Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, privateer είπε

εκτος και μιλαμε για pc ports στυλ horizon που ηθελε 10 patch κυριολεκτικα για να στρωσει😆

ή για πορτς στυλ death stranding που με την ίδια μηχανή γραφικών έδειξε την δύναμη του dlss :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω απο το ps5 παντος δεν ειμαι ευχαριστημενος.ελλειπης κονσολα ειναι με τα προβληματα της.δεν εχω πιασει το series x στα χερια μου για να εχω και απο εκει αποψη αλλα το ps5 δειχνει λες και το εβγαλαν βαροντας με βουρδουλα τους εργαζομενους για να βγει σε μια νυχτα εστω και μισο.

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλλω ότι οποιαδήποτε τέτοια ενέργεια με μηνύσεις θα οδηγήσει κάπου, πχ οι μηνύσεις που έγιναν εδώ και χρόνια για το ίδιο θέμα στην ND και την MS άλλαξαν κάτι? Πλήρωσαν οι εταιρίες για τα λάθη τους? Βελτίωσαν το προϊόν τους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας. Έχω μήνες να μπω στο thread. Ακόμα προσπαθούν τα xbox fanboys να μας πουν ότι το PS5 είναι η χειρότερη κονσόλα όλων των εποχών; :D

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Γειά σας. Έχω μήνες να μπω στο thread. Ακόμα προσπαθούν τα xbox fanboys να μας πουν ότι το PS5 είναι η χειρότερη κονσόλα όλων των εποχών; :D

Κάπως έτσι!  🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Γειά σας. Έχω μήνες να μπω στο thread. Ακόμα προσπαθούν τα xbox fanboys να μας πουν ότι το PS5 είναι η χειρότερη κονσόλα όλων των εποχών; :D

Σε ζηλεύω που έλειπες μήνες 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nekrik είπε

Κάπως έτσι!  🤣 

Τόσο χάλια το PS5 ε; :(

Αν βάλω τo PS5 μου στο insomnia αγγελίες θα μπορέσω να το δώσω έστω 100 ευρώ τόσο χάλια που είναι; :D

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Γειά σας. Έχω μήνες να μπω στο thread. Ακόμα προσπαθούν τα xbox fanboys να μας πουν ότι το PS5 είναι η χειρότερη κονσόλα όλων των εποχών; :D

Σίγουρα δεν είναι η χειρότερη κονσόλα όλων των εποχών. Είναι απλά πιο αδύναμη από το SeX. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να τσαντίζεται με αυτό. Το ανάποδο ίσχυε στην αρχή της προηγούμενης γενιάς. Το πρόβλημα είναι ότι το εξηγούν και τεχνικά αυτοί που γνωρίζουν αλλά για κάποιον περίεργο λόγο πλέον δεν έχει σημασία...

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Σίγουρα δεν είναι η χειρότερη κονσόλα όλων των εποχών. Είναι απλά πιο αδύναμη από το SeX. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να τσαντίζεται με αυτό. Το ανάποδο ίσχυε στην αρχή της προηγούμενης γενιάς. Το πρόβλημα είναι ότι το εξηγούν και τεχνικά αυτοί που γνωρίζουν αλλά για κάποιον περίεργο λόγο πλέον δεν έχει σημασία...

Ούτε στη προηγούμενη γενιά δεν είχε σημασία. Ούτε σε αυτή πιθανότατα θα έχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, non-serviam είπε

α)Σε τεχνολογικό φορουμ δεν είμαστε;

β)Δεν δίνει δεκάρα κανείς για τα τεχνολογικά ζητήματα εδώ; Δεν θα τα σχολιάσουμε;

γ)Δεν θα σχολιάσουμε ότι μας πουλούσε η Sony φύκια για μεταξωτές κορδέλες; Δεν θα σχολιάσουμε ότι οι τιμές των παιχνιδιών ανεβαίνουν,

δ)τα παιχνίδια κυκλοφορούν όλο και πιο ημιτελή, και αυξάνονται συνέχεια και τα επί πληρωμή DLC;

ε)Μήπως θέλεις να προσπεράσουμε και το γεγονός ότι τα κύρια έσοδα τους είναι από το Playstation, και αν πάει κάτι στραβά η φάση θα είναι δύσκολη;

α)προφανως και ειμαστε.

β)Συμφωνα με τις ιδιες τις αποψεις του κοσμου απο την προηγουμενη γενια στο θεμα του Ps4,οχι δεν δινει δεκαρα για το εαν το ps5 φοραει ή δεν φοραει rdna 2 πχ. 

γ)Εχουν ηδη σχολιαστει και αναφερθει πολλες φορες πριν την κυκλοφορια της κονσολας τα διαφορα παραπονα προς την Sony και απο μενα τον ιδιο οπως η αυξηση τιμων στα παντα,οι 12μηνες εγγυηση,το κατωτερο BC,τον μικροτερο ssd,το store που θελει παραπανω δουλεια και παει λεγοντας. Το δευτερο πιο δημοφιλες σχολιο στο θεμα πισω στον Νοεμβριο,ειναι ξεκαθαρη κριτικη προς την Sony.

δ)Αυτο στο οποιο αναφερεσαι αφορα ολοκληρη την βιομηχανια,και οχι στην Sony(και το ps5) συγκεκριμενα. Ισα ισα που απο Sony μερια ως τωρα,βλεπουμε τα παιχνιδια με τα λιγοτερα season pass/expansion pass σε σχεση με την μαζα των multiplatform τιτλων. 

ε)δεν νομιζω οτι αυτο(''αν παει κατι στραβα'') προσφερει κατι ουσιωδες για κουβεντα στο εδω θεμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Σίγουρα δεν είναι η χειρότερη κονσόλα όλων των εποχών. Είναι απλά πιο αδύναμη από το SeX. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να τσαντίζεται με αυτό. Το ανάποδο ίσχυε στην αρχή της προηγούμενης γενιάς. Το πρόβλημα είναι ότι το εξηγούν και τεχνικά αυτοί που γνωρίζουν αλλά για κάποιον περίεργο λόγο πλέον δεν έχει σημασία...

Δεν ειναι αυτο το θεμα. Κλαιν μαιν που λενε.

Το θεμα ειναι οτι εγω νιωθω οτι το εβγαλε η εταιρια και το παρατησε. 

Στο μονιτορ μου δεν μπορω να το βαλω γιατι δειχνει 1080.vrr και τα συναφη δεν υπαρχουν

Στην tv δειχνει μονιμως hdr ; γιατι; με αποτελεσμα πολλα games να εχουν black crush.

Παιζω apex legends και τρωω βρισιδια γιατι μαλλον ο μοχλος ειναι ελλατωματικος και απλα ακουμπαω το δακτυλο μου στο r2 και αυτο πυροβολαει χωρις να το πατησω.

Τις μισες φορες που κατεβαζω κατι αν παω να παιξω πεταει το internet και μετα δεν το αναγνωριζει και θελει restart η κονσολα..

Περιμενα καλυτερη υποστηριξη οπως να πατσαρουν 5 6 τοπ παιχνιδια να μπορουμε να τα παιξουμε σαν ανθρωποι.ουτε αυτο κανουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Αναφέρομαι σε όσους λένε οτι το SeX είναι πιο δυνατό. 

Ίσα ίσα αυτοί που γνωρίζουν αναφέρουν ότι PS5 είναι πιο ψαγμένο και εξωτικό καθώς το custom Hardware που έχει σε σχέση με το SeX μπορεί να αποδώσει και καλύτερα. Εξάλλου οι διαφορές μεταξύ τους δεν φαίνονται υπέρ του SeX. Αντιθέτως μέχρι στιγμής το PS5 τα πάει καλύτερα στα παιχνίδια πλην του Hitman.  Μην ξεχνάμε πόσοι απόρησαν οταν ένα <<σαπάκι>>  ps4 έτρεξε παιχνίδια που τεχνικά αποδείχτηκαν επιτεύγματα για την δύναμη της κονσόλας.  Φανταστείτε τι θα γίνει όταν τα βαριά πυροβολικά της Sony (Naughty Dog, Guerilla, Santa Monica κτλ) αρχίσουν να πυροβολούν με τέτοιο hardware. Θα πέσουν σαγόνια.  Και εσείς οι του Xbots παίξτε Medium. Με συγχωρείτε αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Και δυστυχώς οι Xfan είστε αυτοί που μπαίνετε σε Ps5 thread και υπερηφανεύεστε οτι έχετε την πιο δυνατή κονσόλα. 

Επεξ/σία από cocous
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Daredevil είπε

μάθε να συζητάς σαν άνθρωπος, πάμε πάλι τι φύκια σου πούλησε;

Αν δεν θεωρείς ότι είμαι άνθρωπος απλά προσπερνάς. Διαφορετικά δες την παρουσίαση και τα ξαναλέμε.

2 ώρες πριν, stevenfins είπε

Μιας και δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις δεν θα αναφερθώ καθόλου στα της αρχιτεκτονικής. Αυτό όμως που σε έκανα quote δεν νομίζω ότι ισχύει για κανένα first party της Sony. Γενικά οι  κυκλοφορίες της είναι από τις πιο bug free και ολοκληρωμένες από την πρώτη ημέρα της κυκλοφορίας τους.

Γενικό φαινόμενο, όχι για την Sony ειδικά. Μάλιστα αν δεις τα first party όλων των εταιριών είναι γενικά σε πολύ καλή κατάσταση.

1 ώρα πριν, Daredevil είπε

ή για πορτς στυλ death stranding που με την ίδια μηχανή γραφικών έδειξε την δύναμη του dlss :) 

Πάντως βλέπω ότι μάλλον δεν το κατέχεις το θέμα, με τέτοια ποστ, οπότε και να μην την δεις την παρουσίαση δεν θα αλλάξει κάτι. Ας το αφήσουμε για τεχνικούς λόγους.

54 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

 

Καλά πάει αυτό.

47 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αμφιβάλλω ότι οποιαδήποτε τέτοια ενέργεια με μηνύσεις θα οδηγήσει κάπου, πχ οι μηνύσεις που έγιναν εδώ και χρόνια για το ίδιο θέμα στην ND και την MS άλλαξαν κάτι? Πλήρωσαν οι εταιρίες για τα λάθη τους? Βελτίωσαν το προϊόν τους?

Δίκαιο έχεις. Οπότε ας κάτσουμε να τα δεχτούμε όλα. 😑

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

α)προφανως και ειμαστε.

β)Συμφωνα με τις ιδιες τις αποψεις του κοσμου απο την προηγουμενη γενια στο θεμα του Ps4,οχι δεν δινει δεκαρα για το εαν το ps5 φοραει ή δεν φοραει rdna 2 πχ. 

γ)Εχουν ηδη σχολιαστει και αναφερθει πολλες φορες πριν την κυκλοφορια της κονσολας τα διαφορα παραπονα προς την Sony και απο μενα τον ιδιο οπως η αυξηση τιμων στα παντα,οι 12μηνες εγγυηση,το κατωτερο BC,τον μικροτερο ssd,το store που θελει παραπανω δουλεια και παει λεγοντας. Το δευτερο πιο δημοφιλες σχολιο στο θεμα πισω στον Νοεμβριο,ειναι ξεκαθαρη κριτικη προς την Sony.

δ)Αυτο στο οποιο αναφερεσαι αφορα ολοκληρη την βιομηχανια,και οχι στην Sony(και το ps5) συγκεκριμενα. Ισα ισα που απο Sony μερια ως τωρα,βλεπουμε τα παιχνιδια με τα λιγοτερα season pass/expansion pass σε σχεση με την μαζα των multiplatform τιτλων. 

ε)δεν νομιζω οτι αυτο(''αν παει κατι στραβα'') προσφερει κατι ουσιωδες για κουβεντα στο εδω θεμα.

Εγώ βλέπω πολύ κόσμο όμως να θέλει να μιλήσει για τεχνικά ζητήματα. Ο οποίος συνέχεια συναντάει εμπόδια. Οπότε μήπως η σχετική σου παρατήρηση είναι απλά αυτοεκπληρώμενη λόγο των συνθηκών;
Όσο τα κακώς κείμενα υπάρχουν, θα σχολιάζονται. Δεν είναι α οκ το είπα μια φορά φτάνει τώρα. Δεν κερδίζουμε κάτι ως καταναλωτές έτσι. Ούτε είναι κακό να συζητάμε για πιθανές συνέπειες αυτών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νούμερο ένα παράπονό μου και μένα από την κονσόλα είναι αυτό. Η έλλειψη υποστήριξης 1440p και vrr που δίνει ο ανταγωνισμός day 1 και δεν είναι θέμα hardware limitation αλλά non implementation.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...