Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ασχοληθηκα αρκετα το σουκου  με το PS5 .

Aρχικα να αναφερω πως υπαρχει σοβαρο προβλημα στην Ελληνικη αγορα  για οσους θελουν παιχνιδια ps5  στην φυσικη μορφη καθως υπαρχουν ελειψεις και μεγαλη καθυστερηση λογω του υπερβολικου φορτου στις μεταφορικες .Εχω ηδη παραγγειλει 2 απο την Πεμπτη και δεν εχω παρει ουτε tracking number ακομα ...

Η εμπεiρια  στην καινουρια κονσολα ειναι δραματικα καλυτερη και μονο που ξεφορτωθηκαμε τον καρκινο  του συμβατικου  σκληρου που εχει το ps4 .Aυτοι οι χρονοι φορτωματος  και η αναμονη που συνεπαγεται καταστρεφαν ολη την εμπειρια .Επισης στα games  που εχουν upgrade  για την καινουρια κονσολα ολα τα επιμερους στοιχεια ειναι βελτιωμενα .Το μηχανημα ειναι αθορυβο ( τουλαχιστον το δικο μου ) , ο αερας που βγαινει απο πισω ακομα και μετα απο πολυωρη χρηση σε ps4 games ειναι σχεδον παγωμενος .Εξαιρετικο το controller σε αισθηση και λειτουργιες .

Ανυπομονω  να δω τι θα  βγαλουν τα μεγαθηρια της Sony  σε 1-2 χρονια απο τωρα μεσα απο ενα τοσο ισχυρο  hardware .

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα!! Δεν έχω πάρει ακόμα το ps5, του χρόνου υπολογίζω που θα έχει βγει δεύτερη έκδοση της κονσόλας με διορθώσεις της πρώτης έκδοσης. 

Κυρίως στο ps4 παίζω simracing παιχνίδια και ενίοτε Pro, 2k άντε και κανένα cod στο τσακίρ κέφι. 

Ξέρετε αν τα παιχνίδια του ps5 θα υποστηρίζουν την logitech g29; Από ότι έχω διαβάσει η logitech g29 με ps4 παιχνίδια παίζει στο ps5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, RigasGR είπε

δηλαδη δεν προλαβαινει ο server του YouTube να δειξει σωστα τα data ????????

Αν το πρόβλημα σου είναι σαν να αυτό που αναφέρει ο τύπος από το digital foundry τότε απλά νομίζω ότι είναι καθάρα θέμα πως χειρίζεται το youtube το stream.

Σε κάθε video λογικά η πλατφόρμα κάνει transcode του περιεχομένου για να μπορεί να το παίξει στους viewers στο format που καταλαβαίνει η συσκευή τους.

Οπότε δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά εκτός κι αν έχει επιλογή μέσα από το youtube, να διαλέξεις εσύ τι να κάνει ή τι να σερβίρει.

Όπως είπαν και άλλοι δοκίμασε σε άλλη πλατφόρμα για να συγκρίνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις κι από μένα:

Τελείως αθόρυβο μηχάνημα, ούτε καν υποψία ζέστης..

Το Dualsense αποκάλυψη, τι έφτιαξαν οι άνθρωποι.. Επιτέλους βελτιώθηκε και η μπαταρία, 8 ώρες Astro και έχει μείνει μία μπάρα ακόμα..

Το Astro's Playroom θα το έλεγα και λόγο να πάρει κανείς PS5 αυτή τη στιγμή (για μένα ο κορυφαίος launch τίτλος στην ιστορία του PS-system seller!), από τα καλύτερα platformer ever, με κερασάκι στην τούρτα τη νοσταλγική ματιά στην ιστορία του Playstation. Aπίστευτη Team Asobi, ελπίζω να υπάρχει συνέχεια..

Πολύ καλό και το PS plus collection, πραγματικά AAA παιχνίδια..

Συνολικά: ενθουσιασμένος με το PS5, άξιζε η αναμονή..

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο τρία πράγματα και από μένα.

 

-Δεν έχω εμπειρία από ps4(pro). Το 5 είναι σε μένα ΑΘΌΡΥΒΟ (σημείωση ζω και αγόρασα από Uk δε πιστεύω ότι έχει τεράστια διαφορά φαντάζομαι ίδιο εργοστάσιο). 

-Ταχυτατο. Δεν έχω θέματα με loading.

-Για εμένα με psnow+plus(προσφορά black friday Κάιντα δύο 70 λίρες το έτος) απορώ πότε θα βρω χρόνο για νέα παιχνίδια. Δυστυχώς δεν έχω καθόλου όρεξη με souls games. Αυτό πάντως που παρακολουθώ στο last of us πχ εμένα με ενθουσιάζουν.

-θα υπάρξει θέμα σε ένα χρόνο λογικά με το σκληρό κάποια στιγμή και η sony θα πρέπει να "τρέξει" το θέμα με εξωτερικούς compatible.

-οπως έχουν δείξει παιδιά με συγκεκριμένο φωτισμό στο κέντρο της κονσόλας υπάρχει στο plate(όχι από τη μεριά του drive),ένα στρογγυλό σημάδι-λεγεται ότι από εκεί βεντουζωνει για να βγεί το plate. Δεν φαίνεται κάτι πάντως. Πρέπει εγώ να θέλω να φανεί να ρίξω φωτισμό συγκεκριμένο.

-το dualsense αρκετά στιβαρό. Δεν έχω συναντήσει θέματα με φορτίσεις κτλ αλλά το έχω συνέχεια σε performance. Δεν έχω εξωτερικό σκληρό δεν ξέρω αν θα έχω θέματα (😛 μάλλον δε θα δοκιμάσω). Παίξτε από κάποιον το astrobot. Είναι σημαντικό για να αντιληφθεί κάποιος αλλαγές στο χειριστήριο.

 

Πολύ ικανοποιημένος. Να επανέλθει λίγο η πραγματικότητα να ανοίξουν τα μαγαζιά με μεταχειρισμένα, θα αγοράσω μάλλον γκειμς να τα έχω να κάθονται μιας και όπως είπα δύσκολο να ασχοληθώ με ps5 games άμεσα ☺️.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που επαιξα control άκουσα θόρυβο.Κατι ανάμεσα σε ανεμιστήρα κ μεταλλικό ηχο(ένα ιιιι),λογικά είναι coil whine αλλά οκ σιγά το θόρυβο, ακούγεται και από το καναπέ(2,5 μέτρα) όταν έχεις τον ήχο χαμηλά, θεωρώ δε ότι με το καιρό θα ισιωσει,αλλά κ πάλι δεν με ενοχλεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mazinga είπε

Εαν δεν μετρησεις την συσκευη μεσα απο τον ρουτερ η ενα σουιτσακι της προκοπης , εισαι με οτι υπολογιζει η κονσολα που μπορει να πεφτει εξω / να πεφτει σε βεβαρυμενους σερβερς.

επειτα μπορει το κοντεκ για το ντερτ 5 να ειναι και αλλο απο αυτο του καινουργιου παιχνιδιου και εκει να σου βγαζει διαφορα...

Φίλε δεν έχει bandwidth στις οπτικές ίνες.

Οπωτε μέσα από το router μόνο το optical fibre information μπορείς να δεις.

Μετράει απλά το ρευμα σε dBm 

Είναι μέσα στα προβλεπόμενα όρια.

speedtest OAKLA και το fast.com του Netflix , τα βγάζει από 240/240 Down/Up.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη διορθωτικη κινηση για το 100% εγκυρο ζητημα πλεον με την θερμοκρασια .... Αν σε επομενα ριξουν και ρολογια μην σας κανει εντυπωση .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, playtak είπε

Γιατί γίνεται να ρίξουν τα ρολόγια με update? Ζήτημα με την θερμοκρασία δεν υφίσταται για την ώρα

Συμφωνα με εγκυρους insiders το ps5 σου, εχει παρει φωτια, απλα ακομα δεν το εχεις παρει χαμπαρι. :P 

Επεξ/σία από Brazhlias
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινει αυτό στον χρονισμό 

Και το πάρουν χαμπάρι

Ούτε το 2050 δεν θα πουλήσει κονσόλα πάλι.

Με τον ανεμιστήρα , βλέπω να το κάνει πάλι PlayStation 4 Pro.

Πύργος ελέγχου...

Με λαμβάνεις 

Έχεις ΟΚ για απογείωση

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, blasterdark86 είπε

Η πρωτη διορθωτικη κινηση για το 100% εγκυρο ζητημα πλεον με την θερμοκρασια .... Αν σε επομενα ριξουν και ρολογια μην σας κανει εντυπωση .

Με όλο το βόρειο ημισφαίριο σε χειμώνα, είναι λίγο - κάπως - περίεργο αυτό. Το καλοκαίρι δηλαδή τι θα κάνουν; Ειδικά σε χώρες όπως Ελλάδα - Ιταλία - Ισπανία.

44 λεπτά πριν, alelo είπε

Το είχανε πει πως κάθε παιχνίδι θα έχει το δικό του προφίλ για τον ανεμιστήρα. 

Δεν είναι για το κάθε παιχνίδι. Έτσι ήθελαν να το παρουσιάσουν. Παίζει να ορίζεται per region και για κάθε εποχή έτσι όπως το πάνε.

39 λεπτά πριν, playtak είπε

Γιατί γίνεται να ρίξουν τα ρολόγια με update? Ζήτημα με την θερμοκρασία δεν υφίσταται για την ώρα

Γίνεται, με 0 νομικό θέμα. Δεν σου πούλησαν πουθενά κάτι σχετικό. Το μόνο που σου πουλάνε είναι 4K (και 8Κ) output. Άσχετα από το native resolution.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...