Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες είμαι λίγο βαρύς και δεν πολύ καταλαβαίνω ούτε έχω ενεργοποιήσει παλιότερα. Να ρωτήσω 

 

Θέλω να αγοράσω τώρα την προσφορά plus αλλά δεν έχω ps5. (εστω παραγγέλνω όταν ανοίξουν και έστω έχω τέλη Δεκέμβρη η και αρχες 2021). Τι κάνω? Αν κάνω login στo πσν μου και την αγοράσω θα ενεργοποιηθεί άμεσα? Άρα αυτούς τους έστω 2 μήνες που δεν έχω κονσόλα θά τους χάσω? Έτσι πάει? 

 

 

Τώρα βλέπω καί μερικά σκρουτζομαγαζα την έβαλαν 45. Μήπως εκεί είναι με κωδικό πού μπορώ να ενεργοποιησω πιο μετά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, manos_21_ είπε

Παιδια εχω συνδεσει το PS5 με την aoc24g2u που εχω..Αλλα στις ρυθμισεις του PS5 γραφει αναλυση 1920χ1080χ60hz..

Πως μπορω να το αλλαξω στα 120 η 144hz?

Δε στα είπανε τα νέα ή "4k"120 με dynamic resolution τρέχει σε όσα ελάχιστα έχουν mode που το υποστηρίζουν (πχ devil may cry 5 SE) ή 1080p60/4k60. Και τα 4k120 όχι full rgb αλλά με 4:2:2. Για 1440p και vrr, πέρα βρέχει ακόμα.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aekoupoli είπε

Τώρα βλέπω ένα άλλο που κάνει σαν τρυπάνι το driver του. Δεν με αφήνει να ποσταρω Link. Είναι κλειστή ομάδα

PlayStation Nation gr λεγεται

Που ακριβώς φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν γίνεται μέσα από τις ρυθμίσεις την κονσόλας να επιβάλεις τα 120hz στην οθόνη όπως κάνεις με το Xbox.

Η αλλαγή στα 120hz γίνεται απευθείας μέσα από το εκάστοτε παχνίδι που υποστηρίζει 120fps mode.

 Αν έχεις ένα εκ των DIRT5, COD Cold War ή Devil May Cry 5 που υποστηρίζουν 120fps τότε διάλεξε το performance mode και δες αν η κονσόλα σου βγάζει 120hz σήμα.

 

22 λεπτά πριν, ilos είπε

Δε στα είπανε τα νέα ή "4k"120 με dynamic resolution τρέχει σε όσα ελάχιστα έχουν mode που το υποστηρίζουν (πχ devil may cry 5 SE) ή 1080p60/4k60. Και τα 4k120 όχι full rgb αλλά με 4:2:2. Για 1440p και vrr, πέρα βρέχει ακόμα.

Τωρα κατεβαζω το COD cold war για το PS5 και ειδα εναν youtuber που ειπε το επαιζε στα 120fps.Γι'αυτο ρωτησα..

Απλα πρεπει να αλλαξω τις επιλογες οθονης απο την κονσολα?εκει που λεει επιδοσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mazinga είπε

Δεν εχει νοημα η συγκριση γιατι το δικτυο ρευματος ΒΑ ειναι 110βολτ 60χερτζ και σε εμας 220-30 βολτ στα 50χερτζ, επειτα εχει να κανει με παρεμβολες δικτυου. Εαν θελεις να το ψειρησεις ενας ανορθωτης-ελεγκτης ρευματος στα 200 ευρω στον ηλεκτρικο πινακα σου καλυπτει ΟΛΕΣ τις πριζες της οικιας και τελειωσες. 

Συγγνωμη αλλά Επειδή δν καταλάβα,αν κάποιος έχει πρόβλημα με coil whine ή έντονο θόρυβο στο Ps5 και τοποθετήσει ανορθωτή-ελεγκτή ρεύματος στον ηλεκτρικό του πίνακα θα λυθεί το πρόβλημα;;

Γενικότερα όμως Που αποσκοπεί δλδ η τοποθέτηση ανορθωτή-ελεγκτή ρεύματος στον ηλεκτρικό πίνακα ενός σπιτιού;

Επεξ/σία από back15220
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφεραται για coil wine εδω μεσα σε καποια PlayStation 5.

Ειναι εκδοση με DVD ROM η Digital ?

Σε 2 Digital δεν ακουσα το παραμικρο . στην εκδοση DVD-ROM καμια φορα το DVD.

Με την εγγυηση τι παιζει , μπορει καποιος να το γυρισει με επιστροφη ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, RigasGR είπε

Μιας και αναφεραται για coil wine εδω μεσα σε καποια PlayStation 5.

Ειναι εκδοση με DVD ROM η Digital ?

Σε 2 Digital δεν ακουσα το παραμικρο . στην εκδοση DVD-ROM καμια φορα το DVD.

Με την εγγυηση τι παιζει , μπορει καποιος να το γυρισει με επιστροφη ?

Δεν νομίζω ότι παιζει επιστροφή για coil whine. Στα pc components (GPU) πάντως δεν μου τα αναγνώρισαν ποτε ούτε Asus ούτε Galax σαν πρόβλημα. Το coil whine που έχω ακούσει εδώ μέσα και στα διάφορα βιντεάκια, ως επι των πλείστον είναι για γέλια. Άκου εδώ coil whine σε 1400 ευρώ gpu. Στο 00:50. Επίσης δεν έχει σχέση εάν είναι digital η disc, έχει να κανει καθαρά με την ταλάντωση των πηνίων των vrm’s και η αλλαγή στη συχνότητα του ήχου και στην ένταση  είναι συναρτήσει της συχνότητας  λειτουργίας του εξαρτήματος ( λόγω αυξημένης  έντασης ρεύματος)  αλλά  και της ποιότητας των υλικών κατασκευής τους.

 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry παίδες, οποίος παρέλαβε από κωτσο και θέλει να βοηθήσει λίγο έναν γκαντεμης συμφορουμιτη ας ρήξει μια ματιά εδω:  

 

Ετοιμάζω καταγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια το ps plus εχει καποιο θεμα?παω να πληρωσω συνδρομη και μου λεει να ελενξω την καρτα μου..τα στοιχεια της καρτας ειναι σωστα..τι συμβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, back15220 είπε

Συγγνωμη αλλά Επειδή δν καταλάβα,αν κάποιος έχει πρόβλημα με coil whine ή έντονο θόρυβο στο Ps5 και τοποθετήσει ανορθωτή-ελεγκτή ρεύματος στον ηλεκτρικό του πίνακα θα λυθεί το πρόβλημα;;

Γενικότερα όμως Που αποσκοπεί δλδ η τοποθέτηση ανορθωτή-ελεγκτή ρεύματος στον ηλεκτρικό πίνακα ενός σπιτιού;

1-Πιθανοτατα ναι.

https://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetically_induced_acoustic_noise

https://www.howtogeek.com/297166/what-is-coil-whine-and-can-i-get-rid-of-it-on-my-pc/#:~:text=On a pure technical level%2C coil whine refers,vibrating as power runs through an electrical cable.

2-Ειναι θεμα γενικοτερο προστασιας συσκευων /εγκαταστασης (δεν σου καιγονται πλεον λαμπες - ηχεια -ενισχυτες - ΤιΒι - ΗΥ - κινητα - μπαταριες - φορτιστες - κινητηρες πλυντηριων προ της οφελιμης διαρκειας ζωης) οπου Ελλαδα-Ευρωπη ειμαστε πισω. Κορεα /Ιαπωνια ειναι υποχρεωτικο στοιχειο ηλεκτρολογικης εγκαταστασης / μελετης για ηλεκτροδοτηση. Ελλαδα θελει ηλεκτρολογο της προκοπης και οχι εμπειρικο, με σπουδες ΤΕΙ-ΑΕΙ και ηλικιας λιγοτερο απο 26 ετων (σπουδων οπου αλλαξε  στην ουσια η διδακτεα υλη). Η ηλεκτρολογο που εργαζεται σε τηλεοπτικα-εγκαταστασεις συναυλιων και αντιλαμβανεται τι σημαινει παρεμβολη- επαγωγικη ακουστικη δονηση. Γενικα ομως ολοι κανουν τον κινεζο σχετικα με αυτες τις εγκαταστασεις (και μετα σου προτεινουν τηλεφωνικη συνδεση ISDN...).

 

27 λεπτά πριν, RigasGR είπε

Μιας και αναφεραται για coil wine εδω μεσα σε καποια PlayStation 5.

Ειναι εκδοση με DVD ROM η Digital ?

Σε 2 Digital δεν ακουσα το παραμικρο . στην εκδοση DVD-ROM καμια φορα το DVD.

Με την εγγυηση τι παιζει , μπορει καποιος να το γυρισει με επιστροφη ?

Οχι δεν ειναι προβλημα δες ανωθεν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά πήγα και το πήρα τελικά από courier center πρώτες εντυπώσεις είναι όντως μεγάλο οκ γρήγορο μενού κλπ κάνω install τώρα τα games άλλα παρατήρησα ότι κάνει θόρυβο το drive όταν κάνει install το game (ghost of tsushima)είναι φυσιολογικό? το έχω κάθετα

Επεξ/σία από playtak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quick question .

Δοκίμασε κανείς εξωτερικό σκληρό για τα παιχνίδια του PS4 ?

Έχω πάρει εξωτερικό ssd για αυτή τη δουλειά αλλά μετά από κάτι ιστορίες τρόμου σχετικά με τους εξωτερικούς και τις πίσω θύρες usb δεν έχω δοκιμάσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, playtak είπε

Λοιπόν παιδιά πήγα και το πήρα τελικά από courier center πρώτες εντυπώσεις είναι όντως μεγάλο οκ γρήγορο μενού κλπ κάνω install τώρα τα games άλλα παρατήρησα ότι κάνει θόρυβο όταν κάνει install το game (ghost of tsushima)είναι φυσιολογικό? το έχω κάθετα

Ναι φίλε μου κάνει λίγο θόρυβο το drive... μετά το install είναι αρκετά ήσυχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...