Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Είδαμε και από το ps3 που είχε blueray, χάρις σε αυτό θριαμβεύουν τα video clubs σήμερα. Oh wait. 

Που κολλαει αυτο που γραφεις με αυτο που εγραψε ο συμφορουμιτης πιο πισω?

Δηλαδη επειδη εκλεισαν τα πιο πολλα videoo club σημαινει οτι δεν μπορεις να αγορασεις 4κ blu ray ή φυσικα να χρησιμοποιησεις αυτα που εχεις ηδη(αν εχεις)???

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, polakis21 είπε

Παιδια ποιο ενα απο τα παρακατω θα παιρνατε για πρωτο παιχνιδι;

NBA2k21

Demons Souls

Spiderman

Assassins Creed 

Εξαρτάται τι σου αρέσει να παίζεις....οπως ειπε και το αλλο μέλος το demon souls εχει φοβερα γραφικά....οπως επίσης και το 2κ21....ειναι ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό τα τεστ που κάνει στο Gamer Nexus 

Στο 23:12 του βίντεο , τα thermal pads έχουν κοπεί πλέον.

Δεν είναι κολλημένα πλέον μασιφ.

Το άλλο , καλα είναι τα γραφήματα με τις θερμοκρασίες, τα θερμόμετρα real time δεν βλέπω..... απλά γραφηματα.

Για προφίλ ανεμιστήρα που αναφέρονται εδώ    , το ξέρετε ότι η κονσόλα αν θα γίνει αυτό , με ανεβασμενες rpm 

Δεν θα είναι πλέον αθόρυβη.

Για revision δεν παίζει να φτιάξει η SONY 

Το 4 Pro έκανε σαν αεροπλάνο , και το 2019 άλλαξε τροφοδοτικό.

Αλλά και με 1η γενιά δεν είχα προβλήματα ποτέ , και ας δούλευα SSD και το παιχνίδι modarismeno 

Σε Quantum mathematics αριθμούς 

Άμα ξέρετε τι λέω , μπορειται να καταλάβετε τι ζηταγα από την κονσόλα να επεξεργαστεί.

Μια φορά σταμάτησε η εικόνα για 0.5 second

Και αυτό δεν είχε να δώσει παραπάνω το 4 Pro.

Τέλος πάντων , άμα είναι τόσο μάπα 

Πες ότι τζογαρα 800€ για 2 Digital.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα κάποιο φίλο να το αναφέρει, αλλά δοκίμασε κανείς το streaming από PS5 σε PS4; ¨Εκανα ένα setup το ΣΚ και το αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό, σε βαθμό που να μην μπορείς να διακρίνεις αν το παιχνίδι παίζει στο PS4 Pro πού έχω κατευθείαν ή αν κάνεις steaming από το PS5. Βέβαια οι κονσόλες είναι πάνω στο οικιακό LAN που έχω σπίτι (με Powerlines) και το PS4 έχει μπει  πλεον στην τηλεόραση FullHD που έχω. Επιτέλους μπορώ να πάιξω τα παιχνίδια στο PS4 prο, χωρίς να μου τι δίνει στα νεύρα ο  θόρυβος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gdal73 είπε

Δεν είδα κάποιο φίλο να το αναφέρει, αλλά δοκίμασε κανείς το streaming από PS5 σε PS4; ¨Εκανα ένα setup το ΣΚ και το αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό, σε βαθμό που να μην μπορείς να διακρίνεις αν το παιχνίδι παίζει στο PS4 Pro πού έχω κατευθείαν ή αν κάνεις steaming από το PS5. Βέβαια οι κονσόλες είναι πάνω στο οικιακό LAN που έχω σπίτι (με Powerlines) και το PS4 έχει μπει  πλεον στην τηλεόραση FullHD που έχω. Επιτέλους μπορώ να πάιξω τα παιχνίδια στο PS4 prο, χωρίς να μου τι δίνει στα νεύρα ο  θόρυβος

Για πες πως το κάνεις αυτό φίλε μου.

Θέλω να το τσεκαρω να σου πω.

Έχω 4 ακόμα , αν είναι να το βάλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, RigasGR είπε

Για πες πως το κάνεις αυτό φίλε μου.

Θέλω να το τσεκαρω να σου πω.

Έχω 4 ακόμα , αν είναι να το βάλω 

Ειναι πολυ εύκολο,στο τελευταιο update του PS4, νομίζω ότι κατέβηκε μόνη της η εφαρμογή για το PS5 streaming, διαβασε τις οδηγίες :

https://www.digitaltrends.com/gaming/ps5-remote-play/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Είδαμε και από το ps3 που είχε blueray, χάρις σε αυτό θριαμβεύουν τα video clubs σήμερα. Oh wait. 

Εγώ πάντως το προτιμώ digital. Πιο συμμετρικό σχήμα, 1 κιλό λιγότερο και digital γιατί ούτως ή άλλως και blueray disk να βάζεις πάλι download κάνει τα παιχνίδι για να κατέβει στον σκληρό.

Ουσιαστικά το cd λειτουργεί σαν cd key authenticator

 

Βρε'συ, ρωτησε το παλικαρι ποια απο τις δυο εκδοσεις. Δεν μπορεις να του πεις παρε το ενα ή παρε το αλλο. Του λες ποια τα θετικα και τα αρνητικα της καθε μιας και κρινει ο ιδιος.

Καποιον μπορει να μην τον ενδιαφερει να βλεπει ταινιες, καποιον να μην τον ενδιαφερει να αγοραζει και να πουλαει παιχνιδια, καποιος δεν ειναι μυημενος να κανει αγορες με paypal κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aris1986 είπε

Είδαμε και από το ps3 που είχε blueray, χάρις σε αυτό θριαμβεύουν τα video clubs σήμερα. Oh wait. 

Εγώ πάντως το προτιμώ digital. Πιο συμμετρικό σχήμα, 1 κιλό λιγότερο και digital γιατί ούτως ή άλλως και blueray disk να βάζεις πάλι download κάνει τα παιχνίδι για να κατέβει στον σκληρό.

Ουσιαστικά το cd λειτουργεί σαν cd key authenticator

Δεν με αφορά πως πανε τα βιντεο κλαμπς. Απλώς αναφέρω πως παίρνεις ένα μηχάνημα (discless) που κάνει λιγότερα πράγματα από το κανονικό. 

Δεν με χαλάει να εχω κονσόλα + blu ray (και όχι blue*) αλλά και dvd player.

 Μπορεί ο φίλος να βλέπει physical ταινίες, γι αυτό του το πρότεινα. 

9 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Βρε'συ, ρωτησε το παλικαρι ποια απο τις δυο εκδοσεις. Δεν μπορεις να του πεις παρε το ενα ή παρε το αλλο. Του λες ποια τα θετικα και τα αρνητικα της καθε μιας και κρινει ο ιδιος.

Καποιον μπορει να μην τον ενδιαφερει να βλεπει ταινιες, καποιον να μην τον ενδιαφερει να αγοραζει και να πουλαει παιχνιδια, καποιος δεν ειναι μυημενος να κανει αγορες με paypal κοκ.

Εντάξει ο καθένας ΠΡΕΠΕΙ να "δικαιολογησει" την επιλογή/αγορά του.

Ψυχολογία είναι αυτή...

 

Εμείς απλά ενημερώνουμε τον φίλο πως το digital PS5 ειναι ένα λειψό μηχάνημα. 

 

---------

υγ:

Επίσης, το PS3 (μιας και το ανέφερες) είναι μια καταπληκτική multimedia συσκευή. 

Σαφώς ανώτερο από PS4/5 σε αυτον τον τομέα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε αν υπάρχει πρόβλημα να μένει η κονσόλα μόνιμα σε rest mode? Π.χ. το Switch το έχω δύο χρόνια σε sleep mode, χωρίς να κάνω turn off και δεν έχει βγάλει 'κιχ' ακόμα. Με το rest mode του PS5 τι παίζει? Είναι ασφαλές standby?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, TeoRossi είπε

Εξαρτάται τι σου αρέσει να παίζεις....οπως ειπε και το αλλο μέλος το demon souls εχει φοβερα γραφικά....οπως επίσης και το 2κ21....ειναι ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ 

Demons Souls ειναι ενα πολυ συγκεκριμενο παιχνιδι. Πολλοι δεν την παλευουν να το παιξουν. Εχει οντως ωραια γραφικα αλλα και πολλες ιδιατεροτητες. Το 2Κ21 και γενικα η σειρα εχει φαει μαυρο απο εμενα γιατι δινεις τοσα λεφτα και ειναι τιγκα στα microtransactions και στις διαφημισεις. Νιωθεις λιγο μακακας.

Για εμενα Assasins Creed Valhalla ειναι παιχνιδαρα με απιστευτα γραφικα. Open world κοσμο και καλο combat. Και εννοειται Spiderman και Miles Morales παιχνιδαρες.

Κατα ταλλα τα γουστα του καθενος διαφερουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Demon's Souls ισχύει, πως αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με τη σειρά, μπορεί να φας ψυχρολουσία. Ξέρω πολλούς οι οποίοι δε γουστάρουν τη δυσκολία και το παρατάνε. Είναι risky αγορά. Εγώ είμαι λάτρης των Souls games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2020 στις 4:53 ΜΜ, music_lover είπε

Πως γίνεται το usb-c καλώδιο που έχει μέσα στην συσκευασία να μην φορτίζει σε rest mode το dualsense και να βάζω αυτό που έχω από τον φορτιστή του oneplus κινητού μου για να φορτίσει? 🤬

Because

https://www.edn.com/usb-3-1-implementation-of-usb-type-c/
https://www.techdesignforums.com/practice/technique/implementing-usb-type-c/
http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00001914B.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί το ψειρίζουμε τόσο και θέλουμε να βρίσκουμε με το ζόρι ασήμαντα ελαττώματα ως σημαντικά. Εμένα πχ αν θα κάνει 15 δευτερόλεπτα (γιατί τόσο κρατάει) σαν αεροπλάνο για να φορτώσει δεν με ενδιαφέρει. Έχει πολλά πράγματα τα οποία έχουν ανέβει εμφανώς επίπεδο από το ps4 (χρόνοι φόρτωσης, ταχύτητα, πρόσβαση στις πίστες άμεσα, δυνατότητες γραφικών και dualsense). Γιατί δυσκολευόμαστε να πούμε "Ναι είναι μια πολύ καλή κονσόλα" ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polakis21 είπε

Παιδια ποιο ενα απο τα παρακατω θα παιρνατε για πρωτο παιχνιδι;

NBA2k21

Demons Souls

Spiderman

Assassins Creed 

Εγω στην θέση σου για αρχή θα έδινα 45€ να βάλω το plus και να παιξω τα 20 games που δίνει και μετα απο κανα 2μηνο θα έπερνα καποιο νεο game σε προσφορά. (Φυσικά ολα αυτα δεν ισχύουν αν είχες PS4). Τοτε θα έπερνα το AC Βλαχαρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Wolftub21 είπε

Παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί το ψειρίζουμε τόσο και θέλουμε να βρίσκουμε με το ζόρι ασήμαντα ελαττώματα ως σημαντικά. Εμένα πχ αν θα κάνει 15 δευτερόλεπτα (γιατί τόσο κρατάει) σαν αεροπλάνο για να φορτώσει δεν με ενδιαφέρει. Έχει πολλά πράγματα τα οποία έχουν ανέβει εμφανώς επίπεδο από το ps4 (χρόνοι φόρτωσης, ταχύτητα, πρόσβαση στις πίστες άμεσα, δυνατότητες γραφικών και dualsense). Γιατί δυσκολευόμαστε να πούμε "Ναι είναι μια πολύ καλή κονσόλα" ;

το ψαξιμο γινεται γιατι δημιουργουνται αμφιβολιες για το μαρκετινγκ που εχει κανει η καθε εταιρια για το προιον της ποσο ορθο και ρεαλιστικο ειναι . Οταν το 60% του μισθου  ειναι το κοστος του ps5 προφανως και θα το εξαντλησεις με καθε τροπο σε νορμαλ πλαισια . Αμα του μεινει καποιου στο χερι η κονσολα το καλοκαιρι με τις ζεστες δεν ειναι και το πιο ωραιο συναισθημα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...