Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Τοτε μου φαινοταν καταπληκτικο σχεδιαστικ;a το ps2. Ηταν και μαυρο, ειχες και την επιλογη να το εχεις ειτε ξαπλωτο ειτε ορθιο, γυριζε και το σηματακι του ps που ηταν στη θηκη για το dvd... Μουνοπλακα ειχα παθει. :P

καλά εννοείται ότι ήταν τελειο

 

επίσης μην ξεχνάμε ότι για πολλούς, αυτό ήταν και το σημείο που φύγαμε από την βιντεοκασέτα, μιλάμε για διαστημικό hardware 

το δικό μου ακόμα δουλεύει, αλλά μου κάνει νερά το drive (βασικά δεεεν) 

 

η κατηφόρα είχε ξεκινήσει με τις αμέτρητες ώρες san andreas

γενικά είχα προσέξει πώς με τα dual layer dvd άρχιζε να τα παίζει το λέιζερ, ήταν αντίστροφη μέτρηση και το san andreas ήταν παιχνίδι που δεν είχε τελειωμό 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, kostiger said:

Toν 1ο χρονο κυκλοφοριας των τρεχουσας γενιας, ειχαν φυγει πανω απο 22 εκατομμυρια κονσολες συνδυαστικα, αριθμος καθολου λιγος. Υπαρχουν-ουμε πολλοι early adopters. Εγω για παραδειγμα αν δεν υπαρξουν δυνατα αποκλειστικα, παιζοντας λιγοτερο ή περισσοτερο στις  3 βασικες (πλην νιντυ) πλατφορμες, δεν νομιζω να ψηθω να κανω παλι νωρις τη μεταβαση. Και σοβαρες παιδικες ασθενειες σε αυτη τη γενια δεν ειχαμε ωστε να υπαρχει μεγαλη ανησυχια ως προς την αξιοπιστια και τη σταθεροτητα των συστηματων.

16 hours ago, xavier said:

για αυτο ειναι σημαντικα τα exclusives...πρεπει να λειτουργησουν ως system sellers, αλλιως δεν εχει νοημα η γρηγορη μεταβαση στη νεα γενια...Η sony θα εχει first party next gen exclusives, περιμενω να δω ποια θα ειναι αυτα...αν θα μιλαμε για tech demos ή πραγματικα system sellers...

Σε καμιά περίπτωση δεν ειναι μικρά τα νούμερα αυτά, αλλα ας πάρουμε για παράδειγμα το GOW 2.  Μπορεί η Σονυ να θυσιάσει  ~70M πωλήσεις για 5 αντε 8Μ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VaggD είπε

Σε καμιά περίπτωση δεν ειναι μικρά τα νούμερα αυτά, αλλα ας πάρουμε για παράδειγμα το GOW 2.  Μπορεί η Σονυ να θυσιάσει  ~70M πωλήσεις για 5 αντε 8Μ ?

ελα ρε, δεν παει ετσι...ποιο παιχνιδι πουλησε 70εκ, για να πουλησει το gow 2...οτι χανουν σε πωλησεις σε software μπορει να το κερδισουν σε πωλησεις hardware, περιφερειακων και ισως το σημαντικοτερο που ειναι η επικρατηση στη next gen...με τεραστια οφελη σε βαθος χρονου...

Ναι τα third party, δεν εχουν κανενα λογο να πανε σε next gen exclusive στο launch, εκτος αν υπαρχει καποια συμφωνια τη sony ή την ms κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, xavier said:

ελα ρε, δεν παει ετσι...ποιο παιχνιδι πουλησε 70εκ, για να πουλησει το gow 2...οτι χανουν σε πωλησεις σε software μπορει να το κερδισουν σε πωλησεις hardware, περιφερειακων και ισως το σημαντικοτερο που ειναι η επικρατηση στη next gen...με τεραστια οφελη σε βαθος χρονου...

Ναι τα third party, δεν εχουν κανενα λογο να πανε σε next gen exclusive στο launch, εκτος αν υπαρχει καποια συμφωνια τη sony ή την ms κτλ...

Εννοούσα 70Μ εν δύναμη(αγοραστές) πωλήσεις.  To GOW 1 εφτασε 10Μ με user base 90-100M... Ολες οι εταιρίες βασίζονται στο υπάρχον αγοραστικό κοινό τους και μετα κάνουν ανοίγματα. Φαντάσου το σενάριο, η Σονυ βγάζει ανακοίνωση οτι απο αρχές 21 όλα τα new games θα ειναι ps5 exclusive. Δεν θέλω να φανταστω τι θα γινει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, VaggD είπε

Εννοούσα 70Μ εν δύναμη(αγοραστές) πωλήσεις.  To GOW 1 εφτασε 10Μ με user base 90-100M... Ολες οι εταιρίες βασίζονται στο υπάρχον αγοραστικό κοινό τους και μετα κάνουν ανοίγματα. Φαντάσου το σενάριο, η Σονυ βγάζει ανακοίνωση οτι απο αρχές 21 όλα τα new games θα ειναι ps5 exclusive. Δεν θέλω να φανταστω τι θα γινει!

Αν κινηθούν με αυτη τη λογικη οι εταιρείες, η εδραίωση της νέας γενιάς θα πάει πολύ πιο πίσω.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, kostiger said:

Αν κινηθούν με αυτη τη λογικη οι εταιρείες, η εδραίωση της νέας γενιάς θα πάει πολύ πιο πίσω.. 

Εταιρια δεν εχω, αλλα γνωρίζω οτι οταν αναπτύσσεται νεο προϊόν, βασίζονται στους υπάρχοντες πελάτες. Τεσπα.. Το PS5/Xbox X  δεν ειναι νεα προϊόντα αλλα εξελίξει/ νέα γενιά.
Βγήκαμε οφφ.. Για να δούμε θα καταφέρει το 5 να ξεπεράσει το 4 σε πωλήσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, VaggD είπε

Εταιρια δεν εχω, αλλα γνωρίζω οτι οταν αναπτύσσεται νεο προϊόν, βασίζονται στους υπάρχοντες πελάτες. Τεσπα.. Το PS5/Xbox X  δεν ειναι νεα προϊόντα αλλα εξελίξει/ νέα γενιά.
Βγήκαμε οφφ.. Για να δούμε θα καταφέρει το 5 να ξεπεράσει το 4 σε πωλήσεις ?

Θα είναι πολύ δύσκολο αυτο σε αυτη τη γενιά  εκτός κι αν μεγαλώσει πολυ η πιτα των πωλήσεων. Θα είναι πολύ πιο εντονος ο ανταγωνισμός με το xbox.

Σε αλλα νεα τωρα και εν μέσω οργιαστικων φημων για τα παιχνιδια που θα δείξει η Σονυ στο πολυθρυλητο event:

https://www.videogameschronicle.com/news/sony-plans-to-reveal-compelling-ps5-games-line-up-soon/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostiger είπε

Θα είναι πολύ δύσκολο αυτο σε αυτη τη γενιά  εκτός κι αν μεγαλώσει πολυ η πιτα των πωλήσεων. Θα είναι πολύ πιο εντονος ο ανταγωνισμός με το xbox.

Σε αλλα νεα τωρα και εν μέσω οργιαστικων φημων για τα παιχνιδια που θα δείξει η Σονυ στο πολυθρυλητο event:

https://www.videogameschronicle.com/news/sony-plans-to-reveal-compelling-ps5-games-line-up-soon/

Μακαρι να εχουμε καταιγιδα  απο ανακοινωσεις  games για το PS5   ,το impact απο μια τετοια ανακοινωση θα ειναι μεγαλο και αναζωπυρωσει το ενδιαφερον .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επιπεδο επικοινωνιακο και hypeαρισματος δεν την φοβαμαι τη σονυ. Εδω το λογοτυπο εμφανιζει και γινεται πανζουρλισμος.

Περιμενω με αγωνια ειναι η αληθεια, και ελπιζω να δω πραγματα που θα με ενθουσιασουν, αλλα να ειναι πρακτικα. Πειτε τιμη 449,00 δηλαδη, να το βγαλουμε εξω να το παιξουμε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, logistoulis είπε

καλά εννοείται ότι ήταν τελειο

επίσης μην ξεχνάμε ότι για πολλούς, αυτό ήταν και το σημείο που φύγαμε από την βιντεοκασέτα, μιλάμε για διαστημικό hardware 

το δικό μου ακόμα δουλεύει, αλλά μου κάνει νερά το drive (βασικά δεεεν) 

η κατηφόρα είχε ξεκινήσει με τις αμέτρητες ώρες san andreas

γενικά είχα προσέξει πώς με τα dual layer dvd άρχιζε να τα παίζει το λέιζερ, ήταν αντίστροφη μέτρηση και το san andreas ήταν παιχνίδι που δεν είχε τελειωμό 

Βρήκα ένα στην ανακύκλωση που διάβαζε το παιχνίδι 1 στις 10.

Το άνοιξα, έβαλα λίγο λάδι ραπτομηχανής στις ράγες που πάει πάνω κάτω το laser, ακόμα δουλεύει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακομα υπενθυμιση του ποσο γελοιοι ειναι οι διαξιφισμοι που οδηγουν ακομα και σε κλειδωματα νηματων. Διαβαστε για το ατυπο μνημονιο συνεργασιας των 2 εταιρειων.

https://gamingbolt.com/sony-says-partnership-with-microsoft-on-cloud-gaming-will-be-very-strong

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...