Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, chncynic είπε

Εχω ναι. Δεν θεωρητικολογώ. Είμαι software developer και με αρκετή εμπειρία σε ηλεκτρονικά. Θεωρώ τον εαυτό μου άσχετο και νομίζω φαίνεται απο τα posts μου. Δεν δίνω συμβουλες όταν δεν με παίρνει.

Ναι του είπατε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με το rest mode γιατι σε εσάς δεν έχει πρόβλημα το rest mode. Είναι ματαιόδοξο.

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με το θέμα - παίξτε τη μπάλα σας. Απλά για πολλούς σαν εμένα φαντάζομαι, κάτι τέτοια πράγματα κάνουν το νήμα να χάνει το credibility του.

Αν στείλω κανένα email στην Sony Europe και τους αναφέρω τις οδηγίες του υπαλλήλου της Sony Hellas, τι απάντηση πιστεύεις ότι θα πάρω? Φοβάμαι μήπως χάσει κανείς την δουλειά του και μάντεψε ποιος θα είναι αυτός. Μας είπε λέει, επίσημη οδηγία από την Sony, να μην βάζουμε τις κονσόλες σε rest mode..σε ποιους το είπε? Στα service center μόνο? Και γιατί όχι και γιατί μόνο εκεί? Τι ακριβώς παθαίνει η κονσόλα? Και γιατί δεν το λέει και σε εμάς? Και γιατί αφού είναι τόσο σοβαρό και καταστρέφει κονσόλες (= χαμένα χρήματα από αντικατάσταση) και το επιβεβαίωσε και ένας υπάλληλος, δεν το αφαιρεί μέσω firmware update? Και γιατί 4 εκατομμύρια κονσόλες δεν έχουν παραδώσει ακόμα πνεύμα? Πολλά τα γιατί και επειδή κανείς δεν ξέρει γιατί δεν υπάρχει καμία λογική σε όλο αυτό το παράλογο κουβάρι, θα αρχίσουμε τις θεωρίες συνωμοσίας..πάλι..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

Ποια εχεις ? 

:D Αυτό είναι το θέμα εδώ ε. PS4 base + XSX τώρα που μιλάμε. Είχα κάνει και προπαραγγελία currys PS5 και έφαγα κουβά 1 μηνα delay, είδα και τα reddit να παίρνουν φωτιά και το έλουσα προς το παρόν.

Μην γυρνάμε το θέμα στο τι έχω και τι δεν έχω εγώ. Είναι αδιάφορο νομίζω και γυνάει σε ad hominem. Δεν εξέφρασα άποψη για το τι μου αρέσει και τι όχι. Εξέφρασα άποψη για το οτι έχουμε φτάσει σε σημειο να λέμε το Sony Support τυχαίους. Και δεν νομίζω να είναι πιο τυχαίοι απο εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chncynic είπε

:D Αυτό είναι το θέμα εδώ ε. PS4 base + XSX τώρα που μιλάμε. Είχα κάνει και προπαραγγελία currys PS5 και έφαγα κουβά 1 μηνα delay, είδα και τα reddit να παίρνουν φωτιά και το έλουσα προς το παρόν.

Μην γυρνάμε το θέμα στο τι έχω και τι δεν έχω εγώ. Είναι αδιάφορο νομίζω και γυνάει σε ad hominem. Δεν εξέφρασα άποψη για το τι μου αρέσει και τι όχι. Εξέφρασα άποψη για το οτι έχουμε φτάσει σε σημειο να λέμε το Sony Support τυχαίους. Και δεν νομίζω να είναι πιο τυχαίοι απο εμάς.

Ναι σιγουρα  .

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Αν στείλω κανένα email στην Sony Europe και τους αναφέρω τις οδηγίες του υπαλλήλου της Sony Hellas, τι απάντηση πιστεύεις ότι θα πάρω? Φοβάμαι μήπως χάσει κανείς την δουλειά του και μάντεψε ποιος θα είναι αυτός. Μας είπε λέει, επίσημη οδηγία από την Sony, να μην βάζουμε τις κονσόλες σε rest mode..σε ποιους το είπε? Στα service center μόνο? Και γιατί όχι και γιατί μόνο εκεί? Τι ακριβώς παθαίνει η κονσόλα? Και γιατί δεν το λέει και σε εμάς? Και γιατί αφού είναι τόσο σοβαρό και καταστρέφει κονσόλες (= χαμένα χρήματα από αντικατάσταση) και το επιβεβαίωσε και ένας υπάλληλος, δεν το αφαιρεί μέσω firmware update? Και γιατί 4 εκατομμύρια κονσόλες δεν έχουν παραδώσει ακόμα πνεύμα? Πολλά τα γιατί και επειδή κανείς δεν ξέρει γιατί δεν υπάρχει καμία λογική σε όλο αυτό το παράλογο κουβάρι, θα αρχίσουμε τις θεωρίες συνωμοσίας..πάλι..

Αντε καλά ρε μαν, να γράφω σεντόνια τώρα με βασικούς όρους μάρκετινγκ και ποσοστών αστοχίας υλικού - καλά κρασιά.

Αγνοήστε με και συνεχίστε γιατί κάνουμε κύκλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μακαρι να το παρεις γρηγορα να καταλάβεις ποσα προβλήματα αναφέρουν καλοπροαίρετα η κακοπροαίρετα  τα οποια στη συντριπτική πλειονότητα δεν υπάρχουν  κ τοτε θα καταλαβεις γτ αντιδράμε έτσι οι κάτοχοι που δε τα βλέπουμε κ μας τρελενουν περισσότερο. αντι να απολαμβάνουμε την αγορα μας να μπαίνεις στο τρυπάκι για μια φήμη πχ ωχ να το κλείσω μη καει! το ιδιο ισχευει κ για το xbox Που δειχνανε να βγαζει καπνούς ημαρτον

Επεξ/σία από sndev
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chncynic είπε

:D Αυτό είναι το θέμα εδώ ε. PS4 base + XSX τώρα που μιλάμε. Είχα κάνει και προπαραγγελία currys PS5 και έφαγα κουβά 1 μηνα delay, είδα και τα reddit να παίρνουν φωτιά και το έλουσα προς το παρόν.

Μην γυρνάμε το θέμα στο τι έχω και τι δεν έχω εγώ. Είναι αδιάφορο νομίζω και γυνάει σε ad hominem. Δεν εξέφρασα άποψη για το τι μου αρέσει και τι όχι. Εξέφρασα άποψη για το οτι έχουμε φτάσει σε σημειο να λέμε το Sony Support τυχαίους. Και δεν νομίζω να είναι πιο τυχαίοι απο εμάς.

Εχεις λιωσει τα παιχνιδια, για να κανεις lurking στο ps5 topic :P κακιουλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, najinblue3 είπε

Εχεις λιωσει τα παιχνιδια, για να κανεις lurking στο ps5 topic :P κακιουλες

Ναι έχω λιώσει τα παιχνίδια όντως. Φαντάζομαι αυτόν τον μήνα που ξύνω, έχω play time πολύύύύύ μεγαλύτερο του average. Επίσης, αν αυτά που λέω σας φαίνονται λάθος, μπορείτε να τα κρίνετε και να απαντήσετε. Όταν αρχίζουμε και ασχολούμαστε με εμένα προσωπικά σαν άτομο και τι κάνω, είναι λίγο κάπως δεν νομίζετε?

2 λεπτά πριν, sndev είπε

μακαρι να το παρεις γρηγορα να καταλαβεις ποσα προβληματα αναφέρουν καλοπροαίρετα η κακοπροαίρετα  τα οποια στη συντριπτική πλειονότητα δεν υπάρχουν  κ τοτε θα καταλαβεις γτ αντιδράμε έτσι οι κάτοχοι που δε τα βλεπουμε κ μας τρελενουν περισσότερο 

Καλά, γιατί να μπείς να κάνεις report ενα πρόβλημα και να πάρεις και τηλέφωνο στο support χωρίς λόγο? Τέσπα, καταλαβαίνω απο που έρχεσαι - παίζουν τοξικά fanboyλίκια, αλλα δεν νομίζω να είναι αυτό το case στο συγκεκριμένο θέμα τουλάχιστον. Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλα φαίνεται απλά ο άνθρωπος να πήρε support και να του είπαν κάποια πράγματα. Η αντίδρασή του νήματος με ενόχλησε - ακόμα και να κάνει λάθος το support που δεν το νομίζω, πρέπει να αντιμετωπίζεται ώς πιο έγκυρη πηγή απο τον κάθε τυχάρπαστο. Αυτό λέω αλλα στο τέλος θα μετράμε τι παιχνίδια έχω παίξει εγώ αυτο το μήνα εδώ που μπλέξαμε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stafftw είπε

Διαβασες τι εγραψα; 

Να στο εξηγησω λοιπον γιατι δεν μαλλον δεν κατανοεις:

Α) Δεν εχει περισσοτερες πωλησεις το ps4 εχει το Nintendo switch

B ) Εκτος απο λαθος δεδομενα (τα ανυποστατα που λεω)εξαγεις και το συμπερασμα οτι επειδη εχει περισσοτερες πωλησεις (που δεν εχει) ειναι και η καλυτερη κονσολα.

Τέλος απο εμενα το off topic απλα θα θεωρουσα σωστο να ενημερωσω οποιον διαβαζει εδω μεσα αν θελει αντικειμενικη ενημερωση να σε κανει block το εχεις αποδειξει πολλες φορες.Φαίνεται και απο το σχολιο σου...Που κολλαει ο κορωνοιος;

Το πρόβλημα είναι πως ούτε και εσύ κατάλαβες το αρχικό μου post που έκανες quote. Είπαμε, το rest mode δεν έχει καμία σχέση με τον τίτλο κονσόλα της χρονιάς, οι πωλήσεις όμως είναι ένα κομμάτι των επιμέρους παραγόντων που κρίνουν αυτόν. Και σε ευχαριστώ για την προτροπή σου προς τα άλλα μέλη του forum, από την μεριά μου πάντως σου εύχομαι καλή χρονιά, ευτυχισμένο το 2021 και πάντα με υγεία!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chncynic είπε

Ναι έχω λιώσει τα παιχνίδια όντως. Φαντάζομαι αυτόν τον μήνα που ξύνω, έχω play time πολύύύύύ μεγαλύτερο του average. Επίσης, αν αυτά που λέω σας φαίνονται λάθος, μπορείτε να τα κρίνετε και να απαντήσετε. Όταν αρχίζουμε και ασχολούμαστε με εμένα προσωπικά σαν άτομο και τι κάνω, είναι λίγο κάπως δεν νομίζετε?

Ελα ρε πλακα κανω, μην εισαι επιθετικος :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, najinblue3 είπε

Ελα ρε πλακα κανω, μην εισαι επιθετικος :P

Όνεστ μπαρδόν - είμαι με την ασπίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Το πρόβλημα είναι πως ούτε και εσύ κατάλαβες το αρχικό μου post που έκανες quote. Είπαμε, το rest mode δεν έχει καμία σχέση με τον τίτλο κονσόλα της χρονιάς, οι πωλήσεις όμως είναι ένα κομμάτι των επιμέρους παραγόντων που κρίνουν αυτόν. Και σε ευχαριστώ για την προτροπή σου προς τα άλλα μέλη του forum, από την μεριά μου πάντως σου εύχομαι καλή χρονιά, ευτυχισμένο το 2021 και πάντα με υγεία!

Μα κοιτα μαζεμενα 2 ποστ, στο ενα λες πως το ps4 ειναι κονσολα της χρονιας και οχι το ps5 στο οποιο αναφερεται ο φιλος (που λαθος εκανε και αναφερθηκε σε αυτο) με το επιχειρημα οτι εχει περισσοτερες πωλησεις το 2020 (που δεν εχει).Και στο αλλο λες να μην ακουσει καποιος το support της sony,επειδη ειναι η καλυτερη κονσολα και εχει προβληματα αλλα αφου δεν εχει αναφερθει επισημα δεν ειναι προβλημα;;;; (λες και ολα τα αλλα τα εχει αναφερει επισημα χμμμ δεν εχω βρει καποια τετοια οδηγια επισημη οπως λες αλλα τελος παντων). Μαντεψε ακομα και για το μπερδεμα με το support της λογικα η Sony φταιει.

Τελος παντων εγω συνεχιζω και σε διαβαζω αλλα καλο θα ηταν να βοηθαμε εδω μεσα οχι να πεταμε αερολογιες. Καλη χρονια

Επεξ/σία από stafftw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, what30 είπε

Μια ερώτηση. Επειδή μου αρέσουν τα παιχνίδια μυστηρίου,με στοιχεία κτλ πιστεύω ότι ένα από αυτά που θα λατρέψω είναι το The Last Of Us partII. 

 

9-Putin-Laughing-Gif.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο PS5 wiki guide του IGN, γίνεται αναφορά σε Rest mode Bug, το οποίο μπορεί να δημιουργήσει διάφορα προβλήματα, με τελευταία ημερομηνία επεξεργασίας 18/11/2020.

https://www.ign.com/wikis/playstation-5/Rest_Mode_Bug

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chncynic είπε

Ναι έχω λιώσει τα παιχνίδια όντως. Φαντάζομαι αυτόν τον μήνα που ξύνω, έχω play time πολύύύύύ μεγαλύτερο του average. Επίσης, αν αυτά που λέω σας φαίνονται λάθος, μπορείτε να τα κρίνετε και να απαντήσετε. Όταν αρχίζουμε και ασχολούμαστε με εμένα προσωπικά σαν άτομο και τι κάνω, είναι λίγο κάπως δεν νομίζετε?

Καλά, γιατί να μπείς να κάνεις report ενα πρόβλημα και να πάρεις και τηλέφωνο στο support χωρίς λόγο? Τέσπα, καταλαβαίνω απο που έρχεσαι - παίζουν τοξικά fanboyλίκια, αλλα δεν νομίζω να είναι αυτό το case στο συγκεκριμένο θέμα τουλάχιστον. Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλα φαίνεται απλά ο άνθρωπος να πήρε support και να του είπαν κάποια πράγματα. Η αντίδρασή του νήματος με ενόχλησε - ακόμα και να κάνει λάθος το support που δεν το νομίζω, πρέπει να αντιμετωπίζεται ώς πιο έγκυρη πηγή απο τον κάθε τυχάρπαστο. Αυτό λέω αλλα στο τέλος θα μετράμε τι παιχνίδια έχω παίξει εγώ αυτο το μήνα εδώ που μπλέξαμε :D

Τοξικά fanboyλίκια..δεν νομίζεις ότι υπερβάλεις όσο πατάει ο ελέφαντας? Το πόσο εύκολα και υπέρμετρα πετιούνται χαρακτηρισμοί περί οπαδών, χρίζει συζήτησης, ότι πχ δεν μας αρέσει, δεν είναι απαραίτητα τοξικό ή οπαδικό. Τέσπα πιστεύω απλά ότι είσαι ιδιαίτερα ευαίσθητος στο θέμα. Τι πιστεύεις? Ότι τα βρίσκουμε όλα τέλεια επάνω της? Δεν έχει υποστήριξη για 1440p οθόνες, δεν υποστηρίζει καθόλου Atmos και Dolby Vision, ούτε καν ακόμα VRR ενώ ο ανταγωνισμός έχει συμπεριλάβει ήδη μέχρι και Freesync, πουλάει τα παιχνίδια των δικών της Studio στα 79 ευρώ, πράγματα που με ενοχλούν αφάνταστα ειδικά εμένα που έχω το audio+video setup για να τα απολαύσω, πρέπει όμως να βρούμε να κράζουμε όλη την ώρα για να γίνει κατανοητό ότι δεν τα βρίσκουμε όλα ρόδινα? Η κονσόλα έχει πολλές αδυναμίες σε διάφορα θέματα, τις οποίες αποδεχθήκαμε όμως και πήγαμε παρακάτω. Όπου αξίζει και όταν πρέπει θα κράζουμε. Τι να κάνω όμως που δεν μπορώ να τις διορθώσω μόνος μου? Ελπίζω μόνο η Sony να διορθώσει κάποια από αυτά. Αν όχι και δεν μπορώ να τα ανεχτώ συνεχίζω με κάτι άλλο. Περιμένω πχ με ανυπομονησία τα πρώτα Dolby Vision παιχνίδια της MS, είναι τεράστια εξέλιξη για μένα αυτό και προς την σωστή κατεύθυνση. Θα μου πεις αφού την βρίσκεις ένα σωρό αδυναμίες και μάλιστα σε ενοχλούν αφάνταστα γιατί την αγόρασες? Για έναν και μόνο λόγο, τις αποκλειστικότητες της. Τι να κάνω που μου αρέσουν τα gran turismo, τα god of war, τα ghost of tsusima κτκ κτλ, αδυναμίες η κονσόλα, αδυναμίες και ο πελάτης, έτσι πάνε αυτά.

18 λεπτά πριν, stafftw είπε

Μα κοιτα μαζεμενα 2 ποστ, στο ενα λες πως το ps4 ειναι κονσολα της χρονιας και οχι το ps5 στο οποιο αναφερεται ο φιλος (που λαθος εκανε και αναφερθηκε σε αυτο) με το επιχειρημα οτι εχει περισσοτερες πωλησεις το 2020 (που δεν εχει).Και στο αλλο λες να μην ακουσει καποιος το support της sony,επειδη ειναι η καλυτερη κονσολα και εχει προβληματα αλλα αφου δεν εχει αναφερθει επισημα δεν ειναι προβλημα;;;; (λες και ολα τα αλλα τα εχει αναφερει επισημα χμμμ δεν εχω βρει καποια τετοια οδηγια επισημη οπως λες αλλα τελος παντων). Μαντεψε ακομα και για το μπερδεμα με το support της λογικα η Sony φταιει.

Τελος παντων εγω συνεχιζω και σε διαβαζω αλλα καλο θα ηταν να βοηθαμε εδω μεσα οχι να πεταμε αερολογιες. Καλη χρονια

Υπάρχει θέμα, δεν καταλαβαίνουμε ή δεν θέλουμε να καταλάβουμε γενικά ο ένας τον άλλον..όχι εγώ και εσύ, όλοι μεταξύ μας..γενικά υπάρχει μια περιχαράκωση πίσω από συγκεκριμένες απόψεις και "εικόνες" και μια συνεχής λάθος εκτίμηση των σωστών νοημάτων από όλους που οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα, ίσως φταίει και η καραντίνα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με την κονσόλα. Ούτε ακούγεται δλδ ο ήχος που βγάζει δεν τον προσέχεις καν ούτε έχει κάποιο άλλο θέμα μέχρι στιγμής με κρασαρίσματα.

Kαι όσο την έχω την κονσόλα την έχω πάντα σε suspend. 

Τώρα από την άλλη σε όλα τα καινούργια μοντέλα πάντα θα βγάζουν προβλήματα γιαυτό πιστεύω ότι θα πρέπει κάποιος να μην αγοράζει τις πρώτες παρτίδες αλλά να περιμένει να στρώσει λίγο ην παραγωγή. 

9 ώρες πριν, prigipa_m είπε

Διότι η οθόνη που χρησιμοποιώ δεν βγάζει optical έξοδο..!!!

https://www.gigabyte.com/Monitor/AORUS-AD27QD#kf

https://www.amazon.com/AmazonBasics-Audio-Stereo-Extractor-Converter/dp/B07KRWYN4R/ref=sr_1_6?dchild=1&keywords=hdmi+dac&qid=1609246691&sr=8-6

αυτό θα σου έκανε δουλειά είναι και σε λογική τιμή. Γενκά ψάξε dac hdmi δλδ θέλεις κάτι ενδιάμεσο ώστε να βάλεις μια οπτική θήρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...