Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Παιδες σκεφτομαι οταν με το καλο υπαρξει στοκ διαθεσιμο να παρω και εγω ενα PS5. Θα ειναι η πρωτη μου κονσολα και εχω μια απορια.

Ποια εκδοση προτεινετε? Θα προτιμουσα την Digital αλλα μηπως βγαινουν τα παιχνιδια ακριβοτερα ετσι? Υπαρχουν κλειδαδικα για digital PS5 games? Εχω καλη ταχυτητα οποτε δεν υπαρχει προβλημα αλλα μηπως τα δισκακια θα ειναι φθηνοτερα, ειδικα αν αγοραζονται μερικους μηνες μετα την κυκλοφορια τους?

Ειναι απλό. Στην αρχη γλιτωνεις 100Ε. Στην πορεία, αργα ή γρηγορα θα σου κοστισει πολυ περισσότερο. Mεσα σε πολυ λιγο χρονο, οι τιμες των retail πεφτουν περισσότερο αποτι των ψηφιακων, ειδικα αν αγοραζεις απο online μαγαζια. Επίσης, θα μπορείς να ανταλλάζεις με φίλους, να νοικιάζεις αλλα και να αγοράζεις / πουλας μεταχειρισμένα. Αν δλδ το θεμα ειναι οικονομικό, χιλιες φορες η εκδοση με disc drive.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ στο One έχω παίξει 40-50 παιχνίδια και μόνο τρία εξ αυτών ήταν σε δισκάκι, για αυτό το σκέφτομαι όταν με το καλό κυκλοφορήσει ποια από τις δύο να επιλέξω. Αυτά τα 100e είναι σχεδόν δυο χρόνια συνδρομή στο plus. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, aggelos87 είπε

Το πήρα εγώ, ρώτα

Τελικά το έκανα να εξαφανιστεί με το να βάλω το παιχνίδι να κατεβαίνει ξανά αλλά αντί να ακυρώσω το downloading απ τον "download manager" το διέγραψα απευθείας απ το αρχικό μενού

Μπορεις σε παρακαλω να δοκιμασεις μεσα απο το κεντρικο μενου να πατησεις r1 σε πεταει στο store για να αγορασεις το remaster με 20 ευρω η οχι? Εχεις το ps5 disk edition σωστα? (ελπιζω οχι την ultimate edition). 

Αν υπαρχει καποιος αλλος απο εδω μεσα που μπορει να το κανει ευπροσδεκτο το input. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Μαλλον επαθες το Queue Bug.

δες εδω το φιξ

Βρήκα άλλο κόλπο.Εαν λοιπόν μένουν εικονίδια από σβησμένο παιχνίδι κάνετε το εξής απλό.πατηστε να ξανακατέβει μπείτε στη λίστα με τις λήψεις παγωστε τη λήψη και μετά πατήστε ακύρωση και διαγραφή.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jokul7 είπε

Δεν έχει κανένα νόημα να πάρεις Digital. Μπορείς να είσαι only digital και στην disk κονσόλα (μαγικό;). Αν σκέφτεσαι τα 100 ευρώ διαφορά, 2-3 παιχνίδια να κάνεις αγοραπωλησία που δεν σου άρεσαν τελικά μέσα στη διάρκεια ζωής της κονσόλας και τα έβγαλες τα 100 ευρώ. Άρα μόνο εξαιτίας κάποιου περίεργου λόγου που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα αγοράζει κάποιος only digital...

Ο κύριος λόγος είναι οτι το digital κάπως βλέπεται (βασικά είναι και πολύ όμορφο - άσχετα αμα είναι τεράστιο) σε σχέση με το disc version που είναι ένα ασύμμετρο "πράμα"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Δοκίμασε κάποιος Ghost of Tsushima? Έχει ουσιαστικές διαφορές σε performance και loading σε σχέση με το pro?

loading ηταν ηδη πολυ καλο και πριν. βελτιωθηκε κ αλλο αλλα δεν ειναι η τεραστια διαφορα. αλλα σε performance ειναι σαφως καλυτερα τα πραγματα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βε το draw back compatibility που έκανε η SONY το Digital είναι καλύτερο.

Εγώ προσωπικά στο account μου έχω όλα τα παιχνίδια και τα παίζω μέχρι τώρα.

Άσχετα που έδωσα το 4 Pro , τα παιχνίδια τα έχω ακομα.

Ότι και να πάρεις , πάντα  το παιχνίδι πάει πλήρη εγκατάσταση στον δίσκο.

Οπωτε δεν γλυτώνεις δίσκο με την έκδοση DVD ROM.

2 επιλογές υπάρχουν

Αν είχες 4 και τα παιχνίδια ήταν Digital και πας στο 5 

Η διαφορά 100€ , μπορείς να την αξιοποιήσετε με αγορά 125€ ενος   Samsung SSD EVO 860 1Tb

Τον βάζεις εξωτερικο , περνάς ολα τα παιχνίδια του 4 σε αυτό

Πρόβλημα με την ταχύτητα δεν υπάρχει γιατί οι θύρες πίσω βγάζουν την ταχύτητα του 860 EVO 

Και είναι καλύτερο

Εάν έχεις τίτλους στο 4 , και είναι αρκετοί , δεν μιλάμε για 5-6 δισκάκια 

Τοτε πάρε το DVD ROM

Αλλά και πάλι δίσκο θα ζητήσουν

Οπωτε μέχρι στιγμής αν πεις ότι βάλεις εξωτερικο δίσκο 

Μόνο SSD , και μονο Samsung EVO 

Κάτι τελευταίο

Επειδή πάντα λέει κάποιος εξυπνουλης 

Θα πάρω το παιχνίδι οταν πέσει η τιμή , οταν το βγάλει προσφορές 

Όταν οταν ό. 

Αυτό   δεν είναι μέτρο σύγκρισης

Πάντα οποίος παίζει Day 1 

Κονσολα η παιχνίδια 

Εεεε είναι πάντα Day 1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ison είπε

Μπορεις σε παρακαλω να δοκιμασεις μεσα απο το κεντρικο μενου να πατησεις r1 σε πεταει στο store για να αγορασεις το remaster με 20 ευρω η οχι? Εχεις το ps5 disk edition σωστα? (ελπιζω οχι την ultimate edition). 

Αν υπαρχει καποιος αλλος απο εδω μεσα που μπορει να το κανει ευπροσδεκτο το input. 

Έχω την ultimate, δοκίμασα ωστόσο αλλά σε κανένα σημείο δεν δέχεται σαν input το r1 και γενικά ούτε στο store μου εμφανίζει κάπου το remaster.

Έχω κάνει τον κωδικό redeem βέβαια αλλά υποθέτω πως αν ήταν θα το εμφάνιζε ως purchased ή installed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, drpaneas είπε

Την επομενη φορα θα είμαι έτοιμος :D

Screenshot 2020-11-21 at 20.00.06.png

μπορει αυτο να σεταριστει καπως για μακ ? σε xcode. Γνωρίζω ελάχιστα από προγραμματισμό και ειδικότερα c. θελω να το κανω για τα ελληνικά καταστήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, RigasGR είπε

Βε το draw back compatibility που έκανε η SONY το Digital είναι καλύτερο.

Εγώ προσωπικά στο account μου έχω όλα τα παιχνίδια και τα παίζω μέχρι τώρα.

Άσχετα που έδωσα το 4 Pro , τα παιχνίδια τα έχω ακομα.

Ότι και να πάρεις , πάντα  το παιχνίδι πάει πλήρη εγκατάσταση στον δίσκο.

Οπωτε δεν γλυτώνεις δίσκο με την έκδοση DVD ROM.

2 επιλογές υπάρχουν

Αν είχες 4 και τα παιχνίδια ήταν Digital και πας στο 5 

Η διαφορά 100€ , μπορείς να την αξιοποιήσετε με αγορά 125€ ενος   Samsung SSD EVO 860 1Tb

Τον βάζεις εξωτερικο , περνάς ολα τα παιχνίδια του 4 σε αυτό

Πρόβλημα με την ταχύτητα δεν υπάρχει γιατί οι θύρες πίσω βγάζουν την ταχύτητα του 860 EVO 

Και είναι καλύτερο

Εάν έχεις τίτλους στο 4 , και είναι αρκετοί , δεν μιλάμε για 5-6 δισκάκια 

Τοτε πάρε το DVD ROM

Αλλά και πάλι δίσκο θα ζητήσουν

Οπωτε μέχρι στιγμής αν πεις ότι βάλεις εξωτερικο δίσκο 

Μόνο SSD , και μονο Samsung EVO 

Κάτι τελευταίο

Επειδή πάντα λέει κάποιος εξυπνουλης 

Θα πάρω το παιχνίδι οταν πέσει η τιμή , οταν το βγάλει προσφορές 

Όταν οταν ό. 

Αυτό   δεν είναι μέτρο σύγκρισης

Πάντα οποίος παίζει Day 1 

Κονσολα η παιχνίδια 

Εεεε είναι πάντα Day 1

Επειδή με πιανει OCD είναι 4K UHD Blu-ray disc drive και οχι DVD-ROM κατα τα άλλα συμφωνώ σε όλα τα λεγόμενα. 

Η επιλογή για εμένα είναι καθαρά εικαστική (και έχω και xbox one s all digital) καθώς αν θες να πας all digital πας και σε αυτό με το drive. Απλά σε βάθος χρόνου ειδικά στο ps5 γλιτώνεις πολλά περισσότερα και από προσφορές και από ανταλλαγές με φίλους (9 στους 10 φίλους που έχουν κονσόλα έχουν μόνο PS) +ότι νοικιάζεις και ταινίες (έχω ένα φίλο πχ που είχε πάρει δεύτερο ps4 για το εξοχικό μόνο για το drive...) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένει ο μικρός την κονσόλα του και θέλει  να αγοράσει το Spider-Man Miles Morales για το ps5.

Βλέπω ότι έχει 2 εκδοσεις για το ps5 την standard και την ultimate τι διαφορά έχουν και παίζει να υπάρχουν ποιο φτηνές απο ps store?

έρχεται δισκάκι για 5αρι ή για 4αρι και κάνει καποιο update?

 

Επεξ/σία από toni31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με game sharing digital βγαίνει πολύ φτηνά ειδικά αν περιμένεις σε προσφορές psn. Πχ crash 4 το έχει τώρα 45€, τo νέο watchdogs 45 και αυτό. Πιο φτηνά και από skroutz. Κ αν πάρεις και κάρτες psn wallet από eneba κτλ σου βγαίνει ακόμα πιο φτηνα. Γύρω στα 40ε, δλδ με έναν φίλο σου βάζεις από 20ε.το μόνο θέμα είναι αν ασχολείται κάποιος να πουλάει μεταχειρισμένα η να έχει βιτρίνα με συλλογή κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...