Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, valouris είπε

Για πρώτη φορά έβερ σκέφτομαι σοβαρά να πάρω κονσόλα, και αυτό γιατί έχω χάσει όλα τα exclusive του playstation, που τώρα μου δίνεται η ευκαιρία να παίξω με το PS Plus. Ανησυχητικά πολλά από τα software προβλήματα που εμφανίζονται στην αρχή, αλλά νομίζω ήρθε ο καιρός να παίξω επιτέλους BB, God of War, TLoU και σία, να γίνει πιο γλυκό το λοκντάου.

Φαίνεται να έχουν εξαντληθεί όλα τα αποθέματα που είναι για Ελλάδα στις 19, ή μου φαίνεται; Έχει κανείς καμιά ιδέα αν θα υπάρχει κάπου για αγορά στο σύντομο μέλλον;

Δείχνει να έχουν εξαντληθεί αλλά σίγουρα θα υπάρξουν πολλές ακυρώσεις γιατί πολλοί είχαν διπλό παραγγείλει από αλυσίδες και οποια το έφερνε πρώτο θα ακύρωναν την δεύτερη.

ριχνε μια ματια στις μεγάλες αλυσίδες από αυριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μπήκα στο νήμα για να γράψω αυτό ακριβώς το πράγμα. Βλέπω πολλά παράπονα για high-pitch θόρυβο.

Απ' όλα τα προβλήματα του PS5 που έχουν πρωτοεμφανιστεί, αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το coil whine. Όλα τα υπόλοιπα, rest mode, shutdown κλπ, όλα αυτά εμπίπτουν μέσα στα πλαίσια της εγγύησης ή/και του DoA. Το coil whine όμως, άνετα μπορεί να το αναγνωρίσει ως μη-πρόβλημα η Sony (που ούτως ή άλλως έχει κακό ιστορικό στο support της).

Μακάρι να μην είναι εκτεταμένο το πρόβλημα.

Είναι υψηλής συχνότητας θόρυβος που προέρχεται από το εσωτερικό της κονσόλας. Είναι ο ήχος που κάνουν οι κάρτες γραφικών όταν συντονίζονται μεταξύ τους τα επιμέρους parts.

Το αν ακούγεται εξαρτάται από το αν παίζεις με headset και από το πόσο καλά είναι τα αυτιά σου. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για αρκετά εκνευριστικό ήχο να τον ακούς σερί.

Διάβαζα στο pushsquare ότι ακούγεται μόνο αν κλείσεις τον ήχο...για αυτό ρωτάω μήπως υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Με Demon's Souls για launch τίτλο είναι λογικό να έριξε παραπάνω βάρος στην αντοχή του χειριστηρίου 😜

Δεν ξέρω αν κάνεις πλακίτσα αλλα το Demon Souls μια χαρά launch τίτλος είναι. Ειδικά σε σχέση με άλλες καταστάσεις που δεν υπάρχει απολύτως τίποτα.

Έτσι όπως το έφτιαξε η Bluepoint θα κάνει πολλούς να παραμιλάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Malthador όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ είχα coil whine με το Ps4 pro και η Sony μου το άλλαξε χαριστικά αφού μου είπαν ότι ο ήχος είναι στα επιτρεπτά όρια. Και εννοείται πως δεν παραδέχθηκαν ότι υπάρχει θέμα συντονισμού. Προβλέπω δράματα με cometron αν τελικά το θέμα πάρει έκταση στο 5. Ετοιμαστείτε να σας βγάλουν τρελούς και ότι οι ήχοι είναι της φαντασίας σας. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ξενερα μόλις που έχεις στήσει νέα κονσόλα εκτός από το βαρετό της υπόθεσης με τα courier να έχεις να αντιμετωπίσεις και τα τζιμανια του service. 

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cocous είπε

Δεν ξέρω αν κάνεις πλακίτσα αλλα το Demon Souls μια χαρά launch τίτλος είναι. Ειδικά σε σχέση με άλλες καταστάσεις που δεν υπάρχει απολύτως τίποτα.

Έτσι όπως το έφτιαξε η Bluepoint θα κάνει πολλούς να παραμιλάνε.

το ειπε το παλικάρι γιατι με τα νευρα που σε πιανουν οταν παιζεις soulsborne game, θες γερο controller για να μη το σπασεις στα χερια σου :P 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, cocous είπε

Δεν ξέρω αν κάνεις πλακίτσα αλλα το Demon Souls μια χαρά launch τίτλος είναι. Ειδικά σε σχέση με άλλες καταστάσεις που δεν υπάρχει απολύτως τίποτα.

Έτσι όπως το έφτιαξε η Bluepoint θα κάνει πολλούς να παραμιλάνε.

Αναφέρεται θεωρώ στη δυσκολία του παιχνιδιού και τις πιθανές αντιδράσεις λόγω εκνευρισμού, π.χ. εκσφενδονισμός χειριστηρίου.

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, FCastor είπε

Αναφέρεται θεωρώ στη δυσκολία του παιχνιδιού και τις πιθανές αντιδράσεις λόγω εκνευρισμού, π.χ. εκσφενδονισμός χειριστηρίου.

Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο ρώτησα. Για το αν λόγο Demons Souls θα πρέπει το χειριστήριο να είναι βράχος. Πρόκειται για τρομερή δουλειά από την Bluepoint και για οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα ήταν αμαρτία να θίξουμε τέτοιο παιχνίδι.

Επεξ/σία από cocous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραλάβω day one από Θεσσαλονίκη! Σκέφτομαι σοβαρά έτσι όπως θα το πάρω να το δώσω και να περιμένω την δεύτερη η τρίτη φουρνιά! Είμαι σίγουρος πλέον ότι όλες της πρώτης γενιάς έχουν θέμα Με coil whine και κάποιες με το drive.. Για το coil whine το είπε και ο καρπας στο review του και αντίστοιχα για το drive το είπε ο καλλιφας στο δικό του το review.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, metallica 13 είπε

Θα παραλάβω day one από Θεσσαλονίκη! Σκέφτομαι σοβαρά έτσι όπως θα το πάρω να το δώσω και να περιμένω την δεύτερη η τρίτη φουρνιά! Είμαι σίγουρος πλέον ότι όλες της πρώτης γενιάς έχουν θέμα Με coil whine και κάποιες με το drive.. Για το coil whine το είπε και ο καρπας στο review του και αντίστοιχα για το drive το είπε ο καλλιφας στο δικό του το review.. 

Δεν νομίζω οτι στη δεύτερη και τρίτη φουρνιά θα έχει αλλάξει κάτι πάντως. Ειδικά το coil whine είναι τζόκερ. Συνήθως όλες οι gpu κάνουν απλά σε άλλες ακούγεται αισθητά και σε άλλες οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, cocous είπε

Δεν νομίζω οτι στη δεύτερη και τρίτη φουρνιά θα έχει αλλάξει κάτι πάντως. Ειδικά το coil whine είναι τζόκερ. Συνήθως όλες οι gpu κάνουν απλά σε άλλες ακούγεται αισθητά και σε άλλες οχι.

Ισχύει αυτό αλλά μπορεί κ να μην έχει καν.

Η EVGA GTX 1070 & Gigabyte RX570 μου είχε, η Sapphire 580 & 5700XT PULSE δεν είχε. Τέντωμα αυταρας πάνω στη κάρτα και στις τέσσερις περιπτώσεις είχα κάνει για να το τεσταρω. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, stcp είπε

Αυτο το coil whine σχετιζεται με μειωμενη διαρκεια ζωης της κονσολας ή ειναι μονο το ακουστικο θεμα? 

Μόνο ακουστικό θέμα είναι. Τουλάχιστον με τα όσα γνωρίζω από τις gpu στα pc. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

7 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ισχύει αυτό αλλά μπορεί κ να μην έχει καν.

Η EVGA GTX 1070 & Gigabyte RX570 μου είχε, η Sapphire 580 & 5700XT PULSE δεν είχε. Τέντωμα αυταρας πάνω στη κάρτα και στις τέσσερις περιπτώσεις είχα κάνει για να το τεσταρω. 

Συμφωνώ αλλά πολύ μικρό ποσοστό να σου βγεί εντελώς αθόρυβο πιστεύω.

Επεξ/σία από cocous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης στο coil whine είναι λαχείο και ο θόρυβος, σε κάποιες κονσόλες μπορεί να ακούγεται μόνο αν υπάρχει νεκρικη σιγή που οκ δεν είναι και τόσο ενοχλητικό και σε άλλες μπορεί να ακούγεται σαν ψυγείο όπως κ στο βίντεο πιο πριν... επίσης είναι και θέμα ευαισθησίας του καθενός, ένας μπορεί να παίζει games και δίπλα του να ακούγεται μια ηλεκτρική σκουπα και να μην του καίγεται καρφί και άλλος μπορεί ένας ανεπαίσθητος συνεχόμενος θόρυβος να τον τρελαίνει. Το θέμα είναι τι θα κάνει το service της Sony σε πολύ θορυβώδεις καταστάσεις coil whine 

Επεξ/σία από elessar86
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το coil γίνεται επειδή ανέβηκαν τα Amps στην κονσόλα. Πώς να το κάνουμε πλέον τραβάνε ρεύμα με το τσουβαλι. Αντίστοιχα ήταν και το ps4 pro και οι αντίστοιχες τουμπανες gpu. Δεν έχει καμία σημασία για την ζωή της κονσόλας, δεν χαλάει από coil.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αμα μου ερθει με coil whine πραγματικά θα κάνω τα πάντα για να το επιστρέψω και να πάρω άλλο... ξέρω οτι ανάλογα το άτομο παίζει και η ευαισθησία στον ήχο, για μένα αυτός ο ήχος ακόμα και αν δεν είναι δυνατός είναι πραγματικά unbearable, πραγματικά ακόμα και στα βιντεάκια που τσεκαρω με το ζόρι το αντέχω

Να έχουν βγάλει τα launch units τέτοιο πρόβλημα.. κρίμα... ελπίζω να είναι μόνο σε λίγα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...