Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, RigasGR είπε

Έλα τώρα αυτο με τις παραγγελίες έχει γίνει σίριαλ.

Όσους ξέρω τελευταία , προσπάθησαν από Νοέμβριο να σκεφτούν 

Να το πάρω....

Από Σεπτέμβριο έχει ανοίξει η πλατφόρμα για pre order

Αλλά.... σου λέει ας περιμένω

Και τώρα που δεν έχει αποθέματα 

Βλέπω αγγελίες τυπου 800-1500 ευρώ

Για μένα αν κάποιος το πληρώσει 1 ευρώ παραπάνω

Είναι απλά......

Τι έχεις επιλέξει από τις επιλογές ενέργειας ?

Δοκίμασα και τις 3 ώρες και πάντα. Φταίει μάλλον το καλώδιο. Μόλις το άλλαξα όλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lactate είπε

τι λάθους; και γενικά πότε είναι ρεαλιστικό να ξανα-εμφανιστεί το ps5?

Υπαρχουν υπερβολικα πολλες προ παραγγελιες σε αναμονη, αλλες πληρωμενες, αλλες οχι, σε ολο τον κοσμο. Μπορει η ιδια η σωνει (και ντε) ευρωπης να παρει κονσολες απο την σονυ Ελλας για να τις ριξει Γαλλια η Γερμανια λ.χ. Για να λαβει νεος αγοραστης τωρα αμεσα μολις φτασει στοκ, πρεπει να γινει λαθος στο συστημα αποθηκης που κανονικα (SAP) δινει με σειρα προτεραιοτητας στους πελατες... Μαλλον απο τελη Γεναρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lactate είπε

πάλι καλά.. φοβόμουν τίποτα φεβρουάριο :P

Αμερική πάντως θα έχουν κάποια κομμάτια την επόμενη εβδομάδα και Αγγλία λένε από Δεκέμβρη

https://www.pushsquare.com/guides/ps5-stock-when-and-where-to-buy-playstation-5

Αναφορά σε κείμενο

 

- One week after the launch on select markets, how are sales doing?

- Everything is sold. Absolutely everything is sold. And everything will be sold in Russia, there’s no doubt about that. I’ve spent much of the last year trying to be sure that we can generate enough demand for the product. And now in terms of my executive bandwidth I’m spending a lot more time on trying to increase supply to meet that demand.

 

https://tass.com/economy/1225233

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κονσόλα είναι σε rest mode με σκοπό να ξεκινήσω games dl το βράδυ. Τώρα όμως, χωρίς να κατεβάζει κστι, κάνει έναν μικρό θόρυβο όπου το 4 προ δεν έκανε. Σαν να γυρνάει φαν σε χαμηλές στροφές θα έλεγα. 

 

Το έχει άλλος? 

 

Edit: αν κλείσω το usb power while in rest mode, εξαφανίζεται ο ήχος. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lactate είπε

όλοι εμείς που δεν κάναμε προ-παραγγελία έχουμε ελπίδα να δουμε ps5 τις επόμενες μέρες;; 

Μέσα στον Δεκέμβρη μάλλον δύσκολα. Οι προ παραγγελίες έχουν αρχίσει από το τέλος του καλοκαιριού και ακόμα και όσοι έκαναν παραγγελία αρχές Νοεμβρίου δεν ξέρουν αν θα παραλάβουν σύντομα.

Πάντως χαλαρά, είναι το ίδιο πρόβλημα που είχαμε και με το Ps4. Μέχρι τον Φεβρουάριο το πολύ θα έχει λυθεί και θα αρχίσει και το στοκ στα ράφια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαθα το πρωτο mini εγκεφαλικο..μου κολλησε πρωτη φορα η κονσολα χωρις ιδιαιτερο λογο..εκει που εκανα παυση καποια DL...

Παντως σε rest mode φορτιζει κανονικα το κοντρολερ και με το καλωδιο της κονσολας το γνησιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια, άρχισε να μου γριλιζει ελαφρά ο ανεμιστήρας.. 2 διαφορετικοί ήχοι, ο ένας σαν σφύριγμα του αέρα και ο άλλος πολύ ελαφρύ μηχανικό χτυπήματακι με σταθερή συχνότητα.
Ίσα που ακούγεται για την ώρα αλλά αν μέσα σε 24 ώρες πήγαμε απ το εντελώς αθόρυβο σε αυτό..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να δουλεύουν σκληρά στην Ασία ώστε έχουμε σύντομα εμείς οι δυτικοί τις κονσόλες μας στα ράφια. Έρχονται και χριστιανικά Χριστούγεννα θέλουμε να παίζουμε δίπλα από το δέντρο. Αυτοί αλλάζουν χρόνια τον Φεβρουάριο αν δεν κάνω λάθος. Δουλέψτε!

Μόλις τώρα, aggelos87 είπε

Τέλεια, άρχισε να μου γριλιζει ελαφρά ο ανεμιστήρας.. 2 διαφορετικοί ήχοι, ο ένας σαν σφύριγμα του αέρα και ο άλλος πολύ ελαφρύ μηχανικό χτυπήματακι με σταθερή συχνότητα.
Ίσα που ακούγεται για την ώρα αλλά αν μέσα σε 24 ώρες πήγαμε απ το εντελώς αθόρυβο σε αυτό..

Ρε φίλε πρώτη γενιά είσαι, θα εμφανιστούν αυτά. Σε έξι μήνες θα υπάρξει κανένα revision της κονσόλας για τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες Day 1&2 εντυπώσεις. 

Αρχικά, μου κάνει εντύπωση πως το PS5 έχει μια πιο σκούρα απόχρωση του λευκού από ό,τι περίμενα, και αυτό ήταν κάτι που μόνο στο unboxing του enternity είχα ακούσει, ακόμα και σε ξένα media που είχα παρακολουθήσει. Επίσης, αν και μόλις την ξεπακέταρα η κονσόλα δεν μου φάνηκε τόση μεγάλη, όταν την τοποθέτησα εκεί που είχα το PS4 η διαφορά ήταν αισθητή. Την έχω τοποθετήσει οριζόντια και πραγματικά μπορώ να πω πως είναι αρκετά άσχημη τελικά, η ασυμμετρία και το μέγεθος δεν βοηθάνε καθόλου. Αλλά εντάξει, νομίζω η εμφάνιση είναι δευτερεύουσας σημασίας. Το setup των ρυθμίσεων δεν πήρε πολύ ώρα, και γενικά παρόμοια settings με του PS4. Είχα ένα μικρό θέμα στην αρχή μόλις μου ζήτησε να βάλω δισκάκι αν θέλω για εγκατάσταση ενώ γινόταν το set up, γιατί μετά από αυτό ενώ γινόταν η εγκατάσταση του Demon's Souls, χρειάστηκε να αναδομήσω την βάση 2-3 φορές ενώ ήμουν στα menu, έψαξα λίγο και φαίνεται να είναι κάποιο bug στην αρχή, αλλά ευτυχώς όχι κάτι ανησυχητικό, απλά το αναφέρω για όσους θα βρεθούν σε αυτήν την θέση. Ένα δεύτερο θέμα που είχα με την κονσόλα είναι πως μόλις ενεργοποίησα το HDR, τα χρώματα ήταν χειρότερα, πολύ θαμπά και με μια απόχρωση του γκρι στα πάντα. Μετά από κάποια ώρα που πειραματιζόμουν με τις ρυθμίσεις στην κονσόλα και στην τηλεόραση, τελικά έκανα reset τα settings που είχα στην τηλεόραση και τα ρύθμισα από την αρχή, και έφτασα σε ένα όμορφο και επιθυμητό αποτέλεσμα, αν και δεν κατάλαβα τι έφταιγε για το αρχικό πρόβλημα.

Και βασικά εκεί σταματάνε τα προβλήματα, καθώς πέρα από τα παραπάνω, είμαι υπέρ ευχαριστημένος με την κονσόλα. Έχω δοκιμάσει μόνο Demon's Souls και το Astro, αλλά πέρα από την αρχή στην εγκατάσταση του DeS, και κάποιες φορές μόλις την ανοίγω, η κονσόλα είναι αθόρυβη. Επίσης, τρομερά εντυπωσιασμένος από την γενική ταχύτητα της κονσόλας. Η πλοήγηση στο dashboard και στα μενού είναι εντυπωσιακά γρήγορη, ειδικά σε σχέση με το PS4, αλλά εκεί που πραγματικά λάμπει ο SSD είναι τα παιχνίδια. Έχω SSD και στο PC μου, αλλά νομίζω το αποτέλεσμα και στο DeS και στο Astro είναι καλύτερο από οτιδήποτε άλλο έχω δει, το level select και στα δύο είναι ασύλληπτο και νιώθεις πως παίζεις σχεδόν μονοκόμματα λόγω της έλλειψης όλων αυτών των loadings. Επίσης, δοκίμασα να παίξω με ακουστικά στο DeS, όχι το Pulse 3D, και ο ήχος μου φάνηκε κλάσεις ανώτερος από ό,τι έχω δοκιμάσει έτσι στο PS4, έχουν κάνει πραγματικά καλή δουλειά και σε αυτό το κομμάτι.

Τέλος, να αναφέρω φυσικά και το DualSense, που ήταν για εμένα αυτό που περίμενα πως και πως να δοκιμάσω. Παίζοντας το Astro's Playroom νομίζω παίρνεις μια καλή γεύση των δυνατότητων του χειριστηρίου, και οι σκανδάλες μαζί με την απτική ανάδραση πραγματικά βελτιώνουν απίστευτα την εμπειρία. Σίγουρα δεν είναι κάτι που θα εκτιμήσουν όλοι, δεν νομίζω πως νοιάζονται όλοι και για το rumble για παράδειγμα, αλλά λατρεύω πολύ την φιλοσοφία της Sony στο θέμα, και ένιωθα πως το immersion ήταν σε άλλο επίπεδο παίζοντας. Ειδικά οι σκανδάλες είναι πάρα πολύ εντυπωσιακές, και βρήκα κάποιες από τις χρήσεις τους στο Astro πολύ ευρηματικές, όπως στο σημείο που σκαρφαλώνεις και κάποια σημεία του τοίχου μπορεί να σπάσουν αν τις πατήσεις δυνατά. Πολύ βελτιωμένα μου φάνηκαν και τα motion controls σε σχέση με ό,τι είχα δει στο PS4. Τέλος, να αναφέρω πως γενικά η μπαταρία μου κράτησε από την αρχή έως το τέλος του session για το Astro's playroom, θα έλεγα 6 ώρες παιχνιδιού, με φουλ χρήση του χειριστηρίου, και 1-2 ώρες στα μενού, που γενικά φαίνεται φυσιολογική διάρκεια.

Α, και το DeS στα 60 fps είναι ασέβαστο. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Ps5 είναι official capped στα 32gbps, αντιθέτως με το xbox series x που είναι στα 40gbps.

Οι ιδιοκτήτες lg cx (που είναι capped στα 40gbps και αυτές αντί για 48gbps) δεν έχουν να χάσουν κάτι φέτος.

Το πρόβλημα* είναι ότι είναι capped όλες οι συσκευές. Ίσως να μην μπορούν να τα υποστηρίξουν οι εταιρείες ακόμα...

ή το πιο πιθανό, να είναι θέμα μάρκετινγκ, για την μελλοντική προώθηση του ps5 pro που θα τα υποστηρίζει και θα είναι πραγματικό next gen console χωρίς τις παιδικές ασθενείς και τους περιορισμούς του τωρινού.

*πιο πολύ θα επηρέαζε αυτούς που έχουν το ps5 συνδεδεμένο σε καλή τηλεόραση oled. Οι led δεν φημίζονται για την υψηλή ποιότητα εικόνας, οπότε τα καλύτερα γραφικά που προσφέρουν οι νέες κονσόλες έχουν ακόμα πιο μικρή διαφορά από την προηγούμενη γενιά πχ ps4 pro.

Κατά την άποψη μου next gen console θέλει και next gen καλή τηλεόραση για να υπάρχουν πραγματικές και αισθητές διαφορές στα γραφικά και να στο smoothness/κίνηση.

Δεδομένου ότι τα παιχνίδια για τα επόμενα 3 χρόνια θα κυκλοφορούν και για το ps4 και δεν θα μου έλειπε σχεδόν τίποτα από το ps5 (εκτός του νέου haptic feedback χειριστήριου) βρίσκω πιο λογικό και θα προτιμούσα oled με ps4 pro (που είναι και σε προσφορά στις αγγελίες) παρά ps5 με τηλεόραση led. Κατά την προσωπική μου γνώμη πάντα.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο σε οσους το εχουν παρει στα χερια τους...εγω θα περιμενω λιγο μεχρι να το παρω...Διακρινω στους <<γειτονες>> μια τοξικοτητα και επιθετικοτητα απεναντι στο PS5 οπου δεν ειναι ωραιο.Λενε ακομη οτι σε τρια χρονια απο σημερα τα PS5 θα παραδοσουν πνευμα λογο αστοχιας υλικων και metal liquid...ειναι αληθεια?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...