Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Έχω ένα μόνιτορ της acer 1080p 240hz και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω το ps5 να δουλέψει για 1080p 120hz.Αυτό το πρόβλημα υπάρχει σε πολλά μόνιτορ και διάβασα στο Reddit ότι η λύση είναι να πάρεις ένα edid emulator,γνωρίζει μήπως κανείς κάποιο μαγαζί που να πουλάει κάτι τέτοιο στην ελλαδα?

Επεξ/σία από KITSOS2662
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να κάνω αγορά τού ps5 μόλις υπάρξει διαθέσιμο... Αρχίζω και ανήσυχο ώμος με κάποια προβλήματα πού διαβάζω ότι αντιμετωπίζει η κονσόλα... Προβλήματα με θερμοκρασίες πολύ έντονους θορύβους και άλλα πολλά... Να με τρομάξουμε όλα αυτά η είναι μύθοι? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, LivEviL said:

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να κάνω αγορά τού ps5 μόλις υπάρξει διαθέσιμο... Αρχίζω και ανήσυχο ώμος με κάποια προβλήματα πού διαβάζω ότι αντιμετωπίζει η κονσόλα... Προβλήματα με θερμοκρασίες πολύ έντονους θορύβους και άλλα πολλά... Να με τρομάξουμε όλα αυτά η είναι μύθοι? 

 

Όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά. Σημαντικά ή όχι τα θέματα που αναφέρουν εσύ θα αποφασίσεις :) Προσωπικά περιμένω να βγει ένα revision της κονσόλας και μετά....Βλέπουμε ποια θα επιλέξουμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Billie13 είπε

Τι δικαστήριο ήταν αυτό; Τα είπε έξω από τα δόντια. 

Ναί, νομίζω τα είπε όλα. Το μόνο που κρατάω είναι το ότι για κάποιον που δεν καίγεται να έχει τη κονσόλα σήμερα, καλό είναι να περιμένει λίγο καιρό για τις επόμενες παρτίδες, όπου θα έχουν διορθώσει κάποια θεματάκια (όπως το θέμα της ψύκτρας με το memory module που ζεσταίνεται).

Tα υπόλοιπα (controller, οικονομικό μοντέλο, PS plus, PS Now κλπ κπλ), όλα είναι σωστά, αλλά δεν πιστεύω να αλλάξουν δραματικά την κατάσταση.

Εγώ προσωπικά βλέπω καί τα 2 συστήματα (ΧΒΟΧ, PS5) να έχουν να προσφέρουν μπόλικα πράγματα, και για πρώτη φορά αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά αντί να σκάσω τα 2500 χιλιάρικα για PC, να πάρω ένα SeX (έχω ήδη Gamepass για 2 χρόνια), και με τα λεφτά που περισσεύουν καλύπτω το PS5 και όλα τα ΑΑΑ exclusives που θα βγούν στα επόμενα 5 χρόνια.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 minutes ago, panther_512 said:

Εγώ προσωπικά βλέπω καί τα 2 συστήματα (ΧΒΟΧ, PS5) να έχουν να προσφέρουν μπόλικα πράγματα, και για πρώτη φορά αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά αντί να σκάσω τα 2500 χιλιάρικα για PC, να πάρω ένα SeX (έχω ήδη Gamepass για 2 χρόνια), και με τα λεφτά που περισσεύουν καλύπτω το PS5 και όλα τα ΑΑΑ exclusives που θα βγούν στα επόμενα 5 χρόνια.

Ακριβώς το ίδιο πράγμα έχω κάνει κι εγώ. Το gaming PC μπαίνει την άκρη για την ώρα, προτίμησα το SeX μαζί με Gamepass και μόλις βγουν 4-5 γερά PS5 exclusives το τσιμπάω κι αυτό, ίσως μάλιστα να έχει βγει και Slim μοντέλο μέχρι τότε (ακριβώς όπως αγόρασα PS4 Slim μόλις η κονσόλα απέκτησε 5 exclusives που με ενδιέφεραν).

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε ξαναπει παιδιά, οι κονσόλες πάντα πουλάνε στην αρχή με χασούρα.

https://www.polygon.com/2020/2/14/21137615/ps5-cost-price-point-playstation-5#:~:text=PS5 costs %24450 to manufacture,next-gen console price - Polygon

Στην περίπτωση του ps5 αν ακόμα έχει βάση το παραπάνω, πουλάει με χασούρα την digital με μικρό κέρδος στην κανονική που θεωρώ από αυτό το μικρό κέρδος καλύπτει την διαφορά της digital.

Τα λεφτά της τα βγάζει από τα παιχνίδια και τα subscriptions, όχι από τις κονσόλες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hazuki είπε

Τα έχουμε ξαναπει παιδιά, οι κονσόλες πάντα πουλάνε στην αρχή με χασούρα.

https://www.polygon.com/2020/2/14/21137615/ps5-cost-price-point-playstation-5#:~:text=PS5 costs %24450 to manufacture,next-gen console price - Polygon

Στην περίπτωση του ps5 αν ακόμα έχει βάση το παραπάνω, πουλάει με χασούρα την digital με μικρό κέρδος στην κανονική που θεωρώ από αυτό το μικρό κέρδος καλύπτει την διαφορά της digital.

Τα λεφτά της τα βγάζει από τα παιχνίδια και τα subscriptions, όχι από τις κονσόλες.

Σαν τους εκτυπωτές ένα πράγμα που τα βγάζουν με τα μελάνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Hazuki είπε

Τα έχουμε ξαναπει παιδιά, οι κονσόλες πάντα πουλάνε στην αρχή με χασούρα.

https://www.polygon.com/2020/2/14/21137615/ps5-cost-price-point-playstation-5#:~:text=PS5 costs %24450 to manufacture,next-gen console price - Polygon

Στην περίπτωση του ps5 αν ακόμα έχει βάση το παραπάνω, πουλάει με χασούρα την digital με μικρό κέρδος στην κανονική που θεωρώ από αυτό το μικρό κέρδος καλύπτει την διαφορά της digital.

Τα λεφτά της τα βγάζει από τα παιχνίδια και τα subscriptions, όχι από τις κονσόλες.

Ναι - κάπου στα λεφτά τους βγαίνουν στο τέλος λογικά, άντε και με μίνιμαλ κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο δεν τη νοιαζει την μαικροσοφτ ποσες κονσολες θα πουλησει αφου απο τις συνδρομες βγαζει το κερδος. 
Ισως επρεπε να σκεφτει και η σονι να φερει το psnow στην Ελλαδα να εχουμε και εμεις αν και απο οτι ειδα δεν εχει ολα τα δικα της παιχνιδια μεσα οταν ειναι καινουργια

Μόλις τώρα, roycarol4 είπε

Γιαυτο δεν τη νοιαζει την μαικροσοφτ ποσες κονσολες θα πουλησει αφου απο τις συνδρομες βγαζει το κερδος. Με το gamepass
Ισως επρεπε να σκεφτει και η σονι να φερει το psnow στην Ελλαδα να εχουμε και εμεις αν και απο οτι ειδα δεν εχει ολα τα δικα της παιχνιδια μεσα οταν ειναι καινουργια

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Εγώ προσωπικά βλέπω καί τα 2 συστήματα (ΧΒΟΧ, PS5) να έχουν να προσφέρουν μπόλικα πράγματα, και για πρώτη φορά αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά αντί να σκάσω τα 2500 χιλιάρικα για PC, να πάρω ένα SeX (έχω ήδη Gamepass για 2 χρόνια), και με τα λεφτά που περισσεύουν καλύπτω το PS5 και όλα τα ΑΑΑ exclusives που θα βγούν στα επόμενα 5 χρόνια.

 

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Ακριβώς το ίδιο πράγμα έχω κάνει κι εγώ. Το gaming PC μπαίνει την άκρη για την ώρα, προτίμησα το SeX μαζί με Gamepass και μόλις βγουν 4-5 γερά PS5 exclusives το τσιμπάω κι αυτό, ίσως μάλιστα να έχει βγει και Slim μοντέλο μέχρι τότε (ακριβώς όπως αγόρασα PS4 Slim μόλις η κονσόλα απέκτησε 5 exclusives που με ενδιέφεραν).

Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε 💪

Αντεπεξήλθε στο παρακάτω stress test. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

 

Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε 💪

Αντεπεξήλθε στο παρακάτω stress test. 

 

εντάξει νομίζω δείχνει πόσο κακή μέτρηση έκανε ο gamer nexus στην μνήμη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, LivEviL είπε

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να κάνω αγορά τού ps5 μόλις υπάρξει διαθέσιμο... Αρχίζω και ανήσυχο ώμος με κάποια προβλήματα πού διαβάζω ότι αντιμετωπίζει η κονσόλα... Προβλήματα με θερμοκρασίες πολύ έντονους θορύβους και άλλα πολλά... Να με τρομάξουμε όλα αυτά η είναι μύθοι? 

 

Υπερβολες πιστευω

Τόσο πολυ που πουλησε λογικο ειναι να υπαρξουν και μερικα θεματα.

 

Επισης για να κερδισουν views οι youtuber και να βγαλλουν λεφτα ψαχνουν να βρουν την παραμικρη @@ρια να πουν..

 

Αγορασετο και μην αγχωνεσαι

Επεξ/σία από h3342
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Daredevil είπε

εντάξει νομίζω δείχνει πόσο κακή μέτρηση έκανε ο gamer nexus στην μνήμη 

Το είδες το βίντεο? :D τι κακές μετρήσεις έκανε ο GN? Ο άνρθωπος έβγαλε repsonse βίντεο για το πώς έκανε τις μετρήσεις ακριβώς. Αυτός τις έκανε καλύτερες τις μετρήσεις γιατί βγήκαν χαμηλότερες? Αμαν ρε παιδιά

 

3 λεπτά πριν, h3342 είπε

Υπερβολλες πιστευω

Τόσο πολυ που πουλησε λογικο ειναι να υπαρξουν και μερικα θεματα.

Κι εγώ ενώ πιστεύω οτι το θέλει το revision του το PS5, αυτά που διαβάζεις τα γράφουν άνθρωποι που ασχολούνται σαν χόμπι με αυτό και τους αρέσει το HW κομμάτι. Αν θες να παίξεις τα παιχνίδια σου, χτύπα το και αν στραβώσει, υπάρχει και το support

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Daredevil είπε

εντάξει νομίζω δείχνει πόσο κακή μέτρηση έκανε ο gamer nexus στην μνήμη 

Στο nexus το είπαν 1000 φορές ότι μέτρησαν ένα συγκεκριμένο module της μνήμης που δεν πατάει κατευθείαν στην ψήκτρα και ανεβάζει θερμοκρασίες μέχρι 94 βαθμούς ενώ τα άλλα ήταν πιο ψυχρά. Εσύ που στηρίζεις την κακή μέτρηση?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...