Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Το expansion προφανώς και πρέπει να υπάρχει. Είναι κάτι που στο μέλλον θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Δεν είναι άμεσο feature αλλά θα χρησιμοποιηθεί μα σε 2 μήνες μα σε 6 μα σε 12. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς?να βάλει η Σόνυ το πιστόλι στο κρόταφο στις εταιρείες βγάλτε nvme να μπαίνει στο μηχάνημα άμεσα; Η να περίμενε το lunch κάνα 3-4-6μηνο μέχρι να βγούνε available δίσκοι?

Δίσκοι με τα απαραίτητα specs που η sony έχει θέσει, υπάρχουν στο εμπόριο as we speak. Χρειάζεται το certification απλά θεωρητικά. Το οτι δεν το έχει δώσει, μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα που δεν μπορούμε να αναλύσουμε θαρρώ. Οτι έπρεπε το expandable storage ώς feature να δουλεύει απο day one, θα έπρεπε. Καταλαβαίνω οτι δεν είναι σημαντικό για πολλούς ,όπως και το VRR αλλα είναι on spec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαφωνώ παρά πολύ. Το να μην έχει δώσει το approval είναι θέμα που το ξέρει η Sony γιατί και το ότι υπάρχουν έξω εκεί δίσκοι δε λέει κάτι. Καμία υποχρέωση να είναι day1 το συγκεκριμένο και δεν επηρεάζει σε κάτι τη κονσόλα καιντην απροβληματιστη λειτουργία. Δε μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτό θεωρώ παντελώς άκυρο το "έπρεπε day1 να το έχει", ειδικά από τη στιγμή που ήταν γνωστό από τα pre order ότι η θύρα θα δουλέψει αργότερα (δεν ήταν κάτι κρυφό). Δε ξέρω πώς να σε πείσω αλλά δεν είναι και απαραίτητο... έχουμε απλά διαφορετική οπτική στο θέμα.

 

Edit: αντιθέτως το vrr να τονίσω ότι από τη στιγμή που κάποια σημεία θα βοηθούσε την ομαλότητα της εικόνας σε παιχνίδια θα έπρεπε να είναι day1 available.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Διαφωνώ παρά πολύ. Το να μην έχει δώσει το approval είναι θέμα που το ξέρει η Sony γιατί και το ότι υπάρχουν έξω εκεί δίσκοι δε λέει κάτι. Καμία υποχρέωση να είναι day1 το συγκεκριμένο και δεν επηρεάζει σε κάτι τη κονσόλα καιντην απροβληματιστη λειτουργία. Δε μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτό θεωρώ παντελώς άκυρο το "έπρεπε day1 να το έχει", ειδικά από τη στιγμή που ήταν γνωστό από τα pre order ότι η θύρα θα δουλέψει αργότερα (δεν ήταν κάτι κρυφό). Δε ξέρω πώς να σε πείσω αλλά δεν είναι και απαραίτητο... έχουμε απλά διαφορετική οπτική στο θέμα.

Διαφωνούμε ναι - δεκτά τα points σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έπρεπε να έχει εξαρχής αρκετά από αυτά και παρότι πέρασαν 3 μήνες από το launch ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μετά το 6μηνο θα αρχίσω να λέω ώπα, τους πήρε ο ύπνος. Προσωπικά όμως δεν κράζω γιατί προς το παρόν δεν χρειάζομαι κανένα από αυτά που λείπουν. Όποιος έχει την κονσόλα και τα χρειάζεται, δικαιούται να κράζει ελεύθερα. Παίζω σε 4k οθόνη, που δεν διαθέτει VRR, οπότε δυο από αυτά που θεωρούνται βασικά (1440p-VRR) μου είναι αδιάφορα. Επίσης ποτέ μου δεν γέμιζα με παιχνίδια τους δίσκους των κονσολών, παρά μόνο όσα έπαιζα εκείνη την περίοδο, ένα racing, ένα football sim, ένα 3rd person adventure, ένα on-line multiplayer, κάνα 2 indies και τέλος οπότε ποτέ μου δεν γέμιζα δίσκους, όπως και τώρα, έχω 7 games μέσα στον σκληρό του PS5 και 150gb free. Άρα και το θέμα του expansion δεν με καίει. Με τα rDNA γελάω γιατί μου είναι παντελώς αδιάφορο, με ενδιαφέρει κυρίως τι θα παίξω, εννοώ το καλό gameplay, έχοντας μόλις 1 ώρα ελεύθερο χρόνο την ημέρα για gaming δεν έχω διάθεση για ανούσιες επαναλήψεις τεχνικών χαρακτηριστικών. Backlog έχω άφθονο από το PS4 οπότε δεν υπάρχει καμία ανάγκη ή πίεση για την αγορά πανχιδιων που κοστίζουν 80 ευρώ, θα τα αγοράσω σε μια πτώση τιμής αργότερα. Οπότε, όλη μέρα και κάθε μέρα να έρχεσαι και να μου αραδιάζεις τα θέματα της, θα σου πω ότι..χέστηκα και συγνώμη για την έκφραση. Αλλά αυτός είμαι εγώ και μιλάω φυσικά μόνο για τον εαυτό μου ο οποίος δεν έχει καμία καΐλα του τι έκδοση rDNA έχει το PS5. Θα μου πεις, τα βρίσκεις όλα τέλεια? Ε όχι βέβαια, αλλά τα θεωρώ ασήμαντα και έχω την υπομονή να περιμένω να διορθωθούν. 

Επεξ/σία από Praetorian
έφυγαν τα σχόλια για άλλους σχολιαστές
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, music_lover είπε

Θα έπρεπε να έχει εξαρχής αρκετά από αυτά και παρότι πέρασαν 3 μήνες από το launch ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μετά το 6μηνο θα αρχίσω να λέω ώπα, τους πήρε ο ύπνος. Προσωπικά όμως δεν κράζω γιατί προς το παρόν δεν χρειάζομαι κανένα από αυτά που λείπουν.

Κοίτα, ωραία τα λές για τον εαυτό σου, αλλα δεν είναι blog εδώ. Κι εμένα δεν με νοιάζει το storage αλλα κανένας δεν νομίζω να νοιάζεται για το αν με νοιάζει. Νοιαζειception.

Τεχνολογικό forum είμαστε με θέμα το PS5. Που θες να γράψει ο κόσμος για τα νέα που βγαίνουν σχετικά με την κονσόλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chncynic είπε

Τεχνολογικό forum είμαστε με θέμα το PS5. Που θες να γράψει ο κόσμος για τα νέα που βγαίνουν σχετικά με την κονσόλα?

Ποιο ειναι το νεο; Οτι ουτε σημερα βγηκε VRR και storage expansion? Αρα αυριο να το ξαναγραψουμε αν δεν εχει βγει ουτε αυριο.

Αυτο λεμε οτι κουρασε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ποιο ειναι το νεο; Οτι ουτε σημερα βγηκε VRR και storage expansion? Αρα αυριο να το ξαναγραψουμε αν δεν εχει βγει ουτε αυριο.

Αυτο λεμε οτι κουρασε.

Οι συζητήσεις και οι χαρακτηρισμοί / ειρωνίες γίνανε με αφορμή αληθινών die shots του PS5. Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει εσένα προσωπικά, αλλα είναι big news εκεί έξω και δεν βλέπω λόγο να μην ποσταριστεί εδώ. Δεν είναι απόψεις για δημιουργία flame , είναι φωτογραφίες που δεν είχε ξαναδεί κανένας εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chncynic είπε

Κοίτα, ωραία τα λές για τον εαυτό σου, αλλα δεν είναι blog εδώ. Κι εμένα δεν με νοιάζει το storage αλλα κανένας δεν νομίζω να νοιάζεται για το αν με νοιάζει. Νοιαζειception.

Τεχνολογικό forum είμαστε με θέμα το PS5. Που θες να γράψει ο κόσμος για τα νέα που βγαίνουν σχετικά με την κονσόλα?

Ως γνωστόν τοις πάση, ο λόγος ύπαρξης των forum είναι η ανάπτυξη προσωπικών απόψεων πολλών διαφορετικών ατόμων συμπεριλαμβανομένων των δικών μου, των δικών σου και άλλων χιλιάδων μελών οπότε τελείως άκυρη η σύγκριση σου με blog στο οποίο γράφει ένας, αλλιώς δεν θα λεγόταν forum.

4 λεπτά πριν, chncynic είπε

Οι συζητήσεις και οι χαρακτηρισμοί / ειρωνίες γίνανε με αφορμή αληθινών die shots του PS5. Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει εσένα προσωπικά, αλλα είναι big news εκεί έξω και δεν βλέπω λόγο να μην ποσταριστεί εδώ. Δεν είναι απόψεις για δημιουργία flame , είναι φωτογραφίες που δεν είχε ξαναδεί κανένας εδώ.

Δεν έγινε μόνο αυτό, μαζί με τις φωτογραφίες που ανέβηκαν ακολούθησε ένα κρεσέντο καταστροφολογίας, μην παριστάνεις τον ανήξερο, είμαστε μεγάλα παιδιά.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chncynic είπε

Τεχνολογικό forum είμαστε με θέμα το PS5. 

Ελληνικο τεχνολογικο forum για διαφορα πραγματα ειμαστε. Δεν ειμαστε ομως το Anandtech και το TomsHardware.

Και ο Γερμανος/Κωτσοβολος κλπ ειναι καταστηματα που πουλανε ειδη τεχνολογιας,αλλα για την πλειοψηφια των πραγματων που πουλανε,δεν εχουν την παραμικρη ιδεα πολλες φορες.

Αν τους ρωτησεις ποσο ελευθερο χωρο εχει πχ το ps5,δεν θα εχουν ιδεα ή θα σου πουν οσο γραφει πανω στο κουτι/site.

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ως γνωστόν τοις πάση, ο λόγος ύπαρξης των forum είναι η ανάπτυξη προσωπικών απόψεων πολλών διαφορετικών ατόμων συμπεριλαμβανομένων των δικών μου, των δικών σου και άλλων χιλιάδων μελών οπότε τελείως άκυρη η σύγκριση σου με blog στο οποίο γράφει ένας, αλλιώς δεν θα λεγόταν forum.

Δεν έγινε μόνο αυτό, μαζί με τις φωτογραφίες που ανέβηκαν ακολούθησε ένα κρεσέντο καταστροφολογίας, μην παριστάνεις τον ανήξερο, είμαστε μεγάλα παιδιά.

στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είδα καταστροφολογία πουθενά αλλα οκ.

 

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Ελληνικο τεχνολογικο forum για διαφορα πραγματα ειμαστε. Δεν ειμαστε ομως το Anandtech και το TomsHardware.

Και ο Γερμανος/Κωτσοβολος κλπ ειναι καταστηματα που πουλανε ειδη τεχνολογιας,αλλα για την πλειοψηφια των πραγματων που πουλανε,δεν εχουν την παραμικρη ιδεα πολλες φορες.

Αν τους ρωτησεις ποσο ελευθερο χωρο εχει πχ το ps5,δεν θα εχουν ιδεα ή θα σου πουν οσο γραφει πανω στο κουτι/site.

 

 

 

Το thread είναι για το PS5. Τι σχέση έχουν όλα αυτά που λες? επειδή η πλειοψηφία δεν γνωρίζει τεχνικά θέματα σε φόρουμ τεχνολογίας, πρέπει να μήν αναφέρονται τεχνικά θέματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ελληνικο τεχνολογικο forum για διαφορα πραγματα ειμαστε. Δεν ειμαστε ομως το Anandtech και το TomsHardware.

Τεχνολογικό από τα LIDL βασικά αλλά ας μην το θίξω τώρα.. 🤣

1 λεπτό πριν, chncynic είπε

στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είδα καταστροφολογία πουθενά αλλα οκ.

 

Το thread είναι για το PS5. Τι σχέση έχουν όλα αυτά που λες? επειδή η πλειοψηφία δεν γνωρίζει τεχνικά θέματα σε φόρουμ τεχνολογίας, πρέπει να μήν αναφέρονται τεχνικά θέματα?

Ε τότε μάλλον ίσως δεν πρόλαβες να τα διαβάσεις ή δεν έδωσες την πρέπουσα σημασία, τέσπα, ότι νομίζει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Τεχνολογικό από τα LIDL βασικά αλλά ας μην το θίξω τώρα.. 🤣

Ε τότε μάλλον ίσως δεν πρόλαβες να τα διαβάσεις ή δεν έδωσες την πρέπουσα σημασία, τέσπα, ότι νομίζει ο καθένας.

δώσε ένα παράδειγμα - μπορεί να κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, chncynic είπε

δώσε ένα παράδειγμα - μπορεί να κάνω λάθος

Δεν θέλω για να μην γίνει πάλι αχταρμάς το thread, άστο να πάει στο δι@ολο, πάμε παρακάτω, please.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν θέλω για να μην γίνει πάλι αχταρμάς το thread, άστο να πάει στο δι@ολο, πάμε παρακάτω, please.

Εντάξει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...