Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Ειναι γνωστό - APU - θέμα. Μην χάνεις το χρόνο σου με τπτ άλλο εκτός από αντικατάσταση (και καλύτερη τύχη).

Ο λόγος που δεν αντιμετωπίζεις θέμα στα PS4 games είναι απλός. Τα binaries αυτά τρέχουν σε compatibility mode και χρησιμοποιούν τα ίδια compute units όπως του PS4, χρονισμένα πιο ψηλά (και με καλύτερο IPC). Όταν κάποιο binary πάει να χρησιμοποιήσει τα extra compute units του PS5, το δικό σου "κομμάτι" παγώνει και σταματάει να λειτουργεί, σε άλλα κομμάτια βγάζει visual artifacts.

Είναι οτι σου κάτσει από το chiplet yield. Σε ορίζοντα 12μηνου, εξαλείφονται τέτοια manufacturing θέματα.

δεν έχει λογική αυτό πάντως σε θέμα hardware και chipset να χρησιμοποιεί ξεχωριστά part τα ps5 game. Δλδ η λογική που υπάρχει και από τα pc είναι ότι αν σου υπάρχει hardware πρόβλημα επηρεάζει τα πάντα και όχι μόνο πολύ βαριά game. 

To shuttdown γίνετε πάντα  σε θερμοκρασίες ενώ το freezarisma για μνήμη. 

Γιαυτό ρώτησα για το demo game αν του παίζει σωστά εκεί. 

1 λεπτό πριν, Merlin_o_magos είπε

Ευχαριστώ παιδιά θα μιλήσω αύριο με κώτσο να μου πουν την διαδικασία .

@chek2fire ναι και στο demo

να σε ρωτήσω. παίζεις σε 4k? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Merlin_o_magos είπε

Τα έχω δοκιμάσει και αυτά παιδιά , είναι αυτά που διάβασα στο reddit. Στην ουσία υπάρχει γενικό πρόβλημα αφού η  sony στους χρήστες στο reddit τους στέλνει κουτί για να το στείλουν πίσω . Δεν υπάρχει κάτι επίσημο σίγουρα πάντως .

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια παιδιά

Μια ματιά που έριξα στο support site, προτείνει ως τελική λύση reinstall system software. Δοκίμασε το:

https://hardware.support.playstation.com/en_US#/product

Αν δεν δουλέψει ούτε έτσι τότε θα μπορούσες να περιμένεις ένα ακόμα firmware update και αν συνεχίσει το πρόβλημα τότε πίσω με την εγγύηση.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς έχουμε γίνει beta testers.Και το κακό είναι οτι λόγω πανδημίας είναι δύσκολο η αντικατάσταση της κονσόλας. Σίγουρα όμως όταν στρώσουν τα πράγματα θα βρεθεί άκρη. 

Πάντως σε εμένα μετά από 130 ώρες σχεδόν στο Demon Souls το μόνο που μου έχει τύχει είναι να κολλάει το συγκεκριμένο παιχνίδι στην αρχική οθόνη και να χρειάζεται επανεκκίνηση η κονσόλα. Και μία φορά που μου κόλλησε ενώ έπαιζα για 3-4 δευτερόλεπτα σαν να έκανε frame drop στο μηδέν και επανήλθε. Ας ελπίσουμε ότι με software updates θα φτιάξουν όλα αυτά. 

Επεξ/σία από cocous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 2 εβδομάδες όλα άψογα. 

Από παιχνίδια ps5 παίζω nba 2k21 και assassins creed Valhalla. 

Έπαιξα και το ASTRO αρκετές ώρες. 

Ποτέ μου δεν είχα κόλλημα. 

Ο γιος μου παίζει παιχνίδια του ps4 από εξωτερικό δίσκο επίσης χωρίς κανένα θέμα. 

Μακαρι να μην βγάλει σε άλλο παιδί θέματα γιατί είναι πολύ κρίμα ειδικά τέτοιους καιρούς... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα αρκετά games (Astrobot-God of War-Spiderman-Pro Evolution Soccer-Red Dead Redempion 2-GTA V) και στο μοναδικό που έφαγα freeze και έπρεπε να κάνω reset την κονσόλα ήταν το Lego Ninjago που παίζουν τα μωρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβλήματα που αντιμετωπίσατε λογικά έχουν να κάνουν με software bugs . To δικό μου είναι σίγουρα κάτι <<αλλο>> . Μπορείτε να διαβάσετε στο reddit post που έβαλα στα προηγούμενα σχόλια , πολλούς users με το ίδιο πρόβλημα . Η sony τους αντικατέστησε-επιδιόρθωσε την κονσόλα αφού μίλησαν μαζί τους . Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι θα μπλέξω με τον κωτσοβολο και δεν θα βγάζω άκρη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Merlin_o_magos είπε

Τα προβλήματα που αντιμετωπίσατε λογικά έχουν να κάνουν με software bugs . To δικό μου είναι σίγουρα κάτι <<αλλο>> . Μπορείτε να διαβάσετε στο reddit post που έβαλα στα προηγούμενα σχόλια , πολλούς users με το ίδιο πρόβλημα . Η sony τους αντικατέστησε-επιδιόρθωσε την κονσόλα αφού μίλησαν μαζί τους . Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι θα μπλέξω με τον κωτσοβολο και δεν θα βγάζω άκρη .

Γιατί να μπλέξεις με τον Κωτσόβολο ; Με την Sony μιλάς απευθείας.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα , είχα την εντύπωση ότι εδώ Ελλάδα απλά μιλάμε με το μαγαζί που πήραμε την κονσόλα. Νομίζω ότι είχα διαβάσει κάπου εδώ μέσα για κάποια παιδιά που είχαν θέμα και μίλησαν με κώτσο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Merlin_o_magos είπε

Δεν έχω ιδέα , είχα την εντύπωση ότι εδώ Ελλάδα απλά μιλάμε με το μαγαζί που πήραμε την κονσόλα. Νομίζω ότι είχα διαβάσει κάπου εδώ μέσα για κάποια παιδιά που είχαν θέμα και μίλησαν με κώτσο .

Η εγγύηση καλύπτεται από την Sony. Μην ασχοληθείς με τον Κωτσόβολο και τον κάθε Κωτσόβολο.

Επεξ/σία από prigipa_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μια ερωτηση απορια. Το fifa 21 ps4 & ps5 ειναι το ιδιο με το fifa 21 ps5 next gen ?

κατεβαζοντας το patch για να αναβαθμιστει σε ps5 ειναι το ιδιο με το fifa 21 next gen ?

Ξερω οτι τα adaptive triggers δουλεουν στο fifa 21 ps5 next gen, αλλα αν αναβαθμιστει το αλλο fifa 21 απο ps4 σε ps5 θα εχει τις δυνατοτοτητες του fifa 21 ps5 next gen ?

Ευλογη απορια καθως η τιμη τους εχει αρκετα μεγαλη διαφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Δοκίμασα αρκετά games (Astrobot-God of War-Spiderman-Pro Evolution Soccer-Red Dead Redempion 2-GTA V) και στο μοναδικό που έφαγα freeze και έπρεπε να κάνω reset την κονσόλα ήταν το Lego Ninjago που παίζουν τα μωρά.

Ναι αλλά ποια από αυτά είναι PS5 versions, πέρα από το Astrobot (που είνα μόνο PS5)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...