Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σε gameplay, σενάριο και χαρακτήρες. 

Πριν πέσει για ύπνο ο Sephiroth τσεκάρει πρώτα κάτω από το κρεβάτι του, μπας και κρύβεται ο Kefka. 

---------------

Also, λέτε ότι για κάθε καλό indie βγαίνουν 100 σαβούρες. Για μετρήστε πόσα AAA re-skins βγήκαν για κάθε God of War. Δεν χρειάζεται να πάτε μακριά, δείτε τα πιο καλοπουλημενα PS4 games. Στο top 20 παίζει στα 15 να είναι τα 3 ίδια games από 5 φορές. 

τα εχω τερματισει και τα 2,τελειο και το ff6 αλλα το ff7 μου εβγαλε κατι παραπανω,μπορει ο sephiroth μπορει η μουσικη του μπορει που ηταν το πρωτο 3d φφ?Δεν ξερω,παντως και το 6 αξιζει παρα πολυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Edel είπε

To ff6 που μπορώ να το παίξω; γι αυτόν τον Kefka έχω ακούσει ύμνους χρόνια τώρα 

οχι στο steam παντως, ειναι το android port afaik

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό και με τα δύο (6 και 7) είναι ότι δεν θα σας κάνουν να νιώσετε τα ίδια συναισθήματα με τότε γιατί έπρεπε να τα παίξετε στον καιρό τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To vi ειναι απο τα αγαπημενα μου FF ever αλλα ειναι λίγο bold statement ότι δεν το περασε το vii, θα τα εβαζα στην ιδια κατηγορια των S-tier FF, οπως και να εχει περα απο τα υποκειμενικα γουστα χαιρομαι να βλεπω ατομα που εκτιμούν το vi γιατι ειναι πραγματικο διαμαντι.

2 ώρες πριν, Edel είπε

To ff6 που μπορώ να το παίξω; γι αυτόν τον Kefka έχω ακούσει ύμνους χρόνια τώρα 

Παιξε την έκδοση για GBA σε emulator, εκτός ίσως απο το compression στη μουσική ειναι η καλυτερη σε ολα afaik. Ο kefka τι να λεμε απο τους καλυτερους villains ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Charismo είπε

Το gaming σήμερα είναι τέχνη. Δεν μπορεί κανείς να με πείσει πως οι ατέλειωτες συγκινήσεις και ανατριχιαστικές στιγμές ενός game όπως το GoW, μπορούν να συγκριθούν με οποιοδήποτε indie, όσο αξιόλογο κι αν είναι .

Πάντως μόνος σου λες ότι το gaming είναι τέχνη, γιατί να προσπαθείς να την περιορίσεις σε συγκεκριμένα κουτάκια όπως είναι τα πρότυπα των ΑΑΑ τίτλων; Υπάρχει ουσία που μπορεί να βρεθεί σε πολλά games ανεξάρτητα από το πόσα φράγκα δαπανήθηκαν για να δημιουργηθούν. Το Disco Elysium μας χαιρετάει από όχι και τόσο μακριά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, EverythingYouBelieve είπε

Πάντως μόνος σου λες ότι το gaming είναι τέχνη, γιατί να προσπαθείς να την περιορίσεις σε συγκεκριμένα κουτάκια όπως είναι τα πρότυπα των ΑΑΑ τίτλων; Υπάρχει ουσία που μπορεί να βρεθεί σε πολλά games ανεξάρτητα από το πόσα φράγκα δαπανήθηκαν για να δημιουργηθούν. Το Disco Elysium μας χαιρετάει από όχι και τόσο μακριά.

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Έχω σπαταλήσει πολλές ώρες σε παιχνίδια όπως το Hollow Knight, το Limbo κτλ. Δεν αμφισβητώ το γεγονός πως υπάρχουν masterpieces από Indie developers.

Αλλά όπως και να το κάνουμε, αν κάποιος με ρωτήσει ποιο είναι το top 10 video games ever, ο πρώτος τίτλος που θα μου έρθει κατά νου δεν θα είναι το Hollow Knight.Ούτε ο 10ος. Και νομίζω πως κατά βάθος ισχύει το ίδιο για τους περισσότερους.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνετα ένα από καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ είναι το Hollow Knight όπως και άλλα indies. Διαφωνώ οριζόντια και κάθετα ότι για masterpiece ειναι μόνο τα ΑΑΑ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά τι λέμε τώρα. Είναι καθαρά γούστα. Πχ προσωπικά το Hollow Night του έδωσα 2 ώρες για να με κερδίσει και διαγράφηκε οριστικά. Όμως υπήρξαν άλλα παιχνίδια του είδους που τα έλιωσα. Αλλά σίγουρα δεν μπορούν να φτάσουν τις υπερπαραγωγές όπως GOW, GOT, TLOU2 κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ADHD είπε

Παιξε την έκδοση για GBA σε emulator, εκτός ίσως απο το compression στη μουσική ειναι η καλυτερη σε ολα afaik. Ο kefka τι να λεμε απο τους καλυτερους villains ever.

Αν είναι να το παίξει σε emulator ας παίξει το original του SNES. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Charismo said:

Αλλά όπως και να το κάνουμε, αν κάποιος με ρωτήσει ποιο είναι το top 10 video games ever, ο πρώτος τίτλος που θα μου έρθει κατά νου δεν θα είναι το Hollow Knight.Ούτε ο 10ος. Και νομίζω πως κατά βάθος ισχύει το ίδιο για τους περισσότερους.

Το Top 10 είναι πολύ, το Hollow Knight είναι άνετα στο Top 3 των καλύτερων Metroidvania ever.

Ίσως και το Top 3 να είναι πολύ τώρα που το σκέφτομαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το Top 10 είναι πολύ, το Hollow Knight είναι άνετα στο Top 3 των καλύτερων Metroidvania ever.

Ίσως και το Top 3 να είναι πολύ τώρα που το σκέφτομαι.

Top 3? Νταξει παιχνιδαρα αλλα οταν υπαρχουν τα SOTN, Dawn of Sorrow, Super Metroid δε γινεται καμια συγκριση. Τοπ 10 θα ελεγα αν και εχω αλλα πολυ παραπανω, αν και ειναι τελειως υποκειμενικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Charismo είπε

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Έχω σπαταλήσει πολλές ώρες σε παιχνίδια όπως το Hollow Knight, το Limbo κτλ. Δεν αμφισβητώ το γεγονός πως υπάρχουν masterpieces από Indie developers.

Αλλά όπως και να το κάνουμε, αν κάποιος με ρωτήσει ποιο είναι το top 10 video games ever, ο πρώτος τίτλος που θα μου έρθει κατά νου δεν θα είναι το Hollow Knight.Ούτε ο 10ος. Και νομίζω πως κατά βάθος ισχύει το ίδιο για τους περισσότερους.

Για τους περισσότερους στις top 10 ταινίες τους είναι τα Transformers και σε κάποιους είναι το Whiplash.

Αυτο δεν λέει κάτι για την ποιότητα ούτε του ενός ούτε του άλλου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ariccc είπε

αδερφε το δοκιμασα δεν ανοιγει..
θα παρω αυριο τηλεφωνο για να τους το δωσω και οταν εχουν να μου δωσουν αλλο..

Άστο λίγες ώρες εκτός ρεύματος. Εντελώς. Αποσύνδεσε τα πάντα. Κράτα για 20 δευτερόλεπτα κρατημένο το power κουμπί πάνω στη κονσόλα. Plug-in power. Δοκιμή.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Για τους περισσότερους στις top 10 ταινίες τους είναι τα Transformers και σε κάποιους είναι το Whiplash.

Αυτο δεν λέει κάτι για την ποιότητα ούτε του ενός ούτε του άλλου. 

Λεει πολλα   σε οτι με αφορα για την  αποψη που μπορουν να εχουν για τον κινηματογραφο  και  τις ταινιες .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...