Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Μάγκες μικρή βοήθεια.

Διαπιστώνω πως λόγω μωρού το PS5 δε μπορεί να βρίσκεται στο σαλόνι συνεπώς θέλω να αγοράσω ένα monitor 24-27" για το γραφείο μου για αυτό. Δε με απασχολεί να είναι κάτι ιδιαίτερο καθώς δεν έχω πολύ χρόνο για gaming συνεπώς τα 144hz του competitive ή πιθανόν ακόμη και το 1ms response rate μου είναι άχρηστα.

Θα ήθελα μια budget αξιοπρεπή επιλογή με 4K που απλά να κάνει τη δουλειά της καθώς για μένα είναι πεταμένα λεφτά. Σε κανά χρόνο όταν μεγαλώσει ο μικρός θα αγοράσω κάποια LG CX οπότε είναι πολύ προσωρινή λύση.

Αν γίνεται προτείνετε μου κάποιο monitor που έχετε δοκιμάσει/δει στη πράξη.

Ξεκινάμε από τα προφανή που είναι:

α) 27 ίντσες και όχι 24 καθότι η ανάλυση 4k είναι πολύ υψηλή για 24 ίντσες και δεν υπάρχουν και μοντέλα

β) ξεχνάς τελείως το HDR καθότι δεν υπάρχει φθηνό (ούτε καν μεσαίο) σε τιμή αξιοπρεπές και με σωστή φωτεινότητα panel για HDR σε monitors

γ) εφόσον δεν ενδιαφέρεσαι για πολλά hz και σου αρκούν τα 60 (που είναι μια χαρά εδώ που τα λέμε καθότι δεν έχεις σκοπό να παίζεις competitive) τότε μπορούμε να βρούμε μια καλή φθηνή λύση μέχρι 350 ευρώ

δ) 27άρι 4k panel μπορείς να βρεις μόνο σε ips, αν πήγαινες σε 32 ίντσες κάτι που σου προτείνω θα μπορούσες να πας και σε va

Με όλα τα παραπάνω μπορείς να πάρεις κάποιο από τα μοντέλα της LG

https://www.skroutz.gr/s/18078582/LG-27UL500-W-27.html

https://www.skroutz.gr/s/18975368/LG-27UL550-27-White.html

https://www.skroutz.gr/s/18078180/LG-27UL600-W-27.html

https://www.skroutz.gr/s/18451684/LG-27UL650-W-27.html

ή αυτήν εδώ την Dell

https://www.skroutz.gr/s/24772315/Dell-S2721QS-27.html για να μην ξεπεράσουμε τα 350 ευρώ.

Οι LG έχουν ελάχιστες διαφορές μεταξύ τους πχ καμιά θύρα εξτρά usb, βάση που σηκώνεται ή γυρίζει, άλλο εξωτερικό χρωματισμό κτλ.

Η Dell είναι στο ίδιο επίπεδο με τις LG αλλά έχει 3 έτη εγγύηση αντί για 2. Προσωπικά αν και η LG είναι κορυφή στις ips, είμαι φαν της Dell.

 

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ξεκινάμε από τα προφανή που είναι:

α) 27 ίντσες και όχι 24 καθότι η ανάλυση 4k είναι πολύ υψηλή για 24 ίντσες και δεν υπάρχουν και μοντέλα

β) ξεχνάς τελείως το HDR καθότι δεν υπάρχει φθηνό (ούτε καν μεσαίο) σε τιμή αξιοπρεπές και με σωστή φωτεινότητα panel για HDR σε monitors

γ) εφόσον δεν ενδιαφέρεσαι για πολλά hz και σου αρκούν τα 60 (που είναι μια χαρά εδώ που τα λέμε καθότι δεν έχεις σκοπό να παίζεις competitive) τότε μπορούμε να βρούμε μια καλή φθηνή λύση μέχρι 350 ευρώ

δ) 27άρι 4k panel μπορείς να βρεις μόνο σε ips, αν πήγαινες σε 32 ίντσες κάτι που σου προτείνω θα μπορούσες να πας και σε va

Με όλα τα παραπάνω μπορείς να πάρεις κάποιο από τα μοντέλα της LG

https://www.skroutz.gr/s/18078582/LG-27UL500-W-27.html

https://www.skroutz.gr/s/18975368/LG-27UL550-27-White.html

https://www.skroutz.gr/s/18078180/LG-27UL600-W-27.html

https://www.skroutz.gr/s/18451684/LG-27UL650-W-27.html

ή αυτήν εδώ την Dell

https://www.skroutz.gr/s/24772315/Dell-S2721QS-27.html για να μην ξεπεράσουμε τα 350 ευρώ.

Οι LG έχουν ελάχιστες διαφορές μεταξύ τους πχ καμιά θύρα εξτρά usb, βάση που σηκώνεται ή γυρίζει, άλλο εξωτερικό χρωματισμό κτλ.

Η Dell είναι στο ίδιο επίπεδο με τις LG αλλά έχει 3 έτη εγγύηση αντί για 2. Προσωπικά αν και η LG είναι κορυφή στις ips, είμαι φαν της Dell.

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Πιθανόν να πάω στη πρώτη γιατί δε θέλω να πάω πάνω από 250 να πώ την αλήθεια για κάτι που θα μπει σε αχρησία σε 1 χρόνο ή σε αγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, myst77 είπε
Πηρα τη κονσόλα, όλα καλα και κατέβασα το NBA 2k20 που το έπαιζα και στο PS4. Παρατήρησα ότι ο παίκτης μου στο MyCarreer δεν υπαρχει ενω ειμαι online με το account μου Θεωρησα οτι θα υπηρχε λογω save data στο cloud Μπηκα απο το μενου της κονσολα και βρηκα στο cloud τα save του απο το PS4 (που παραδοξως ειχαν σημερινη ημερομηνια ενω πουλησα το ps4 πριν 2 μηνες), τα κατεβασα αλλα παλι τζιφος.

Υπαρχει περιπτωση να γινει κατι; Mηπως στο PS4 δεν στελνει τα save στο cloud by default και επρεπε να δηλωνα χειροκινητα να τα σωζει και εκει;
Επισης το ps4 μου που επαιζα με το account μου δεν το ειχα σαν primary console, ήταν primary σε κονσόλα φίλου φιλου γιατι καναμε share για να παιζει απο το PS plus μου και καπου διαβασα οτι μονο στη PRIMARY console τα ανεβαζει αυτοματα

παει τον εχασα τον παικτη;

καποια βοήθεια εδω παιδια; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stratoskar96 είπε

Kυριοι ξέρετε αν υπάρχει κάνα σαιτ να το παραγγείλω; 

Ελα ρε φιλαρακι που ησουνα? Κανε μας να γελασει λιγο το χειλακι μας (χιουμορ κανω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, music_lover είπε

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να ευθύνεται για αυτό το καλώδιο που έρχεται μαζί με την συσκευασία, ακούστηκε τις προηγούμενες ημέρες δειλά δειλά, αυτός ο τύπος το δοκίμασε και είχε 3 στα 10 fail pass σε σήμα 40gbps:

Θα το δούμε και αυτό, όποιος έχει σκοπό να το συνδέσει σε HDMI 2.1 τηλεόραση ίσως χρειαστεί να πάρει νέο καλώδιο αν χρειάζεται 40gbps bandwidth. Θα πρέπει φυσικά να θέλει να παίξει native 4k/120 game, γιατί μόνο σε αυτήν την περίπτωση τα 32gbps αποτελούν πρόβλημα.

Σε προηγούμενο βίντεο ο Vincent αναφέρει ότι αρκετά προβλήματα είναι θέμα κακού καλωδίου που έχουν και οι 2 κονσόλες, ειδικά αν έχουμε μεγάλη απόσταση πχ 5 μέτρα και προτείνει ενα ποιοτικό καλώδιο certified 2. που χρησιμοποιεί ήδη άρα θεωρώ απίθανο το ενδεχόμενο να κάνει review με το καλώδιο που έρχεται το ps5.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prefuse είπε

Σε προηγούμενο βίντεο ο Vincent αναφέρει ότι αρκετά προβλήματα είναι θέμα κακού καλωδίου που έχουν και οι 2 κονσόλες, ειδικά αν έχουμε μεγάλη απόσταση πχ 5 μέτρα και προτείνει ενα ποιοτικό καλώδιο certified 2. που χρησιμοποιεί ήδη άρα θεωρώ απίθανο το ενδεχόμενο να κάνει review με το καλώδιο που έρχεται το ps5.

Σε προηγούμενο βίντεο ο Vincent αναφέρει ότι αρκετά προβλήματα είναι θέμα κακού καλωδίου που έχουν και οι 2 κονσόλες, ειδικά αν έχουμε μεγάλη απόσταση πχ 5 μέτρα και προτείνει ενα ποιοτικό καλώδιο certified 2. που χρησιμοποιεί ήδη άρα θεωρώ απίθανο το ενδεχόμενο να κάνει review με το καλώδιο που έρχεται το ps5.

Σε προηγούμενο βίντεο ο Vincent αναφέρει ότι αρκετά προβλήματα είναι θέμα κακού καλωδίου που έχουν και οι 2 κονσόλες, ειδικά αν έχουμε μεγάλη απόσταση πχ 5 μέτρα και προτείνει ενα ποιοτικό καλώδιο certified 2. που χρησιμοποιεί ήδη άρα θεωρώ απίθανο το ενδεχόμενο να κάνει review με το καλώδιο που έρχεται το ps5.

Σε προηγούμενο βίντεο ο Vincent αναφέρει ότι αρκετά προβλήματα είναι θέμα κακού καλωδίου που έχουν και οι 2 κονσόλες, ειδικά αν έχουμε μεγάλη απόσταση πχ 5 μέτρα και προτείνει ενα ποιοτικό καλώδιο certified 2. που χρησιμοποιεί ήδη άρα θεωρώ απίθανο το ενδεχόμενο να κάνει review με το καλώδιο που έρχεται το ps5.

Σε προηγούμενο βίντεο ο Vincent αναφέρει ότι αρκετά προβλήματα είναι θέμα κακού καλωδίου που έχουν και οι 2 κονσόλες, ειδικά αν έχουμε μεγάλη απόσταση πχ 5 μέτρα και προτείνει ενα ποιοτικό καλώδιο certified 2. που χρησιμοποιεί ήδη άρα θεωρώ απίθανο το ενδεχόμενο να κάνει review με το καλώδιο που έρχεται το ps5.

μηπως είναι θέμα κακού καλωδίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xavier είπε

μηπως είναι θέμα κακού καλωδίου?

Αυτό ειναι το μόνο σίγουρο :p

αλλα θα έλεγα οτι ειναι κακής υλοποίησης του σαιτ (mobile version) που κόλλησε, κόλλησε, κόλλησε, κόλλησε.. και δεν γινόταν delete

τωρα γραφω απο desktop

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάποιος και το ps4 και το ps5 να δοκιμάσει να βάλει τα παιχνίδια του ps collection από το PS5 στο library του, για μπορεί να τα κατεβάσει στο ps4?

Αυτό που ρωτάω με λίγα λόγια, αν δώσω το account μου σε φίλο με το ps5(το βάλει σαν 2o account δλδ στην κονσόλα του) και μου κάνει add στο library τα games του ps collection από το ps5, θα τα βλέπω εγώ διαθέσιμα από το δικό μου ps4?

 

 

Απορία το έχω απλά δεν έτυχε να το διαβάσω κάπου αν έχει γίνει να προστεθούν τα games αυτά σε 2ο acc..

Επεξ/σία από ChrisAce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Έχει κάποιος και το ps4 και το ps5 να δοκιμάσει να βάλει τα παιχνίδια του ps collection από το PS5 στο library του, για μπορεί να τα κατεβάσει στο ps4?

Αυτό που ρωτάω με λίγα λόγια, αν δώσω το account μου σε φίλο με το ps5(το βάλει σαν 2o account δλδ στην κονσόλα του) και μου κάνει add στο library τα games του ps collection από το ps5, θα τα βλέπω εγώ διαθέσιμα από το δικό μου ps4?

Απορία το έχω απλά δεν έτυχε να το διαβάσω κάπου αν έχει γίνει να προστεθούν τα games αυτά σε 2ο acc..

δουλεύει μπορείς να το δεις κι από το web 

image.png.b02ce1002b513df0b3c5e7b3ff4d5d12.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Daredevil είπε

δουλεύει μπορείς να το δεις κι από το web 

image.png.b02ce1002b513df0b3c5e7b3ff4d5d12.png

Oπότε γίνονται add και στον 2ο λογαριασμό δηλαδή.

Αρκεί να γίνουν add από Playstation 5.

Thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

ναι συμβαίνει, ειναι αναγνωρισμενο bug. θα φτιαχτει κ αυτο αλλα για την ωρα υπομονη :) 

Eιχατε δικιο και οι 2 ετσι ακριβως ειναι μολις το τσεκαρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...