Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Υπαρχουν παιχνιδια που δειχνει τις δυνατοτητες του πχ ghost of tsushima και αλλα που οχι τοσο. Εξαρταται απο το αν τα εχουν patchαρει τα games η οχι.
 

Γενικα προσωπικα το βιωσα σαν πολυ πιο next-gen εμπειρια και λογω design και χειριστηριου απο το series S αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.

Δωστου χρονο να δειξει τις δυνατοτητες του οπως πρεπει να δωσω και γω χρονο στο series S που ελαβα εχθες και μεχρι στιγμης οχι next gen δε το νιωθω αλλα σαν να εχω παρει το απλο xbox one. Εν τελη δε ξερω αν απανταω σε σενα η τα λεω στον εαυτο μου για να ηρεμησω απο τον εκνευρισμο μου.

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες έχω και εγώ το series s και ειναι σαν να εχω το απλό one s δεν βλέπω διαφορές προς το παρόν βέβαια και ελπίζω στο μέλλον να αλλάξει αυτό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Ribopaido είπε

Ρε παιδιά για πείτε εντυπώσεις, παραλαμβάνω τετάρτη πρώτα Ο Θεος και ανυπομονώ. Τα games του ps4 τα παιζει σφαιρα? Loading speed κλπ?  Εχω ήδη πάθει τη πλακα μου με το xbox series S φαντάζομαι πως θα ειναι αυτο

Αρπαζω την ευκαιρια απο την ερωτηση σου να σου απαντησω και ταυτοχρονα να πω τη δικη μου αποψη

Για να μην παρεξηγηθω απο κανεναν,προκαταβολικα σας λεω απο τα χερια μου εχουν περασει ολες οι κονσολες που εχουν κυκλοφορησει και κυκλοφορουν.Αυτη τη στιγμη ειμαι ηδη κατοχος,Series X,Series S,Switch και εδω και 10 μερες και ps5 digital 

Οι εντυπωσεις μου απο το ps5 ειναι θετικες...Ο μοχλος με τη νεα τεχνολογια ειναι απιστευτος,αλλα εγω προσωπικα τις δυνατοτητες τις ειδα μονο στο Astro...Εδω βεβαια να πω οτι με ενεργοποιημενες τις λειτουργιες αυτες,εμενα μου κρατησε 2,5 ωρες η μπαταρια.Το μονο που μου εκανε αρνητικη εντυπωση,ηταν οτι περιμενα να δω πιο γρηγορους χρονους φορτωσης παιχνιδιων.Ναι φορτωνουν γρηγορα,αλλα επειδη εχω μετρο συγκρισης το series X,εκει οι χρονοι ειναι καλυτεροι.Περιμενα γρηγοροτερους χρονους γιατι και στα ps4 παιχνιδια επρεπε να φορτωνουν πιο γρηγορα,αλλα ξαναλεω εχω μετρο συγκρισης...

Δυστυχως δεν εχω παιξει παιχνιδι ps5,αλλα μονο ps4.Θα συμφωνησω με τον φιλο παραπανω οτι το god of war ειναι αισθητα ομορφοτερο απο την εκδοση για ps4 pro που το ειχα παιξει,εχει διαφορα και ειναι ομορφο πραγματικα.
Θελω να γραψω αρκετα,αλλα δεν θελω να σε/σας κουρασω και δεν θελω να μπω στη διαδικασια συγκρισης,γιατι θα γραψω ακομη περισσοτερα...😄😄😄

Σε γενικες γραμμες ειναι μια κονσολα δυνατη,με ομορφο μενου και λειτουργιες,αλλα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι υστερει λιγο απο το series X,κυριως σε χρονους φορτωσεις παιχνιδιων.Αν εκμεταλευτουν τις λειτουργιες του μοχλου,θα παει ακομη καλυτερα.

Στα γραφικα τα δικα μας ματια δεν βλεπουν διαφορες,πρεπει να το καταλαβουμε καποια στιγμη αυτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Τι ειναι αυτο το other ρε παιδια 80gb περιπου που εχει στον σκληρο;και δεν σαφηνει να το ανοιξεις κιολας

System files και δεσμευμένος χώρος / swap file για switch tasking. Το ps5 δεν είναι ps4. Δε χρειάζεται να "κλείσεις" εφαρμογές για να ανοίξεις κάποια άλλη. Μπορείς να κάνεις switch και η άλλη μένει εκεί που την άφησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Mitroglou7 said:

Δωστου χρονο να δειξει τις δυνατοτητες του οπως πρεπει να δωσω και γω χρονο στο series S που ελαβα εχθες και μεχρι στιγμης οχι next gen δε το νιωθω αλλα σαν να εχω παρει το απλο xbox one

Δεν είχες ποτέ απλό Xbox one υποθέτω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, ilos είπε

System files και δεσμευμένος χώρος / swap file για switch tasking. Το ps5 δεν είναι ps4. Δε χρειάζεται να "κλείσεις" εφαρμογές για να ανοίξεις κάποια άλλη. Μπορείς να κάνεις switch και η άλλη μένει εκεί που την άφησες.

Ισχύει τέτοιο πράμα αλλά μόνο για τις εφαρμογές? 

Στα παιχνίδια ενώ παίζεις άμα ανοίξεις άλλο το προηγούμενο το κλείνει 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Mitroglou7 said:

Όχι δεν έτυχε.

Για αυτό θεωρείς ότι είναι σαν αυτό το Series S. 

Βέβαια είχες PS4 απλό υποθέτω όπου και με αυτό στα παιχνίδια που έχουν ασχοληθεί έχουν αρκετή διαφορά. 

Πχ το Like a Dragon τρέχει στα 60 frames στο Series S και στα 30 στο απλό PS4. 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αλλη μια ερωτηση. Το ps plus collection με το που συνδεεσαι το βλέπει αυτοματα?Εγω εχω ακομα συνδρομη εως τον μαιο στο ps4 θα τα δω απευθειας για να τα κανω add to library?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Ισχύει τέτοιο πράμα αλλά μόνο για τις εφαρμογές? 

Στα παιχνίδια ενώ παίζεις άμα ανοίξεις άλλο το προηγούμενο το κλείνει 

Δε στα κλείνει αν πατήσεις το ps button θα τα δεις στο switcher.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilos είπε

System files και δεσμευμένος χώρος / swap file για switch tasking. Το ps5 δεν είναι ps4. Δε χρειάζεται να "κλείσεις" εφαρμογές για να ανοίξεις κάποια άλλη. Μπορείς να κάνεις switch και η άλλη μένει εκεί που την άφησες.

Switch εδώ, switch εκεί, μήπως προετοιμάζεσαι για Nintendo Switch Pro?

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sndev είπε

εννοείς τις σκανδαλες; 

Όχι μόνο. Εννοώ εμπειρία Astro's.

 

7 ώρες πριν, music_lover είπε

Δεν ξετρελαθηκες μόνο και μόνο επειδή δεν έχει κάνει χρήση των features του dualsense?

Ναι!

Από τη στιγμή που υπάρχουν 2 ξεχωριστές εκδόσεις (PS4 & PS5) και το συγκεκριμένο game προσφέρεται για χρήση (και κατάχρηση!) των dualsense features, περίμενα να υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Δε θελω να σε *** αλλα κρατα για αρχη μικρο καλαθι. Υπαρχουν παιχνιδια που δειχνει τις δυνατοτητες του πχ ghost of tsushima και αλλα που οχι τοσο. Εξαρταται απο το αν τα εχουν patchαρει τα games η οχι.
 

Γενικα προσωπικα το βιωσα σαν πολυ πιο next-gen εμπειρια και λογω design και χειριστηριου απο το series S αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.

Δωστου χρονο να δειξει τις δυνατοτητες του οπως πρεπει να δωσω και γω χρονο στο series S που ελαβα εχθες και μεχρι στιγμης οχι next gen δε το νιωθω αλλα σαν να εχω παρει το απλο xbox one. Εν τελη δε ξερω αν απανταω σε σενα η τα λεω στον εαυτο μου για να ηρεμησω απο τον εκνευρισμο μου.

και εγώ το ίδιο. Ποιο πολύ αίσθηση next gen έχω με το ps5 αν και γενικά παίζω και στο serries s που την θεωρώ πολύ αξιόλογη κονσόλα αλλά ως συμπληρωματική στο ps5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ilos είπε

Δε στα κλείνει αν πατήσεις το ps button θα τα δεις στο switcher.

Σίγουρος είσαι? Στο switch νομίζω έχει απλά τις τελευταίες εφαρμογές παιχνίδια που έπαιξες

Όπως τα είπα στα κλείνει. 

 

Screenshot_20210314-160812.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Σίγουρος είσαι? Στο switch νομίζω έχει απλά τις τελευταίες εφαρμογές παιχνίδια που έπαιξες

Όπως τα είπα στα κλείνει. 

 

Screenshot_20210314-160812.jpg

Ναι τυπικά δε κάνει ότι και το xbox, αλλά σίγουρα κρατά δεδομένα για να κάνει switch άμεσα στο προηγούμενο state. Δεν είναι μόνο ο SSD που το επιταχύνει.

20 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Switch εδώ, switch εκεί, μήπως προετοιμάζεσαι για Nintendo Switch Pro?

Άσε χτες πάλευα ανεπιτυχώς επί μια ώρα να κάνω τον yuzu να δουλέψει με το monster hunter rise demo v2 και χόρτασα κρασάρισμα.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, john1080 είπε

Αρπαζω την ευκαιρια απο την ερωτηση σου να σου απαντησω και ταυτοχρονα να πω τη δικη μου αποψη

Για να μην παρεξηγηθω απο κανεναν,προκαταβολικα σας λεω απο τα χερια μου εχουν περασει ολες οι κονσολες που εχουν κυκλοφορησει και κυκλοφορουν.Αυτη τη στιγμη ειμαι ηδη κατοχος,Series X,Series S,Switch και εδω και 10 μερες και ps5 digital 

Οι εντυπωσεις μου απο το ps5 ειναι θετικες...Ο μοχλος με τη νεα τεχνολογια ειναι απιστευτος,αλλα εγω προσωπικα τις δυνατοτητες τις ειδα μονο στο Astro...Εδω βεβαια να πω οτι με ενεργοποιημενες τις λειτουργιες αυτες,εμενα μου κρατησε 2,5 ωρες η μπαταρια.Το μονο που μου εκανε αρνητικη εντυπωση,ηταν οτι περιμενα να δω πιο γρηγορους χρονους φορτωσης παιχνιδιων.Ναι φορτωνουν γρηγορα,αλλα επειδη εχω μετρο συγκρισης το series X,εκει οι χρονοι ειναι καλυτεροι.Περιμενα γρηγοροτερους χρονους γιατι και στα ps4 παιχνιδια επρεπε να φορτωνουν πιο γρηγορα,αλλα ξαναλεω εχω μετρο συγκρισης...

Δυστυχως δεν εχω παιξει παιχνιδι ps5,αλλα μονο ps4.Θα συμφωνησω με τον φιλο παραπανω οτι το god of war ειναι αισθητα ομορφοτερο απο την εκδοση για ps4 pro που το ειχα παιξει,εχει διαφορα και ειναι ομορφο πραγματικα.
Θελω να γραψω αρκετα,αλλα δεν θελω να σε/σας κουρασω και δεν θελω να μπω στη διαδικασια συγκρισης,γιατι θα γραψω ακομη περισσοτερα...😄😄😄

Σε γενικες γραμμες ειναι μια κονσολα δυνατη,με ομορφο μενου και λειτουργιες,αλλα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι υστερει λιγο απο το series X,κυριως σε χρονους φορτωσεις παιχνιδιων.Αν εκμεταλευτουν τις λειτουργιες του μοχλου,θα παει ακομη καλυτερα.

Στα γραφικα τα δικα μας ματια δεν βλεπουν διαφορες,πρεπει να το καταλαβουμε καποια στιγμη αυτο

 

Φίλε μου για το series s τι γνώμη έχεις γενικά πως σου φαίνεται σαν κονσόλα σε σύγκριση με ps5 και xbox sx? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...