Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδες πως έγινε Vs, δεν μου απάντησες όμως πόσα goty μπορείς να παίξεις τελικά; Αν σε ικανοποιεί λοιπόν το gamepass οκ μια χαρά εγώ πχ έχω gamepass στο pc, έχω switch κι αγοράζω Ν exclusives και μέχρι να πάρω XsX κάποια στιγμή (λογικά όταν βγει το καινούριο Forza)  θα έχω και τα παιχνίδια που θέλω στο ps5. 

3 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Είναι θέμα οι τιμές στην νέα γενιά.

Που για να λέμε την αλήθεια για τα παιχνίδια της Sony δεν με νοιάζει να τα δώσω. Για ένα νέο Last of Us δεν θα λυπηθώ τα 80€. Αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι σιγά σιγά ακολουθούν και άλλες εταιρίες και με προβληματίζει αν στο μέλλον πρέπει να δίνω 80αρικα για να παίζω παιχνίδια επιπέδου Watch dogs και Call of Duty.

Αυτά σε offers.... Ή αν μπουν σε gamepass

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τελικα θελω να τελειωσω το ng+ miles morales στο ps5. επισης ψηθηκα και απο το Gameplay του demons souls που δεν ειχα ξαναπαιξει παλια.

Εχουμε καμια ιδεα για καποια σχετικα συντομη διαθεσιμοτητα? Δεν περιμενω για 19/11 να βρω, αλλα εστω μεχρι τελη Νοε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακό είναι ότι η sony είναι σαν την nintendeo που έχει απολειστικότητες δυνατά game που μπορείς να παίξεις μόνο στην κονσόλα και πουθενά αλλού. Kαι οι δύο κοστολογούν τα game τους στο θεό αλλά το καλό με την sony είναι ότι σίγουρα θα τα βρεις σε πολύ καλύτερες τιμές μετά από λίγους μήνες κάτι που δεν συμβαίνει με την nintendo.

Τώρα στο xbox οι τίτλοι που έχει μπορείς να τους παίξεις και σε pc δηλαδή ένας pc gamer δεν χρειάζεται καν να αγοράσει αυτή την κοσνόλα εκτός αν θέλει να γλιτώσει τα υπερβολικά κόστη της αναβάθμισης. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο γνωστά bugs μέχρι στιγμής στο PS5. Ειδικά αυτό με το rest mode είναι πολύ επικίνδυνο διότι το rest mode είναι ενεργοποιημένο by default και μπορεί να σου πεθάνει την κονσόλα απίστευτο 😳 Δυστυχώς εν γνώση μας σχεδόν γινόμαστε όντως beta testers! 

https://www.androidcentral.com/list-playstation-5-known-bugs-and-launch-issues

Προσωπικά τους πρώτους μήνες μέχρι να βγουν μπόλικα patches λέω να φέρομαι στην κονσόλα λες κ είναι μωρό... θα τα κλείσω όλα, ούτε save δεν θα μεταφέρω, το μόνο που θα κάνω να βάζω ίσα ίσα το δισκάκι να παίζω κανα game λίγες ώρες εννοείται μετά θα την κλείνω και ευλαβικά θα την καθαρίζω απο πάνω και θα προσεύχομαι να αντέξει! 😁

ΥΓ: Τώρα που το σκέφτομαι ούτε δισκάκι δεν θα βάζω, θα την ανοίγω απλά λίγο να συνηθίζει το ρεύμα και μετά κλείσιμο πάλι. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2020 στις 3:29 ΠΜ, ChrisAce είπε

  

@Aprillia φαντάζομαι τώρα να κατάλαβες ότι δεν πρέπει να ανεβαίνει ποτέ φωτογραφία που να φαίνονται στοιχεία ονοματεπώνυμα και τα λοιπά.. ευτυχώς που το διόρθωσες γρήγορα. 

@Dr_Rad ελπίζω μόνο να μην έβαλες την φωτογραφία τις συνομιλίας του @Aprillia πριν την διορθώσει. Και σε παρακαλώ αν μπορείς γράφε χωρίς τα χρώματα, είναι κουραστικό πολύ να το διαβάσει κάποιος έτσι όπως το έγραψες. 

Και σταματήστε επιτέλους να κάνετε σαν απατημένοι σύζυγοι αν δεν πάρετε day1. :D 

Σκεφτείτε ότι απέναντί σας στο τηλέφωνο δεν έχετε τον ίδιο τον καταστηματάρχη :)  αλλά κάποιον που απλά προσπαθεί να κάνει την δουλειά του και πιθανών να μην ξέρει και τίποτα για αυτό που ρωτάτε και να πρέπει να απαντήσει για να είσαστε και εσείς ευχαριστημένοι αλλά και ο εργοδότης τους.

Θα πάρετε τηλέφωνο λοιπόν την Sony να τους κάνει τί;  Να τους κόψει την πίστωση ή να τους κόψει από πελάτες; Μα η sony δεν έχει να δώσει άλλες κονσόλες γιατί ξεπούλησε ότι είχε προς το παρόν. :D 

Από τις 558 σελίδες του θέματος, οι 100++ πρέπει να είναι ανούσια, για την δύσκολη εποχή που ζούμε, ποστ για το αν θα παραλάβετε day1. 

Μπαίνουμε για να διαβάσουμε κάποιο νέο για την κονσόλα και διαβάζουμε πότε θα παραλάβει ο καθένας σας. :) 

Ακόμα και αν φαίνονταν θα ανέβαζα edited screenshot. Πίστεψε με έχω μια ιδιαίτερη ευαισθησία όσον αφορά τα προσωπικά δεδομένα. Πάντως για να το ξεκαθαρίσω ανέβασα την φωτό με το όνομα edited out. Θα κάνω edit την αρχική δημοσίευση για να είναι αναγνώσιμη.

Στις 13/11/2020 στις 9:54 ΠΜ, Malthador είπε

Εγώ από την άλλη δεν καταλαβαίνω την λογική όποιων τους δικαιολογούν με κεντρικό σύνθημα «τις εποχές που ζούμε». Με βάζεις να σε προπληρώσω για να το έχω day one; Τότε απαιτώ να το έχω day one. Δεν καταλαβαίνω γιατί με κάνει κακομαθημένο ή whatever αυτό.

Πρώτον, ο κόσμος είναι έτσι εδώ και πόσους μήνες. Όφειλαν να είχαν προετοιμαστεί και οι αλυσίδες και οι κούριερ, φαινόταν το πράγμα που πάει από χιλιόμετρα. Αν δεν προετοιμάστηκαν, τότε έχουμε κάθε λόγο να διαμαρτυρόμαστε.

Δεύτερον, πάντα θα υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα από το να πάρουμε την κονσόλα μας day one. Πάντα θα υπάρχει κάτι σημαντικότερο από το οτιδήποτε σημαντικό έχει στο μυαλό του ο καθένας μας.

Οι ατάκες αυτές μου θυμίζουν τα κλασικά γιαγιαδίστικα του τύπου «έφτασες 40 χρονών και παίζεις ακόμα με παιχνιδάκια».

Ορθότατος! Το θέμα επίσης είναι να τους δώσεις και ένα customer feedback με την έννοια πως δεν γίνεται να προωθήσουν παραγγελίες που τους συμφέρουν (πχ παραγγελίες πολλαπλών τεμαχίων από ένα πελάτη, full εξόφληση ή ακόμα και εκείνους που έχουν πάρει επέκταση εγγύησης) έναντι εκείνων που φροντίσανε να παραγγείλουν νωρίς. Όταν λέμε σειρά προτεραιότητας να μας πούνε αν εννοούν κάτι με χρονικό ή όχι προσδιορισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εδώ μια λίστα με τα γνωστά θέματα.Ελπιζω να μην έχουμε θέμα(κ να είναι θέμα firmware update) αλλά καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί.

https://www.denofgeek.com/games/ps5-known-issues-storage-data-transfer-glitches/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να προλάβουμε όταν το παρουμε στα χέρια μας να εχει βγει κάποιο update γιατί το να χρειαστεί να κανείς full factory reset για έναν έστω απο αυτά τα πιθανά bugs δεν ειναι οτι καλύτερο 😰

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά στις πρώτες παρτίδες.Ας ελπίσουμε να είναι μεμονωμένες περιπτώσεις και να απολαύσουμε την κονσόλα που πληρώσαμε.Το μόνο που με εξοργίζει με τη Sony είναι η μονοετής εγγύηση και δε τους έχω και καμιά εμπιστοσύνη αν χαλάσει πριν τον χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Billie13 είπε

Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά στις πρώτες παρτίδες.Ας ελπίσουμε να είναι μεμονωμένες περιπτώσεις και να απολαύσουμε την κονσόλα που πληρώσαμε.Το μόνο που με εξοργίζει με τη Sony είναι η μονοετής εγγύηση και δε τους έχω και καμιά εμπιστοσύνη αν χαλάσει πριν τον χρόνο.

Μα σοβαρα δινει 1 μόνο χρόνο;

Καο η επισημη sony δινει μονο 1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είναι να πάθει, θα το πάθει μέσα στον πρώτο μήνα, μη σου πω και την 1η εβδομάδα. Όπως οι περισσότερες ηλεκτρικές συσκευές. Για αυτό τον λόγο υπάρχει το DOA.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι κ να λέμε ο ένας χρονος εγγύηση είναι ένα τίποτα κ είναι ντροπή να δινει μόνο ένα χρόνο.Το ps4 βέβαια δεν έχει κάνει το παραμικρό εδώ κ 7 χρονια,αλλα αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι εάν μου χαλουσε στον 1.5 χρονo θα τους κυνηγούσα...

Επεξ/σία από nyne
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ότι είναι να πάθει, θα το πάθει μέσα στον πρώτο μήνα, μη σου πω και την 1η εβδομάδα. Όπως οι περισσότερες ηλεκτρικές συσκευές. Για αυτό τον λόγο υπάρχει το DOA.

Γιατι είναι γνωστό πως σε ps3 & xbox 360 βγάζανε yellow & red ring of death στην βδομάδα επάνω.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...