Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Αν δεν θεωρείς ότι είμαι άνθρωπος απλά προσπερνάς. Διαφορετικά δες την παρουσίαση και τα ξαναλέμε.

Γενικό φαινόμενο, όχι για την Sony ειδικά. Μάλιστα αν δεις τα first party όλων των εταιριών είναι γενικά σε πολύ καλή κατάσταση.

Πάντως βλέπω ότι μάλλον δεν το κατέχεις το θέμα, με τέτοια ποστ, οπότε και να μην την δεις την παρουσίαση δεν θα αλλάξει κάτι. Ας το αφήσουμε για τεχνικούς λόγους.

Καλά πάει αυτό.

Δίκαιο έχεις. Οπότε ας κάτσουμε να τα δεχτούμε όλα. 😑

Εγώ βλέπω πολύ κόσμο όμως να θέλει να μιλήσει για τεχνικά ζητήματα. Ο οποίος συνέχεια συναντάει εμπόδια. Οπότε μήπως η σχετική σου παρατήρηση είναι απλά αυτοεκπληρώμενη λόγο των συνθηκών;
Όσο τα κακώς κείμενα υπάρχουν, θα σχολιάζονται. Δεν είναι α οκ το είπα μια φορά φτάνει τώρα. Δεν κερδίζουμε κάτι ως καταναλωτές έτσι. Ούτε είναι κακό να συζητάμε για πιθανές συνέπειες αυτών.

πάμε πάλι την έχω δει και δεν βρίσκω κάτι!!! οπότε πες για να συζητήσουμε !!! 

το ποστ μου για το dlss ήταν απάντηση για τα pc PORTS στον @privateer, ακολουθείς καθόλου το νήμα?

 

Επεξ/σία από Daredevil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Το αντίθετο. Η Sony δεν έχει την πρόσβαση που έχουμε εγώ ή εσύ. Μήνες πριν έπρεπε να ξέρει τι θα βγει και να πράξει ανάλογα. Επίσης, αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν είχε, έπρεπε να έχει πλάνο για το όταν βγαίνει ένας δίσκος να γίνεται άμεσα ο έλεγχος και να παίρνει το οκ. Έτσι λειτουργούν οι σοβαρές εταιρίες.

Δε διαφωνώ σε αυτό, αλλά υπάρχουν τόσοι πολλοί διαφορετικοί κατασκευαστές συν ότι δεν υπάρχει ακόμα παιχνίδι σαν το νέο rachet and clank που να το αξιοποιήσει και το πάνε λάου λάου.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Εκανα την βλακεια και πουλησα τις κονσολες μου για να παω στα φρου φρου και αρρωματα που εταζε η σονυ,με αποτελεσμα αν ειχαν βαλει εναν ssd στο pro θα ειμασταν καλητερα. Να εισαι σιγουρος μολις βρεθει xbox στην αγορα θα το φαει η σκονη

Δεν πειραζει μην σε παιρνει απο κατω ολοι εχουμε κανει λαθη στην ζωη μας .Το καλο ειναι πως το δικο σου ειναι αναστρεψιμο  και πολυ ευκολο να διορθωθει .Θες να πουλησεις κατι για το οποιο υπαρχει τρομαχτικη  ζητηση  σε σημειο που να πουλιεται  εως και 2 φορες πανω απο την ονομαστικη του αξια ,τυχαιο βεβαια θα ειναι αυτο μην δινεις σημασια καθως η κονσολα ειναι επικο fail οπως ξερουμε ολοι μας .

Τυχερε σε ζηλευω   θα βγαλεις κιολας !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερο πλοκ δεν περίμενα ότι θα έβαζα στο ινσομνια σε άτομο τόσο μονοπατο που δεν έχει όρεξη καν να ψάξει.

Κάι τα δύο άτομα εν το μεταξύ στο ps5 thread να προσβάλουν για το πόσο μετριοκακη σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι η κονσόλα.

Πάντως σίγουρα για όποιον θέλει να ξεφορτωθεί ps5 εχω 2 άτομα που ενδιαφέρονται, και μου στέλνουν update αν έχω από UK για να τους στείλω ακόμα και σήμερα που ίσως πληρώσουν τελωνείο, οπότε αν θέλετε σας φέρνω σε επαφή ακόμα και μεταχειρισμένη κονσόλα.

Και εγώ πιστεύω πάντως ότι το πιο σημαντικό είναι το 1440 που δεν υποστηρίζεται. Όπως επίσης θεωρώ ότι είναι θέμα και το store και ότι δεν έχουμε δυνατότητα για folderοποιηση. Ελπίζω να παιχτεί κάποιο update σύντομα. Είναι μικρά πράγματα που θα βελτιώσουν ακόμα περισσότερο μια εμπειρία που, για εμένα που ήρθα από ps3, είναι ήδη εξαιρετική.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Στην tv δειχνει μονιμως hdr ; γιατι; με αποτελεσμα πολλα games να εχουν black crush.

Σε κάθε παιχνίδι που δεν υποστηρίζει hdr ή που σου κάνει black crush μπορείς να απενεργοποιήσεις το hdr εύκολα από το μενού του PS5..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Daredevil είπε

πάμε πάλι την έχω δει και δεν βρίσκω κάτι!!! οπότε πες για να συζητήσουμε !!! 

το ποστ μου για το dlss ήταν απάντηση για τα pc PORTS στον @privateer, ακολουθείς καθόλου το νήμα?

 

Ωραία, αφού έχεις δεις πάμε να ξεκινήσουμε. SSD game changer. GO!
(φυσικά δεν μιλάμε για κάτι που υπήρχε εδώ και μια 10ετία στα PC, αλλά για το game changer που λέει η Sony)

Για το DLSS δες τι έγραψες (πως) ακριβώς.

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Δε διαφωνώ σε αυτό, αλλά υπάρχουν τόσοι πολλοί διαφορετικοί κατασκευαστές συν ότι δεν υπάρχει ακόμα παιχνίδι σαν το νέο rachet and clank που να το αξιοποιήσει ακόμα και το πάνε λάου λάου.

Ρε θα μας τρελάνετε... Όχι το ένα δεν πειράζει. Όχι το άλλο δεν πειράζει. Θέλεις να βάλει γρήγορο έξτρα χώρο και δεν μπορείς. Και όχι, οι κατασκευαστές του hardware είναι πολύ συγκεκριμένοι. Πάραυτα, μπορεί να κάνει έλεγχο και να δίνει το οκ η Sony ακόμα και 100δες δίσκοι να βγουν. Αυτή είναι η δουλειά της ως κατασκευαστής την κονσόλας. Όχι 5 μήνες μετά και να λέμε έλα μωρέ λάου λάου... Ας την έβγαζε την κονσόλα όταν θα ήταν έτοιμη τότε.

 

15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οπως το βλεπω,υπαρχουν 2 ειδων τεχνικα ζητηματα.

Αυτα τα οποια αφορουν αμεσα τον οποιοδηποτε πχ η υποστηριξη 1440p,4k 120hz,VRR επειδη υπαρχει κοσμος με τετοιες τηλεορασεις/monitor(ή αν εχει σκοπο να αγορασει λογω ps5)ή οι ταχυτητες του ssd επειδη εχει σκοπο να αγορασει ενα μελλοντικα για να αυξησει τον χωρο.

Τεχνικο ζητημα μπορει να θεωρηθει πχ και η ψυξη του επεξεργαστη αν βγαλει προβλημα σε βαθος χρονου,για να ξερει ο αλλος αν ειναι να αγορασει με το καλημερα επεκταση  εγγυησης.

Αλλο τεχνικο ζητημα μπορει να θεωρηθει,το καλωδιο που δινει για παραδειγμα η Sony αν υποστηριζει ολες τις νεες δυνατοτητες ή αν χρειαζεται ξεχωριστη αγορα αλλου. Τετοιου ειδους τεχνικα θεματα οντως ενδιαφερουν κοσμο.

Και υπαρχουν και τα αλλα που δεν αφορουν αμεσα τον οποιοδηποτε,οπως η πιο πισω κουβεντα περι rdna2 ή custom αρχιτεκτονικη της Sony.

Εχει τεραστια διαφορα το ενα με το αλλο. 

Μια χαρά υπάρχουν και για το δεύτερο κομμάτι άτομα. Πολλά μάλιστα. Οι υπόλοιποι απλά θεωρούν πιο σοβαρό το αν έβαλες παραγγελία στις 2:01 ή 2:03, ή αν κάνει γουρ γουρ ή γρρρρρρρρρρ το fan (άλλη μια κατασκευαστική επιτυχία της Sony εδώ), ή οτιδήποτε άλλο τέτοιο ανούσιο.

7 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Δεν πειραζει μην σε παιρνει απο κατω ολοι εχουμε κανει λαθη στην ζωη μας .Το καλο ειναι πως το δικο σου ειναι αναστρεψιμο  και πολυ ευκολο να διορθωθει .Θες να πουλησεις κατι για το οποιο υπαρχει τρομαχτικη  ζητηση  σε σημειο που να πουλιεται  εως και 2 φορες πανω απο την ονομαστικη του αξια ,τυχαιο βεβαια θα ειναι αυτο μην δινεις σημασια καθως η κονσολα ειναι επικο fail οπως ξερουμε ολοι μας .

Τυχερε σε ζηλευω   θα βγαλεις κιολας !

Και η 1060 πουλιέται στο χιλιάρικο. Δεν μου λέει κάτι αυτό. Προσφορά και ζήτηση είναι, και στην παρούσα φάση η προσφορά σε ότι πέρνει ρεύμα (και είναι κάτω από κάποια nm), είναι μηδενική. Πόσο μάλλον όταν υπάρχει και ο σωστός μαυραγορήτης να σου πάρει και αυτή την λίγη προσφορά που θα παίξει.

4 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Δεύτερο πλοκ δεν περίμενα ότι θα έβαζα στο ινσομνια σε άτομο τόσο μονοπατο που δεν έχει όρεξη καν να ψάξει.

Κάι τα δύο άτομα εν το μεταξύ στο ps5 thread να προσβάλουν για το πόσο μετριοκακη σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι η κονσόλα.

Πάντως σίγουρα για όποιον θέλει να ξεφορτωθεί ps5 εχω 2 άτομα που ενδιαφέρονται, και μου στέλνουν update αν έχω από UK για να τους στείλω ακόμα και σήμερα που ίσως πληρώσουν τελωνείο, οπότε αν θέλετε σας φέρνω σε επαφή ακόμα και μεταχειρισμένη κονσόλα.

Και εγώ πιστεύω πάντως ότι το πιο σημαντικό είναι το 1440 που δεν υποστηρίζεται. Όπως επίσης θεωρώ ότι είναι θέμα και το store και ότι δεν έχουμε δυνατότητα για folderοποιηση. Ελπίζω να παιχτεί κάποιο update σύντομα. Είναι μικρά πράγματα που θα βελτιώσουν ακόμα περισσότερο μια εμπειρία που, για εμένα που ήρθα από ps3, είναι ήδη εξαιρετική.

Μα είναι. Εν το μεταξύ αν προσβάλλεσαι που κάποιος κάνει κρητική μια κονσόλα, υπάρχει θέμα.

  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και υπαρχουν και τα αλλα που δεν αφορουν αμεσα τον οποιοδηποτε,οπως η πιο πισω κουβεντα περι rdna2 ή custom αρχιτεκτονικη της Sony.

Μα πώς ξέρεις πόσους αφορούν; Εγώ που είμαι άσχετος, ήθελα να ξέρω τί αγοράζω και προσπαθώ να μάθω και 5 πράγματα. Δεν μου άλλαξε βέβαια την απόφαση για αγορά xbox αφού πάω στο Pass με κλειστά μάτια, και ούτε θα αλλάξει την απόφαση κάποιου που θέλει να παίξει TLoU 3. Και αν βγει και Bloodborne 2 θα πάρω κι εγώ για λίγο PS5. Αλλά υπάρχουν άτομα που δεν μπορούν να αγοράζουν και τις 2 κονσόλες. Επίσης μπορεί κάποιος να καταλάβει από τα συμφραζόμενα ότι θα βγει σύντομα PS5 Pro και να παγώσει την αγορά PS5 μέχρι τότε. Οποιαδήποτε προτροπή στο να μην αναφέρονται δεδομένα ή να απαξιώνονται δεν προσθέτει αλλά αντίθετα αφαιρεί από το κύρος ενός φόρουμ.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Ωραία, αφού έχεις δεις πάμε να ξεκινήσουμε. SSD game changer. GO!
(φυσικά δεν μιλάμε για κάτι που υπήρχε εδώ και μια 10ετία στα PC, αλλά για το game changer που λέει η Sony)

αμέ, 16-20% διαφορά στο control χωρίς stuttering  όταν όταν γίνονται stream data, next

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογικη συζητηση ακομα και για τα δεκαδικα του RDNA ως και επιβαλλεται στους κολπους ενος τεχνολογικου φορουμ.

Το να επιχαιρεις και να διατυμπανιζεις  σε καθε ευκαιρια επειδη την εχεις καλυτερη και μεγαλυτερη (την κονσολα) ειναι που τιθεται υπο αμφισβητηση...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Ε τώρα θα σου πει κάποιος άλλος για το Hitman  και το Division που μόνο οι σκιές μείνανε να αφαιρέσουν ακόμα για να τρέξει. 

μα η όλη συζήτηση γίνεται για τα φύκια και καλά που πούλησε η σόνυ. Ποτέ δεν είπε έχουμε την δυνατότερη κονσόλα. Στην ουσία αυτό που είπε είναι ότι φτιάχνουμε μία κονσόλα πιο κοντά στα θέλω των devs κρατώντας το κόστος εκεί που το θέλουμε κάτι που φάνηκε άλλωστε στα περισσότερα multiplatforms που βγήκαν το 20

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πόσους μήνες σε αυτό εδώ το thread που κάνει κύκλους, επαναλαμβάνονται κάθε λίγο και λιγάκι από τους ίδιους ανθρώπους (που πιστεύω πως δεν είχαν την παραμικρή διάθεση να αγοράσουν το προϊόν για το οποίο διαμαρτύρονται), τα ίδια και τα ίδια πράγματα, σαν λούπα ένα πράμα και είναι απορίας άξιο το γιατί. Έτσι λοιπόν όλον αυτόν τον καιρό χορτάσαμε τσουρέκια με κάστανο (RDNA2), τσουρέκια με μαρμελάδα (10TF GPU), τσουρέκια με μαύρη σοκολάτα (VRR), τσουρέκια με λευκή σοκολάτα (nvme expansion slot), τσουρέκια με merenda (σύστημα ψύξης), τσουρέκια πασχαλινά (ενσωματωμένος ssd) και τσουρέκια χριστουγεννιάτικα (80 ευρώ games), πόσα τσουρέκια πια ακόμα να φάμε οι άνθρωποι? Τεχνολογικό forum φουρνάρηδων, το ψήνουν καλά το...τσουρέκι 🤣 Συγνώμη αλλά αυτός είναι ο τρόπος μου για να πω ότι κουράσατε. Οι κάτοχοι της κονσόλας ξέρουν από πρώτο χέρι τα προβλήματα της, δεν χρειάζονται υποδείξεις από όσους δεν την έχουν ή δεν έχουν σκοπό να την αγοράσουν και προφανώς αποδέχτηκαν τις όποιες αδυναμίες της, επειδή ιεράρχησαν υψηλότερα τα δυνατά της σημεία. Και αφού όλες αυτές οι αδυναμίες για τις οποίες ψήθηκαν ένα σωρό τσουρέκια, είναι γνωστές εδώ και μήνες, όταν έρχεστε και τις ανακυκλώνετε, ξανά και ξανά, χωρίς ουσιαστικό λόγο, φαίνεται πως σκοπός σας είναι το flame wars, η υποτίμηση του άλλου και τίποτε περισσότερο, σίγουρα πάντως όχι το ενδιαφέρον, η αγάπη για την τεχνολογία και η εξαπάτηση των καταναλωτών που δήθεν υπαινίσσεστε ορισμένοι.

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εδώ και πόσους μήνες σε αυτό εδώ το thread που κάνει κύκλους, επαναλαμβάνονται κάθε λίγο και λιγάκι από τους ίδιους ανθρώπους (που πιστεύω πως δεν είχαν την παραμικρή διάθεση να αγοράσουν το προϊόν για το οποίο διαμαρτύρονται), τα ίδια και τα ίδια πράγματα, σαν λούπα ένα πράμα και είναι απορίας άξιο το γιατί. Έτσι λοιπόν όλον αυτόν τον καιρό χορτάσαμε τσουρέκια με κάστανο (RDNA2), τσουρέκια με μαρμελάδα (10TF GPU), τσουρέκια με μαύρη σοκολάτα (VRR), τσουρέκια με λευκή σοκολάτα (nvme expansion slot), τσουρέκια με merenda (σύστημα ψύξης), τσουρέκια πασχαλινά (ενσωματωμένος ssd) και τσουρέκια χριστουγεννιάτικα (80 ευρώ games), πόσα τσουρέκια πια ακόμα να φάμε οι άνθρωποι? Τεχνολογικό forum φουρνάρηδων, το ψήνουν καλά το...τσουρέκι 🤣 Συγνώμη αλλά αυτός είναι ο τρόπος μου για να πω ότι κουράσατε. Οι κάτοχοι της κονσόλας ξέρουν από πρώτο χέρι τα προβλήματα της, δεν χρειάζονται υποδείξεις από όσους δεν την έχουν ή δεν έχουν σκοπό να την αγοράσουν και προφανώς αποδέχτηκαν τις όποιες αδυναμίες της, επειδή ιεράρχησαν υψηλότερα τα δυνατά της σημεία. Και αφού όλες αυτές οι αδυναμίες για τις οποίες ψήθηκαν ένα σωρό τσουρέκια, είναι γνωστές εδώ και μήνες, όταν έρχεστε και τις ανακυκλώνετε, ξανά και ξανά, χωρίς ουσιαστικό λόγο, φαίνεται πως σκοπός σας είναι το flame wars, η υποτίμηση του άλλου και τίποτε περισσότερο, σίγουρα πάντως όχι το ενδιαφέρον, η αγάπη για την τεχνολογία και η εξαπάτηση των καταναλωτών που δήθεν υπαινίσσεστε ορισμένοι.

Αν προσθέσεις και τα προβλήματα του dualsense και τη μη υποστήριξη 1440p και 4Κ 120hz συνοψίζεις όλα τα προβλήματα του PS5 ώστε να τα γνωρίζει ο υποψήφιος αγοραστής. Προτείνω να γίνει pinned.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...