Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, playtak είπε

Σε rest mode δεν είναι τελειος αθόρυβη το χει παρατηρήσει άλλος? 

Αν έχεις ησυχία στον χώρο ακούγεται ένα μικρό buzzing. Ίσα που το καταλαβαίνεις. Αν δεις σχόλια στο YouTube θα διαπιστώσεις ότι σχεδόν όλες ακούγονται. Επαναλαμβάνω σε ήσυχο δωμάτιο και κοντά στην κονσόλα. Σε γενικές γραμμές είναι ένας ήσυχος γίγαντας. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cocous είπε

Αν έχεις ησυχία στον χώρο ακούγεται ένα μικρό buzzing. Ίσα που το καταλαβαίνεις. Αν δεις σχόλια στο YouTube θα διαπιστώσεις ότι σχεδόν όλες ακούγονται. Επαναλαμβάνω σε ήσυχο δωμάτιο και κοντά στην κονσόλα. Σε γενικές γραμμές είναι ένας ήσυχος γίγαντας. 

Ναι αυτό σε απόλυτη ησυχία όχι κάτι το τρομερό απλά για να ξέρω tnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ggramenos είπε

Καλορίζικο σε οσους το εχουν παρει στα χερια τους...εγω θα περιμενω λιγο μεχρι να το παρω...Διακρινω στους <<γειτονες>> μια τοξικοτητα και επιθετικοτητα απεναντι στο PS5 οπου δεν ειναι ωραιο.Λενε ακομη οτι σε τρια χρονια απο σημερα τα PS5 θα παραδοσουν πνευμα λογο αστοχιας υλικων και metal liquid...ειναι αληθεια?

Εγώ ένα θα πω. Όσα δεν φτάνει η Αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέρα τρίτη,όλα βαίνουν καλώς.Δοκιμασα και το drive και ναι κάνει κάποιο θόρυβο αλλά τίποτα τρομερό.Βρηκα κ το πρώτο bug κατά την εγκατάσταση του the last 2(από cd),αλλά με το patch που κατέβασε όλα καλά.Γενικα πάει σφαίρα,όλα τα ps4 games τα ρίχνω πλέον στον εξωτερικό,δεν έχει εμφανιστεί κανένα προβλημα,έχει δοκιμαστεί rest mode και downloads(εσωτερικό κ εξωτερικό),rest mode κ επαναφορά σε ανοιχτό παιχνίδι,ολα ταχύτατα κ απροβληματιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για όσους έχετε πάρει PS5 να ενημερώσω εδώ ότι η αμερικάνικη συνδρομή PS Now αυτή τη στιγμή είναι σε έκπτωση και βγαίνει στα $45 το δωδεκάμηνο, που σημαίνει ~€3,20 ευρώ ο μήνας. Να υπενθυμίσω ότι το PS Now είναι μια συλλογή από games για PS2, PS3 και PS4 και αυτή τη στιγμή αριθμεί πάνω από 800 τίτλους. Τα PS2 και PS3 παίζουν μέσω streaming, ενώ τα PS4 games τα κατεβάζετε κανονικά στην κονσόλα και τα παίζετε (ή τα streamάρετε, αλλά το streaming είναι capped στα 720p).

Χρειάζεται αμερικάνικο account και πριν αγοράσετε καλό είναι να δοκιμάσετε πρώτα το trial σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει το streaming.

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Malthador είπε

Για όσους έχετε πάρει PS5 να ενημερώσω εδώ ότι η αμερικάνικη συνδρομή PS Now αυτή τη στιγμή είναι σε έκπτωση και βγαίνει στα $45 το δωδεκάμηνο, που σημαίνει ~€3,20 ευρώ ο μήνας. Να υπενθυμίσω ότι το PS Now είναι μια συλλογή από games για PS2, PS3 και PS4 και αυτή τη στιγμή αριθμεί πάνω από 800 τίτλους. Τα PS2 και PS3 παίζουν μέσω streaming, ενώ τα PS4 games τα κατεβάζετε κανονικά στην κονσόλα και τα παίζετε (ή τα streamάρετε, αλλά το streaming είναι capped στα 720p).

Χρειάζεται αμερικάνικο account και πριν αγοράσετε καλό είναι να δοκιμάσετε πρώτα το trial σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει το streaming.

εγω χτες μεσα απο το ps5  ειχε προσφορα στα 45 ευρω τους 12 μηνες την συνδρομη και την αγορασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ggramenos είπε

Καλορίζικο σε οσους το εχουν παρει στα χερια τους...εγω θα περιμενω λιγο μεχρι να το παρω...Διακρινω στους <<γειτονες>> μια τοξικοτητα και επιθετικοτητα απεναντι στο PS5 οπου δεν ειναι ωραιο.Λενε ακομη οτι σε τρια χρονια απο σημερα τα PS5 θα παραδοσουν πνευμα λογο αστοχιας υλικων και metal liquid...ειναι αληθεια?

Στη χώρα μας, ισχύει πάντα το "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα", καμία έκπληξη λοιπόν, απλά μη δίνεις σημασία. Ο χρόνος θα δείξει πως θα τα πάει το μηχάνημα. Αν φοβάσαι, βάλε απλά εγγύηση 4 ετών ή περίμενε 3 χρόνια να βγεί η έκδοση Pro (αν βγει δλδ, δεν το ξέρουμε).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Στη χώρα μας, ισχύει πάντα το "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα", καμία έκπληξη λοιπόν, απλά μη δίνεις σημασία. Ο χρόνος θα δείξει πως θα τα πάει το μηχάνημα. Αν φοβάσαι, βάλε απλά εγγύηση 4 ετών ή περίμενε 3 χρόνια να βγεί η έκδοση Pro (αν βγει δλδ, δεν το ξέρουμε).

Δινει κανεις εξτρα εγγυηση να την παρεις ξεχωριστα; Και ας εχεις παρει απο αλλου το μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Noobios είπε

Δινει κανεις εξτρα εγγυηση να την παρεις ξεχωριστα; Και ας εχεις παρει απο αλλου το μηχανημα.

Δεν το γνωρίζω αυτό, ο Κωτσόβολος πχ σου δίνει 4 έτη με +70 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν το γνωρίζω αυτό, ο Κωτσόβολος πχ σου δίνει 4 έτη με +70 ευρώ.

Είναι πανω στην αγορά απο τον ιδιο.

 

και απο public 50 τα 3 χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, prefuse είπε

Το Ps5 είναι official capped στα 32gbps, αντιθέτως με το xbox series x που είναι στα 40gbps.

Οι ιδιοκτήτες lg cx (που είναι capped στα 40gbps και αυτές αντί για 48gbps) δεν έχουν να χάσουν κάτι φέτος.

Το πρόβλημα* είναι ότι είναι capped όλες οι συσκευές. Ίσως να μην μπορούν να τα υποστηρίξουν οι εταιρείες ακόμα...

ή το πιο πιθανό, να είναι θέμα μάρκετινγκ, για την μελλοντική προώθηση του ps5 pro που θα τα υποστηρίζει και θα είναι πραγματικό next gen console χωρίς τις παιδικές ασθενείς και τους περιορισμούς του τωρινού.

*πιο πολύ θα επηρέαζε αυτούς που έχουν το ps5 συνδεδεμένο σε καλή τηλεόραση oled. Οι led δεν φημίζονται για την υψηλή ποιότητα εικόνας, οπότε τα καλύτερα γραφικά που προσφέρουν οι νέες κονσόλες έχουν ακόμα πιο μικρή διαφορά από την προηγούμενη γενιά πχ ps4 pro.

Κατά την άποψη μου next gen console θέλει και next gen καλή τηλεόραση για να υπάρχουν πραγματικές και αισθητές διαφορές στα γραφικά και να στο smoothness/κίνηση.

Δεδομένου ότι τα παιχνίδια για τα επόμενα 3 χρόνια θα κυκλοφορούν και για το ps4 και δεν θα μου έλειπε σχεδόν τίποτα από το ps5 (εκτός του νέου haptic feedback χειριστήριου) βρίσκω πιο λογικό και θα προτιμούσα oled με ps4 pro (που είναι και σε προσφορά στις αγγελίες) παρά ps5 με τηλεόραση led. Κατά την προσωπική μου γνώμη πάντα.

Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζουμε (προς το παρόν) και ίσως δεν μάθουμε και πότε, οι κονσόλες είναι capped στα 32gbps και 40gbps. Ενδεχομένως αυτό στο μέλλον με firmware updates να αλλάξει.

Το hdmi v2.1 είναι κάτι νέο. Δεν αρκεί απλά να το κάνεις implementation γιατί θα πάρεις μαζί σου και τις παιδικές του αρρώστιες. Δεν πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι στο ότι δεν μπορούν αλλά στο ότι δεν θέλουν, μέχρι να διορθωθούν τα οποία προβλήματα του.

It's all about mastering a new technology και όχι απλά η ενσωμάτωση της, γνώμη μου. Και η Sony είναι σίγουρα οπαδός αυτής της φιλοσοφίας διαχρονικά. Δες πχ το VRR, έχει τα θέματα του ακόμα, θα ενσωματωθεί αργότερα στην κονσόλα. Όταν κρίνει η εταιρεία ότι το implementation της θα είναι στο επίπεδο που έχει θέσει.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malawi είπε

Είναι πανω στην αγορά απο τον ιδιο.

και απο public 50 τα 3 χρονια

Ναι εγω λεω αν καποιος απο ολους δινει εξτρα εγγυηση και ας μην το εχεις αγορασει απο αυτον. Πχ εγω το εχω παρει απο Sony Center. Εχω μια υποψια οτι παλιοτερα καποιος το εκανε αυτο αν εστελνες αποδειξη του υλικου και ηταν μεσα σε 10 ημερες απο την αγορα η κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...