Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, shadowfax-1- είπε

Να φανταστώ ότι εννοείς για insider που μιλούσαν για rdna3 + infinity cache (?).

@nekrik

Μιλάω για 'insider' που ήταν σίγουροι για πράγματα που κανένας δεν ήξερε και λέγανε rdna7.8. Όλοι οι παπάρες στο twitterverse που απλά θέλουν κλίκς και για κάποιο λόγο τα παίρνει ο κόσμος στα σοβαρά και λέει για μυστικές σάλτσες.

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Και σε αυτήν την περίπτωση, αν κάποιος νομίζει ότι αγοράζοντας Series X, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα πολύ απλά έχει αυταπάτες. Υπάρχουν bugs με το VRR, τα 120Hz, με τον συγχρονισμό του controller (το δικό μου δεν κλείνει με την απενεργοποίηση της κονσόλας και πρέπει κάθε φορά να βγάζω την μπαταρία) και άλλα.

Άλλο το glitch και το μικροπρόβλημα και άλλο η παντελής έλλειψη ξεκάθαρων announced specs. Συμφωνούμε εν μέρει οτι δεν είναι τέλεια τα πράγματα σε κανένα launch αλλα νομίζω οτι κάποιους μήνες μετά υπάρχουν ακόμα σοβαρότατες ελλείψεις που ήταν on spec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, chncynic είπε

Άλλο το glitch και το μικροπρόβλημα και άλλο η παντελής έλλειψη ξεκάθαρων announced specs. Συμφωνούμε εν μέρει οτι δεν είναι τέλεια τα πράγματα σε κανένα launch αλλα νομίζω οτι κάποιους μήνες μετά υπάρχουν ακόμα σοβαρότατες ελλείψεις που ήταν on spec.

Επειδή έχω χάσει λίγο τη συζήτηση πιο πίσω, ο ντόρος γίνεται για το αν υποστηρίζονται full rdna2 features?

Εγώ δεν είμαι αντίθετος στο να συζητηθεί από τεχνολογικής πλευράς αλλά αν βγαίνουν μερικοί και λένε ότι ήρθε το τέλος και ότι η κονσόλα είναι καταδικασμένη για αποτυχία μόνο και μόνο γι αυτόν τον λόγο, το θεωρώ άκρως υπερβολικό και διάθεση για flame. Απλώς περίμεναν να πιαστούν από κάτι για να αρχίσει το κράξιμο..

Καλό είναι να περιμένουμε πρώτα να βγουν next-gen only παιχνίδια και να κρίνουμε με βάση εκείνα αν όντως υπάρχει πρόβλημα ή όχι. 

Για μένα ο σοβαρότερος περιοριστικός παράγοντας αυτής της γενιάς είναι η ύπαρξη του Series S και όχι η ελλειψη των full rdna features στο PS5. Αυτό είναι μια άλλη συζήτηση όμως και θα βγούμε offtopic...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Επειδή έχω χάσει λίγο τη συζήτηση πιο πίσω, ο ντόρος γίνεται για το αν υποστηρίζονται full rdna2 features?

Εγώ δεν είμαι αντίθετος στο να συζητηθεί από τεχνολογικής πλευράς αλλά αν βγαίνουν μερικοί και λένε ότι ήρθε το τέλος και ότι η κονσόλα θα είναι καταδικασμένη για αποτυχία μόνο και μόνο γι αυτόν τον λόγο, το θεωρώ άκρως υπερβολικό και διάθεση για flame. Απλώς περίμεναν να πιαστούν από κάτι για να αρχίσει το κράξιμο..

Καλό είναι να περιμένουμε πρώτα να βγουν next-gen only παιχνίδια και να κρίνουμε με βάση εκείνα αν όντως υπάρχει πρόβλημα ή όχι. 

Για μένα ο σοβαρότερος περιοριστικός παράγοντας αυτής της γενιάς είναι η ύπαρξη του Series S και όχι η ελλειψη των full rdna features στο PS5. Αυτό είναι μια άλλη συζήτηση όμως και θα βγούμε offtopic...

Όχι μιλάω για VRR, ssd expansion slot κτλ. Τo RDNA2 είναι για να έχουνε income οι δευτεροτρίτοι twitterάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, chncynic είπε

Όχι μιλάω για VRR, ssd expansion slot κτλ. Τo RDNA2 είναι για να έχουνε income οι δευτεροτρίτοι twitterάδες.

ΟΚ για το RDNA.

Είπαν εξαρχής ότι δεν υποστηρίζεται VRR και δεν θυμάμαι να το υποσχέθηκαν και ποτέ... Τουλάχιστον όχι στο launch. Για μένα το μεγαλύτερο foul που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να το κάνουν συμβατό μόνο με Sony TV's εφόσον αν έρθει καν σαν feature.

SSD expansion slot φυσικά και υπάρχει ήδη. Είχαν πει από την αρχή όμως ότι θα είναι απενεργοποιημένο μέχρι να βγουν συμβατοί και πιστοποιημένοι nvme's. Λογική κίνηση για μένα εφόσον υπάρχει μια ιδιαιτερότητα με τον βασικό σκληρό του PS5.

Η μεγαλύτερη βλακεία που έκαναν κατά τη γνώμη μου είναι ότι ο βασικός σκληρός έχει διαθέσιμο χώρο μόνο 660Gb σε σχέση με τα 800+ του Series X. Αυτό πονάει πολύ.

Από την άλλη όμως και η περίπτωση του Χ δεν είναι και πολύ καλύτερη. Ναι μεν έχεις από τώρα την δυνατότητα να κάνεις expand τον χώρο αλλά για SX enhanced games, είσαι υποχρεωμένος να καταφύγεις στην μοναδική επιλογή του mini-card της Seagate o οποίος είναι ακριβός και βγαίνει μόνο στα 2Tb. Πολύς για κάποιους, λίγος για άλλους...

Για τα BC παιχνίδια εννοείται ότι και στις δυο κονσόλες μπορείς να συνδέσεις έναν εξωτερικό usb και να κάνεις τη δουλειά σου...

 

Edit:

Και μάλιστα για να επεκταθώ λίγο περισσότερο, στο Series X είσαι πολύ πιο περιορισμένος όσο αναφορά την επέκταση βασικού χώρου. Έχει μόνο ένα proprietary expansion slot για το οποίο θα πρέπει να ενδιαφερθούν οι 3rd parties να κυκλοφορήσουν custom drives μόνο και μόνο για το Xbox. Δεν τους βλέπω να σκοτώνονται να κάνουν κάτι τέτοιο και κάτι μου λέει ότι θα μείνουμε με τις επιλογές της Seagate...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D.Luffy είπε

ΟΚ για το RDNA.

Είπαν εξαρχής ότι δεν υποστηρίζεται VRR και δεν θυμάμαι να το υποσχέθηκαν και ποτέ... Τουλάχιστον όχι στο launch. Για μένα το μεγαλύτερο foul που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να το κάνουν συμβατό μόνο με Sony TV's εφόσον αν έρθει καν σαν feature.

SSD expansion slot φυσικά και υπάρχει ήδη. Είχαν πει από την αρχή όμως ότι θα είναι απενεργοποιημένο μέχρι να βγουν συμβατοί και πιστοποιημένοι ssd's. Λογική κίνηση για μένα εφόσον υπάρχει μια ιδιαιτερότητα με τον βασικό σκληρό του PS5.

Η μεγαλύτερη βλακεία που έκαναν κατά τη γνώμη μου είναι ότι ο βασικός σκληρός έχει διαθέσιμο χώρο μόνο 660Gb σε σχέση με τα 800+ του Series X. Αυτό πονάει πολύ.

Από την άλλη όμως και η περίπτωση του Χ δεν είναι και πολύ καλύτερη. Ναι μεν έχεις από τώρα την δυνατότητα να κάνεις expand τον χώρο αλλά για SX enhanced games, είσαι υποχρεωμένος να καταφύγεις στην μοναδική επιλογή του mini-card της Seagate o οποίος είναι ακριβός και βγαίνει μόνο στα 2Tb. Πολύς για κάποιους, λίγος για άλλους...

Για τα BC παιχνίδια εννοείται ότι και στις δυο κονσόλες μπορείς να συνδέσεις έναν εξωτερικό usb και να κάνεις τη δουλειά σου...

Ας μην μιλήσουμε για το X γιατί θα ξεκινήσει flame εδώ. Αν θέλεις πόσταρε στου Xbox.

Προφανώς και το VRR είναι on spec σαν HDMI2.1 συσκευή - Οι τύποι πουλάνε τηλεοράσεις με VRR + 120hz advertised για το PS5 και ούτε η τηλεόραση έχει VRR ούτε το PS5 :D - τραγωδία. Την πάτησα εγώ στο θέμα και την πήρα την XH90 και μέχρι στιγμής σφαλιάρες τρώω αν κατα τα άλλα η τηλεόραση είναι τίμια.

Στο θέμα expansion προφανώς και δεν κάνεις launch την κονσόλα με expansion slot και ΚΑΝΕΝΑΝ  σκληρό που να υποστηρίζεται.

Τέσπα, μακάρι να λυθούν όλα αυτά σιγά σιγά, αλλα δεν τα θεωρώ μικροπροβλήματα, τα θεωρώ μέρος ενός ανέτοιμου launch. Ας μην επεκταθούμε στο θρέντ αυτό, απλά ήθελα να απαντήσω σε ένα μνμ πιο πρίν που αναφέρθηκε προσωπικά σε μένα σε σχέση με το γιατί κάποιος να μήν θεωρεί την κονσόλα αντάξια των προσδοκιών του και να θέλει να την πουλήσει - έχουν ξανααναλυθεί αυτά δεν έχει νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.hardwaretimes.com/ps5-soc-die-shots-reveal-rdna-1-1-gpu-and-zen-2-cpu-cores-w-cut-down-fp-units/

4 λεπτά πριν, chncynic είπε

Προφανώς και το VRR είναι on spec σαν HDMI2.1 συσκευή - Οι τύποι πουλάνε τηλεοράσεις με VRR + 120hz advertised για το PS5 και ούτε η τηλεόραση έχει VRR ούτε το PS5 :D 

😂😂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικοτερο ειναι η καθυστερηση στα παιχνιδια,  που δεν ξερω αν οφειλεται στην καθυστερηση στην ιδια την αναπτυξη των παιχνιδιων ή στην ελλειψη διαθεσιμοτητας σε κονσολες που η κατασταση δε φαινεται οτι θα εξομαλυνθει ουτε με την επομενη φουρνια κονσολων που θα γινει την ανοιξη... Προσωπικα με βλεπω να παιρνω κονσολα μετα το επομενο καλοκαιρι που πιστευω οτι η κατασταση θα εχει στρωσει καπως...

το vrr ειναι σημαντικο feature, αλλα εσεις που εχετε ps5 , βλέπετε οντως tearing στα παιχνιδια? αν οχι, δε νομίζω οτι κάνει τεράστια διαφορά. Όπως και να χει ομως είναι κατι σημαντικο και ορατο και θα πρεπει να ερθει συντομα το update...

για το 1440p, νομιζω οτι αφορα πολυ λιγο κοσμο...για τον εξωτερικο σκληρο νομιζω οτι ηταν ξεκαθαροι στο τι μπορεις και τι δεν μπορεις να κανεις...Για μενα δεν ειναι προβλημα, αφου ειναι κατι που απλα ειναι θεμα χρονου να ξεπεραστει. Ουσιαστικα οταν οι χρηστες οντως θα το χρειαονται, θα το έχουν.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Αμφιβάλω αν το 99.9% των gamers που αγόρασαν PS5/Series ξέρουν καν τι είναι το rdna (πόσο μάλλον για τα επιμέρους features και τι κάνει το καθένα) και αν τους ενδιαφέρει σε τι βαθμό υποστηρίζεται...

Βλέπω ότι μερικοί κάνουν την τρίχα τριχιά απλώς για να έχουν κάτι να πουν και να κάνουν σάλο...

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xavier είπε

το βασικοτερο ειναι η καθυστερηση στα παιχνιδια,  που δεν ξερω αν οφειλεται στην καθυστερηση στην ιδια την αναπτυξη των παιχνιδιων ή στην ελλειψη διαθεσιμοτητας σε κονσολες που η κατασταση δε φαινεται οτι θα εξομαλυνθει ουτε με την επομενη φουρνια κονσολων που θα γινει την ανοιξη... Προσωπικα με βλεπω να παιρνω κονσολα μετα το επομενο καλοκαιρι που πιστευω οτι η κατασταση θα εχει στρωσει καπως...

το vrr ειναι σημαντικο feature, αλλα εσεις που εχετε ps5 , βλέπετε οντως tearing στα παιχνιδια? αν οχι, δε νομίζω οτι κάνει τεράστια διαφορά. Όπως και να χει ομως είναι κατι σημαντικο και ορατο και θα πρεπει να ερθει συντομα το update...

για το 1440p, νομιζω οτι αφορα πολυ λιγο κοσμο...για τον εξωτερικο σκληρο νομιζω οτι ηταν ξεκαθαροι στο τι μπορεις και τι δεν μπορεις να κανεις...Για μενα δεν ειναι προβλημα, αφου ειναι κατι που απλα ειναι θεμα χρονου να ξεπεραστει. Ουσιαστικα οταν οι χρηστες οντως θα το χρειαονται, θα το έχουν.

Κοίτα, προφανώς και μπορείς να παίξεις τα games σου κάπως, αλλα τα announced features πρέπει να είναι εκεί on launch και 99% functional. Και δεν είναι.

Μπορούμε να πούμε και οτι στα 120frames δεν βλέπεις πολύ διαφορά απο τα 60 ξερω γώ αλλα δεν πάει να πεί και κάτι αυτό. Αν κάτι είναι on spec στο launch, πρέπει να υπάρχει... Ένιχαου, ο κάθε καταναλωτής με την τσέπη του κρίνει τι είναι σημαντικό και τι όχι με τα λεφτά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Τα κομμένα FPU units προφανώς και ειναι σωστή κίνηση απο τη SONY, δεν ειναι desktop CPU και έχει άλλες ανάγκες γιατί να ανεβάζει την κατανάλωση για επιπλέον AVX256 δυνατότητες. Επίσης το οτι το render back end μοιάζει οπτικά - σχεδιαστικά (δηλαδή 1WGP = 2CU's με ενα subarray) με RDNA 1  ή 1.1 ή 0,7, ολοκλήρωμα 2x^3 dx, ή οτι άλλη βλακεία έρθει στο κεφάλι κάθε καημένου αναλυτή die shots, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Η ίδια η AMD (αλλά και η SONY) είπε οτι η GPU είναι βασισμένη στην RDNA2 αρχιτεκτονική και είναι μια custom υλοποίηση απο τη SONY με υποστήριξη hardware accelerated RT και RDNA2 CU's. Αυτό άλλωστε φαίνεται απο τα ψιλά ρολόγια λειτουργίας τοTDP, το efficiency την ύπαρξη HW RT κλπ. Τελεία. Οπτικά και σχεδιαστικά και το die του SeX ως RDNA1 μοιάζει (1WGP = 2CU's) και καμιά σχεση δεν έχει με το διάγραμμα της AMD για τις RDNA2 Gpu's, αυτό δεν λεει τίποτα μιάς και τα τσιπάκια ξεκίνησαν την σχεδίαση πριν χρόνια με παλαιότερο SOC design.  

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xavier είπε

το vrr ειναι σημαντικο feature, αλλα εσεις που εχετε ps5 , βλέπετε οντως tearing στα παιχνιδια? αν οχι, δε νομίζω οτι κάνει τεράστια διαφορά.

Το VRR δεν χρησιμεύει μόνο στο tearing αλλά και στο αντιληπτό framerate. Πχ αν ένα παιχνίδι αυξομειώνεται μεταξύ 45-60 εσύ δεν το αντιλαμβάνεσαι και στα μάτια σου φαίνεται σαν να τρέχει locked στα 60fps.

Με άλλα λόγια δεν αντιλαμβάνεσαι την πτώση του framerate εφόσον αυτό δεν πέσει κάτω από ένα συγκεκριμένο όριο.

Πολύ χρήσιμο feature για παιχνίδια στα 60fps...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, chncynic είπε

 

Στο θέμα expansion προφανώς και δεν κάνεις launch την κονσόλα με expansion slot και ΚΑΝΕΝΑΝ  σκληρό που να υποστηρίζεται.

 

Συμφωνώ στα τι λέγανε διάφοροι insiders (όπως συμφωνώ σύμφωνα με αυτά που διαβάζω και με το ακριβώς από πάνω ποστ του nekrik από αυτά που έχω διαβάσει για rdna/cus etc).

 

Στο κομμάτι που βάζω νομίζω ότι είναι τραγικά λάθος η προσέγγιση σου.

 

Το expansion προφανώς και πρέπει να υπάρχει. Είναι κάτι που στο μέλλον θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Δεν είναι άμεσο feature αλλά θα χρησιμοποιηθεί μα σε 2 μήνες μα σε 6 μα σε 12. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς?να βάλει η Σόνυ το πιστόλι στο κρόταφο στις εταιρείες βγάλτε nvme να μπαίνει στο μηχάνημα άμεσα; Η να περίμενε το lunch κάνα 3-4-6μηνο μέχρι να βγούνε available δίσκοι?

 

Το μόνο ποιντ που διαφωνώ σε αυτά που λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σαν πρώην κάτοχος ps4 pro το οποίο αγόρασα τον Αύγουστο του 2019 (για πρώτη φορά κάτοχος ps4) είχα μείνει φουλ ευχαριστημένος.

Τώρα έχοντας το ps5 στην κατοχή μου σχεδόν 2 μήνες η κονσολα είναι απλά ότι καλύτερο και δεν έχει το παραμικρό θέμα όπως επίσης και το dual sense.

Πανέμορφη δεν ζεστάνετε καθόλου και δεν ακούγεται καν. 

Τελείως αθόρυβη στα πιο απαιτητικο παιχνίδια που έχω δοκιμάσει (last of us 2, assassins creed Valhalla, nba 2k21) 

Το μόνο που θέλει βελτίωση είναι το UI. 

Μου λείπει πολύ που δεν μπορείς να κάνεις φακέλους να βάλεις games όπως και να βάλεις custom wallpaper κτλ. 

Εχω αυτή την TV την οποία επίσης αγόρασα το 2019 τον Ιούλιο και έχει απίστευτη εικόνα με το ps5. 

Ξέρω ότι δεν έχει hdmi 2.1 αλλά δεν με ενδιαφέρει και τόσο σαν feature. 

Δεν έχω δει tearing κτλ. 

https://www.samsung.com/gr/tvs/uhd-4k-tv/ru7402-50-inch-crystal-uhd-smart-tv-ue50ru7402uxxh/

Πάντα ήμουν fan του PlayStation είχα όλες τις κονσόλες. 

Ειχα δοκιμάσει και το πρώτο xbox αλλά και το Xbox 360 αλλά δεν μου έκανα κλικ δεν ξέρω. 

Επίσης ήμουν χρόνια pc gamer αλλά από κάποιο σημειο και μετά το παράτησα το άθλημα γιατί με κούρασε αυτό στο να κάθομαι στο γραφείο κτλ. 

Τώρα όσον αφορά τα xbox series x δεν ξέρω τι παίζει εκεί.

Προτού πάρω το ps5 είχα ρίξει μια ματιά στο xbox gamepass αλλά τα παιχνίδια που είχε δεν μου άρεσαν και πολύ. 

Ζητώ συγνώμη άμα τα είπα κάπως μπερδεμένα. 

Υ. Γ Να σημειώσω ποτέ μα ποτέ δεν έχω αγοράσει κονσόλα day one αλλά εδώ έκανα την εξαίρεση και δεν το μετάνιωσα προς το παρόν. 

Επεξ/σία από johnnyman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, chncynic είπε

Στο θέμα expansion προφανώς και δεν κάνεις launch την κονσόλα με expansion slot και ΚΑΝΕΝΑΝ  σκληρό που να υποστηρίζεται.

Δεν νομίζω να μπορούσε η Sony να υποχρεώσει τους κατασκευστές να βγάλουν δίσκους με τα δικά της specs έτοιμους για το launch του PS5... Ούτε θα ήταν θεμιτό να αναβάλλει την κυκλοφορία της κονσόλας μόνο και μόνο για την άμεση διαθεσιμότητα επέκτασης χώρου.

Ούτε η ίδια είναι κατασκευαστής σκληρών δίσκων ώστε να έχει δικές της διαθέσιμες επιλογές με την κυκλοφορία της κονσόλας.

Το προβλημα είναι η ιδιαιτερότητα του συγκεκριμένου nvme και το αν τελικά αποδειχθεί χρήσιμη ή περιττή στο μέλλον...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...