Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, music_lover said:

25,79gb μόλις το Control στο PS5, λένε πως χρησιμοποιεί τα Oodle Kraken και Oodle Texture Compression Tools της RAD

http://www.radgametools.com/oodlekraken.htm

Στο Switch είναι 98MB. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, music_lover είπε

25,79gb μόλις το Control στο PS5, λένε πως χρησιμοποιεί τα Oodle Kraken και Oodle Texture Compression Tools της RAD

Βγήκε κανένας relevant και το είπε αυτό η απο reddit τζέρτζελο? Γιατί κομπλέ το Kraken φαντάζομαι αλλα δεν νομίζω οτι έχει σχέση εδώ με το file size

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chncynic είπε

Βγήκε κανένας relevant και το είπε αυτό η απο reddit τζέρτζελο? Γιατί κομπλέ το Kraken φαντάζομαι αλλα δεν νομίζω οτι έχει σχέση εδώ με το file size

Ο μόνος που μπορεί να το επιβεβαιώσει επίσημα είναι η Remedy και δεν το έχει κάνει οπότε προς το παρόν είναι μια φήμη που πηγάζει κυρίως από προηγούμενες αναφορές για την χρήση του από την Sony, αν όντως ισχύει είναι σημαντικό γιατί θα μας εξοικονομήσει χώρο στους δίσκους των κονσολών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, chncynic said:

Βγήκε κανένας relevant και το είπε αυτό η απο reddit τζέρτζελο? Γιατί κομπλέ το Kraken φαντάζομαι αλλα δεν νομίζω οτι έχει σχέση εδώ με το file size

Απο ενα ποστ στο reddit ξεκινησε αυτη η φημη αλλά τωρα δεν υπαρχει καν. Το διεγραψαν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, privateer είπε

Απο ενα ποστ στο reddit ξεκινησε αυτη η φημη αλλά τωρα δεν υπαρχει καν. Το διεγραψαν.

Ναι αυτό το είδα, απλά κάποιος είπε τη πίπα του στο reddit και έπαιξε snowball - Απλά τσεκάρω μήπως όντως υπήρχε κάτι που δεν είχα δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, chncynic είπε

Ναι αυτό το είδα, απλά κάποιος είπε τη πίπα του στο reddit και έπαιξε snowball - Απλά τσεκάρω μήπως όντως υπήρχε κάτι που δεν είχα δει

Η είδηση δεν ξεκίνησε από το Reddit. Το Reddit απλά βοήθησε να διαδοθεί. Εγώ το διάβασα στο twistedvoxel πριν γίνει θέμα στο Reddit.

https://twistedvoxel.com/amp/control-ultimate-edition-file-size/

Τώρα ψέμματα, αλήθεια, κάνεις δεν ξέρει. Αναφορές σε αυτό όμως το tool υπάρχουν αρκετές από το παρελθόν πχ 

https://www.notebookcheck.net/PlayStation-5-I-O-unit-gets-seriously-souped-up-to-a-potential-17-38-GB-s-bandwidth-thanks-to-potent-combination-of-Oodle-Kraken-and-Oodle-Texture.496015.0.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, music_lover είπε

Η είδηση δεν ξεκίνησε από το Reddit. Το Reddit απλά βοήθησε να διαδοθεί. Εγώ το διάβασα στο twistedvoxel πριν γίνει θέμα στο Reddit.

https://twistedvoxel.com/amp/control-ultimate-edition-file-size/

Τώρα ψέμματα, αλήθεια, κάνεις δεν ξέρει. Αναφορές σε αυτό όμως το tool υπάρχουν αρκετές από το παρελθόν πχ 

https://www.notebookcheck.net/PlayStation-5-I-O-unit-gets-seriously-souped-up-to-a-potential-17-38-GB-s-bandwidth-thanks-to-potent-combination-of-Oodle-Kraken-and-Oodle-Texture.496015.0.html

 

 

 

Ναι το άρθρο που αναφέρεις πάνω δεν λέει κατι για Kraken αυτό λέω. Ό,τι διάβασα έξω έλεγε 'a user posted on reddit' οπότε δεν διάβασα παρακάτω

 

Edit:

 

Αναφορά σε κείμενο

While we can’t confirm it, this doesn’t apply to the PC version which has a minimum file size of 42 GB listed on the Steam Store. Developers may have used new compression technology to reduce the file size as has been the case with several of the next-generation games that were released for PS5 and Xbox Series consoles. As an example, Spider-Man: Miles Morales has a smaller file size on PS5 than it does on the PS4.

Γράφει για compression αλλα κανένα source η κάτι τέτοιο. Αφού έγραψε "may", δεν παραπονιόμαστε

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, LK7 είπε

Αξίζει να παρω την digital εκδοση του ps5 ή να παω για την κανονική και γιατι ?

Η μια εκδοση παιρνει και δισκακια/κουτατα παιχνιδια,η digital οχι αλλα ειναι φθηνοτερη.

Εσυ θα κρινεις ποια εκδοση σε καλυπτει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LK7 είπε

Αξίζει να παρω την digital εκδοση του ps5 ή να παω για την κανονική και γιατι ?

 

αν κρατάς τα παιχνίδια σου που τερματίζεις παρε digital. Εγω δεν κρατάω παιχνίδια οπότε παίρνω  δισκάκι το τερματίζω και το πουλάω + ότι θέλω και ένα dvd-cd player. 

Επεξ/σία από alelo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...