Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
19 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Δυστυχώς ό,τι και να κάνουν στο gamepad, τα FPS είναι για m/k.

Δεν ισχύει.

Η στόχευση με το γυροσκόπιο είναι κλάσεις καλύτερη απ' ότι με mouse.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δυστυχώς ό,τι και να κάνουν στο gamepad, τα FPS είναι για m/k.

nope αν κάνεις χαβαλέ όπως εγώ που αδιαφορώ για το πόσες φορές θα κάνω respawn 🤣🤣🤣

kill αυτοί? respawn εγώ, ξάνα kill αυτοί, ξανά respawn εγώ, που θα πάει, δεν θα βαρεθείτε να με ρίχνετε? 😝😝😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Vasilis1996 είπε

Υπάρχει περίπτωση το play της σονυ να είναι όπως το game pass?

Εννοείς να βάζει εκεί τα 80 ευρώ first party παιχνίδια της τζάμπα day 1; Χλωμό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2020 στις 5:01 ΜΜ, papapontikas είπε

Το ότι καταπατούν ευρωπαϊκές νομοθεσίες πολλές φορές είτε επειδή δε τους κυνηγάνε οι πελάτες δικαστικά λίγο κοστους η γιατί οι κρατικοί εποπτικοί μηχανισμοί δε κάνουν σωστά την δουλειά τους δε σημαίνει ότι δεν ισχύει.

Επίσης πολλοί καταναλωτές δε γνωρίζουν τα δικαιώματα τους και συχνά πολλές εταιρίες το εκμεταλευονται. 

Παράδειγμα , πολλοί δεν ξέρουν ότι όταν μια εταιρεία κινητής βγάζει ανακοίνωση με αυξησεις σε προγράμματα συμβολαίου σε που είναι σε ισχύ  (δλδ ενεργό συμβόλαιο κ μου αλλάζει πχ το πάγιο η το κόστος κλήσης) τότε σαν καταναλωτής μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο μου χωρίς να έχω υπαιτιότητα (κόστος διακοπής κτλ) γιατί αυτή η αλλαγή θεωρείται ως μονομερής αλλαγή όρων σύμβασης

Και στα ελληνικά:

https://europa.eu/youreurope/business/dealing-with-customers/consumer-contracts-guarantees/consumer-guarantees/index_el.htm#shortcut-6

Η Ευρωπαϊκή Ένωση, σωστά όπως λες. υποχρεώνει κάθε κράτος να θεσπίσει νόμους που προστατεύουν τον καταναλωτή για τουλάχιστον 2 έτη. Το κάθε κράτος μετά έχει τους δικούς του νόμους, με διαφορές κυρίως στη διάρκεια και στο που μπορεί να γίνει το αίτημα (πωλητή ή κατασκευαστή). Υπάρχουν χώρες όπως η Αγγλία που το αίτημα μπορεί να γίνει και μέχρι 6 χρόνια μετά την αγορά, αλλά πάντα πρέπει να αποδειχθεί ότι το πρόβλημα είναι κατασκευαστικό και προυπήρχε. Αυτό σε πολλές χώρες ειναι μέχρι τους 6 μήνες αυτονόητο, αλλά πέραν αυτού του χρονικού διαστήματος το βάρος πέφτει στον καταναλωτή να αποδείξει ότι υπήρχε το πρόβλημα αρχικά.

 

Τέσπα για να μην μακρηγορώ, στην Ελλάδα, όπως σου είπαν και πολλά παιδιά πριν από μένα, το αίτημα (claim) γίνεται στον πωλητή (seller), και σου παραθέτω και link από το site που τόσο σου αρέσει να παραθέτεις:

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/greece/index_en.htm

 

"If the product is defective, who is responsible for putting things right?

The seller, even for purchases made through an internet platform. However, the platform may have agreed to act as an intermediary so check the terms and conditions."

 

Από προσωπική εμπειρία να πω ότι για XBOX One με πρόβλημα στους 22 μήνες, στο Public απευθύνθηκα και όχι στη Microsoft, και όλα πήγαν ρολόϊ. Τη Microsoft κάλεσα και με παρέπεμψε στο σημείο αγοράς για την ακρίβεια. Βέβαια αυτοί στη Microsoft το στείλαν προφανώς για αντικατάσταση και μου έδωσαν το λειτουργικό πίσω, αλλά για να ακολουθήσω τις οδούς που ορίζει ο νόμος έπρεπε να πάω στον πωλητή, άμα εκανα επισκευή στο support της Microsoft θα έπρεπε να πληρώσω το out-of-warranty fee κανονικά.

 

Για το άλλο που λες, τα support lines τις πιο πολλές φορές ίσως και να μην αναφέρουν το νόμο του καταναλωτή, και δεν είναι η δουλειά τους να το κάνουν, αυτοί ακολουθούν τις πολιτικές επισκευής που τους επιτάσσει η εταιρία τους. Αμα ο καταναλωτής ζητήσει να κανει άσκηση των δικαιωμάτων του βάσει νόμου καταναλωτή, τότε οφείλουν να τον ενημερώσουν τι να κάνει. Βέβαια, ίσως πετύχεις και Αgent που δεν γνωρίζει για το νόμο του καταναλωτή γιατί ειναι νέος, παντού συμβαίνουν αυτά ακόμα και στις πιό μεγάλες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω μια 65xf9005 θα εγώ πλήρη υποστήριξη των λειτουργιών του ps5;Ξέρω ότι τώρα ο καθένας θα ρωτάει για την tv του αλλά αν μπορεί κάποιος ας μου πει.Κριμα είναι γτ την πήρα πέρσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ben3os είπε

Εγώ που έχω μια 65xf9005 θα εγώ πλήρη υποστήριξη των λειτουργιών του ps5;Ξέρω ότι τώρα ο καθένας θα ρωτάει για την tv του αλλά αν μπορεί κάποιος ας μου πει.Κριμα είναι γτ την πήρα πέρσυ.

Οχι η XF9005 δεν υποστηρίζει κάποιο από τα χαρακτηριστικά του HDMI 2.1 που υποστηρίζει το PS5.

Αλλά παιδιά μην τρελαίνεστε. Δεν σημαίνει ότι επειδή δεν υποστηρίζει η τηλεόρασή σας HDMI 2.1 είναι για πέταμα. Μπορείτε μια χαρά να παίζετε 4Κ/60.

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην αγχωνεστε με τις τηλεορασεις:

Αρκει το hdmi 2.0 και ενα panel 120 hz για να δειτε 1080p/120 απο ps5 και SeX (πηγαινετε στο rtings και τσεκαρετε την τν σας)

4κ/120 σε αυτην την γενια θα δουμε μονο σε παιχνιδια του στυλ ori/tourist κτλ. Σοβαρα παιχνιδια με σοβαρα γραφικα (τουλαχιστον high settings) σε 120 hz και 4κ θα δουμε ισως στην επομενη γενια.

Αν ψαχνετε τν η οποια να καλυπτει πληρως τις κονσολες θα χρειαστειτε 120 hz, 4k, hdmi 2.1, dolby, hdr με πολλα nits, κτλ κτλ κοιταξτε μονο μη χασετε αυτα που πραγματικα εχουν αξια σε μια τν οπως κινηση, μαυρο, χρωματα και - τουλαχιστον για μενα - μεγεθος.

Αυτη τη στιγμη ειμαι στις 85΄ σε μια κορυφαια led με hdmi 2.0 και δεν υπαρχει περιπτωση να την αλλαζα ουτε για οled ουτε για αλλη με hdmi 2.1 αν δεν ηταν τουλαχιστον τοσες ιντσες και αναλογης ποιοτητας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Basidar said:

Μην αγχωνεστε με τις τηλεορασεις:

Αρκει το hdmi 2.0 και ενα panel 120 hz για να δειτε 1080p/120 απο ps5 και SeX (πηγαινετε στο rtings και τσεκαρετε την τν σας)

4κ/120 σε αυτην την γενια θα δουμε μονο σε παιχνιδια του στυλ ori/tourist κτλ. Σοβαρα παιχνιδια με σοβαρα γραφικα (τουλαχιστον high settings) σε 120 hz και 4κ θα δουμε ισως στην επομενη γενια.

Αν ψαχνετε τν η οποια να καλυπτει πληρως τις κονσολες θα χρειαστειτε 120 hz, 4k, hdmi 2.1, dolby, hdr με πολλα nits, κτλ κτλ κοιταξτε μονο μη χασετε αυτα που πραγματικα εχουν αξια σε μια τν οπως κινηση, μαυρο, χρωματα και - τουλαχιστον για μενα - μεγεθος.

Αυτη τη στιγμη ειμαι στις 85΄ σε μια κορυφαια led με hdmi 2.0 και δεν υπαρχει περιπτωση να την αλλαζα ουτε για οled ουτε για αλλη με hdmi 2.1 αν δεν ηταν τουλαχιστον τοσες ιντσες και αναλογης ποιοτητας.

αν εχουμε μονιτορ 1440p 144hz με hdmi 2.0 παλι θα εχουμε 1080p/120hz σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Basidar είπε

Μην αγχωνεστε με τις τηλεορασεις:

Αρκει το hdmi 2.0 και ενα panel 120 hz για να δειτε 1080p/120 απο ps5 και SeX (πηγαινετε στο rtings και τσεκαρετε την τν σας)

4κ/120 σε αυτην την γενια θα δουμε μονο σε παιχνιδια του στυλ ori/tourist κτλ. Σοβαρα παιχνιδια με σοβαρα γραφικα (τουλαχιστον high settings) σε 120 hz και 4κ θα δουμε ισως στην επομενη γενια.

Αν ψαχνετε τν η οποια να καλυπτει πληρως τις κονσολες θα χρειαστειτε 120 hz, 4k, hdmi 2.1, dolby, hdr με πολλα nits, κτλ κτλ κοιταξτε μονο μη χασετε αυτα που πραγματικα εχουν αξια σε μια τν οπως κινηση, μαυρο, χρωματα και - τουλαχιστον για μενα - μεγεθος.

Αυτη τη στιγμη ειμαι στις 85΄ σε μια κορυφαια led με hdmi 2.0 και δεν υπαρχει περιπτωση να την αλλαζα ουτε για οled ουτε για αλλη με hdmi 2.1 αν δεν ηταν τουλαχιστον τοσες ιντσες και αναλογης ποιοτητας.

Άρα θεωρητικά,όπως και εσύ έτσι κ εγώ δεν αλλάζω την tv μου με τπτ,θα έχω 120hz από την στιγμή που και η τηλεόραση το υποστηρίζει και έχει hdmi 2.0 σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ben3os είπε

Άρα θεωρητικά,όπως και εσύ έτσι κ εγώ δεν αλλάζω την tv μου με τπτ,θα έχω 120hz από την στιγμή που και η τηλεόραση το υποστηρίζει και έχει hdmi 2.0 σωστά;

Σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές της τηλεόρασής σου όχι. Λέει 1080p 60Hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...