυτόματα format?

έχει ένα videaki δεν το είδα αλλά νομίζω δεν κάνει format. Εγώ τα έβαλα όλα στον εξωτερικο 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με το θόρυβο που ακούγετε τον ηλεκτρονικό coil whine πολύ με ανησυχεί. Το είχα κάποτε σε ένα λαπτοπ και πραγματικά ήταν λόγος να το πουλήσω. Ελπίζω να ήταν μόνο στην συγκεκριμένη κονσόλα και όχι να είναι σε όλες τις πρώτες παρτίδες.

Αναφέρομαι στο review των unboxholixs

Επεξ/σία από alelo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναφέρει και το tom's hardware επίσης αλλά το ρίχνει στο fan -σε idle ή sleep.

https://www.tomshardware.com/reviews/playstation-5-sony-ps5

 

image.png.4081c0b5b8a092d662897c6533690b2f.png

 

Καλό review έχει και άλλες μετρήσεις.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, music_lover είπε

Τελικά, μετά τα reviews, φάνηκε πως, η Sony έφτιαξε την πιο αθόρυβη και πιο δροσερή κονσόλα της αγοράς! Cool! 🥳

Υπάρχει κάποιο συγκριτικό;Σε λίγες μέρες βέβαια θα τις έχω και τις δύο και θα κρίνω ο ίδιος.Νομιζω ότι έχει γίνει τρομερή δουλειά και απο τους δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Υπάρχει κάποιο συγκριτικό;Σε λίγες μέρες βέβαια θα τις έχω και τις δύο και θα κρίνω ο ίδιος.Νομιζω ότι έχει γίνει τρομερή δουλειά και απο τους δύο.

Εγώ πάντως με βάση το review που διάβασα δεν θα το έλεγα - πάνω κάτω στα ίδια είναι.

svl8Dtv.png

 

Για θερμοκρασίες δεν έχω ιδέα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Υπάρχει κάποιο συγκριτικό;Σε λίγες μέρες βέβαια θα τις έχω και τις δύο και θα κρίνω ο ίδιος.Νομιζω ότι έχει γίνει τρομερή δουλειά και απο τους δύο.

Για θερμοκρασίες διάβασα στο review του DF:

https://www.eurogamer.net/articles/playstation-5-review-digitalfoundry

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θορυβος  (db) δεν αυξάνετε αριθμητικά αλλά λογαριθμικά , δε ξερω πως να το εκφραζω σωστά ας με διορθωσει κάποιος ποιο ιδικος , αλλα πχ το 20 δεν ειναι το μισο οτου 40 αρα μιση φασαρια αλλά πολλές φορες κατω του μισού ετσι κ το 35 ειναι αρκετα πιο χαμηλά απο το 40. θα το δουμε βεβαια κ στη πραξη ολο αυτο , σίγουρα δε θα κανει σαν ηλεκτρική σκούπα όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαιρετικά τα πρώτα στοιχεία από θόρυβο/θερμοκρασία από το DF για το Ps5.

Σε μια ώρα ανοιχτή κονσόλα σε Miles Morales photo mode που τραβούσε το περισσότερο ρεύμα το PS5 παραμένει αθόρυβο και ψυχρό από 30 έως 50 βαθμούς στο πίσω μέρος,που αποβάλλεται η θερμοκρασία:
‘ The top of the machine is essentially at room temperature, and even in the centre of the unit where the SoC lurks, the console's skin temperature is in the mid-30s Celsius. Some of the excess heat leaves the console via the vents in the centre, where temperatures rise to the mid 40s. However, the back of PlayStation 5 is the main escape route for heat - the whole rear of the unit is basically a big vent and temperatures hit around 50 Celsius max here, generally. The hottest point in the thermal photography comes in at 57 Celsius on the LAN port, but I think that's just the nature of metal conducting heat and not anything to worry about. All told then, job done: PlayStation 5 is larger than Xbox Series X, but it is also cooler. The key point is that the days of jet engine acoustics emanating from your Sony console are a thing of the past.’

Επεξ/σία από back15220
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Μου έκανε εντύπωση πάντως που επιμένουν στο Touchpad, το οποίο στο Ds4 το είχαν παρατήσει εντελώς όλοι σχεδόν και τα 1st parties της Sony.

Και πως θα γράφεις στο virtual πληκτρολόγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 3/11/2020 στις 1:11 ΜΜ, Malthador είπε

Θα το πω και σε αυτό το νήμα: ασχολιόμαστε με ανοησίες.

Κανείς δεν πρόκειται να καταλάβει διαφορά ανάμεσα στο 4Κ και στο checkerboard 4K, εκτός κι αν παίζει στο ένα μέτρο σε 65 ίντσες τηλεόραση.

Και για να το πάω ένα βήμα παραπέρα: να εύχεστε να μην είναι full-4K τα next-gen games και να είναι upscaled, για να αφιερώνονται πόροι σε άλλα features πιο ουσιώδη, όπως ΑΙ, physics, gameplay κοκ.

Δεν ισχύει αυτό που λες απλά και μόνο γιατί οποιοδήποτε upscaling technique εισάγει είτε softness στην εικόνα (εκτός και αν είναι σταθερή) είτε το καλύπτουν με ακόμα μεγαλύτερη βαζελίνη (motion blur).

Ειδικά για τις LCD οθόνες (TVs δηλαδή). Ειδικά για μένα το motion blur είναι εμετικό αλλά το κάνουνε  για να κρύψουν τα artifacts που κάνει το checkerboard στην κίνηση.

Επιπλέον όπως είδαμε για αυτό που εύχεσαι κράτα και μια επιφύλαξη γιατί όποιο BC GAME, έχει 60 fps στο PS5 αυτό οφείλεται ότι τρέχει σε πολύ χαμηλή ανάλυση (ps4 pro mode).

Τέσπα εδώ μια καλή ανάλυση για τα οφέλη και μη από την Dice:

  

Μαύρα και άσπρα pixel. Εύκολο και εντελώς native το αποτέλεσμα σε στατικές - μη κινούμενες εικόνες αλλά στην κίνηση αλλάζει το πράγμα.

 

Επεξ/σία από DaVillain
έμπλεξα λίγο τα thread :D
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...