Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, greed είπε

Εν μέρη έχεις δίκαιο αλλά τα στατιστικά φωνάζουν και αποτρέπει αρκετούς υποψηφίους αγοραστές. Ο ξάδερφος μου μάλλον δεν θα παραλάβει τη κονσόλα με το χαμό που εχει γίνει στο web. Δεν ξέρω πως την είδε η sony με το μηχάνημα. Δεν γίνεται να σκαει ο αλλος 500€ και να του πασαρεις τη κονσόλα σε αυγουλοθηκη. 500€ οχι 50€! Πόσο κοστίζει ενα αφρολεξ;

Ή βιάστηκαν να βγάλουν πολλά τεμάχια ή κανανε εκπτώσεις και μακάρι να μείνανε μόνο στο κουτί.

Κάθε υποψήφιος αγοραστής νέας συσκευής οφείλει να περιμένει λίγους μήνες πριν αγοράσει την νέα του συσκευή, είτε διαβάζει πέραδώθε για αυτές προβλήματα, είτε όχι.

Αυτό λέει η φωνή της λογικής. Υπάρχει όμως και η φωνή του συναισθήματος και εκεί όλα τελειώνουν. Αν η συσκευή που αγόρασες έχει θέματα, για αυτόν το λόγο υπάρχει η εγγύηση.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης σχετικά με το πως βάζουμε την κονσόλα, δεν την βάζουμε απλά με τον τρόπο που την κάνει πιο σταθερή; Δλδ γιατι να ναι ορθια και να φοβαμαι να πεσει 2 μετρα και να γινει psp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dream21 είπε

Μπα μην το λες εάν ήθελαν την Digital version τους χάλασε. Εγώ είχα παραγγείλει στις αρχες Κωτσόβολο disk version αλλά τελικά καβάτζαρα του ξαδέλφου μου την Digital version. 
Δες εδώ κάτι ακόμη 


Ποτέ ξανά Day1, και το λέω για όλες τις κονσόλες παιδιά, δεν αξίζει να λάβεις μέρος σε τέτοια λοταρία μονο και μόνο για την "πολυτέλεια" του να έχεις/αγοράσεις "καινουργιο γυαλιστερό μπιχλιμπίδι®", πραγματικα΄...Και να πω πως και οι 2 κονσόλες εχουν "must" τίτλους στο launch...oυτε καν.
Περιμένεις ενα 5μηνάκι και είσαι σχετικά ΟΚ - σίγουρα πιο ΟΚ απο το να το πάρεις ημέρα κυκλοφορίας.

Εγώ πήρα XSX τώρα πιο πολύ για να ξεφορτωθώ το ΧΟΝΕ και με αυτά που διαβάζω στα ιντερνέτια περί αυτόματου κλεισίματος κονσόλας, θέματα με τα drive κτλπ έχω αρχίσει να αγχώνομαι λίγο, δεν αξίζει ολο αυτό το...σασπένς :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dream21 είπε

Μπα μην το λες εάν ήθελαν την Digital version τους χάλασε. Εγώ είχα παραγγείλει στις αρχες Κωτσόβολο disk version αλλά τελικά καβάτζαρα του ξαδέλφου μου την Digital version. 
Δες εδώ κάτι ακόμη 

Όπως ακριβώς δεν έκατσα να ασχοληθώ ούτε ένα δευτερόλεπτο με τις διάφορα προβλήματα που πόσταρε ο καθένας για το Series X, έτσι και τώρα δεν πρόκειται να ασχοληθώ και με το PS5.

Δεν με ενδιαφέρει αν στις τόσες χιλιάδες συσκευές, βρεθούν και κάποιες προβληματικές, είναι μέσα στα στατιστικά όρια να συμβαίνει αυτό εφόσον μιλάμε για ηλεκτρικές συσκευές.

Με ενδιαφέρει μόνο η δική μου συσκευή και αν αυτή έχει θέμα, θα πάει πίσω με την 2ετή εγγύηση που την συνοδεύει.

Τώρα αν όσοι πήραν την disk version δεν την θέλουν για τους δικούς τους λόγους ο καθένας, μπορούν να την επιστρέψουν και να περιμένουν για την digital όποτε αυτή έρθει, σιγά τα ωά δλδ.

Στο κάτω - κάτω, γιατί πρέπει ένας αγοραστής digital version που πήρε καταλάθος την έκδοση με το drive να ανησυχεί αν χάλασε το drive του αφού εξαρχής δεν είχε σκοπό να το χρησιμοποιήσει και ούτε πρόκειται? Είναι σαν να μην υπάρχει για αυτόν.

2 λεπτά πριν, red1 είπε


Ποτέ ξανά Day1, και το λέω για όλες τις κονσόλες παιδιά, δεν αξίζει να λάβεις μέρος σε τέτοια λοταρία μονο και μόνο για την "πολυτέλεια" του να έχεις/αγοράσεις "καινουργιο γυαλιστερό μπιχλιμπίδι®", πραγματικα΄...Και να πω πως και οι 2 κονσόλες εχουν "must" τίτλους στο launch...oυτε καν.
Περιμένεις ενα 5μηνάκι και είσαι σχετικά ΟΚ - σίγουρα πιο ΟΚ απο το να το πάρεις ημέρα κυκλοφορίας.

Εγώ πήρα XSX τώρα πιο πολύ για να ξεφορτωθώ το ΧΟΝΕ και με αυτά που διαβάζω στα ιντερνέτια περί αυτόματου κλεισίματος κονσόλας, θέματα με τα drive κτλπ έχω αρχίσει να αγχώνομαι λίγο, δεν αξίζει ολο αυτό το...σασπένς :D 

Από την μία λες "ποτέ ξανά day1" και από την άλλη δικαιολογείς τον εαυτό σου ότι πήρε το Χ για να ξεφορτωθεί το One 🤣

Η φωνή του συναισθήματος νίκησε απλά την φωνή της λογικής, είθισται και είναι φυσιολογικό για υλικά αγαθά στις μέρες μας.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, red1 είπε


Ποτέ ξανά Day1, και το λέω για όλες τις κονσόλες παιδιά, δεν αξίζει να λάβεις μέρος σε τέτοια λοταρία μονο και μόνο για την "πολυτέλεια" του να έχεις/αγοράσεις "καινουργιο γυαλιστερό μπιχλιμπίδι®", πραγματικα΄...Και να πω πως και οι 2 κονσόλες εχουν "must" τίτλους στο launch...oυτε καν.
Περιμένεις ενα 5μηνάκι και είσαι σχετικά ΟΚ - σίγουρα πιο ΟΚ απο το να το πάρεις ημέρα κυκλοφορίας.

Εγώ πήρα XSX τώρα πιο πολύ για να ξεφορτωθώ το ΧΟΝΕ και με αυτά που διαβάζω στα ιντερνέτια περί αυτόματου κλεισίματος κονσόλας, θέματα με τα drive κτλπ έχω αρχίσει να αγχώνομαι λίγο, δεν αξίζει ολο αυτό το...σασπένς :D 

Το έχουμε ξαναπει. Εκατομμύρια κονσόλες οπότε θα δεις και ελλατωματικά κομμάτια. Απλά παλιά δεν είχε ο κάθε πικραμμενος κάμερα και κανάλι στο youtube για να τα ανεβάζει. Τα social κάνουν την τρίχα τριχιά. 

Από εκεί και πέρα δεν είναι κανένα τεράστιο ρίσκο να πάρεις day one. Είναι ένα μικρό ρίσκο ανάλογα και τα οικονομικά του καθενός.

Συνήθως δεν αγοράζω αυτοκίνητα που είναι η πρώτη χρονιά που βγαίνουν αλλά εκεί μιλάμε για πολλά λεφτά! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίντερνετ είναι απεγνωσμένο για clicks, views κτλ και γεμάτο τρόλς ή fanboys. Πριν γίνει κανονικά το παγκόσμιο launch και περάσουν μερικές εβδομάδες δε βγάζω συμπεράσματα. Πολύ φασαρία για το τίποτα μου μυρίζει, όταν από τόσους reviewers ακούστηκαν μικρά ψελισματα. Τα πήρε το ίντερνετ και έκανε την τρίχα τριχιά...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To xω παραγγείλει και μου φαινεται φτηνη πλαστικουρα . Μη κοροιδευομαστε 6 μοντελα ps4 εχω  και παντα σκ@τα ειναι και σε ποιοτητα κατασκευης και κυριως σε aftersales τα πλαυστεσιον . Με την αντιπροσωπία / repair  εδω εχουν βελτιωθει τα πραματα ; 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, music_lover είπε

Όπως ακριβώς δεν έκατσα να ασχοληθώ ούτε ένα δευτερόλεπτο με τις διάφορα προβλήματα που πόσταρε ο καθένας για το Series X, έτσι και τώρα δεν πρόκειται να ασχοληθώ και με το PS5.

Δεν με ενδιαφέρει αν στις τόσες χιλιάδες συσκευές, βρεθούν και κάποιες προβληματικές, είναι μέσα στα στατιστικά όρια να συμβαίνει αυτό εφόσον μιλάμε για ηλεκτρικές συσκευές.

Με ενδιαφέρει μόνο η δική μου συσκευή και αν αυτή έχει θέμα, θα πάει πίσω με την 2ετή εγγύηση που την συνοδεύει.

Τώρα αν όσοι πήραν την disk version δεν την θέλουν για τους δικούς τους λόγους ο καθένας, μπορούν να την επιστρέψουν και να περιμένουν για την digital όποτε αυτή έρθει, σιγά τα ωά δλδ.

Στο κάτω - κάτω, γιατί πρέπει ένας αγοραστής digital version που πήρε καταλάθος την έκδοση με το drive να ανησυχεί αν χάλασε το drive του αφού εξαρχής δεν είχε σκοπό να το χρησιμοποιήσει και ούτε πρόκειται? Είναι σαν να μην υπάρχει για αυτόν.

Από την μία λες "ποτέ ξανά day1" και από την άλλη δικαιολογείς τον εαυτό σου ότι πήρε το Χ για να ξεφορτωθεί το One 🤣

Η φωνή του συναισθήματος νίκησε απλά την φωνή της λογικής, είθισται και είναι φυσιολογικό για υλικά αγαθά στις μέρες μας.


Δεν δικαιολογώ Music, είναι γεγονός/πραγματικότητα, περίμενα άνετα αλλο ενα 6μηνάκι φίλε μέχρι να διορθωθούν τα θέματα software/hardware της 1ης φουρνιάς, μια χαρά έπαιζε το ΟΝΕΧ μου, απλά, αμα το έδινα σε 6-7 μήνες απο τώρα...θα έπρεπε να το σκοτώσω κανα' 60άρι ευρώ στις αγγελίες :D (αυτά τα ΧΒΟΧ είναι σαν τα Honda, μηδέν ματαπωλητική αξία 😆)
O λόγος ήταν καθαρά πρακτικός, και στην τελική, σε μερικούς μήνες απο τώρα, ίσως να είχε και κανα'bundle-ακι με παιχνίδι, χειριστήριο στην ίδια (ή λίγο πιο υψηλή) τιμή...

Σαν day1 χρήστες, μόνο χαμένοι είμαστε/βγάινουμε αυτό πρέπει να καταλάβουμε και δεν υπάρχει λόγος να τα "ζαχαρώνουμε" όλα.   
Όπως πολύ σωστά λέει και ο Carbon fibre, σε κάτι εκ. τεμάχια θα βρεθούν και τα ελαττωματικά, σύμφωνοι, το θέμα είναι πως day1 έχεις πολλές περισσότερες πιθανότητες καθώς Α) το προϊόν σου δεν έχει δοκιμαστεί με/στο ευρύτερο κοινό σε πραγματικές συνθήκες και Β) έχεις κάποιες πολύ συγκεκριμένες προθεσμίες να προλάβεις για την παραγωγή εκ.τεμαχίων για να βγουν στην αγορά, τώρα, αμα βάλεις και τις - λογικά - επισπευσμένες διαδικασίες λόγω COVID στη μέση, δένει και το παροιμιακό "γλυκό", διαφωνείς ?

Εν κατακλείδι : το να αγοράζει κανείς "1η φουρνιά" έχει πάντα τους κινδύνους της - και δεν μιλάμε για πλαστικά κουτιά που παίζουν vidjya αλλά για τα πάντα...είτε aαγοράζεις καφετιέρα, είτε αφυγραντήρα είτε Ducati/HonΔα/Audi/Υammy ακόμα και Toyota...λογικά πράματα κύριοι, καταλαβαινόμαστε, σωστά ? :) 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν το εχω διαβάσει πουθενά ή εγω δεν εχω καταλάβει, στο PS5 θα υπάρχει η ίδια λογική με το PS4 και να έχεις κύριος και δευτερευων PS5? Ωστε οταν αγοράζεις game (Αναφέρομαι στα digital) να μπορεις να τα έχεις και στις 2 κονσολες με το ίδιο account.

Επεξ/σία από vorlon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rudigarcia222 είπε

δεν υποστήριξα τπτ τέτοιο σε καμια περίπτωση, ούτε οτι πιανει αυτα τα νούμερα που αναφέρεις,εννοείται οτι το ps5 ειναι ανώτερο σε ιπποδύναμη και τεραφολπς,απλα λέω σε παιχνιδια που έχουν κάλο opt ακομα και σε pc οπως το gears5 ναι επιασα 1080/60φρ και μάλιστα σε high ultra settings,και αν αναλογιστείς οτι ειναι ααα τίτλος του 2019,ε τοτε οχι δεν εντυπωσιαστηκα απο τα 60fr του miles morales σε fhd,απλά περίμενα κάτι ανώτερο στα 60frames  καθώς πάνω κάτω ειχα ανάλογη εμπειρία με την κάρτα μου (υπο προϋποθέσεις πάντα-αναφερομαι ξανά σε αυτο το παιχνίδι το gears 5-φιλος πιο πανω σωστα λεει ποσο ασχημα τρέχει το oddyesy η ιδια καρτα)αλλα ξαναλεω ειναι λογικο λογω crossgen παιχνιδιου πρωιμο σταδιο κονσολας κτλ

Το gears5 που ανέφερες σαν παράδειγμα με τα ίδια settings σχεδόν. τρέχει 4k60 native στο xbox SeX. Τώρα αν δε μπορείς να διακρίνεις διαφορά από 1080p σε 4k, παίζουν πολλά πράματα ρόλο από το ίδιο το display, την απόσταση θέασης μέχρι και την τελευταία επίσκεψη σε οφθαλμίατρο.😁 Μια χαρά διαφορές βλέπω στο DeS remake από την αρχαιολογία του PS3. Από την άλλη αν το συγκρίνεις με τα latest τεχνικά αριστουργήματα όπως το TLOU2 ή το Ghost Of Tsushima, ε προφανώς αρχή είναι ακόμα - ούτε με το knack έπεσαν σαγόνια στο ps4 launch.

Εξάλλου αν το φιλοσοφήσεις κανένα game δεν αξίζει κοντά 600 ευρώ, ακόμα και ο πιο diehard souls fan να είσαι. Απλά είναι η συγκυρία του lockdown σε συνδυασμό με το ps4 collection του Plus και τα μελλοντικά exclusives που θα αρχίσουν να σκάνε μύτη από του χρόνου που λες δε μαμιέται ας το πάρω από τώρα. Τουλάχιστον αυτό ήταν το σκεπτικό του preorder από μένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

To xω παραγγείλει και μου φαινεται φτηνη πλαστικουρα . Μη κοροιδευομαστε 6 μοντελα ps4 εχω  και παντα σκ@τα ειναι και σε ποιοτητα κατασκευης και κυριως σε aftersales τα πλαυστεσιον . Με την αντιπροσωπία / repair  εδω εχουν βελτιωθει τα πραματα ; 

Το πλαστικό της κεντρικής μονάδας όντως είναι φθηνιαρικο και απο εξωτερικά αλλά και απο εσωτερικά  αποτι εχουμε δει. Τα plates δείχνουν αρκετά ποιοτικά και το dual Sense.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

To xω παραγγείλει και μου φαινεται φτηνη πλαστικουρα . Μη κοροιδευομαστε 6 μοντελα ps4 εχω  και παντα σκ@τα ειναι και σε ποιοτητα κατασκευης και κυριως σε aftersales τα πλαυστεσιον . Με την αντιπροσωπία / repair  εδω εχουν βελτιωθει τα πραματα ; 

Ποια η χρησιμότητα της υψηλής ποιότητας πλαστικού σε μια κονσόλα? Ακίνητη θα κάθεται σε κάποιο σημείο του δωματίου δίπλα από μια οθόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilos είπε

Το gears5 που ανέφερες σαν παράδειγμα με τα ίδια settings σχεδόν. τρέχει 4k60 native στο xbox SeX. Τώρα αν δε μπορείς να διακρίνεις διαφορά από 1080p σε 4k, παίζουν πολλά πράματα ρόλο από το ίδιο το display, την απόσταση θέασης μέχρι και την τελευταία επίσκεψη σε οφθαλμίατρο.😁 Μια χαρά διαφορές βλέπω στο DeS remake από την αρχαιολογία του PS3. Από την άλλη αν το συγκρίνεις με τα latest τεχνικά αριστουργήματα όπως το TLOU2 ή το Ghost Of Tsushima, ε προφανώς αρχή είναι ακόμα - ούτε με το knack έπεσαν σαγόνια στο ps4 launch.

Εξάλλου αν το φιλοσοφήσεις κανένα game δεν αξίζει κοντά 600 ευρώ, ακόμα και ο πιο diehard souls fan να είσαι. Απλά είναι η συγκυρία του lockdown σε συνδυασμό με το ps4 collection του Plus και τα μελλοντικά exclusives που θα αρχίσουν να σκάνε μύτη από του χρόνου που λες δε μαμιέται ας το πάρω από τώρα. Τουλάχιστον αυτό ήταν το σκεπτικό του preorder από μένα.

 

6 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Για το dual Sense το παίρνω και ελπιζω μη φαω κανα DoA και commetron ....

Και εγω για του χρονου θα πηγαινα αλλα τωρα λογου του lockdown και με αυτα που διαβασα για το dualsense-astro playroom με εκανε να το αγορασω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...