Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, RigasGR είπε

Αυτό μόνο με το να ξέρει κάποιος τα όρια αντοχής στα υλικά της κονσόλας.

Π.Χ ένα λάπτοπ έχω 12 ετιας και λέει η GPU της Nvidia 102 Celsius max.

Στους 100 βαθμούς κελσίου κληνει.

 

Ολα αυτα τα τσιπακια αντεχουν και 100 ακομα και 115c το θεμα ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα ξεκινανε και throttlaroun. Πχ μια cpu μετα τα 90 max 95 ξεκιναει και ριχνει το  frequency για να σταθεροποιηθει στο 90 μαχ 95. Σαυτες τις θερμοκρασιες μετραει η ποιοτητα υλικων και να μην εχει την παραμικρη αστοχια στις κολλησεις.

Μπορει μια συσκευη να αντεξει δεκαετια με 100c και μια αλλη να τα φτυσει στον χρονο.καλο θα ταν να αποφεύγονται αυτες οι θερμοκρασιες σε ολα τα ηλεκτρικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα τα ps3 και xbox 360 δεν γουσταρα να βγαζω και να βαζω cd, αγοραζα απο το store παντα. Οποτε ακυρο το cd driver για μενα. Cd δεν ακουω. VDSL εχω και κατεβαζω ή stremaρω ταινια.

Και δεν γουσταρω να πληρωσω για κατι που δεν θελω αν μου δινεται η επιλογη -100€ ειναι λουκουμι!

  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mazinga είπε

Επειτα, μιλαμε για DVD ROM, εντος της χωρας, μονο η ΙΝΑΛΑΝ προτεινει λιγακι ταχυτητες ΒΑ / ΕΕ, αλλα ο μισος πλανητης και παραπανο, χρειαζεται δισκους γιατι δικτυο δεν υπαρχει η μειονεκτει. Ακομη και τα απντειτς ειναι δραμα. Εμπορικα δεν θα χασεις τους συλλεκτες, τους μη εχοντες κλπ. 

Για αυτο και εχει και τα δυο μοντελα. Και θα συνεχισουν να υπαρχουν.

Και για αυτο ειναι ΠΟΛΥ φθηνοτερο το μαγαζι / εσοπ στην Ρωσσια / Βραζιλια κλπ κλπ. Λ.χ. Μπορντερλαντ 3 εχει 50 ευρω εδω και 14 στη Ρωσσια.

Προσαρμογή στο βιοτικό επίπεδο της εκάστοτε χώρας 

Inalan 200/200Mbps πληρωνο 28€ 

Φίλος από το PlayStation στην Ρωσία 1/1Gbps 35€ 

100/100Mbps είχε και πλήρωνε 6€ 

Στο εξωτερικό άμα πεις τρέχεις VDSL 2 50/5 γελάνε μέχρι του χρόνου.

Μην συγκρίνετε αυτό, με τις αγορές.

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, greed είπε

Wanna be next gen console

Από χθες δεύτερη φορά αναφέρεσαι στο PS5 ως wannabe next gen.

Η wannabe next gen console:

-είναι η μόνη με next gen χειρηστηριο

-είναι η μόνη με next gen games για την ωρα

- στα last gen games που φαίνεται να σ ενδιαφέρουν τόσο πολύ κερνάει τον tower of power τσο και λο όπου τον πετύχει.

  • Like 15
  • Thanks 3
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Ολα αυτα τα τσιπακια αντεχουν και 100 ακομα και 115c το θεμα ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα ξεκινανε και throttlaroun. Πχ μια cpu μετα τα 90 max 95 ξεκιναει και ριχνει το  frequency για να σταθεροποιηθει στο 90 μαχ 95. Σαυτες τις θερμοκρασιες μετραει η ποιοτητα υλικων και να μην εχει την παραμικρη αστοχια στις κολλησεις.

Μπορει μια συσκευη να αντεξει δεκαετια με 100c και μια αλλη να τα φτυσει στον χρονο.καλο θα ταν να αποφεύγονται αυτες οι θερμοκρασιες σε ολα τα ηλεκτρικα

Σωστά 

Μην ξεχνάμε όμως στα PC έχουν υδροψηξη , σε όλα σχεδόν.

Πλέον βάζουν και στους m.2

Αν είναι να βγάλει προβλήματα θα τα βγάλει νωρίς.

Μόλις τώρα, Mitroglou7 είπε

Από χθες δεύτερη φορά αναφέρεσαι στο PS5 ως wannabe next gen.

Η wannabe next gen console:

-είναι η μόνη με next gen χειρηστηριο

-είναι η μόνη με next gen games για την ωρα

- στα last gen games που φαίνεται να σ ενδιαφέρουν τόσο πολύ κερνάει τον tower of power τσο και λο όπου τον πετύχει

 

XBOX είναι ποιο δυνατό.

Είμαι σίγουρος ότι όλα τα μέλη του insomnia εδώ έχουν τουλάχιστον μία CX 55" να τα χαρουν.

Γιατί αν μιλάμε για 60/4Κ ......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, greed είπε

Ανεξάρτητου τσέπης και αφοσίωσης δεν πανε μαζί.

Δηλαδή για ποιο λόγο να αγοράσει playstation επειδή το είδε στη tv ή επειδή δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει;

Σωστά. Wanna be next gen console είναι οταν κανει overclock για να προλάβει της περασμένες τεχνολογικές εξελίξεις.

Τι οχι;

Εσύ θα συμβουλέψεις τους συνφορουμητες να προβούν σήμερα σε παραγγελία/αγορά ή να περιμένουν;

Επειδή η παρέα του παίζει το ΦΙΦΑκι, το Προεβολουσιονάκι, το μπασκετάκι ή όποιο άλλο multiplayer παιχνίδι που δεν έχει cross-play στην συγκεκριμένη κονσόλα; Επειδή έτσι γουστάρει; Επειδή δεν θα μας δώσει λογαριασμό για τις προτιμήσεις του, ανεξαρτήτου τιμής, δύναμης, καλύτερου value for money κλπ κλπ;

Συνεχίζεις να γενικολογείς. Ποιος σου είπε ότι δεν πάνε μάζι αυτά τα δύο; Προσωπικά, δεν είχα κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια στο xbox, η τσέπη μου άντεχε και τα 2 μηχανήματα (ps4-xone) και παρ' όλα αυτά ξεκίνησα την προηγούμενη γενιά με το One που δεν μου καιγόταν καρφί για το αν και πόσο πιο αδύνατο είναι από το ps4, το ευχαριστιέμαι regardless. Αντίστοιχα, στις mid-gen εκδόσεις, εκεί που είχε πιο πολύ νόημα να πάρω ένα One X, λόγω δύναμης, λόγω Game Pass και λόγω τεράστιου backlog στον λογαριασμό μου, πήγα με το PS4 Pro, το οποίο κι αυτό ευχαριστιέμαι regardless.

Τι θα συμβούλευα εγώ; Για αρχή να σταματήσει η προσπάθεια από τους μεν κι από τους δε για vs και console wars με βιντεάκια, με θάψιμο στο απέναντι thread (είτε είναι αυτό εδώ είτε του Xbox) και παράλληλα "ουδέτερα" ποσταρίσματα στο thread της κονσόλας που θάβουν κλπ. Από κει και πέρα, ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του, ο καθένας ζυγίζει διαφορετικά τα θετικά και τα αρνητικά και δεν χρειάζεται να δώσει λογαριασμό ή να απολογηθεί για την επιλογή του, λες και έκανε κάποιο λάθος.

Ούτε να θάβει το αντίπαλο δέος για να νίωσει πιο ευτυχισμένος με την επιλογή του.

Επεξ/σία από kosmsamo
  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RigasGR είπε

Προσαρμογή στο βιοτικό επίπεδο της εκάστοτε χώρας 

Inalan 200/200Mbps πληρωνο 28€ 

Φίλος από το PlayStation στην Ρωσία 1/1Gbps 35€ 

100/100Mbps είχε και πλήρωνε 6€ 

Στο εξωτερικό άμα πεις τρέχεις VDSL 2 50/5 γελάνε μέχρι του χρόνου.

Μην συγκρίνετε αυτό, με τις αγορές.

Μπα δεν ισχύει αυτό που λες διότι υπάρχουν εκατομμύρια κόσμος στην Αμερικη από την olympia της Washington  μέχρι και τo Phoenix της Αριζονας που δεν παίζει οπτική ίνα σε πολλές περιοχές και έχουν κάτι συνδέσεις του τύπου 2-4 Mbps και περιμένουν το φως εξ ουρανού μέσω Starlink. Μια χαρά είναι η Ελλάδα μας και με το δίκτυα να αναπτύσονται μια χαρά και με γρήγορους ρυθμούς. Και από θέμα τιμές μια χαρά είμαστε. 

Επεξ/σία από dream21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις κονσόλες μπορεί η raw power να είναι ένα κριτήριο, αλλά δε νομίζω ότι είναι απαραίτητα το μόνο ή το βασικό.

Τι να κάνω την κάπως μεγαλύτερη ισχύ του XBox Series X αν δεν έχει τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν; Και ομοίως τι να κάνω το SSD και το χειριστήριο του PS5 αν δεν έχω κάτι να με ψήνει να παίξω. Θέλω Halo και  Game Pass; Θέλω PS exclusives; Νομίζω ότι αυτά θα παίξουν βασικότερο ρόλο.

Και ας μη γελιόμαστε. Αν θέλω πραγματικό raw power κάνω υπομονή, μαζεύω χρήματα και φτιάχνω PC Tower of Real Power. Το συνδέω με τηλεόραση και κομπλέ.

Αν έχω ήδη PC της προκοπής; PS5 ασυζητητί.

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vorlon είπε

Εγω στην θέση σου για αρχή θα έδινα 45€ να βάλω το plus και να παιξω τα 20 games που δίνει και μετα απο κανα 2μηνο θα έπερνα καποιο νεο game σε προσφορά. (Φυσικά ολα αυτα δεν ισχύουν αν είχες PS4). Τοτε θα έπερνα το AC Βλαχαρα...

Την εχω την collection εννοειται. Λιωνω resident τωρα. Αλλα θελω κατι σε next gen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεστε νομίζω. Άλλο το ποσο αντέχει το κάθε τσιπ στα χαρτιά, άλλο το πόσο η παρατεταμένη αυτή θερμότητα αρχίζει να αλλοιώνει το μέταλλο μοριακά, μακροπρόθεσμα. Υπάρχει ξεκάθαρα θέμα με τα μισά parts του PS5 αυτή τη στιγμή και σιγά-σιγά αυτό ψελλίζεται και από τα mainstream media.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπώσεις από το PS5.  Το μηχάνημα αρκετά ωραίο δε με ξένισε τόσο το μέγεθος όσο το βάρος, μιλάμε για αρκετό

βάρος που δε το περιμένεις. Θα έλεγα ότι είναι λίγο ''άτσαλο'' σαν σχήμα Δεν έχω προλάβει να παίξω ακόμα, 

λόγω υποχρεωσεων οπότε δε μπορώ να πω κάτι ακόμα. Coil whine ελάχιστο, ξέρω από ένα τροφοδοτικό

που έχω σε ένα PC όπως και μια GTX 970 που με είχαν τρελάνει. Η κονσόλα κανει ένα hissing/συριγμό ήχο 

σα να γουργουρίζει, πιστεύω ότι είναι το ανεμιστηράκι. Αν δεν επιδεινωθεί κάτι μιλάμε για πολύ καλές 

κατασκευαστικές ενδείξεις. Με εξέπληξε πολύ η ανταπόκριση της κονσόλας όταν πατάς τα κουμπιά στον

controller.  Έχω την αίσθηση πριν τερματίσει το κουμπί στον controller έχει ήδη κουνηθεί η επιλογή στην TV,

απίστευτη ανταπόκριση μπορεί να το νιώθω μόνο εγώ. Γενικά καλύτερα από ότι περίμενα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά πάντως με το βίντεο του Jesus και την ανοχή της GDDR6 την οποία μέτρησε στους 93-95 πόσο ήταν:

jv6PhT1.png

Αυτό είναι το Tj-max για τις μνήμες τις Micron. Νομίζω ότι το PS5 έχει της SK-HYNΙΧ, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν σοβαρές διαφορές.

Ίσως έτσι εξηγούνται τα όποια σχόλια για artifacting.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://time.com/collection/best-inventions-2020/5911360/sony-playstation-5/

Μην το ψάχνετε..είναι άλλο ένα από τα δεκάδες πληρωμένα από την Sony internetικά άρθρα. Από ότι φαίνεται η Sony ξόδεψε όλο της το ρευστό σε πληρωμένες διαδυκτιακές πένες και πλέον, όντας ταπί και ψύχραιμη λοιπόν, παρακαλάει να πουλήσει καμία κονσόλα για να ρεφάρει. Ουέ και αλίμονο σας όμως Γιαπωνέζοι, έρχεται ο πράσινος (ήλιος?) τιμωρός σας με αποκλειστικότητες, το 2021, er-X-oma-S-te! 😝

Υ.Γ. Πλάκα κάνω, χαλαρώστε 😉

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, music_lover είπε

https://time.com/collection/best-inventions-2020/5911360/sony-playstation-5/

Μην το ψάχνετε..είναι άλλο ένα από τα δεκάδες πληρωμένα από την Sony internetικά άρθρα. Από ότι φαίνεται η Sony ξόδεψε όλο της το ρευστό σε πληρωμένες διαδυκτιακές πένες και πλέον, όντας ταπί και ψύχραιμη λοιπόν, παρακαλάει να πουλήσει καμία κονσόλα για να ρεφάρει. Ουέ και αλίμονο σας όμως Γιαπωνέζοι, έρχεται ο πράσινος (ήλιος?) τιμωρός σας με αποκλειστικότητες, το 2021, er-X-oma-S-te! 😝

Υ.Γ. Πλάκα κάνω, χαλαρώστε 😉

καλα περα απο την πλακα παρε κανενα πυροσβεστηρα διπλα στο Ps5 σου γιατι με αυτες τις θερμοκρασιες για μπουρλοτο σε βλεπω

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HolyMan είπε

καλα περα απο την πλακα παρε κανενα πυροσβεστηρα διπλα στο Ps5 σου γιατι με αυτες τις θερμοκρασιες για μπουρλοτο σε βλεπω

Σε φαντάζομαι να κάνεις βουντού να καούν τα μηχανήματα μας..έχεις φτιάξει και κούκλα ps5 που την τρύπας με καρφίτσες? 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...