Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση αν και δεν νομίζω να υπάρχει λύση.

Το Dualsense στο R2 έχει γίνει ποιο μαλακό.

Σαν να μην έχει δύναμη το ελατήριο.

Τι κάνω με αυτό ? Γίνεται να αντικατασταθεί ?

Είναι της συσκευασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα μάγκες μου, διαβάζοντας αρκετά προσεκτικά όλα αυτά που έχετε αναφέρει περί coil whine στο ps5 , θέλω να ρωτήσω το εξής, είναι ανησυχητικό ναι ή όχι; Επίσης ένας γνωστός μου πήγε την κονσόλα του στην COMETRON ( επίσημο service της SONY) και του είπαν οτι είναι άκρως φυσιολογικό ο ήχος που ακούγεται. Στην δική μου και στου παιδιού ακούγεται ένας ήχος όπως κάνει το ρεύμα, ενοχλητικός δεν είναι και επίσης για να το ακούσεις πρέπει να υπάρχει απόλυτη ησυχία στον χώρο και να πας κοντά στην κονσόλα για να το καταλάβεις. Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν έχει ειπωθεί ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, manolisHELLAS είπε

Καλώς σας βρήκα μάγκες μου, διαβάζοντας αρκετά προσεκτικά όλα αυτά που έχετε αναφέρει περί coil whine στο ps5 , θέλω να ρωτήσω το εξής, είναι ανησυχητικό ναι ή όχι; Επίσης ένας γνωστός μου πήγε την κονσόλα του στην COMETRON ( επίσημο service της SONY) και του είπαν οτι είναι άκρως φυσιολογικό ο ήχος που ακούγεται. Στην δική μου και στου παιδιού ακούγεται ένας ήχος όπως κάνει το ρεύμα, ενοχλητικός δεν είναι και επίσης για να το ακούσεις πρέπει να υπάρχει απόλυτη ησυχία στον χώρο και να πας κοντά στην κονσόλα για να το καταλάβεις. Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν έχει ειπωθεί ξανά.

Όσο και θορυβεί η κονσόλα από Coil Whine αντικατασταση δεν υφιστατε απο την SONY.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dream21 είπε

Όσο και θορυβεί η κονσόλα από Coil Whine αντικατασταση δεν υφιστατε απο την SONY.

Σ ευχαριστω για την απάντηση σου. Για να μην γίνεται αντικατάσταση σημαίνει οτι δεν επηρεάζει την λειτουργία του μηχανήματος σωστά; Είμαι εντελώς άσχετος περί αυτού του θέματος 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolisHELLAS είπε

Καλώς σας βρήκα μάγκες μου, διαβάζοντας αρκετά προσεκτικά όλα αυτά που έχετε αναφέρει περί coil whine στο ps5 , θέλω να ρωτήσω το εξής, είναι ανησυχητικό ναι ή όχι; Επίσης ένας γνωστός μου πήγε την κονσόλα του στην COMETRON ( επίσημο service της SONY) και του είπαν οτι είναι άκρως φυσιολογικό ο ήχος που ακούγεται. Στην δική μου και στου παιδιού ακούγεται ένας ήχος όπως κάνει το ρεύμα, ενοχλητικός δεν είναι και επίσης για να το ακούσεις πρέπει να υπάρχει απόλυτη ησυχία στον χώρο και να πας κοντά στην κονσόλα για να το καταλάβεις. Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν έχει ειπωθεί ξανά.

Δεν αξίζει να ασχοληθείς με το θέμα. Απόλαυσε την κονσόλα σου. Το ίδιο έχει και η δική μου. Αυτόν τον θόρυβο τον ακούω από το 1995 όταν πρωτοξεκίνησα να ασχολούμαι με υπολογιστές.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, manolisHELLAS είπε

Σ ευχαριστω για την απάντηση σου. Για να μην γίνεται αντικατάσταση σημαίνει οτι δεν επηρεάζει την λειτουργία του μηχανήματος σωστά; Είμαι εντελώς άσχετος περί αυτού του θέματος 😛

Δεν επηρεάζει την λειτουργία άλλωστε και σε άλλες συσκευές μπορείς άνετα να βρεις φαινόμενο Coil Whine απλος σε καποια ατομα στην Αμερικη ο θορυβος ακουγεται βραδυ και ειναι ενοχλητικος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Σχετικά με τη σύνδεση εξωτερικού σκληρού (USB), αν έχω καταλάβει καλά όλα τα PS4 games μπορούν να τρέξουν απευθείας από εκεί, χωρίς να πιάνουν χώρο στον εσωτερικό?

Πρέπει να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές ταχύτητας? Υπάρχει κάποια πρόταση?

Σε τι θα διαφέρει ένας εξωτερικός, από κάποιον δίσκο που θα μπει στο expansion slot όταν και όποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, SGM5 είπε

Καλημέρα.

Σχετικά με τη σύνδεση εξωτερικού σκληρού (USB), αν έχω καταλάβει καλά όλα τα PS4 games μπορούν να τρέξουν απευθείας από εκεί, χωρίς να πιάνουν χώρο στον εσωτερικό?

Πρέπει να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές ταχύτητας? Υπάρχει κάποια πρόταση?

Σε τι θα διαφέρει ένας εξωτερικός, από κάποιον δίσκο που θα μπει στο expansion slot όταν και όποτε?

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιονδήποτε εξωτερικό SSD ή HDD συνδέοντας τον στις usb θύρες της κονσόλας ώστε να κάνεις εγκατάσταση και να τρέχεις κατευθείαν απο εκεί τα παιχνίδια του ps4. Επίσης μπορείς να μεταφέρεις και αρχεία βίντεο φώτο κτλ. Κάτι είχε πει η Sony ήταν ότι θα μπορούσες να τοποθετήσεις  επίσης τα παιχνίδια του PS5 και όταν θα θέλεις να παίξεις να τα μεταφέρεις στον εσωτερικό της κονσόλας για να μην χάνεις χρόνο στο download. Αυτό ακόμα δεν ισχύει. 

Τώρα ο εξωτερικός που τοποθετείται στο εσωτερικό slot είναι άλλη περίπτωση. Πρόκειται για nvme ssd υψηλής ταχύτητας που θα πρέπει να συμβαδίζει με τον κύριο δίσκο του PS5. Δυστυχώς ακόμη δεν έχουν κυκλοφορήσει στην αγορά με εξαίρεση δύο μοντέλα, ένα της Samsung και το άλλο της Kingston αλλά δεν γνωρίζουμε επίσημα αν είναι συμβατοί. Και ιδού ο λόγος που η Sony έχει το slot απενεργοποιημένο. Μέχρι να υπάρχουν πολλές επιλογές και απόλυτα συμβατοί δίσκοι. 

Τέλος σε αυτούς τους δίσκους θα μπορείς να κάνειςτα πάντα. Παιχνίδια PS5 και PS4 θα τρέχουν όπως τρέχουν στον εσωτερικό της κονσόλας χωρίς κανένα περιορισμό. 

Επεξ/σία από cocous
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνα 2 φορές που πήγα να συνδέσω περιφερειακά στις πίσω usb στα τυφλά μέσα στο επίπλο. Όταν την ακουμπάω από πίσω κοντά στις θύρες με χτυπάει λίγο ρεύμα . Σαν στατικός ηλεκτρισμός περισσότερο. Ελπίζω να είναι από τα ρούχα του χειμώνα και τίποτα άλλο 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, SGM5 είπε

Καλημέρα.

Σχετικά με τη σύνδεση εξωτερικού σκληρού (USB), αν έχω καταλάβει καλά όλα τα PS4 games μπορούν να τρέξουν απευθείας από εκεί, χωρίς να πιάνουν χώρο στον εσωτερικό?

Πρέπει να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές ταχύτητας? Υπάρχει κάποια πρόταση?

Σε τι θα διαφέρει ένας εξωτερικός, από κάποιον δίσκο που θα μπει στο expansion slot όταν και όποτε?

Απλά να διευκρινήσω, για να τρέξεις παιχνίδια του PS4 από εξωτερικό σκληρό δίσκο ή εξωτερικό SSD, έχε υπόψιν σου πως πρέπει να είναι τουλάχιστον USB 3.0 Και στο PS4 και στο PS5. Ένας τυπικός 2,5 ιντσών είναι μία χαρά, αρκεί να είναι USB 3.0 και πάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...