Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, music_lover είπε

 

Τι δίσκους έχετε βάλει επάνω του? Ψάχνω έναν που να μην αντιμετωπίζει προβλήματα συμβατότητας, για να περάσω μερικά games, μέχρι η Sony να δεήσει να μας πει τι nvme θα βάλουμε.

Για εξωτερικό sata λές? Πάρε έναν Dramless/QLC που να είναι φτηνότερος ανά GB. Δε παίζει ρόλο για ps4 games.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, music_lover είπε

 

Τι δίσκους έχετε βάλει επάνω του? Ψάχνω έναν που να μην αντιμετωπίζει προβλήματα συμβατότητας, για να περάσω μερικά games, μέχρι η Sony να δεήσει να μας πει τι nvme θα βάλουμε.

Crucial mx500 + μια no name usb 3.0 θήκη . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κονσόλα για όσους την βάζουμε πάντα σε suspend πρέπει να είναι πάνω σε ups. Εγώ δεν την είχα βάλει στην πρίζα του ups και μου έκανε σήμερα μια διακοπή ρεύματος και στην επαναφορά έκανα από μόνη της check την database της αλλά χωρίς κάποιο άλλο πρόβλημα μετά.

Βγάζει και μήνυμα όμως ότι αν την  βγάζεις από τo ρεύμα ενώ είναι σε suspend υπάρχει πρόβλημα να γίνει corrupt η database της δλδ επανεγκατάσταση ξανά για να διορθωθεί.

Πάντως σε μένα δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. 

Ο ανεμιστήρας της αν και δεν είναι αθόρυβος τελείως δεν κάνει και θόρυβο που σε αποσπάει η να τον προσέχεις.

To driver τώρα και αυτό είναι τελείως αθόρυβο στα game και στις ταινίες αλλά πρέπει να υπάρχει σίγουρα software bug καθώς με το που βάλεις game μέσα ο driver διαβάζει συνέχεια στο full. Στις ταινίες αυτό δεν γίνετε καθόλου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

 

 

Οι Ιάπωνες νομίζω άθελα τους άνοιξαν τον δρόμο για την ποιο custom κονσόλα στην ιστορία του gaming και είναι σίγουρο ότι θα δούμε πάρα πολλά custom δημιουργίες στο μέλλον. Δλδ μπορείς να κάνεις παπάδες πάνω της έτσι όπως έυκολα αφαιρούνται τα μέρη της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

Οι Ιάπωνες νομίζω άθελα τους άνοιξαν τον δρόμο για την ποιο custom κονσόλα στην ιστορία του gaming και είναι σίγουρο ότι θα δούμε πάρα πολλά custom δημιουργίες στο μέλλον. Δλδ μπορείς να κάνεις παπάδες πάνω της έτσι όπως έυκολα αφαιρούνται τα μέρη της. 

Ετσι πιστευω και εγω ,θα δουμε απιστευτα πραγματα σε αυτο τον τομεα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, music_lover είπε

 

Τι δίσκους έχετε βάλει επάνω του? Ψάχνω έναν που να μην αντιμετωπίζει προβλήματα συμβατότητας, για να περάσω μερικά games, μέχρι η Sony να δεήσει να μας πει τι nvme θα βάλουμε.

Εγω έναν seagate εβαλα απ τον κοτσο βολο usb 3.0 hdd με 2 tb.....και μέχρι τώρα κανενα εντελως προβλημα συμβατότητας.....ουτε μια φορα κιχ δεν μ εχει κανει.....

Μόλις τώρα, TeoRossi είπε

Εγω έναν seagate εβαλα απ τον κοτσο βολο usb 3.0 hdd με 2 tb.....και μέχρι τώρα κανενα εντελως προβλημα συμβατότητας.....ουτε μια φορα κιχ δεν μ εχει κανει.....

Και φαντασου με 2 tb εχω επανω βαλει μέχρι τώρα 14games και εχει ακομα 1.3 tb χωρο.....ειναι αρκετός νομιζω σε σχέση με τα λεφτα.....ενα 60 αρι εκανε ακ θυμάμαι καλα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, chncynic είπε

Ναι έχω λιώσει τα παιχνίδια όντως. Φαντάζομαι αυτόν τον μήνα που ξύνω, έχω play time πολύύύύύ μεγαλύτερο του average. Επίσης, αν αυτά που λέω σας φαίνονται λάθος, μπορείτε να τα κρίνετε και να απαντήσετε. Όταν αρχίζουμε και ασχολούμαστε με εμένα προσωπικά σαν άτομο και τι κάνω, είναι λίγο κάπως δεν νομίζετε?

Καλά, γιατί να μπείς να κάνεις report ενα πρόβλημα και να πάρεις και τηλέφωνο στο support χωρίς λόγο? Τέσπα, καταλαβαίνω απο που έρχεσαι - παίζουν τοξικά fanboyλίκια, αλλα δεν νομίζω να είναι αυτό το case στο συγκεκριμένο θέμα τουλάχιστον. Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλα φαίνεται απλά ο άνθρωπος να πήρε support και να του είπαν κάποια πράγματα. Η αντίδρασή του νήματος με ενόχλησε - ακόμα και να κάνει λάθος το support που δεν το νομίζω, πρέπει να αντιμετωπίζεται ώς πιο έγκυρη πηγή απο τον κάθε τυχάρπαστο. Αυτό λέω αλλα στο τέλος θα μετράμε τι παιχνίδια έχω παίξει εγώ αυτο το μήνα εδώ που μπλέξαμε :D

Η αρχικη αντιδραση του νηματος ηταν ενα ειρωνικο σχολιο του τυπου: "Ελα μωρε που εβγαλε προβλημα η κονσολα της χρονιας".

Το οποιο ειναι και ασεβεια προς συνομιλητες, που δωσει καποια λεφτα, παιζουν μια χαρα και ερχονται στο ινσομνια να διαβασουν ποσο κοροιδα ειναι που τα ακουμπανε στην Σονυ.

Αν η προσεγγιση στο αρχικο σχολιο του φιλου που ειχε το προβλημα, δεν ηταν ειρωνικη δεν θα ειχαμε φαει 5 σελιδες να αναλωνομαστε σε οφ τοπικ ζητηματα και ποσταρισματα στα ορια του flame.

Επισης αν δεν γινοταν ο χαμος με fake news, για τα προβληματα του ps5, απο το liquid metal μεχρι τις χαλασμενες σκανδαλες για παραδειγμα. 

Καπου ωπα. Δεν μπαινω να διαβασω ποσο γαματη ειναι η κονσολα, αλλα αυτο που γινεται, εδω και τρεις μηνες τουλαχιστον, με καταστροφολογιες που στο 90% δεν βγαινουν αληθινες, βαζει τον αλλο να πει: "ρε παιδια, δεν ισχυει αυτο".

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, music_lover είπε

Τι δίσκους έχετε βάλει επάνω του? Ψάχνω έναν που να μην αντιμετωπίζει προβλήματα συμβατότητας, για να περάσω μερικά games, μέχρι η Sony να δεήσει να μας πει τι nvme θα βάλουμε.

Είχα βάλει αρχικά έναν Intenso 1TB https://www.skroutz.gr/s/19972033/Intenso-Premium-Edition-1TB-Ανθρακί.html και μόνο προβλήματα είχα. Τον ξήλωσα και έβαλα έναν 2TB Toshiba 5ετίας και κανένα πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Η αρχικη αντιδραση του νηματος ηταν ενα ειρωνικο σχολιο του τυπου: "Ελα μωρε που εβγαλε προβλημα η κονσολα της χρονιας".

Το οποιο ειναι και ασεβεια προς συνομιλητες, που δωσει καποια λεφτα, παιζουν μια χαρα και ερχονται στο ινσομνια να διαβασουν ποσο κοροιδα ειναι που τα ακουμπανε στην Σονυ.

Αν η προσεγγιση στο αρχικο σχολιο του φιλου που ειχε το προβλημα, δεν ηταν ειρωνικη δεν θα ειχαμε φαει 5 σελιδες να αναλωνομαστε σε οφ τοπικ ζητηματα και ποσταρισματα στα ορια του flame.

Επισης αν δεν γινοταν ο χαμος με fake news, για τα προβληματα του ps5, απο το liquid metal μεχρι τις χαλασμενες σκανδαλες για παραδειγμα. 

Καπου ωπα. Δεν μπαινω να διαβασω ποσο γαματη ειναι η κονσολα, αλλα αυτο που γινεται, εδω και τρεις μηνες τουλαχιστον, με καταστροφολογιες που στο 90% δεν βγαινουν αληθινες, βαζει τον αλλο να πει: "ρε παιδια, δεν ισχυει αυτο".

Καλά οι σκανδάλες δεν είναι fake news - Έχουν παρουσιαστεί όντως θέματα. προφανώς θα φουσκώσει από media, αλλά υπαρχουν. Δεν είναι εκεί το θέμα όμως. Αν η Sony αντιμετωπίζει σωστά τη φάση, ολα καλά. Απλά να είμαστε ρεαλιστές.

Σε όλα τα άλλα μαζί σου, έχεις δίκαιο. Υπεύθυνοι μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, ας βοηθήσουμε με τον σωστό τρόπο τους συμφορουμιτες. Προσωπικά δεν έκανα καθόλου φλειμ πουθενά με τα λεγόμενά μου. Αν θέλει κάποιος να τα δει ως φλειμ μπορεί, αλλά δεν είναι. Είδα μερικά patterns συμπεριφοράς απέναντι σε ανθρώπους που δεν είναι regulars εδω που μου φάνηκαν ξεκάθαρα λάθος. Δεν θέλω να συνεχίσω το θέμα, νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα τι θέλω να περάσω και ότι αλήθεια θέλω να γίνει το νήμα πιο αξιόπιστο και βοηθητικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω για τις σκανδαλες . Το χειριστηριο που ηρθε με την κονσολα εχει θεμα με το R2. Ειναι πιο μαλακο σα να εχει σπασει το ελατηριο απο μεσα και εχει γινει πολυ πιο ευαισθητο, καποιες φορες ισα το ακουμπαω και δεχεται εντολη. Σιγουρα δεν ειναι οπως ηταν και το λεω γιατι εχω παρει και 2ο απο τον Κωτσοβολο το οποιο δεν εχει παθει τιποτα - ακομα-.

Περιμενω να επανερθουμε στην οποια κανονικοτητα και να το στειλω cometron. 

Ελπιζω να ειναι θεμα παρτιδας και οχι κακος σχεδιασμος. Και στο ds4 ειχαμε θεμα στην αρχη με τα sticks , αλλα εκει με καποτακια των 2 ευρω ελυνες το προβλημα. 

Ιδωμεν...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.guru3d.com/news-story/sony-sold-3-4-million-units-of-playstation-5-in-its-first-4-weeks.html

3.5m σε ένα μήνα. Φαντάσου να μην ήταν τόσο ελαττωματικές και να μπορούσαν να παράγουν περισσότερες.😁

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james9tito είπε

Επιβεβαιωνω για τις σκανδαλες . Το χειριστηριο που ηρθε με την κονσολα εχει θεμα με το R2. Ειναι πιο μαλακο σα να εχει σπασει το ελατηριο απο μεσα και εχει γινει πολυ πιο ευαισθητο, καποιες φορες ισα το ακουμπαω και δεχεται εντολη. Σιγουρα δεν ειναι οπως ηταν και το λεω γιατι εχω παρει και 2ο απο τον Κωτσοβολο το οποιο δεν εχει παθει τιποτα - ακομα-.

Περιμενω να επανερθουμε στην οποια κανονικοτητα και να το στειλω cometron. 

Ελπιζω να ειναι θεμα παρτιδας και οχι κακος σχεδιασμος. Και στο ds4 ειχαμε θεμα στην αρχη με τα sticks , αλλα εκει με καποτακια των 2 ευρω ελυνες το προβλημα. 

Ιδωμεν...

 

Φαίνεται λόγω αντίστασης να σπάει ένα μικρό ελατηριακι που έχει μέσα απ' ότι είδα αλλά και να ισχύει αυτό, λογικά στα επόμενα batches κάτι θα κάνουν. Μίλα με αντιπροσωπεία και λογικά θα την βρεις την άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά. Επειδή τον πιάσατε και από το λαιμό τον κακόμοιρο τον άνθρωπο (θέλει κάποιος ταυτότητα για να μπορέσει να γράψει άποψη?τον ρώτησαν μέχρι και αν/και τι κονσόλα έχει... λίγο έλεος).

 

Τι σχέση έχει αν η κονσόλα έχει ανά παρτίδες θέματα (coil noise, δεύτερης ποιότητας ανεμιστήρες, σκανδάλης R2-και εμένα στο δικό μου είναι λίγο πιο ελαφρύ θεωρώ αλλά δεν έχω ακραία προβλήματα όπως από πάνω), με το αν πουλάει; Υπάρχει κάποιο correlation? Προβληματικές κονσόλες day1 που έχουν εξαιρετικό aftersale η τρομερό software/gaming support έχουν κάποιο απαγορευτικό να πάνε καλά;

 

Πολύ ειρωνεία στο νήμα. Εγώ είχα αποφασίσει λόγω συγκεκριμένων παιχνιδιών να πάρω Σόνυ. Τα προβλήματα που αναφέρει ο φίλος ντεβ θεωρώ 101% ότι είναι σημεία για προσοχή...και όχι για να κοροϊδεύουμε η να έχουμε flame war. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...