Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Δηλαδή, σοβαρά τώρα, δεν έχετε βαρεθεί να κοντράρεστε για ένα τέρμα unoptimized game της εταιρείας με τα πιο κακογραμμένα games ever σε κονσόλες που έκαναν launch μόλις 20 μέρες πριν; 

Μιλάμε για την πιο ανούσια κόντρα αυτή την στιγμή, παίζει να είναι πιο ανούσιο κι από τα loading times. 

Κάνω quote εσένα γιατί εσυ είσαι moderator. Εγω έκανα post ένα βίντεο χωρίς κανένα σχόλιο γιατί μου φάνηκε ενδιαφερον. Από που προκύπτει η διάθεση για κοντρα εκ μερους μου? Και γιατί όταν έκανε post το ίδιο βίντεο χθες άλλος χρήστης δεν παραπονέθηκε κανένας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aekoupoli είπε

38E psn 50ara καρτα,μονο για σημερα

https://www.gamivo.com/product/playstation-network-card-50-eur-gr

βαζετε κωδικο για εκπτωση: CYBERMONDAY12

Ειναι top up card?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Δηλαδή, σοβαρά τώρα, δεν έχετε βαρεθεί να κοντράρεστε για ένα τέρμα unoptimized game της εταιρείας με τα πιο κακογραμμένα games ever σε κονσόλες που έκαναν launch μόλις 20 μέρες πριν; 

Μιλάμε για την πιο ανούσια κόντρα αυτή την στιγμή, παίζει να είναι πιο ανούσιο κι από τα loading times. 

Και δε μπορω να καταλαβω γτ να υπαρχει κοντρα. Και οι 2 κονσολες ειναι καλες γ αυτα που προσφερουν. Ο μονος νικητης σε αυτη τη κοντρα ειναι το switch που κανεις δε μιλαει και σπαει ολα τα ρεκορ atm σε πωλησεις :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Και δε μπορω να καταλαβω γτ να υπαρχει κοντρα. Και οι 2 κονσολες ειναι καλες γ αυτα που προσφερουν. Ο μονος νικητης σε αυτη τη κοντρα ειναι το switch που κανεις δε μιλαει και σπαει ολα τα ρεκορ atm σε πωλησεις :P 

O μονος πραγματικος νικητης ειναι ο καπιταλισμος 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
51 λεπτά πριν, music_lover είπε

Κάνω quote εσένα γιατί εσυ είσαι moderator. Εγω έκανα post ένα βίντεο χωρίς κανένα σχόλιο γιατί μου φάνηκε ενδιαφερον. Από που προκύπτει η διάθεση για κοντρα εκ μερους μου? Και γιατί όταν έκανε post το ίδιο βίντεο χθες άλλος χρήστης δεν παραπονέθηκε κανένας?

Γιατί:

1. Αν το βίντεο έγινε ήδη posted, ακόμα και σε άλλο thread, του ίδιου section, στο οποίο συμμετέχεις και εσύ, είναι spam η επαναδημοσίευσή του εδώ.

2. Το βίντεο που έκανες post "χωρίς σχόλιο" (αν όντως ήταν έτσι) είναι από μόνο του δυνητικά επίσης spam. Τα μηνύματα οφείλουν να μην κάνουν ξερή παράθεση βίντεο ειδικά αν ο στόχος της παράθεσης είναι όντως κάτι διαφορετικό από το να προωθήσουν το console wars που θέλουμε να αποφύγουμε σε αυτά τα θέματα (ενώ από τον τίτλο δεν προκύπτει τίποτα τέτοιο). 

3. Το βίντεο αυτό το συνόδευσες με παράθεση προκλητικού flame bait tweet (το οποίο έγινε edited out μετά).

και

4. Αυτές οι μπουρδοσυγκρίσεις των frame rates σε κάθε μικρο-patch της Ubisoft ενδιαφέρουν ένα συγκεκριμένο και ευτυχώς μικρό υποσύνολο μελών που αρέσκονται να καβγαδίζουν μεταξύ τους σε μόνιμη βάση. Γιατί έχουν προηγούμενα ή διάφορα θέματα που δεν θα τα λύσουμε εμείς. Δεν βοηθούν κανένα άλλο, δεν βοηθούν όσους θέλουν να αγοράσουν την κονσόλα ή έχουν αγοράσει νέα κονσόλα και αντιμετωπίζουν άλλα θέματα, και δεν βοηθούν ουσιαστική συζήτηση.

Προσωπικά θα είχα σβήσει το μήνυμα με το βίντεο (ειδικά αν είχε γίνει reported) αλλά ήδη απάντησε moderator πάνω σε αυτό και ήταν αφορμή να πούμε 2-3 πραγματάκια που δεν αφορούν μόνο εσένα αλλά και άλλα μέλη του forum.

Για περαιτέρω απορίες και διαμαρτυρίες πάνω σε αυτό το θέμα, αποκλειστικά με pm σε moderators.

Συνεχίστε τη συζήτηση αυστηρά on-topic.

  • Like 4
  • Thanks 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Γιατί:

1. Αν το βίντεο έγινε ήδη posted, ακόμα και σε άλλο thread, του ίδιου section, στο οποίο συμμετέχεις και εσύ, είναι spam η επαναδημοσίευσή του εδώ.

2. Το βίντεο που έκανες post "χωρίς σχόλιο" (αν όντως ήταν έτσι) είναι από μόνο του δυνητικά επίσης spam. Τα μηνύματα οφείλουν να μην κάνουν ξερή παράθεση βίντεο ειδικά αν ο στόχος της παράθεσης είναι όντως κάτι διαφορετικό από το να προωθήσουν το console wars που θέλουμε να αποφύγουμε σε αυτά τα θέματα (ενώ από τον τίτλο δεν προκύπτει τίποτα τέτοιο). 

3. Το βίντεο αυτό το συνόδευσες με παράθεση προκλητικού flame bait tweet 

και

4. Αυτές οι μπουρδοσυγκρίσεις των frame rates σε κάθε μικρο-patch της Ubisoft ενδιαφέρουν ένα συγκεκριμένο και ευτυχώς μικρό υποσύνολο μελών που αρέσκονται να καβγαδίζουν μεταξύ τους σε μόνιμη βάση. Γιατί έχουν προηγούμενα ή διάφορα θέματα που δεν θα τα λύσουμε εμείς. Δεν βοηθούν κανένα άλλο, δεν βοηθούν όσους θέλουν να αγοράσουν την κονσόλα ή έχουν αγοράσει νέα κονσόλα και αντιμετωπίζουν άλλα θέματα, και δεν βοηθούν ουσιαστική συζήτηση.

1. Την στιγμή που έκανα post το βίντεο δεν γνώριζα ότι άλλος χρήστης το έκανε ήδη στο δίπλα thread, το διαπίστωσα μετά από περιήγηση μου εκεί και φυσικά δεν μπορώ να γνωρίζω ανά πάσα στιγμή κάθε τι που γίνεται post εδώ μέσα.

2. Δεν με ρώτησε κανείς, γιατί το έκανες post? Ο λόγος ήταν να δείξω την επίδοση του game στο ps5 και μόνο. Δεν φταίω εγώ που το DF συμπεριέλαβε και την επίδοση του σε άλλη κονσόλα.

3. Ένα λεπτό μετά το post, διέγραψα αμέσως το tweet όταν διαπίστωσα ότι επρόκειτο για ps5 fanboy για να αποφύγω αυτό ακριβώς το πράμα, να κατηγορηθώ δλδ για vs αλλά αφού το έκανα edit είδα ότι πρόλαβε και το έκανε quote άλλος χρήστης.

4. Μπορεί και να έχεις δίκαιο σε αυτό, στα υπόλοιπά όμως όχι.

Το σταματώ εδώ, ούτως ή άλλως δεν έχει νόημα συζήτηση που γίνεται μέσα σε ένα πλαίσιο προκατάληψης.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aekoupoli είπε

The code you bought will top up your PSN account with the amount you bought

Φαινεται οτι ο κωδικος δεν ισχυει πλεον, και μπορεις να το παρεις στα 38.84 με την smart price. Μπα αλλαζει στα 42.68

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.vice.com/amp/en/article/5dp34k/internal-sony-docs-explain-how-activities-became-a-cornerstone-for-ps5?__twitter_impression=true

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το πώς προώθησε η sony την ιδέα των activities κατά την ανάπτυξη της κονσόλας στους developers. Προσωπικά, ενώ μπορώ να καταλάβω ότι ίσως η πλειοψηφία των παικτών δεν θέλουν να βλέπουν το κάθε παιχνίδι σαν ένα check list στο μενού (φυσικά ούτε και εγώ), μου αρέσει πολύ η ιδέα του να μπορείς να ενημερωθείς (αν θέλεις) για το πόσο χρόνο μπορεί να χρειαστείς για να κάνεις κάτι συγκεκριμένο σε ένα παιχνίδι, όταν ο χρόνος σου είναι περιορισμένος. Γιατί δηλαδή να βάζεις ένα ματς σε ένα online παιχνίδι, που ξέρεις ότι κρατάει γύρω στο εικοσαλεπτο, ενώ θα μπορούσες να παίξεις μια πίστα από ένα single player παιχνίδι;(εγώ π.χ επειδή συχνά τυχαίνει να μην έχω μεγάλο συνεχόμενο ελεύθερο διάστημα για παιχνίδι, βάζω λίγο R6 siege, που ξέρω πόσο κρατάει ένα παιχνίδι, παρόλο που ίσως να μην έχω τόσο όρεξη όσο θα είχα για κάποια πίστα σε ένα SP game)

 

The company then outlined what players say are their problems with single player games:

"No idea how long I might need, don't play unless I have 2+ free hours"

"Takes a lot of time to scan through long help videos when stuck"

"How to engage socially without risk of spoilers"

"Forgot what I was doing in this game last time, hard to get back in"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση αν το ξερει κάνεις σίγουρα, η εκδoση sackboy για ps4 disk αν τη βαλω σε ps5  παίρνει οποια ++ εχει για το ps5 (px δόνηση στις σκανδάλες κτλ)  η παίζω του ps4?

εχει λυσσάξει η δικια μου για το λουτρινο στη special edition κ βλέπω μονο για ps4 πουλάνε τέτοια σαχλαμάρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, sndev είπε

ερώτηση αν το ξερει κάνεις σίγουρα, η εκδoση sackboy για ps4 disk αν τη βαλω σε ps5  παίρνει οποια ++ εχει για το ps5 (px δόνηση στις σκανδάλες κτλ)  η παίζω του ps4?

εχει λυσσάξει η δικια μου για το λουτρινο στη special edition κ βλέπω μονο για ps4 πουλάνε τέτοια σαχλαμάρα 

ναι νομίζω ότι θα κατεβάσει κανονικά το upgrade όπως όλα τα άλλα

https://www.gamespot.com/articles/sackboy-a-big-adventure-buying-guide-special-edition-is-still-available/1100-6482316/

Αναφορά σε κείμενο

For those who don't plan on getting a PS5 any time soon, you should know that the PS4 version has a free upgrade to the PS5 edition. The only exception to the free upgrade offer is if you purchase a physical PS4 edition of Sackboy and the PS5 Digital Edition.

 

Επεξ/σία από Daredevil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι πως ευελπιστώ έστω κ ενας εδώ να εχει παρει την ps4 εκδοση μιας κ είναι 5 ε πιο φθηνή να μάθαινα στα σίγουρα αν είναι το ιδιο γτ από οτι φαινετε δε το γλυτώνω το κερατιάτικο 40αρι πανω στη τιμη τουλάχιστον να χω ps5 δυνατότητες  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

η αλήθεια είναι πως ευελπιστώ έστω κ ενας εδώ να εχει παρει την ps4 εκδοση μιας κ είναι 5 ε πιο φθηνή να μάθαινα στα σίγουρα αν είναι το ιδιο γτ από οτι φαινετε δε το γλυτώνω το κερατιάτικο 40αρι πανω στη τιμη τουλάχιστον να χω ps5 δυνατότητες  :P 

ε ναι οκ έχει κι άλλα extras in game :P (άσχετα αν έψαχνες μια καλή δικαιολογία να μην σκάσεις τα +40ε ) :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ilos είπε

Είναι θέμα με το deS συγκεκριμένα, δεν έχει παρατηρηθεί σε άλλα games (αλλά δεν υπάρχει και κάτι άλλο να στρεσάρει τόσο την κονσόλα πλην spiderman).

Λοιππν εγω ανακάλυψα γιατι μου έκανε restart....γιατι μ εκανε παλι χθες και πάλι σήμερα 2 φορες....και ειναι....τουλάχιστον σε εμένα....απο τον εξωτερικό σκληρό κατεβάζω το ghost recon wildlads.....και τις ε φορες εγινε όταν κατεβαινε αυτο....και συγκεκριμένα κολλαγε εκει παντα στα 48gb και μετα εκανε force restart....με οτι αλλο δεν μ εχει ξανακάνει....κατι συμβαίνει με το συγκεκριμένο παιχνίδι τουλάχιστον στο δικο μου ps5 digital 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, sndev είπε

η αλήθεια είναι πως ευελπιστώ έστω κ ενας εδώ να εχει παρει την ps4 εκδοση μιας κ είναι 5 ε πιο φθηνή να μάθαινα στα σίγουρα αν είναι το ιδιο γτ από οτι φαινετε δε το γλυτώνω το κερατιάτικο 40αρι πανω στη τιμη τουλάχιστον να χω ps5 δυνατότητες  :P 

Έχω εγώ την την Ps4 έκδοση του Sackboy και το παίζω στο Ps5.

Έιναι free upgrade η έκδοση του Ps5 και εννοείται έχει όλες τις αναβαθμίσεις στο Dualsense,γραφικά και loadings.

Στο συνιστώ ανεπιφυλακτα είναι παιχνιδάρα!

Α και είναι μεταγλωτισμένο στα Ελληνικά και έχει φοβερο co op,το παίζουμε με την κόρη μου 😀

 

 

 

 

 

8E9E4AF1-7F99-4EDE-931C-FFCC5305B1C9.jpeg

A464D061-64AC-4C2C-B444-B256B0D4AA48.jpeg

Επεξ/σία από back15220
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...