Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Παίδες βλέπω στα διάφορα στριμ που ανεβάζουν οι youtubers να λένε ότι είναι προτιμότερο να επιλέγουν τα 60 frames στο miles morales ρίχνοντας μαζί την ανάλυση σε κάτι ανάμεσα σε fhd k 2k απενεργοποιοντας έτσι και το 4κ και το rts. Ποια είναι η διαφορά με μια rx 580 3ετιας που έχω στο πσ μου που πιάνει ακριβώς αυτήν την ιπποδύναμη και μάλιστα σε ultra graphics στα settings?? Συγνώμη αν ακούγομαι αγενής η αρνητικός. Είναι μήπως γιατί το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι διπλής γενιάς/φτιάχτηκε και για ps4/δεν εμμεταλλευεται το ps5 κτλ

H διαφορά για αρχή είναι ότι δεν μπορείς να παίξεις το Spiderman στο PC σου.

Δύναμη ανάμεσα σε radeon 580  με την gpu του PS5 έχει τεράστια διαφορά υπερ του PS5. Τσέκαρε το video που έχω στο spoiler. Κάνει μια καλή ανάλυση για το Morales.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Παίδες βλέπω στα διάφορα στριμ που ανεβάζουν οι youtubers να λένε ότι είναι προτιμότερο να επιλέγουν τα 60 frames στο miles morales ρίχνοντας μαζί την ανάλυση σε κάτι ανάμεσα σε fhd k 2k απενεργοποιοντας έτσι και το 4κ και το rts. Ποια είναι η διαφορά με μια rx 580 3ετιας που έχω στο πσ μου που πιάνει ακριβώς αυτήν την ιπποδύναμη και μάλιστα σε ultra graphics στα settings?? Συγνώμη αν ακούγομαι αγενής η αρνητικός. Είναι μήπως γιατί το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι διπλής γενιάς/φτιάχτηκε και για ps4/δεν εμμεταλλευεται το ps5 κτλ

H rx 580 δεν μπορούσε να πιάσει 40fps στο AC Odyssey ultra 1080p και νομίζεις θα έπιανε σταθερά 60fps σε dynamic 4k στο cross gen Spiderman Miles Morales;

Μπορεί η καινούργια γενιά κονσολών να μην είναι έτοιμη για RTX Ultra 4K στα 60 fps αλλά ακόμα και το performance mode που δίνουν δεν έχει τεράστιες διαφορές με το fidelity στο μάτι άρα έχει μικρή σημασία στη τελική. 

500 ευρώ κάνουν οι κονσόλες και θες τουλάχιστον 650-700ε μόνο για κάρτα γραφικών για να έχεις παρόμοιες επιδόσεις στο PC. Σε 1-2 χρόνια το PC θα ξαναβγει μπροστά  όπως συμβαίνει σε κάθε γενιά αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει ανταγωνισμός. 

Ένας gamer που ξεκινάει απο το μηδέν το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάρει μια κονσόλα ή και τις δύο.

Ένας gamer που έχει PC τριετίας πρέπει είτε να κάνει το παραπάνω είτε να περιμένει λίγα χρόνια ακόμα για αναβάθμιση καθώς αυτή τη στιγμή απλά δεν συμφέρει.

Επεξ/σία από psof
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, venomawakens7 είπε

Eγω μετά από πολλές πιέσεις κατάφερα να μου αλλάξουν ξανα τη παραγγελία με ημερομηνία 17/9 . Για να καταλάβετε τι εννοώ . Κάνω 17/9 , με καλούν 23/9 να τους βάλω χρήματα , μου ακυρώνουν την αρχική και μου δίνουν νέα με ημ. 23/9 . Μου έλεγαν ακριβώς αυτό που είπες στα τηλέφωνα και πλέον απο χθες όταν πατάω τον κωδικό παραγγελίας που μου έδωσαν στις 23 , μου βγάζει την original παραγγελία στις 17/9 και τον παλιό αριθμό. Πατάω τον κωδικό της τηλεφωνικής παραγγελίας και όταν ανοίξει μέσα έχει το κωδικό και την ημερομηνία της original ιντερνετικής. Μόνο έτσι θα ηρεμούσα, το κατάλαβαν και το έκαναν. Δε ξέρω αν το έκαναν σε όλους ή το έκαναν σε εμένα για να τους αφήσω ήσυχους. 

Το ειχαν κανει και σε εμενα αυτο εξαρχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω αυτά τα 20-30 παιχνίδια στη collection υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση αν θα αυξάνονται (κάτι ανάλογο με το pass) και στο μέλλον γίνουν 100πλας? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, venomawakens7 είπε

Τι τέρας είναι το Dualsense ??? Είδατε τι άντεξε ???

Με Demon's Souls για launch τίτλο είναι λογικό να έριξε παραπάνω βάρος στην αντοχή του χειριστηρίου 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alelo είπε

 

Για να δούμε πόσο game change είναι το Dualsense και 3D Audio

Αυτό δεν είναι game changing. Game changing θα ήταν αν ξαναγράφανε το ακατανόμαστο από την Ellie Seattle day 3 και μετά.😁

4 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Παίδες βλέπω στα διάφορα στριμ που ανεβάζουν οι youtubers να λένε ότι είναι προτιμότερο να επιλέγουν τα 60 frames στο miles morales ρίχνοντας μαζί την ανάλυση σε κάτι ανάμεσα σε fhd k 2k απενεργοποιοντας έτσι και το 4κ και το rts. Ποια είναι η διαφορά με μια rx 580 3ετιας που έχω στο πσ μου που πιάνει ακριβώς αυτήν την ιπποδύναμη και μάλιστα σε ultra graphics στα settings?? Συγνώμη αν ακούγομαι αγενής η αρνητικός. Είναι μήπως γιατί το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι διπλής γενιάς/φτιάχτηκε και για ps4/δεν εμμεταλλευεται το ps5 κτλ

Δηλαδή υποστηρίζεις ότι με μια rx 580 πιάνεις άνετα 1440p60/1800p60 με τα ίδια settings με το ps5 σε σύγχρονα ΑΑΑ? Ok άμα είναι να κάνουμε ανταλλαγή με την 1080 που έχω, μη μπαίνω σε τζάμπα έξοδα για καινούρια κάρτα.😁

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Παίδες βλέπω στα διάφορα στριμ που ανεβάζουν οι youtubers να λένε ότι είναι προτιμότερο να επιλέγουν τα 60 frames στο miles morales ρίχνοντας μαζί την ανάλυση σε κάτι ανάμεσα σε fhd k 2k απενεργοποιοντας έτσι και το 4κ και το rts. Ποια είναι η διαφορά με μια rx 580 3ετιας που έχω στο πσ μου που πιάνει ακριβώς αυτήν την ιπποδύναμη και μάλιστα σε ultra graphics στα settings?? Συγνώμη αν ακούγομαι αγενής η αρνητικός. Είναι μήπως γιατί το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι διπλής γενιάς/φτιάχτηκε και για ps4/δεν εμμεταλλευεται το ps5 κτλ

Την κονσόλα δε την αγοράζεις για να τη συγκρίνεις σε γραφικά με το Χ η το Ψ pc. Δεν είναι αυτός ο λόγος ύπαρξης της.

Αν αυτό που σε καίει είναι τα γραφικά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πειστείς από κάποιον για το αν η κάρτα σου είναι καλύτερη η χειρότερη από το PS5. Μένεις με την κάρτα σου η την αναβαθμίζεις σε κάποια καινούρια και όλα καλά. 
 

Δεν υφίσταται Pc vs κονσόλας για πολλούς λόγους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες υπάρχει site που να ψάχνει όλα τα ps stores για τη χαμηλότερη τιμή ενός τίτλου;

ΠΧ διαπίστωσα πως το Miles Morales σε US είναι 49.99$ δηλαδή αγοράζω μια κάρτα των 50$ στα 40€ και το τσιμπάω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Παίδες υπάρχει site που να ψάχνει όλα τα ps stores για τη χαμηλότερη τιμή ενός τίτλου;

ΠΧ διαπίστωσα πως το Miles Morales σε US είναι 49.99$ δηλαδή αγοράζω μια κάρτα των 50$ στα 40€ και το τσιμπάω

https://psn4.com/ 

και αυτο https://psdeals.net/ αλλα θελει λιγο ψαξιματακι παραπανω

Επεξ/σία από Skywalker333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς βλέπω στο YouTube πάρα πολλά βίντεο με coil whine του PS5 μάλιστα υπάρχουν περιπτώσεις πολύ δυνατού coil whine και πόλοι νομίζουν ότι είναι ο ανεμιστήρας τους... α ρε sony λαχείο τα έκανες τα PS5 και το κακό είναι οτι αν πέσουμε σε πολύ χάλια κομμάτι ούτε να το αλλάξουμε δεν θα μπορούμε αφού για κανα τρίμηνο δεν παίζει να βρίσκεις PS5 ούτε για αγορά πόσο μάλλον για αντικατάσταση 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elessar86 είπε

Δυστυχώς βλέπω στο YouTube πάρα πολλά βίντεο με coil whine του PS5 μάλιστα υπάρχουν περιπτώσεις πολύ δυνατού coil whine και πόλοι νομίζουν ότι είναι ο ανεμιστήρας τους... α ρε sony λαχείο τα έκανες τα PS5 και το κακό είναι οτι αν πέσουμε σε πολύ χάλια κομμάτι ούτε να το αλλάξουμε δεν θα μπορούμε αφού για κανα τρίμηνο δεν παίζει να βρίσκεις PS5 ούτε για αγορά πόσο μάλλον για αντικατάσταση 

Αυτό το ακούς ενώ παίζεις ή πρέπει να κάνεις mute τον ήχο για να το ακούσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 minutes ago, elessar86 said:

Δυστυχώς βλέπω στο YouTube πάρα πολλά βίντεο με coil whine του PS5 μάλιστα υπάρχουν περιπτώσεις πολύ δυνατού coil whine και πόλοι νομίζουν ότι είναι ο ανεμιστήρας τους... α ρε sony λαχείο τα έκανες τα PS5 και το κακό είναι οτι αν πέσουμε σε πολύ χάλια κομμάτι ούτε να το αλλάξουμε δεν θα μπορούμε αφού για κανα τρίμηνο δεν παίζει να βρίσκεις PS5 ούτε για αγορά πόσο μάλλον για αντικατάσταση 

Μπήκα στο νήμα για να γράψω αυτό ακριβώς το πράγμα. Βλέπω πολλά παράπονα για high-pitch θόρυβο.

Απ' όλα τα προβλήματα του PS5 που έχουν πρωτοεμφανιστεί, αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το coil whine. Όλα τα υπόλοιπα, rest mode, shutdown κλπ, όλα αυτά εμπίπτουν μέσα στα πλαίσια της εγγύησης ή/και του DoA. Το coil whine όμως, άνετα μπορεί να το αναγνωρίσει ως μη-πρόβλημα η Sony (που ούτως ή άλλως έχει κακό ιστορικό στο support της).

Μακάρι να μην είναι εκτεταμένο το πρόβλημα.

7 minutes ago, xavier said:

Αυτό το ακούς ενώ παίζεις ή πρέπει να κάνεις mute τον ήχο για να το ακούσεις;

Είναι υψηλής συχνότητας θόρυβος που προέρχεται από το εσωτερικό της κονσόλας. Είναι ο ήχος που κάνουν οι κάρτες γραφικών όταν συντονίζονται μεταξύ τους τα επιμέρους parts.

Το αν ακούγεται εξαρτάται από το αν παίζεις με headset και από το πόσο καλά είναι τα αυτιά σου. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για αρκετά εκνευριστικό ήχο να τον ακούς σερί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα προηγούμενα μοντέλα υπήρχε το coil whine, το δεχόταν η SONY ως πρόβλημα, το διόρθωσαν από κατασκευής? Πολλές οι ερωτήσεις αλλά μηδέν εμπειρία από PS. 

Επεξ/σία από toni31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρώτη φορά έβερ σκέφτομαι σοβαρά να πάρω κονσόλα, και αυτό γιατί έχω χάσει όλα τα exclusive του playstation, που τώρα μου δίνεται η ευκαιρία να παίξω με το PS Plus. Ανησυχητικά πολλά από τα software προβλήματα που εμφανίζονται στην αρχή, αλλά νομίζω ήρθε ο καιρός να παίξω επιτέλους BB, God of War, TLoU και σία, να γίνει πιο γλυκό το λοκντάου.

Φαίνεται να έχουν εξαντληθεί όλα τα αποθέματα που είναι για Ελλάδα στις 19, ή μου φαίνεται; Έχει κανείς καμιά ιδέα αν θα υπάρχει κάπου για αγορά στο σύντομο μέλλον;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...