Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, necrothaftis είπε

ξερουμε πως θα δουλευει το primary στο Ps5?θα ισχυει οτι ισχυε στο ps4 Που μπορουσες να εχεις το ιδιο account με φιλο και να παιζετε ταυτοχρονα?

Ναι ισχυει!Εκει βασιζομαι κ εγω συν στις προσφορες κτλ,με τιποτα δεν δινω 80 ευρω απο το στορ για ενα παιχνιδι αλλα ουτε και 75 πχ απο το skroutz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, nyne είπε

Ναι ισχυει!Εκει βασιζομαι κ εγω συν στις προσφορες κτλ,με τιποτα δεν δινω 80 ευρω απο το στορ για ενα παιχνιδι αλλα ουτε και 75 πχ απο το skroutz...

αυτο εχω δει αλλα δε καταλαβαινω.λεει για την ιδια την κονσολα.η μοντα που καναμε στο ps4 ηταν εγω εκανα primary του φιλου και ο φιλος μου τη δικια μου.απλα δε καταλαβαινω πως λειτουργει τωρα

https://stevivor.com/features/in-depth/ps5-console-sharing-offline-play-new-primary-ps4-system/

Επεξ/σία από necrothaftis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, lkv100 said:

Εν μέρει συμφωνώ με τα παραδείγματα που αναφέρεις αλλά διαφωνώ και για πολλούς λόγους στην αύξηση των τιμών.

Τότε ίσως ήταν πιο δύσκολο να παραχθεί ένα παιχνίδι (παλιές τεχνολογίες, λιγότερο διαδεδομένο το game development / computer science άρα και δυσκολότερο να βρεθεί το κατάλληλο προσωπικό ) και δικαιολογείτο η τιμή των 50usd, θεωρητικα οι game engines εξελίσσονται και προστίθενται νέες ευκολίες στον developer.

Στα PC υπήρχε το πρόβλημα της πειρατείας και έβλεπες το steam να είχε παρα πολυ καλα sale discounts (μέχρι και -90% σε γνωστους για τοτε τιτλους) ώστε να αποθαρυνει τον κοσμο να κατεβάσει πειρατικά ενα παιχνιδι. Πλέον τα DRMs (Denuvo κτλ.) γίνονται κι αυτα πιο δυσκολα να crackαριστουν οποτε γίνεται μονόδρομος η αγορα παιχνιδιων απο stores αρα πουλανε περισσοτερα κομματια, αρα βλεπεις και πολυ μικροτερα discounts εφοσον πουλαει το παιχνιδι. Σκεψου σε ενα παιχνιδι 80 ευρω ενα -20% το ριχνει στα 64ευρω που ειναι πανω απο το συνηθισμενο 50-60ευρω.
Στις κονσόλες "θεωρητικα" δεν υπαρχει πειρατεία γιαυτο και πολλα παιχνιδια βγαινουν πρωτα για κονσολες και μετα στο PC κι αυτη την "ασφαλεια" την εκμεταλευονται Microsoft, Sony, Nintendo φτιαχνουν το δικο τους οικοσύστημα με hardware και δικο τους store και γινεται ο γνωστος πολεμος με τα exclusives. 
Επίσης όταν εχεις τα stores (Steam, Microsoft-Xbox, Sony, Nintendo) να παιρνουν 30% commission σε καθε αγορα βλέπεις οτι και τα digital sales παραμενουν ακριβα (δύσκολα κάποιος publisher θα ρίξει την τιμή χώμα) και πολλες φορες πιο ακριβα απο retail που δεν εχει λογικη γιατι "θεωρητικα" δεν εχει τα αντίστοιχα εξοδα.

Στα Βαλκάνια ασχετα αν θεωρουμαστε Ευρωπη δεν εχουμε την ιδια αγοραστικη δυνατοτητα σαν καταναλωτες με αυτη των πολιτών της Γερμανίας, Αγγλίας, κτλ και παρόλα αυτα οι τιμές ειναι σχεδόν ίδιες. Τείνει να γίνει το gaming πολυτέλεια και όχι καθημερινότητα ασχετα που ολοι οι μεγαλοι λενε πως θελουν να αυξησουν τους gamers παγκοσμια και να γίνει πιο affordable κτλ κτλ..

Διαφοροι publishers εκμεταλευονται και την κατασταση πχ NBA 2k21 τιμή 70+ και unskippable ads και microtransactions και ... και ...

Αναφέρω τα πιο πολλά παραπάνω γιατι ήδη βλεπουμε "γκρίζες" anti-consumer μεθόδους που χρησιμοποιουν όλοι οποτε αν γίνει η νόρμα η αυξηση της τιμης των παιχνιδιων μένει να ζήσουμε και χειρότερα πράγματα..

Πολύ ωραία η απάντηση σου, η αλήθεια είναι ότι σε κάθε επιχείρημα που θα αντιπαραθεσουμε, πάντα υπάρχει η άλλη άποψη. Πολύ σωστά αυτά που λες μέσες άκρες με λίγες ενστάσεις από μένα.

Σίγουρα με νέα engines έρχονται και ευκολίες, αλλά έρχονται και πιο πολύπλοκες απαιτήσεις στον σχεδιασμό που χρειάζονται, που απαιτούν περισσότερες εργατοώρες, οπότε μεγαλύτερα έξοδα για το studio. Είναι θέμα efficiency που μάλλον δεν προτιμούν να το αντιμετωπίσουν, απλά μετακυλουν το όλο θέμα στον πελάτη με την αύξηση του κόστους. Είναι και αυτό μια τακτική. 

Ακριβως επειδή παίρνουν αυτό το ληστρικο ποσοστό τα store θεωρώ φυσιολογικη την άνοδο. Αν σου παίρνει 20 ευρώ στην πώληση η MS ή η Sony πώς θα αποφύγεις να μπεις μέσα; 

 

Το τελευταίο point είναι άψογο, δυστυχώς είναι θέμα δικό μας καθαρά. Αν δίνανε κάθε χρόνο αύξηση 3%, (αντε 2% στη χειρότερη για να υπερκαλυψεις απλά τον πληθωρισμό) θα είμασταν πολύ καλύτερα γενικά. Και πιστεύω θα είμασταν πιο ανεκτικοι σε τυχόν αυξήσεις. Αλλά που.. 

Επεξ/σία από Demis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, necrothaftis είπε

αυτο εχω δει αλλα δε καταλαβαινω.λεει για την ιδια την κονσολα.η μοντα που καναμε στο ps4 ηταν εγω εκανα primary του φιλου και ο φιλος μου τη δικια μου.απλα δε καταλαβαινω πως λειτουργει τωρα

https://stevivor.com/features/in-depth/ps5-console-sharing-offline-play-new-primary-ps4-system/

Απ'οσο καταλαβαινω ειναι με τον ιδιο τροπο με πριν κ μαλιστα μπορεις να συνεχεις να εχεις και το ιδιο κολπο και στο Ps4 σου οπως επαιζε μεχρι σημερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nyne είπε

Απ'οσο καταλαβαινω ειναι με τον ιδιο τροπο με πριν κ μαλιστα μπορεις να συνεχεις να εχεις και το ιδιο κολπο και στο Ps4 σου οπως επαιζε μεχρι σημερα...

απλα δε καταλαβαινω το νοημα.πχ οταν μπω εγω στο ps5 θα μπω με το account του φιλου μου πρωτα?ετσι και αλλιως οταν ανοιξει θα ειναι enabled το console sharing και απο κει και περα θα μπορω απλα να κανω add user με τα στοιχεια μ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο ερώτημα είναι , τώρα που εγώ θα έχω ps5 και μοιραζομουν με δεύτερο ps4 τα παιχνίδια τι γίνεται όταν αγοράσω εγώ την έκδοση για το ps5? Θα μπορεί να βάλει την έκδοση ps4 για να παίξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλέφωνο μόλις τώρα από βονταφον, ξέρετε περιμέναμε την σονυ να στείλει την παρτίδα έως αύριο αλλά θα την καθυστερήσει(μουφες) . Θα το έχετε αντί για αύριο γύρω στις 15 Δεκέμβρη. Όταν του λέω ξέρω από αλλά άτομα ότι έχουν ιδοποιηθει από την κουριερ σας ότι αύριο παραλαμβανουν μου λένε τι νομίζετε ότι τα έχουμε και δεν τα στέλνουμε. Εν τέλει έγινε ακύρωση και θα γίνει επιστροφή χρημάτων. Πιστεύω ότι γλύτωσα πολλά άλλα πέρα από κακή εξυπηρέτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, necrothaftis είπε

οκ επειδη το γραφαν καπως περιπλοκα βρηκα βιντεο το οποιο το δειχνει ακριβως ειναι πολυ ευκολο

Ειναι πολυ ποιο ευκολο τελικα απο του ps4

Απλα πας στην συγκεκριμενη ρυθμιση το βαζεις on  και τελος

Εντιτ ,τελικα πρεπει ο ενας να απο τους 2 να εχει αυτη την επιλογη disable

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ChrisAce said:

Το έχουν οι φίλοι τους!!. :) 

Και τελειώνει εκεί το θέμα όπως καταλαβαίνεις.. :D 

Όταν κάποτε είχα αυτό το δίλημμα πριν 23 χρόνια περίπου τους έγραψα όλους και πήρα Ν64. 

Μάντεψε που ερχόντουσαν όλοι να παίξουν Goldeneye τετραπλό. :P :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, NickTG είπε

Όταν κάποτε είχα αυτό το δίλημμα πριν 23 χρόνια περίπου τους έγραψα όλους και πήρα Ν64. 

Μάντεψε που ερχόντουσαν όλοι να παίξουν Goldeneye τετραπλό. :P :P

Προφανώς και δεν είχαν δικιά τους κονσόλα αυτοί. 😛 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, NickTG είπε

Όταν κάποτε είχα αυτό το δίλημμα πριν 23 χρόνια περίπου τους έγραψα όλους και πήρα Ν64. 

Μάντεψε που ερχόντουσαν όλοι να παίξουν Goldeneye τετραπλό. :P :P

ναι, μονο που εκεινη την εποχη οι αλλοι ειχαν discord με σπιρτοκουτα για να παιζουν στο psx ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...