Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να κάνω ένα σχόλιο για τα 80 ευρώ των παιχνιδιών με αφορμή ένα σχόλιο που διάβασα και βλέπω παρόμοιες εκδοχές του συχνά. Αρχικά να πω ότι ήδη τα 70 ευρώ για τα παιχνίδια day one μου φαίνονται πάρα πολλά και άρα αντίστοιχα και τα 80. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει όλο το βρίσιμο να το δέχεται η Sony. Ναι έχει και αυτή μερίδιο ευθύνης, αφού αύξησε την τιμή, αλλά δεν είναι η μόνη που το έχει κάνει (βλέπε take two), ενώ σίγουρα μέσα στον επόμενο χρόνο πολλές εταιρείες θα ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο, παρόλο που μπορεί τώρα να το αρνούνται.

Θα πει κάποιος πως υπάρχει απάντηση σε αυτό και αυτή είναι το gamepass. Συμφωνώ εν μέρει, αλλά το gamepass δεν είναι πανάκεια. Αυτό πολύ απλά γιατί ακόμα και αν μην σε ενδιαφέρουν τα 1st party της Sony, το gamepass δεν έχει όλα τα 3rd party παιχνίδια. Για παράδειγμα τα ίδια χρήματα θα δώσει κάποιος για το cold war  και στο ps5 και στο series x/s. Οπότε ναι το gamepass είναι τρομερό value for money, αλλά άμα θες να παίζεις πολλά παιχνίδια την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας τους, θα πρέπει να δώσεις πολλά χρήματα είτε στο ps5 είτε στα xbox. Εγώ όπως προείπα ήδη, δεν παίρνω παιχνίδια την πρώτη ημέρα, αλλά δεν μου αρέσει και αυτό το πράγμα που γίνεται με τη Sony, λες και αυτή κοστολογεί τα παιχνίδια της σαν χρυσάφι, ενώ αλλού θα τα παίζεις όλα σχεδόν τζάμπα (και συνήθως αυτό συνοδεύεται από σχόλια για το πόσο αλαζονική είναι ξανά αλά εποχές ps3). Δυστυχώς το χόμπι μπορεί να γίνει πολύ ακριβό, αλλά ευτυχώς κανείς δεν μας αναγκάζει να πληρώνουμε full price, αφού οι τιμές πέφτουν σχετικά γρήγορα (εξαιρείται η nintendo). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Για παράδειγμα τα ίδια χρήματα θα δώσει κάποιος για το cold war  και στο ps5 και στο series x/s.

Κανε ενα γκαλοπ να δεις απο ολους τους νεους κατοχους ps5 ή xbox τι νεα παιχνιδια θα αγορασουν απο αυτα που κυκλοφορουν αυτο τον καιρο για την νεα τους κονσολα.

Θα εκπλαγεις δυσαρεστα με αυτα που θα σου αναφερουν(αν αναφερουν).

Εσυ νομιζεις οτι οι περισσοτεροι που τρεχουν να παρουν το Ps5(στο εδω forum),θα αγορασουν Spiderman ή Demons Souls?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Θέλω να κάνω ένα σχόλιο για τα 80 ευρώ των παιχνιδιών με αφορμή ένα σχόλιο που διάβασα και βλέπω παρόμοιες εκδοχές του συχνά. Αρχικά να πω ότι ήδη τα 70 ευρώ για τα παιχνίδια day one μου φαίνονται πάρα πολλά και άρα αντίστοιχα και τα 80. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει όλο το βρίσιμο να το δέχεται η Sony. Ναι έχει και αυτή μερίδιο ευθύνης, αφού αύξησε την τιμή, αλλά δεν είναι η μόνη που το έχει κάνει (βλέπε take two), ενώ σίγουρα μέσα στον επόμενο χρόνο πολλές εταιρείες θα ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο, παρόλο που μπορεί τώρα να το αρνούνται.

Θα πει κάποιος πως υπάρχει απάντηση σε αυτό και αυτή είναι το gamepass. Συμφωνώ εν μέρει, αλλά το gamepass δεν είναι πανάκεια. Αυτό πολύ απλά γιατί ακόμα και αν μην σε ενδιαφέρουν τα 1st party της Sony, το gamepass δεν έχει όλα τα 3rd party παιχνίδια. Για παράδειγμα τα ίδια χρήματα θα δώσει κάποιος για το cold war  και στο ps5 και στο series x/s. Οπότε ναι το gamepass είναι τρομερό value for money, αλλά άμα θες να παίζεις πολλά παιχνίδια την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας τους, θα πρέπει να δώσεις πολλά χρήματα είτε στο ps5 είτε στα xbox. Εγώ όπως προείπα ήδη, δεν παίρνω παιχνίδια την πρώτη ημέρα, αλλά δεν μου αρέσει και αυτό το πράγμα που γίνεται με τη Sony, λες και αυτή κοστολογεί τα παιχνίδια της σαν χρυσάφι, ενώ αλλού θα τα παίζεις όλα σχεδόν τζάμπα (και συνήθως αυτό συνοδεύεται από σχόλια για το πόσο αλαζονική είναι ξανά αλά εποχές ps3). Δυστυχώς το χόμπι μπορεί να γίνει πολύ ακριβό, αλλά ευτυχώς κανείς δεν μας αναγκάζει να πληρώνουμε full price, αφού οι τιμές πέφτουν σχετικά γρήγορα (εξαιρείται η nintendo). 

Κοίτα, μάλλον σπρώχνει απ' ότι έχει ακουστεί για τις τιμές αυτες. Το βέλτιστο είναι ο κάθε dev να αποφασίζει τι θέλει. Άλλο το Spiderman άλλο το Demons Souls, άλλο το COD. Το ένα είναι 8 ωρες, το άλλο είναι remake, το άλλο είναι multiplayer με άπειρες ώρες play αν θες. Δεν μπορούν όλα να βαράνε 70άρες...

Τιμωρήστε ότι δεν αξίζει τα 70αρια και θα σφίξουν οι κώλοι. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω χαθεί λίγο, οι τιμές για ένα game δεν ειναι ψιλοστανταρ; Εγώ που θέλω να πάρω ps5 (οταν κανουν ξανα στοκ τα μαγαζια ελεος) και να παιξω αρχικά τίτλους του ps4 -> final fantasy, kingdom hearts να υπολογίζω 70ευρα; :P υπαρχουν καπου οι τιμες για να τις δω στο store? επισης περαν του οτι δεν εχεις cd, ο ψηφιακος δισκος διαφερει στην τιμη πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί και σε παλαιότερα post, αλλά εγώ δεν είμαι αντίθετος με την αύξηση των τιμών των παιχνιδιών, υπό προϋποθέσεις. 

Ιστορικά, οι τιμές των παιχνιδιών είναι στα ίδια περίπου επίπεδα, λ.χ. Για το PS1 η μέση τιμή ενός παιχνιδιού ήταν 49.99 usd το οποίο αν υπολογίσεις με βάση τον πληθωρισμό αντιστοιχεί σε περίπου 85 σημερινά. 

Μερικά ακόμη παραδείγματα : PS2 49 usd (2000) ~75 usd (2020), PS3 59 usd (2006) ~76 (2020).

Αυτό  χωρίς να υπολογίσεις την άνοδο των μισθών γενικά σε πόστα developer, καθώς και την γενική άνοδο των budget για την παραγωγή του κάθε παιχνιδιού. Κάποια στιγμή πρέπει να γίνει η αύξηση τιμών καθώς αφενός δεν είναι βιώσιμο αυτό για τα studio που βγάζουν παιχνίδια, αφετέρου καθώς πλέον εμπλέκονται και publishers στο παιχνίδι σε αυξημένο βαθμό, το ποσοστό κέρδους από τη πίτα είναι πλέον μικρότερο. 

Σε αυτό που δεν είμαι σύμφωνος είναι να χρεώνουν 70 ευρω για παιχνίδια κόπιες της προηγούμενης χρονιάς ( βλέπε fifa 15-21, nba2k 17-21 και άλλα) ενώ είναι γνωστό τοις πασι ότι με τα my team modes που έχουν με micro transactions κυριολεκτικά τυπώνουν χρήμα. Είναι τρομερά άπληστη αυτή η τακτική. Δυστυχώς ο κόσμος όπως φαίνεται δεν τιμωρεί και οι τακτικές αυτές συνεχίζονται.

 

Επεξ/σία από Demis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κανε ενα γκαλοπ να δεις απο ολους τους νεους κατοχους ps5 ή xbox τι νεα παιχνιδια θα αγορασουν απο αυτα που κυκλοφορουν αυτο τον καιρο για την νεα τους κονσολα.

Θα εκπλαγεις δυσαρεστα με αυτα που θα σου αναφερουν(αν αναφερουν).

Εσυ νομιζεις οτι οι περισσοτεροι που τρεχουν να παρουν το Ps5(στο εδω forum),θα αγορασουν Spiderman ή Demons Souls?

αργεί και  η Expanded and Enhanced Version  του  GTA V ρε γμτ...:P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, xavier είπε

αργεί και  η Expanded and Enhanced Version  του  GTA V ρε γμτ...:P 

Ενας απο τους λογους που παιρνω το 5, αν και το παιζω pc (με controller βεβαια). Δεν νομιζω την enhanced εκδοση να την δωσουν σε pc

*Επισης νομιζω μετα απο τα χθεσινα γεγονοτα, παλι καλα που εχουμε ξεχωριστο thread για τις παραγγελιες γιατι δεν θα βγαζαμε ακρη 🤣

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρήγγειλα χθες από Γερμανό ps5 digital. Το σύστημα έλεγε ετοιμοπαράδοτο και η αγγελία φαίνεται κανονικά καταχωρημένη. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου με αυτούς σήμερα μου είπαν οτι ακυρώθηκε γτ δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Δηλαδή αν δεν είχα διαλέξει αντικαταβολή τι θα γινόταν? Θα περίμενα επ αόριστον..

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φολα απο βονταφον παιδια...
τους πηρε η σονυ λεει και τους ειπε 15-24 δεκεμβριου θα τους τα φερει.
Μολις με πηραν τηλ.
Και ας ελεγε 19/11 παραδοση οταν εκανα παραγγελια.
και μαλιστα με παροτρηνε να μην ακυρωσω γιατι ολες οι εταιρειες το ιδιο παθανε και δε θα βρω.

Επεξ/σία από morrissey
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Demis είπε

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί και σε παλαιότερα post, αλλά εγώ δεν είμαι αντίθετος με την αύξηση των τιμών των παιχνιδιών, υπό προϋποθέσεις. 

Ιστορικά, οι τιμές των παιχνιδιών είναι στα ίδια περίπου επίπεδα, λ.χ. Για το PS1 η μέση τιμή ενός παιχνιδιού ήταν 49.99 usd το οποίο αν υπολογίσεις με βάση τον πληθωρισμό αντιστοιχεί σε περίπου 85 σημερινά. 

Μερικά ακόμη παραδείγματα : PS2 49 usd (2000) ~75 usd (2020), PS3 59 usd (2006) ~76 (2020).

Αυτό  χωρίς να υπολογίσεις την άνοδο των μισθών γενικά σε πόστα developer, καθώς και την γενική άνοδο των budget για την παραγωγή του κάθε παιχνιδιού. Κάποια στιγμή πρέπει να γίνει η αύξηση τιμών καθώς αφενός δεν είναι βιώσιμο αυτό για τα studio που βγάζουν παιχνίδια, αφετέρου καθώς πλέον εμπλέκονται και publishers στο παιχνίδι σε αυξημένο βαθμό, το ποσοστό κέρδους από τη πίτα είναι πλέον μικρότερο. 

Σε αυτό που δεν είμαι σύμφωνος είναι να χρεώνουν 70 ευρω για παιχνίδια κόπιες της προηγούμενης χρονιάς ( βλέπε fifa 15-21, nba2k 17-21 και άλλα) ενώ είναι γνωστό τοις πασι ότι με τα my team modes που έχουν με micro transactions κυριολεκτικά τυπώνουν χρήμα. Είναι τρομερά άπληστη αυτή η τακτική. Δυστυχώς ο κόσμος όπως φαίνεται δεν τιμωρεί και οι τακτικές αυτές συνεχίζονται.

Εν μέρει συμφωνώ με τα παραδείγματα που αναφέρεις αλλά διαφωνώ και για πολλούς λόγους στην αύξηση των τιμών.

Τότε ίσως ήταν πιο δύσκολο να παραχθεί ένα παιχνίδι (παλιές τεχνολογίες, λιγότερο διαδεδομένο το game development / computer science άρα και δυσκολότερο να βρεθεί το κατάλληλο προσωπικό ) και δικαιολογείτο η τιμή των 50usd, θεωρητικα οι game engines εξελίσσονται και προστίθενται νέες ευκολίες στον developer.

Στα PC υπήρχε το πρόβλημα της πειρατείας και έβλεπες το steam να είχε παρα πολυ καλα sale discounts (μέχρι και -90% σε γνωστους για τοτε τιτλους) ώστε να αποθαρυνει τον κοσμο να κατεβάσει πειρατικά ενα παιχνιδι. Πλέον τα DRMs (Denuvo κτλ.) γίνονται κι αυτα πιο δυσκολα να crackαριστουν οποτε γίνεται μονόδρομος η αγορα παιχνιδιων απο stores αρα πουλανε περισσοτερα κομματια, αρα βλεπεις και πολυ μικροτερα discounts εφοσον πουλαει το παιχνιδι. Σκεψου σε ενα παιχνιδι 80 ευρω ενα -20% το ριχνει στα 64ευρω που ειναι πανω απο το συνηθισμενο 50-60ευρω.
Στις κονσόλες "θεωρητικα" δεν υπαρχει πειρατεία γιαυτο και πολλα παιχνιδια βγαινουν πρωτα για κονσολες και μετα στο PC κι αυτη την "ασφαλεια" την εκμεταλευονται Microsoft, Sony, Nintendo φτιαχνουν το δικο τους οικοσύστημα με hardware και δικο τους store και γινεται ο γνωστος πολεμος με τα exclusives. 
Επίσης όταν εχεις τα stores (Steam, Microsoft-Xbox, Sony, Nintendo) να παιρνουν 30% commission σε καθε αγορα βλέπεις οτι και τα digital sales παραμενουν ακριβα (δύσκολα κάποιος publisher θα ρίξει την τιμή χώμα) και πολλες φορες πιο ακριβα απο retail που δεν εχει λογικη γιατι "θεωρητικα" δεν εχει τα αντίστοιχα εξοδα.

Στα Βαλκάνια ασχετα αν θεωρουμαστε Ευρωπη δεν εχουμε την ιδια αγοραστικη δυνατοτητα σαν καταναλωτες με αυτη των πολιτών της Γερμανίας, Αγγλίας, κτλ και παρόλα αυτα οι τιμές ειναι σχεδόν ίδιες. Τείνει να γίνει το gaming πολυτέλεια και όχι καθημερινότητα ασχετα που ολοι οι μεγαλοι λενε πως θελουν να αυξησουν τους gamers παγκοσμια και να γίνει πιο affordable κτλ κτλ..

Διαφοροι publishers εκμεταλευονται και την κατασταση πχ NBA 2k21 τιμή 70+ και unskippable ads και microtransactions και ... και ...

Αναφέρω τα πιο πολλά παραπάνω γιατι ήδη βλεπουμε "γκρίζες" anti-consumer μεθόδους που χρησιμοποιουν όλοι οποτε αν γίνει η νόρμα η αυξηση της τιμης των παιχνιδιων μένει να ζήσουμε και χειρότερα πράγματα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, morrissey είπε

φολα απο βονταφον παιδια...
τους πηρε η σονυ λεει και τους ειπε 15-24 δεκεμβριου θα τους τα φερει.
Μολις με πηραν τηλ.
Και ας ελεγε 19/11 παραδοση οταν εκανα παραγγελια.
και μαλιστα με παροτρηνε να μην ακυρωσω γιατι ολες οι εταιρειες το ιδιο παθανε και δε θα βρω.

υπάρχει αποκλειστικό νήμα φίλε μου για προπαραγγελίες και παραδόσεις του ps5... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερουμε πως θα δουλευει το primary στο Ps5?θα ισχυει οτι ισχυε στο ps4 Που μπορουσες να εχεις το ιδιο account με φιλο και να παιζετε ταυτοχρονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...