Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, music_lover είπε

Αρχικά σου προτείνω να την συνδέσεις με καλώδιο ethernet για πολλούς και διάφορους λόγους. Όσον αφορά τις αποσυνδέσεις του WiFi, δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι στο ασύρματο δίκτυο (βάλε ένα από τα 1,6 και 11) και δες πως πάει.

Σίγουρα είναι καλύτερα με ethernet δεν το συζητώ αλλά από το launch day δεν είχα κανένα θέμα με το ασύρματο ούτε με αποσυνδέσεις , ούτε με ταχύτητα , ούτε με ping , ούτε τίποτα .  Δοκίμασα να αλλάξω κανάλι αλλά @@. 

1 ώρα πριν, Mazinga είπε

Δοκιμασε να πας σε 2,5 γΖ αντι 5 και δες

Το δοκίμασα χτες . δεν άλλαξε κάτι .

Έκανα ένα rebuild database σήμερα ( αφού χτες είχα δοκιμάσει τα πάντα ) και το έβαλα να κατεβάσει πάλι . Φαίνεται να έστρωσε .

Ψάχνωντας είδα ότι είχαν και άλλοι αυτό το θέμα . Δηλαδή να χάνει την συνδεση σε ακυρες στιγμές και να μην βρίσκει κανένα ασύρματο μετά μέχρι να κάνεις ρεσταρτ.

Παιδική ασθένεια λογικά .

Επεξ/σία από grouspen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, grouspen είπε

Έχει κανένας θεμα με αποσυνδέσεις του wifi? 

Ξεκινησε να μου το κάνει τις τελευταίες 2 μέρες.Προχτές το έκανε 1 φορά ενω χτες περίπου 10 φορές κάθε 10-30 λεπτά και μετά σταμάτησε

Να εξηγήσω λιγο τι παθαίνει.

Ενώ κατεβάζει είτε σε ανοιχτό είτε σε rest mode παγώνει οτι και αν κατεβαίνει σαν να έχει πέσει το Internet (ενω δουλεύει κανονικά στις υπόλοιπες συσκευές) . Στα connection options φαίνεται σαν να είναι συνδεδεμένο κανονικά αλλά χωρίς να παίρνει ip (απο τη σελίδα του modem φαίνεται να είναι αποσυνδεδεμενο το ps5 )

Επίσης πατάω να αποσυνδεθεί από το δίκτυο μου και να το σεταρω απο την αρχή αλλά τίποτα. 

Δεν εντοπίζει καθόλου ασύρματα δίκτυα (ούτε το δικό, ούτε απο γύρο σπίτια)

Μόνο μετά από restart της κονσόλας παίρνει μπροστά το wifi. 

Eπισης απεφευγε το rest mode.Αρκετοι εχουν αναφερει προβληματα,ακομα και μπρικαρισμα κονσολας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, grouspen είπε

Σίγουρα είναι καλύτερα με ethernet δεν το συζητώ αλλά από το launch day δεν είχα κανένα θέμα με το ασύρματο ούτε με αποσυνδέσεις , ούτε με ταχύτητα , ούτε με ping , ούτε τίποτα .  Δοκίμασα να αλλάξω κανάλι αλλά @@. 

Το δοκίμασα χτες . δεν άλλαξε κάτι .

Έκανα ένα rebuild database σήμερα ( αφού χτες είχα δοκιμάσει τα πάντα ) και το έβαλα να κατεβάσει πάλι . Φαίνεται να έστρωσε .

Ψάχνωντας είδα ότι είχαν και άλλοι αυτό το θέμα . Δηλαδή να χάνει την συνδεση σε ακυρες στιγμές και να μην βρίσκει κανένα ασύρματο μετά μέχρι να κάνεις ρεσταρτ.

Παιδική ασθένεια λογικά .

Εχω παρομοιο θεμα με σενα.
 

Στα καλα καθουμενα χανει τη συνδεση wifi ενω κατεβαζω και στρωνει με test internet connection η με reconnect.

Μαλιστα εχθες ειχε και θεμα με το συγχρονισμο cloud και storage saves υποθετω για τον ιδιο λογο.

Δεν εκανα ιδιαιτερο troubleshooting αλλα τραβηξα και γω ενα rebuild db που ανεφερες και υποθετω θα δω τα αποτελεσματα εν καιρο μιας που δε παιζω online και καθε φορα κατεβαζω κατι οταν τελειωσω το προηγουμενο.

Στη χειροτερη αν δε λυθει με το rebuild η κανα powerline θα παρω η θα τραβηξω κανα καλωδιο μακρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα μου έκανε κ εμένα θέμα με το rest mode.Κατεβαζα ένα παιχνίδι ολοκληρώθηκε κ όταν πήγα να ανοίξω τίποτα,άνοιγε το control έψαχνε για κονσόλα κ τίποτα,πάτημα στο power πάλι τίποτα.Τελικα κράτησα να κλείσει η κονσόλα κ όλα οκ μετά(rebuild db για 10"). Το περίεργο είναι ότι έχω δοκιμάσει το rest mode αρκετές φορές χωρίς θέμα...Επίσης άλλη μια φορά έκανε ένα κουλο έως τρομακτικό όπου άνοιξε μόνο του(poltergeist?),είχα το κοντρόλ να φορτίζει(οχι πανω στη κονσόλα) το βγαζω από τη φόρτιση το αφήνω στο τραπέζι κ μετά από λίγο ακούω μπιπ κ ανοίγει η κονσόλα (το χειριστήριο ακόμα κλειστό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nyne είπε

Πρόσφατα μου έκανε κ εμένα θέμα με το rest mode.Κατεβαζα ένα παιχνίδι ολοκληρώθηκε κ όταν πήγα να ανοίξω τίποτα,άνοιγε το control έψαχνε για κονσόλα κ τίποτα,πάτημα στο power πάλι τίποτα.Τελικα κράτησα να κλείσει η κονσόλα κ όλα οκ μετά(rebuild db για 10"). Το περίεργο είναι ότι έχω δοκιμάσει το rest mode αρκετές φορές χωρίς θέμα...Επίσης άλλη μια φορά έκανε ένα κουλο έως τρομακτικό όπου άνοιξε μόνο του(poltergeist?),είχα το κοντρόλ να φορτίζει(οχι πανω στη κονσόλα) το βγαζω από τη φόρτιση το αφήνω στο τραπέζι κ μετά από λίγο ακούω μπιπ κ ανοίγει η κονσόλα (το χειριστήριο ακόμα κλειστό).

Its alive.....🤣😲😱

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως εβαλες το καναλι του hdmi και ανοιξε?εμενα ανοιγει πχ αν αλλαξω την τβ στο hdmi του Ps5

Exει ρύθμιση το ps5

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Μηπως εβαλες το καναλι του hdmi και ανοιξε?εμενα ανοιγει πχ αν αλλαξω την τβ στο hdmi του Ps5

Exει ρύθμιση το ps5

Μπορει να παιχτηκε κατι τετοιο επειδη ανοιξε περιπου την ωρα που εκλεινα τη τηλεοραση(οποτε παλι Bug ηταν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nyne είπε

Πρόσφατα μου έκανε κ εμένα θέμα με το rest mode.Κατεβαζα ένα παιχνίδι ολοκληρώθηκε κ όταν πήγα να ανοίξω τίποτα,άνοιγε το control έψαχνε για κονσόλα κ τίποτα,πάτημα στο power πάλι τίποτα.Τελικα κράτησα να κλείσει η κονσόλα κ όλα οκ μετά(rebuild db για 10"). Το περίεργο είναι ότι έχω δοκιμάσει το rest mode αρκετές φορές χωρίς θέμα...Επίσης άλλη μια φορά έκανε ένα κουλο έως τρομακτικό όπου άνοιξε μόνο του(poltergeist?),είχα το κοντρόλ να φορτίζει(οχι πανω στη κονσόλα) το βγαζω από τη φόρτιση το αφήνω στο τραπέζι κ μετά από λίγο ακούω μπιπ κ ανοίγει η κονσόλα (το χειριστήριο ακόμα κλειστό).

αν δεν τις έχετε τις κονσόλες πάνω σε ups ξεχάστε το rest γενικά. Με τέτοια μεγάλη αστάθεια που υπάρχει στο ηλεκτρικό δίκτυο δεν το γλιτώνεις το corruption της database. 

Να δώσω ένα παράδειγμα εδώ αθήνα χθές βράδυ αργά είχαμε ένα μικρό στιγμιαίο blackout. 

Tώρα ευτυχώς την έχω πάνω στο ups και δεν έχω θέματα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

αν δεν τις έχετε τις κονσόλες πάνω σε ups ξεχάστε το rest γενικά. Με τέτοια μεγάλη αστάθεια που υπάρχει στο ηλεκτρικό δίκτυο δεν το γλιτώνεις το corruption της database. 

Να δώσω ένα παράδειγμα εδώ αθήνα χθές βράδυ αργά είχαμε ένα μικρό στιγμιαίο blackout. 

Tώρα ευτυχώς την έχω πάνω στο ups και δεν έχω θέματα. 

Αντι για ups,πολυπριζο με σταθεροποιητη τασης κανει δουλεια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 λεπτά πριν, nikaki71 είπε

Αντι για ups,πολυπριζο με σταθεροποιητη τασης κανει δουλεια??

 οχι την ιδια ,διαφορική δουλειά κανει. ups ειναι το ασφαλες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nikaki71 είπε

Αντι για ups,πολυπριζο με σταθεροποιητη τασης κανει δουλεια??

η oυσία είναι όταν σου πέφτει το ρεύμα να μην σου σβήνει και η κονσόλα και χάνει το suspend. 

Γενικά όλες τις συσκευές μας που έχουν αξία αν δεν τις έχουμε σε ups θα πρέπει οπωσδήποτε να της  έχουμε σε κάποιο απλό ασφαλείας. 

Iδίως εδώ στην Ελλάδα είναι απαραίτητο. Εγώ πάντως πάντα πάω σε APC και στα πολύμπριζα και στα ups. Η καλύτερη εταιρεία στο χώρο.

Ας πούμε αυτό εδώ είναι καλή αγορά καθώς έχει 4 μπριζες για ups και 4 απλές ασφαλέιας

https://www.skroutz.gr/s/20616347/APC-BV650I-GR.html

υπάρχουν βέβαια φτηνότερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chek2fire είπε

αν δεν τις έχετε τις κονσόλες πάνω σε ups ξεχάστε το rest γενικά. Με τέτοια μεγάλη αστάθεια που υπάρχει στο ηλεκτρικό δίκτυο δεν το γλιτώνεις το corruption της database. 

Να δώσω ένα παράδειγμα εδώ αθήνα χθές βράδυ αργά είχαμε ένα μικρό στιγμιαίο blackout. 

Tώρα ευτυχώς την έχω πάνω στο ups και δεν έχω θέματα. 

Εννοείται ότι είναι πάνω σε ups...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπλερα μια ερώτηση,
Περιμενω και εγω το PS5 και προσφατα πηρα τον κωτσοβολο να αλλαξω την παραγγελία μου και να παρω το Digital μιας και δεν υπαρχει ουσια να εχω το cd αφου θα εχω 20 παιχνιδια με το plus, το θεμα ειναι οτι ο φιλος μου μου πηρε δωρο το Assasins Valhala σε CD , θα μπορω να το παρω με καποιον τροπο Digital? η να ακυρωσω την παραγγελία μου για αλλαγη σε Digital?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, baspax1 είπε

Καλησπλερα μια ερώτηση,
Περιμενω και εγω το PS5 και προσφατα πηρα τον κωτσοβολο να αλλαξω την παραγγελία μου και να παρω το Digital μιας και δεν υπαρχει ουσια να εχω το cd αφου θα εχω 20 παιχνιδια με το plus, το θεμα ειναι οτι ο φιλος μου μου πηρε δωρο το Assasins Valhala σε CD , θα μπορω να το παρω με καποιον τροπο Digital? η να ακυρωσω την παραγγελία μου για αλλαγη σε Digital?

Το πουλάς και το αγοράσεις από το store  ή κρατάς την παραγγελία για το ps5 με το bluray.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...