Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν παιδιά μία βοήθεια..!!! Θέλω να συνδέσω το PS5 με ηχεία που έχουν οπτική ίνα. Πήρα ένα HDMI Audio Extractor 4K@60Hz. Αλλά δυστυχώς δεν έχω εικόνα η οθόνη που έχω έχει ανάλυση 3840*2160

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, prigipa_m είπε

Λοιπόν παιδιά μία βοήθεια..!!! Θέλω να συνδέσω το PS5 με ηχεία που έχουν οπτική ίνα. Πήρα ένα HDMI Audio Extractor 4K@60Hz. Αλλά δυστυχώς δεν έχω εικόνα η οθόνη που έχω έχει ανάλυση 3840*2160

Λεπτομεριες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και πάλι , μετά από επανεγκατάσταση της κονσόλας και αφού διεγράφησαν τα πάντα ,  ξαναεγκατέστησα το ghost of tsushima άλλα τα saves δεν κατεβαίνουν από το Cloud ! Μου βγάζει το παρακάτω

Something went wrong " NP-103028-4

 

Πέστε μου ότι δεν θα χρειαστεί να το παίξω από την αρχή !!!! Καμιά ιδέα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, prigipa_m είπε

Λοιπόν παιδιά μία βοήθεια..!!! Θέλω να συνδέσω το PS5 με ηχεία που έχουν οπτική ίνα. Πήρα ένα HDMI Audio Extractor 4K@60Hz. Αλλά δυστυχώς δεν έχω εικόνα η οθόνη που έχω έχει ανάλυση 3840*2160

Για δοκιμασε χωρις hdr,και ταχυτητας μεταφορας βιντεο 4κ  -1η -2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δοκιμασες σε καμμια αλλη συσκευη να δεις οτι δουλευει σιγουρα?

Βαλτο και μια 1080p το Ps5 να δεις μπας και δειξει εικονα

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Το δοκιμασες σε καμμια αλλη συσκευη να δεις οτι δουλευει σιγουρα?

Βαλτο και μια 1080p το Ps5 να δεις μπας και δειξει εικονα

Το δοκίμασα σε μία 24αρα εικόνα δεν βγάζει. Απίστευτα πράγματα..!!! Α ρε Sony τόσο κόπος ήταν να βάλεις μία οπτική ίνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, prigipa_m είπε

 

A2BC9D50-89AD-4892-BC5A-ABC80C1858DC.jpeg

 

 

Λοιπον δεν θυμαμαι απ εξω το  θεμα, αλλα 2.0 ---> 2.1 HDMI  δεν ειναι ιδια. Δοκιμασε 30 βιτ χρωμα, στα ελαχιστα 1080π  ( χωρις το κουτι διαχωρισμου εικονας ηχου στην μεση) και δες εαν δουλευει. Δοκιμασε και το καθε HDMI καλωδιο χωρια εαν δουλευει μετα συνδεσε τα ολα και ξανα δωσε δοκιμη, πρεπει να δεις εαν ειναι θεμα κουτιου / ΤιΒι / Καλωδιου / Κονσολας, και τσεκαρε τα τροφοδοτικα ρευματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, prigipa_m είπε

Λοιπόν παιδιά μία βοήθεια..!!! Θέλω να συνδέσω το PS5 με ηχεία που έχουν οπτική ίνα. Πήρα ένα HDMI Audio Extractor 4K@60Hz. Αλλά δυστυχώς δεν έχω εικόνα η οθόνη που έχω έχει ανάλυση 3840*2160

γιατί δεν συνδέεις την τηλεόραση την οπτική της με τα ηχεία? Ολες οι τηλεοράσεις έχουν optical έξοδο. Aν έχουν καλό dac πάνω τα ηχεία δεν θα υπάρχει καμία διαφορά αφού και στις δύο περιπτώσεις ψηφιακό σήμα παίρνεις. Στον μετατροπέα δλδ στα ηχεία γίνετε όλη η δουλειά. 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

γιατί δεν συνδέεις την τηλεόραση την οπτική της με τα ηχεία? Ολες οι τηλεοράσεις έχουν optical έξοδο. Aν έχουν καλό dac πάνω τα ηχεία δεν θα υπάρχει καμία διαφορά αφού και στις δύο περιπτώσεις ψηφιακό σήμα παίρνεις. Στον μετατροπέα δλδ στα ηχεία γίνετε όλη η δουλειά. 

Διότι η οθόνη που χρησιμοποιώ δεν βγάζει optical έξοδο..!!!

https://www.gigabyte.com/Monitor/AORUS-AD27QD#kf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mazinga είπε

Λοιπον δεν θυμαμαι απ εξω το  θεμα, αλλα 2.0 ---> 2.1 HDMI  δεν ειναι ιδια. Δοκιμασε 30 βιτ χρωμα, στα ελαχιστα 1080π  ( χωρις το κουτι διαχωρισμου εικονας ηχου στην μεση) και δες εαν δουλευει. Δοκιμασε και το καθε HDMI καλωδιο χωρια εαν δουλευει μετα συνδεσε τα ολα και ξανα δωσε δοκιμη, πρεπει να δεις εαν ειναι θεμα κουτιου / ΤιΒι / Καλωδιου / Κονσολας, και τσεκαρε τα τροφοδοτικα ρευματος...

Λοιπόν 1080 από τις ρυθμίσεις του PS5 δουλεύει χωρίς το κουτί διαχωρισμού. Ξεχωριστά τα καλώδια HDMI πάλι δουλεύουν (βέβαια αν είναι 2.0 ή 2.1 δεν έχω ιδέα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς το audio extractor, το PS5 αναγνωρίζει το monitor ως 4K input? (είναι 1440p, αλλά ξέρω οτι έχει 4K scaler)

Επίσης ρύθμισε το audio format που βγαίνει στο HDMI, σε PCM, την ώρα που έχεις συνδέσει το monitor με το PS5 directly.

Επίσης ρύθμισε YCBCr4:2:2 ή πιο κάτω. Το audio extractor που πήρες δείχνει φθηνό, παίζει να μην την παλεύει με το bandwidth που πας να του περάσεις.

Επίσης 120Hz τα ξεχνάς σε 4K, 60Hz max (και είναι κρίμα για το monitor) εκτός εαν το γυρίσεις σε 1080p (το PS5 δεν υποστηρίζει 1440p).

Επεξ/σία από EuphangeL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...