Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

Ελπίζω να μην το γυρίσουν πολύ στα pc εκεί στη Σόνυ. Οκ καταλαβαίνω ότι είναι εταιρεία αλλά αν βάλουν devs να αφήσουν τις κουστομιες και να φτιάχνουν παιχνίδια όχι με βάση το μηχάνημα και τις δυνατότητες του αλλά με βάση μουλτιπλατφορμ" χαιρετα μας το πλάτανο. Εκτός και αν υπάρχει δεύτερο τιμ που δουλεύει παράλληλα σε άλλη παραγωγή μόνο τίτλους 5+ έτη.

Χαχαχ

unknown.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

Οκ καταλαβαίνω ότι είναι εταιρεία αλλά αν βάλουν devs να αφήσουν τις κουστομιες και να φτιάχνουν παιχνίδια όχι με βάση το μηχάνημα και τις δυνατότητες του αλλά με βάση μουλτιπλατφορμ" χαιρετα μας το πλάτανο. 

Μπορει τα exclusives της Sony να πουλανε περισσοτερο απο οτι της MS,αλλα σε καμια περιπτωση δεν φτανουν την Nintendo.

Και επειδη μεχρι να μεγαλωσει η βαση χρηστων του ps5,δεν περιμενουν πολλες πωλησεις,εξου και οι τελευταιες αλλαγες με κυκλοφορια παιχνιδιων σε PC+80ευρω αρχικη τιμη.

Θες να κανουμε ετσι για πλακα ενα γκαλοπ ποσοι θα τρεξουν να αγορασουν τους επομενους μηνες το Ratchet and Clank στα 80ευρω που θα υποστηριζει και Ελληνικα?Σιγουρα ελαχιστοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μπορει τα exclusives της Sony να πουλανε περισσοτερο απο οτι της MS,αλλα σε καμια περιπτωση δεν φτανουν την Nintendo.

Και επειδη μεχρι να μεγαλωσει η βαση χρηστων του ps5,δεν περιμενουν πολλες πωλησεις,εξου και οι τελευταιες αλλαγες με κυκλοφορια παιχνιδιων σε PC+80ευρω αρχικη τιμη.

Θες να κανουμε ετσι για πλακα ενα γκαλοπ ποσοι θα τρεξουν να αγορασουν τους επομενους μηνες το Ratchet and Clank στα 80ευρω που θα υποστηριζει και Ελληνικα?Σιγουρα ελαχιστοι.

Εγω  σιγουρα οχι ,γιατι δεν  ειναι του γουστου μου το  game !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κίνηση της Sony έχει λογική. Για τα exclusives της δαπανουνται μεγάλα ποσά και ναι μεν βγαίνει κέρδος, αλλά δε ξέρω αν αυτό το κέρδος είναι αυτό που πρέπει και θέλει η Sony. Ας μη ξεχάσουμε ότι πέφτει πολύ γρήγορα η τιμή και οι πωλήσεις που κάνουν αντιστοιχούν στην καλύτερη στο 15% των κατοχων της κονσόλας. Δεν είναι exclusive Nintendo που και τεράστιες πωλήσεις θα εχει και δε πέφτει η τιμή με τίποτα. Νομίζω ότι είναι μια κίνηση πέρα για πέρα λογική. Η πίτα του pc είναι τεράστια. 

Επεξ/σία από Billie13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, thomason993 είπε

Το Play at Home επιστρέφει τον Μάρτιο. Η Sony, στα πλαίσια της στήριξης του κοινού που επηρρεάζεται από την καραντίνα που επικρατεί σε πολλές περιοχές του κόσμου, θα δώσει 4 παιχνίδια δωρεάν, από τον Μάρτιο μέχρι τον Ιούνιο, ξεκινώντας με το Ratchet and Clank για PS4 και PS5. Όσοι "αγοράσουν" τα δωρεάν παιχνίδια για το διάστημα που θα είναι διαθέσιμα, θα τα κρατήσουν μόνιμα στη "βιβλιοθήκη" τους.

https://blog.playstation.com/2021/02/23/play-at-home-returns-four-months-of-offers-for-playstation-games-and-entertainment-begin-march-1/

Εμεις που το έχουμε πάρει απο το PS+ τι γίνεται? Θα μπεί αυτόματα στην library σαν να το έχουμε αγοράσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Εγω  σιγουρα οχι ,γιατι δεν  ειναι του γουστου μου το  game !

Ουτε εγω θα το αγοραζα στα 80ευρω παρολο που εχω παιξει τα προηγουμενα της σειρας και μαρεσουν πολυ.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλως ή κακως μονο για συγκεκριμενα παιχνιδια θα τρεξει ο κοσμος ακομα και στην Ελλαδα  να πληρωσει οσο οσο, βλεπε SpiderMan,God Of War,Horizon Zero Dawn κλπ

Η φυσικα τρανο παραδειγμα το προσφατο Last Of Us Part 2 που ειδα ουρα εξω απο 2 σκρουτζομαγαζα που περασα μονο για αυτο.

Και εγω προφανως δεν χαρηκα με την αυξηση των τιμων γιατι φυσικα το βλεπω απο την μερια μου σαν καταναλωτης,αλλα η πικρη αληθεια αυτη ειναι.

Δειτε πχ το Ghost Of Tsushima,ενα παιχνιδι το οποιο πηρε και πολυ καλες κριτικες και βραβεια και κυκλοφορησε σε μια πλατφορμα με 110+μυρια πωλησεις,αναλογικα ποσο λιγες πωλησεις εκανε.

Το ιδιο και το Bloodborne.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ουτε εγω θα το αγοραζα στα 80ευρω παρολο που εχω παιξει τα προηγουμενα της σειρας και μαρεσουν πολυ.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλως ή κακως μονο για συγκεκριμενα παιχνιδια θα τρεξει ο κοσμος ακομα και στην Ελλαδα  να πληρωσει οσο οσο, βλεπε SpiderMan,God Of War,Horizon Zero Dawn κλπ

Η φυσικα τρανο παραδειγμα το προσφατο Last Of Us Part 2 που ειδα ουρα εξω απο 2 σκρουτζομαγαζα που περασα μονο για αυτο.

Και εγω προφανως δεν χαρηκα με την αυξηση των τιμων γιατι φυσικα το βλεπω απο την μερια μου σαν καταναλωτης,αλλα η πικρη αληθεια αυτη ειναι.

Δειτε πχ το Ghost Of Tsushima,ενα παιχνιδι το οποιο πηρε και πολυ καλες κριτικες και βραβεια και κυκλοφορησε σε μια πλατφορμα με 110+μυρια πωλησεις,αναλογικα ποσο λιγες πωλησεις εκανε.

Το ιδιο και το Bloodborne.

Εκανε τοσες λιγες πωλησεις σοβαρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, h3342 είπε

Εκανε τοσες λιγες πωλησεις σοβαρα;

αναλογα με τι συγκρινεις...ρεκορ εκανε για το διαστημα της κυκλοφοριας τους.

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, h3342 είπε

Εκανε τοσες λιγες πωλησεις σοβαρα;

Αν αναφερεσαι στο Bloodborne,τοτε ναι οι πωλησεις του ειναι πολυ χαμηλες.

Και του Ghost Of Tsushima,αν και ξεκινησε δυνατα σε οτι εχει να κανει με τις πωλησεις,δεν συνεχιστηκε στην πραξη αυτο

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_PlayStation_4_video_games

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν αναφερεσαι στο Bloodborne,τοτε ναι οι πωλησεις του ειναι πολυ χαμηλες.

Και του Ghost Of Tsushima,αν και ξεκινησε δυνατα σε οτι εχει να κανει με τις πωλησεις,δεν συνεχιστηκε στην πραξη αυτο

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_PlayStation_4_video_games

5 εκατομμύρια πωλήσεις σε 7 μήνες είναι λίγο? Δεν συμφωνώ. Τα υπόλοιπα που είναι στην λίστα που παρέθεσες, κυκλοφόρησαν πολύ νωρίτερα από αυτό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, nekrik είπε

Φαίνεται ωραίο !

Εξαιρετικότατο μιας και δείχνει ότι η Sony τολμάει ακόμα να προσφέρει το κάτι διαφορετικό. Επιβάλλεται να δείξουν (state of play) PS5 Patch του TLOU2 και να αρχίσουν πάλι να πέφτουν σαγόνια.... η γενιά ξεκινά και τελειώνει με ND  👆.... το MP προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Πάλι 5-10 άτομα θα το παίξουν ή θα έχει ξεφουσκώσει σε κάνα μήνα όπως με τα τελευταία Uncharted MP. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

5 εκατομμύρια πωλήσεις σε 7 μήνες είναι λίγο? Δεν συμφωνώ. Τα υπόλοιπα που είναι στην λίστα που παρέθεσες, κυκλοφόρησαν πολύ νωρίτερα από αυτό.

Οχι δεν ειναι λιγα σε καμια περιπτωση ,αλλα το θεμα ειναι(οπως και στην περιπτωση του Last Of Us),οτι μιλαμε για παιχνιδια τα οποια κυκλοφορουν στο τελος του κυκλου ζωης της κονσολας,αρα εχουν το μεγαλυτερο ''πελατολογιο''.

Επισης στην περιπτωση του Ghost of tsushima,βοηθησε και η καραντινα πολυ(ανοδος στις πωλησεις video games).

Τελος τα exclusives της Sony,κυριως οτι πουλανε το πρωτο διαστημα,δεν ανεβαινουν μετα πολυ οι πωλησεις τους,γιαυτο και βλεπουμε και να πεφτει γρηγορα η τιμη τους.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, vorlon είπε

Εμεις που το έχουμε πάρει απο το PS+ τι γίνεται? Θα μπεί αυτόματα στην library σαν να το έχουμε αγοράσει?

Αν συμβεί όπως είχε συμβεί πέρυσι με το journey και το uncharted collection, τότε πρέπει να το βάλεις μόνος σου στο καλάθι και να πατήσεις αγορά, απλώς με μηδενική τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...