Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, non-serviam είπε

Υποθέσεις, υποθέσεις, υποθέσεις. Εκτός και αν είσαι ο ίδιος dev και έχει γνώμη έξω από corporate γραμμές. Όσο για το κόστος... ευχαριστώ να λέμε στην MS γιατί τώρα θα πληρώναμε 600άρι στο νερό.

WTF? Τύπε, τι νομίζεις είναι η επιστήμη; Έχεις κάνει ποτέ επιστημονική έρευνα; Benchmark συστημάτων; Κάτι; Βρήκα ένα παράδειγμα και βγάζω συμπεράσματα; Δεν πάει έτσι. Πρώτα από όλα στείλε μου που αναφέρεσαι, μπας και καταλάβω αυτά που γράφεις χωρίς κανένα context. "16-20% διαφορά" με τι; "όταν γίνονται stream data" από που σε που;
Μετά πάμε στο κομμάτι της θεωρίας. Έχεις καμία ιδέα ποια μπορεί να είναι η χρήση ενός γρήγορου μέσου; Πως βοηθάει; Έχεις καμία ιδέα τι λειτουργία έχουν οι cache? Πως λειτουργεί η ιεραρχία τους; Ή μήπως βρήκες να παπαγαλίσεις μια πρόταση, χωρίς context, από παιχνίδια που δεν είναι γραμμένα για κανένα (;) από τα δυο hardware για να μου πεις για τον ssd game changer; Μου λες και next ρε τύπε χωρίς να έχεις ιδέα τι γράφεις... 😆 Έλα και μοιράζω δωρεάν γνώση τώρα.

Όταν πιάσεις την γυναίκα σου στο κρεβάτι με άλλον, αν σου πει δεν είναι αυτό που νομίζεις να κάτσεις να την ακούσεις. 😆

Ένα θέμα με την άστοχη επιχειρηματολογία το έχεις πάντως..την μια τα ναρκωτικά, την άλλη το κέρατο, γάτα φάκα? που λέει και ο γνωστός γλωσσοδέτης.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Ουτε πολλα τα λες.αν και ανηκουν στην προηγουμενη γενια ο καθενας απο αυτην την λιστα θα διακρινει 2 3 games για τον εαυτο του.τα υπολοιπα του ειναι αδιαφορα. 

Φυσικα και ολα θα αλλαξουν σαυτην την γενια (καλο για μας) αλλα και η σονυ χρειαζεται νεα ip και οχι μονο τα τσακαλια νο 2 και τα τσακαλια  νο3. 

Τα μονα απο αυτα που ειναι της προηγουμενης(ps3) γενιας ειναι τα remastered.Ο συμφορουμιτης στον οποιο απαντησα σχολιαζει σαν κατοχος Ps4pro και λεει ''σιγα τα πολλα exclusives''.

Εγω ανεφαρα την περιπτωση μου και ποσα απο τα exclusives με ενδιεφεραν/ενδιαφερουν.

Γιαυτο το λογο πχ δεν ανεφερα τα 

  • GT Sport
  • Little Big Planet3
  • Knack1/2
  • Sackboy
  • Gravity Rush 2

Και δεν ανεφερα και τα  console exclusive οπως πχ τα

  • Death Stranding
  • Detroit Become Human
  • Street Fighter V

Τωρα αν καποιον τον ενδιαφερουν απο ολα αυτα τα παιχνιδια μονο 2-3,εμ..προβλημα του.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jokul7 είπε

Δεν δουλεύει απροβλημάτιστα σε όλες τις τηλεοράσεις το 4k/120... https://www.pocket-lint.com/games/news/playstation/155589-ps5-firmware-fix-for-4k-120hz-hdr-issue-coming-in-march

Στο link που παρέθεσες αναφέρεται ότι το 4k/120 δουλεύει χωρίς το HDR αλλά όχι ταυτόχρονα με το HDR. Συμφωνώ όμως ότι όντως είναι πρόβλημα και όχι έλλειψη ή αδυναμία. Φάουλ της Sony. Αν δεν είναι έτοιμο, δεν το δίνεις.

22 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τα μονα απο αυτα που ειναι της προηγουμενης(ps3) γενιας ειναι τα remastered.Ο συμφορουμιτης στον οποιο απαντησα σχολιαζει σαν κατοχος Ps4pro και λεει ''σιγα τα πολλα exclusives''.

Εγω ανεφαρα την περιπτωση μου και ποσα απο τα exclusives με ενδιεφεραν/ενδιαφερουν.

Γιαυτο το λογο πχ δεν ανεφερα τα 

  • GT Sport
  • Little Big Planet3
  • Knack1/2
  • Sackboy
  • Gravity Rush 2

Και δεν ανεφερα και τα  console exclusive οπως πχ τα

  • Death Stranding
  • Detroit Become Human
  • Street Fighter V

Τωρα αν καποιον τον ενδιαφερουν απο ολα αυτα τα παιχνιδια μονο 2-3,εμ..προβλημα του.

Δεν βγάζεις άκρη..μπορεί ο οποιοσδήποτε να σου λέει σκόπιμα ότι "εμένα δεν μου άρεσε κανένα" ή 1-2 ή όσα θέλει τέλος πάντων, ένας θεός ξέρει γιατί. Οπότε για μερικούς δεν έχει νόημα να αραδιάσεις ακόμα και 200 games γιατί και διαμάντια να ήτανε θα σου τα κάνουν γαλαζόπετρες για τα πόδια. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια αλλά μέχρι ένα σημείο. Εμένα πχ δεν μου άρεσε κανένα και ας είναι καμιά 50αρία, πίστεψε με..αλήθεια σε λεώ κάρντασι 🤣

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επιστρέφουμε εντός ολίγου. 

Θα μείνετε εντός θέματος αυστηρά στα επόμενα μηνύματά σας.

Μιλήστε για την κονσόλα και τους τίτλους της, όχι για fanboys και haters. Και οπωσδήποτε σε ήπιους τόνους. 

Ξαναδιαβάστε και το επισημασμένο μήνυμα στην κορυφή της σελίδας όσοι δεν το κάνατε πρόσφατα.

Ελπίζω για τη συνεργασία όλων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, chrisgewrgi said:

Ουτε πολλα τα λες.αν και ανηκουν στην προηγουμενη γενια ο καθενας απο αυτην την λιστα θα διακρινει 2 3 games για τον εαυτο του.τα υπολοιπα του ειναι αδιαφορα. 

Φυσικα και ολα θα αλλαξουν σαυτην την γενια (καλο για μας) αλλα και η σονυ χρειαζεται νεα ip και οχι μονο τα τσακαλια νο 2 και τα τσακαλια  νο3. 

 

 

Το αν θα διακρίνει βέβαια ο οποιοδήποτε 2-3, 1 ή και κανένα δεν αλλάζει κάτι. 

Είναι ξεκάθαρο πως δεν είναι 1 παιχνίδι κάθε 5 χρόνια. 

Επίσης υπάρχουν και μερικά άλλα μικρότερα και λιγότερο γνωστά που δεν υπάρχουν στη λίστα. 

5 hours ago, Mitroglou7 said:

Σωπα ρε βγηκε παιχνιδι που αγγιζει το 80αρι metacritic στο gamepass day one? Mea culpa. 

Αν ψάξεις ίσως βρεις και 1-2 ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Ξεχασες το BC που ολο και καποια στιγμη θα ξαναναφερθει οταν καποιο game του κωλου δε θα τρεχει.

 

Και το liquid metal ειχε προβλημα, δεν ειναι καλα μονωμενο και χυνεται, με αποτελεσμα να διαβρωνεται το επιπλο στο οποιο εχεις πανω το ps5.

O Θεος με φυλαξε και με εγραψε ο Κωτσοβολος. Θα ειχα τρεχαματα τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Και το liquid metal ειχε προβλημα, δεν ειναι καλα μονωμενο και χυνεται, με αποτελεσμα να διαβρωνεται το επιπλο στο οποιο εχεις πανω το ps5.

O Θεος με φυλαξε και με εγραψε ο Κωτσοβολος. Θα ειχα τρεχαματα τωρα...

Τεχνολογικό forum είμαστε. Αν δε τα γράψουμε εμείς που έχουμε κάνει και ένα format στη ζωή μας και άρα ξέρουμε τα πάντα για αρχιτεκτονική υπολογιστών ποιος θα τα γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φιλος που πουλαει το ps5  που ειναι ?

Εχω 2 φιλους  που το αγοραζουν με 50 ευρω παραπανω και πανε και το παιρνουν εντος Αττικης οπου θελει .Επισης θα τον κανουν και μεγα ευεργετη τους .

Τυχερεεεεε κοροιδα θα τους πιασεις  και  θα ξεφορτωθεις και την αποτυχημενη κονσολα που εβγαλε η Sony   που μονο "θυματα"  και "ασχετοι" με το gaming την παιρνουν !!!

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

VRR γιατί δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω..Αυτό κι αν είναι game changer..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ο φιλος που πουλαει το ps5  που ειναι ?

Εχω 2 φιλους  που το αγοραζουν με 50 ευρω παραπανω και πανε και το παιρνουν εντος Αττικης οπου θελει .Επισης θα τον κανουν και μεγα ευεργετη τους .

Τυχερεεεεε κοροιδα θα τους πιασεις  και  θα ξεφορτωθεις και την αποτυχημενη κονσολα που εβγαλε η Sony   που μονο "θυματα"  και "ασχετοι" με το gaming την παιρνουν !!!

Εδω ειμαι!κερκυρα! Βρες μου ατομο με series x για ανταλλαγη και δινω και 50 ευρω!και δωρο το tsushima 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

VRR γιατί δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω..Αυτό κι αν είναι game changer..

Κατά την αποψή μου, το VRR χρειάζεται οπωσδήποτε. Θα έλεγα και ενα Deadzone configurator, για όσους έχουν ελαφρύ drift στο dualsense. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς έχει εξευτελιστεί η κατάσταση. Βγαίνουν die shots του PS5, ανεβαίνει σε τεχνολογικό forum με θέμα το PS5 το οποίο είναι απολύτως relevant και δείχνει οτι πολλα πράγματα οι 'insiders' τα βγάλανε απο το μυαλό τους.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
edited τα περί "θιγμένων"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...