Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις


Date and time
2021  MAR 21 (Sunday) 20 : 00~21 : 00 schedule
CONTENTS!
Contents
A performer full of game love interviews the creator!

Scheduled to be distributed on the PlayStation official YouTube channel from 20:00 on Sunday, March 21, 2021.

We will happily deliver the charm of the titles centered on the upcoming works "Resident Evil Village" and "FINAL FANTASY VII Remake Intergrade" with talks.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aγόρασα το Crash Bandicoot 4 για τα πιτσιρίκια μου από το store και έχουν ξετρελαθεί.

Εγώ όμως όχι!

Συγγνώμη, είναι δυνατόν η PS5 έκδοση να μη χρησιμοποιεί τις δυνατότητες του Dualsense? Ποιος ο λόγος να υπάρχει PS5 έκδοση τότε? Και προσφέρεται για Dualsense το συγκεκριμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, SGM5 είπε

Aγόρασα το Crash Bandicoot 4 για τα πιτσιρίκια μου από το store και έχουν ξετρελαθεί.

Εγώ όμως όχι!

Συγγνώμη, είναι δυνατόν η PS5 έκδοση να μη χρησιμοποιεί τις δυνατότητες του Dualsense? Ποιος ο λόγος να υπάρχει PS5 έκδοση τότε? Και προσφέρεται για Dualsense το συγκεκριμένο...

εννοείς τις σκανδαλες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσότερα παιχνίδια του ps5 δεν κανουν τίποτα το ιδιαίτερο με το dualsense. το rumble παραμενει πανω κατω οπως και σε παιχνιδια του ps4 και σε καποιες εξαιρέσεις έχεις κανενα pressure στα triggers. Πχ το Demon Souls πλην ενος παντελως αχρηστου pressure στις σκανδελες για οταν ριχνεις με το τοξο, δε προσφερει κ τιποτα το ιδιαιτερο. Οι περισσότεροι τιτλοι ειναι ετσι, το Astro Bot ειναι η εξαίρεση, οχι ο κανόνας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

τα περισσότερα παιχνίδια του ps5 δεν κανουν τίποτα το ιδιαίτερο με το dualsense. το rumble παραμενει πανω κατω οπως και σε παιχνιδια του ps4 και σε καποιες εξαιρέσεις έχεις κανενα pressure στα triggers. Πχ το Demon Souls πλην ενος παντελως αχρηστου pressure στις σκανδελες για οταν ριχνεις με το τοξο, δε προσφερει κ τιποτα το ιδιαιτερο. Οι περισσότεροι τιτλοι ειναι ετσι, το Astro Bot ειναι η εξαίρεση, οχι ο κανόνας.

Και στο full power tbh το Astro σε κουράζει μετά από μια ώρα. Καλά για το demon''s δε το συζητάω αν δε παίζεις με τόξο που είναι πάρα πολύ πιθανό, δε θα το πάρεις πρέφα ποτέ.  Και πάλι ενοχλητικό θα είναι σε σημεία που θα χρησιμοποιείς τόξο αρκετά.

Για μένα παραμένει gimmick μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Δε πήρα όμως PS5 για το haptic feedback/adaptive triggers που χαιρόντουσαν τα παπαγαλάκια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SGM5 είπε

Aγόρασα το Crash Bandicoot 4 για τα πιτσιρίκια μου από το store και έχουν ξετρελαθεί.

Εγώ όμως όχι!

Συγγνώμη, είναι δυνατόν η PS5 έκδοση να μη χρησιμοποιεί τις δυνατότητες του Dualsense? Ποιος ο λόγος να υπάρχει PS5 έκδοση τότε? Και προσφέρεται για Dualsense το συγκεκριμένο...

Δεν ξετρελαθηκες μόνο και μόνο επειδή δεν έχει κάνει χρήση των features του dualsense?

1 ώρα πριν, ilos είπε

Και στο full power tbh το Astro σε κουράζει μετά από μια ώρα. Καλά για το demon''s δε το συζητάω αν δε παίζεις με τόξο που είναι πάρα πολύ πιθανό, δε θα το πάρεις πρέφα ποτέ.  Και πάλι ενοχλητικό θα είναι σε σημεία που θα χρησιμοποιείς τόξο αρκετά.

Για μένα παραμένει gimmick μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Δε πήρα όμως PS5 για το haptic feedback/adaptive triggers που χαιρόντουσαν τα παπαγαλάκια.

Ήμουν και είμαι ένα από αυτά τα παπαγαλάκια στα οποία αναφέρεσαι που χαίρονταν και εξακολουθούν να χαίρονται κάθε φορά που συναντούν σε παιχνίδι έστω και μία εφαρμογή των features του dualsense ακόμα και την παραμικρή γιατί προσθέτουν μικρούς πόντους στην συνολική gaming εμπειρία. Κάνεις δεν είπε ότι θα δούμε ή πρέπει να δούμε όλα όσα δοκιμάσαμε στο Astrobot που είναι απλά μια επίδειξη των δυνατοτήτων του νέου controller. Και προσωπικά δεν με κούρασαν πουθενά οι εφαρμογές του, ούτε καν στο Astrobot που χρησιμοποιούνται υπερβολικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά για πείτε εντυπώσεις, παραλαμβάνω τετάρτη πρώτα Ο Θεος και ανυπομονώ. Τα games του ps4 τα παιζει σφαιρα? Loading speed κλπ?  Εχω ήδη πάθει τη πλακα μου με το xbox series S φαντάζομαι πως θα ειναι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ribopaido είπε

Ρε παιδιά για πείτε εντυπώσεις, παραλαμβάνω τετάρτη πρώτα Ο Θεος και ανυπομονώ. Τα games του ps4 τα παιζει σφαιρα? Loading speed κλπ?  Εχω ήδη πάθει τη πλακα μου με το xbox series S φαντάζομαι πως θα ειναι αυτο

Δε θελω να σε *** αλλα κρατα για αρχη μικρο καλαθι. Υπαρχουν παιχνιδια που δειχνει τις δυνατοτητες του πχ ghost of tsushima και αλλα που οχι τοσο. Εξαρταται απο το αν τα εχουν patchαρει τα games η οχι.
 

Γενικα προσωπικα το βιωσα σαν πολυ πιο next-gen εμπειρια και λογω design και χειριστηριου απο το series S αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.

Δωστου χρονο να δειξει τις δυνατοτητες του οπως πρεπει να δωσω και γω χρονο στο series S που ελαβα εχθες και μεχρι στιγμης οχι next gen δε το νιωθω αλλα σαν να εχω παρει το απλο xbox one. Εν τελη δε ξερω αν απανταω σε σενα η τα λεω στον εαυτο μου για να ηρεμησω απο τον εκνευρισμο μου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, music_lover είπε

Δεν ξετρελαθηκες μόνο και μόνο επειδή δεν έχει κάνει χρήση των features του dualsense?

Ήμουν και είμαι ένα από αυτά τα παπαγαλάκια στα οποία αναφέρεσαι που χαίρονταν και εξακολουθούν να χαίρονται κάθε φορά που συναντούν σε παιχνίδι έστω και μία εφαρμογή των features του dualsense ακόμα και την παραμικρή γιατί προσθέτουν μικρούς πόντους στην συνολική gaming εμπειρία. Κάνεις δεν είπε ότι θα δούμε ή πρέπει να δούμε όλα όσα δοκιμάσαμε στο Astrobot που είναι απλά μια επίδειξη των δυνατοτήτων του νέου controller. Και προσωπικά δεν με κούρασαν πουθενά οι εφαρμογές του, ούτε καν στο Astrobot που χρησιμοποιούνται υπερβολικά.

Είχες την κονσόλα pre launch? Δε σου φαίνεται για influencer/journalist/rapper και όπου αλλού τις δώσαν.😁

Προσωπικά μου ήρθε η κονσόλα στο σπίτι 9 η ώρα το πρωί ανήμερα του launch, οπότε θεωρώ χλωμό να ήσουν "παπαγαλάκι".

Μη τα παίρνετε όλα προσωπικά και αμέσως damage control. Αναφέρομαι στο χαμό και την καμπάνια που είχε δημιουργηθεί για αυτά τα 2 features ότι θα είναι τόσο ριζοσπαστικά που θα αλλάξουν όλο το gameplay. Είναι και θέμα προτίμησης του καθενός βέβαια. Εγώ είμαι πρακτικός τύπος. Δε θα βάλω adaptive triggers στο strong που είναι από default σε κάτι που σπαμάρεις συνέχεια πχ γιατί μετά από λίγο διάστημα θα κουραστεί το χέρι μου. Δεν είμαστε όλοι 14χρονα να αντέχουμε. To astro μετά από 1 ώρα συνεχόμενο gameplay με κουράζει. Στο demons souls μπήκε απλά για να μπει και δε προσφέρει τίποτα στην εμπειρία. Στο χέρι τους είναι να το κάνουν πιο χρήσιμο χωρίς να είναι ενοχλητικό όμως.

5 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Γενικα προσωπικα το βιωσα σαν πολυ πιο next-gen εμπειρια και λογω design και χειριστηριου απο το series S αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.

Δωστου χρονο να δειξει τις δυνατοτητες του οπως πρεπει να δωσω και γω χρονο στο series S που ελαβα εχθες και μεχρι στιγμης οχι next gen δε το νιωθω αλλα σαν να εχω παρει το απλο xbox one. Εν τελη δε ξερω αν απανταω σε σενα η τα λεω στον εαυτο μου για να ηρεμησω απο τον εκνευρισμο μου.

To series S είναι μια χαρά για 300 ευρώ συν τόσα λεφτά που γλιτώνεις από gamepass. 1080p μηχάνημα είναι. Το μόνο αρνητικό για μένα είναι τα 500 GB του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Υπαρχουν παιχνιδια που δειχνει τις δυνατοτητες του πχ ghost of tsushima και αλλα που οχι τοσο. Εξαρταται απο το αν τα εχουν patchαρει τα games η οχι.
 

Γενικα προσωπικα το βιωσα σαν πολυ πιο next-gen εμπειρια και λογω design και χειριστηριου απο το series S αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.

Δωστου χρονο να δειξει τις δυνατοτητες του οπως πρεπει να δωσω και γω χρονο στο series S που ελαβα εχθες και μεχρι στιγμης οχι next gen δε το νιωθω αλλα σαν να εχω παρει το απλο xbox one. Εν τελη δε ξερω αν απανταω σε σενα η τα λεω στον εαυτο μου για να ηρεμησω απο τον εκνευρισμο μου.

Σε ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση , εγω μια χαρα το βλέπω συμφωνα και με την απαιτηση που ειχα σε μια πιο νορμαλ κονσολα. Τo ps5 σαν πολλα υποσχόμενο θα με ξενερωσει η αληθεια ειναι αν δεν δω τα αναμενομενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilos είπε

Είχες την κονσόλα pre launch? Δε σου φαίνεται για influencer/journalist/rapper και όπου αλλού τις δώσαν.😁

Προσωπικά μου ήρθε η κονσόλα στο σπίτι 9 η ώρα το πρωί ανήμερα του launch, οπότε θεωρώ χλωμό να ήσουν "παπαγαλάκι".

Μη τα παίρνετε όλα προσωπικά και αμέσως damage control. Αναφέρομαι στο χαμό και την καμπάνια που είχε δημιουργηθεί για αυτά τα 2 features ότι θα είναι τόσο ριζοσπαστικά που θα αλλάξουν όλο το gameplay. Είναι και θέμα προτίμησης του καθενός βέβαια. Εγώ είμαι πρακτικός τύπος. Δε θα βάλω adaptive triggers στο strong που είναι από default σε κάτι που σπαμάρεις συνέχεια πχ γιατί μετά από λίγο διάστημα θα κουραστεί το χέρι μου. Δεν είμαστε όλοι 14χρονα να αντέχουμε. To astro μετά από 1 ώρα συνεχόμενο gameplay με κουράζει. Στο demons souls μπήκε απλά για να μπει και δε προσφέρει τίποτα στην εμπειρία. Στο χέρι τους είναι να το κάνουν πιο χρήσιμο χωρίς να είναι ενοχλητικό όμως.

To series S είναι μια χαρά για 300 ευρώ συν τόσα λεφτά που γλιτώνεις από gamepass. 1080p μηχάνημα είναι. Το μόνο αρνητικό για μένα είναι τα 500 GB του.

Γνώμη μου είναι πως πρέπει να γινόμαστε λίγο πιο συγκεκριμένοι όταν γράφουμε έναν χαρακτηρισμό γιατί δεν ξέρουμε πως θα το εκλάβει αυτός που θα το διαβάσει επειδή είναι αόριστος ο χαρακτηρισμός που δώσαμε. Τώρα που το έκανες κατανοητό σου ζητώ συγνώμη, έγινε παρεξήγησης.

Όσον αφορά αυτό το περίφημο damage control, κουράστικα να το διαβάζω κάθε τρείς και λίγο γιατί γίνεται υπερβολική επίκληση του, πχ κάθε φορά που κάποιος λέει την θετική γνώμη του μετά από 2,3 αρνητικές, το βλέπω να γράφεται. Και γιατί είναι υπερβολική η χρήση του? Γιατί ο εκάστοτε γράφων δεν έχει πάντα σκοπό του τον έλεγχο της βλάβης αλλά εκφράζει απλά την θετική γνώμη του σε κάτι που δοκίμασε και του άρεσε όπως δεν άρεσε σε εσένα, σε άλλους και ούτω καθεξής. Το damage control δλδ απαιτεί πρόθεση για να έχει εφαρμογή, κάτι που δεν ισχύει στις περισσότερες των περιπτώσεων, όπως πχ την δική μου. Μου άρεσαν τα features, το εξέφρασα, τόσο απλό. Μην βλέπουμε συνεχώς σκοπιμότητες σε κάθε τι που γράφεται, πολύ καχυποψία από όλους ρε παιδιά, δεν γίνεται κουβέντα έτσι. Το λέω και για μένα που λανθασμένα παρεξήγησα τα γραφόμενα σου αλλά όπως είπα έπρεπε να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος για να το αποφύγουμε.

Επεξ/σία από music_lover
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...