Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, polakis21 είπε

Ποιο το νοημα να παιξεις 1080p 120fps; Εγω προσωπικα προτιμω 4Κ 60fps

Κι εγώ στην αρχή ήμουν για 1080p/120fps, αλλά νομίζω το καλύτερο ανάμεσα σε αυτά τα 2 είναι το 4k/60fps. 

Και μιας και αναφέρθηκε είμαι στην αναζήτηση μόνιτορ και σκέφτομαι για 32' 4k/60fps. Έχετε καμία πρόταση που να αξίζει έως 400€? 

Αυτά τα 3 τι λένε; 

https://www.skroutz.gr/s/17523693/LG-32UK550-B-Gaming-Monitor-32-4K.html

https://www.skroutz.gr/s/25395251/LG-32UN500-W-Gaming-Monitor-31-5-4K.html

https://www.skroutz.gr/s/24686508/Dell-S3221QS-Curved-Monitor-31-5-4K.html

Κοιτάω μόνιτορ με ηχεία λόγω έλλειψης ενισχυτή. 

 

Έχω ανοίξει κι ένα θέμα εδώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω φαινεται να εχει τα επερχομενα..

https://www.pushsquare.com/guides/new-ps5-game-release-dates-in-2021

Και εδω ολα μαζι..

https://www.ign.com/wikis/playstation-5/PS5_Games_List

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Eδω φαινεται να εχει τα επερχομενα..

https://www.pushsquare.com/guides/new-ps5-game-release-dates-in-2021

Και εδω ολα μαζι..

https://www.ign.com/wikis/playstation-5/PS5_Games_List

Για τα αποκλειστικά ρώτησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DeepSeaAI είπε

με ακόμα μικρότερο όταν μιλάμε και για VRR

Δεν είναι μικρότερο, είναι ελάχιστα μεγαλύτερο σε σχέση με το VRR off, αλλά είναι μικρότερο σε σχέση με VSync στα 60Hz.

9 ώρες πριν, DeepSeaAI είπε

κάτι που πρέπει να φτιάξει η sony, ειναι να μπορείς να επιλέξεις output προς την tv στα 120hz μονιμα, από τα settings, οπως έχει το άλλο το παλιόκουτο.
έτσι, θα εχουμε τα οφέλη στο input lag στο panel μας, άσχετα από το refresh rate του παιχνιδιού

That goes without saying. Εκτός από μειωμένο input lag, έχουμε και ελαχιστοποιημένο stutter στα 120Hz, εμείς με το "παλιόκουτο".. Όταν χαθεί το refresh cycle από ένα frame (αν δεν έχουμε ενεργοποιημένο VRR) το επόμενο cycle έρχεται σε 8.33ms, όχι σε 16.66ms κάτι που κάνει το stutter ανεπαίσθητο. Με VRR ενεργοποιημένο βέβαια δεν υπάρχει ούτε αυτό.

Το θέμα απ'ότι φαίνεται είναι πως για να γίνουν implement τέτοια features στα software subsystems της Sony, θέλει πολύ πολύ δουλειά. Πράγματα όπως το οτι ενεργοποιώντας το HDR κάνει το output σήμα HDR για τα πάντα, ακόμα και όταν καταναλώνεις non-HDR content, δείχνει οτι σε driver/library-level δεν είναι και πολύ έτοιμο το PS5 να ξεχωρίσει το framebuffer από τα υπόλοιπο rendering pipeline, κάτι εξ'αρχής αναγκαίο για να μπορείς να έχεις διαφορετικό refresh rate από τα FPS του παιχνιδιού ή/και VRR. Γιαυτό και δεν υπάρχουν στο launch. Τώρα πόσο γρήγορα θα έρθουν, μόνο αυτοί το ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Δεν είναι μικρότερο, είναι ελάχιστα μεγαλύτερο σε σχέση με το VRR off, αλλά είναι μικρότερο σε σχέση με VSync στα 60Hz.

That goes without saying. Εκτός από μειωμένο input lag, έχουμε και ελαχιστοποιημένο stutter στα 120Hz, εμείς με το "παλιόκουτο".. Όταν χαθεί το refresh cycle από ένα frame (αν δεν έχουμε ενεργοποιημένο VRR) το επόμενο cycle έρχεται σε 8.33ms, όχι σε 16.66ms κάτι που κάνει το stutter ανεπαίσθητο. Με VRR ενεργοποιημένο βέβαια δεν υπάρχει ούτε αυτό.

Το θέμα απ'ότι φαίνεται είναι πως για να γίνουν implement τέτοια features στα software subsystems της Sony, θέλει πολύ πολύ δουλειά. Πράγματα όπως το οτι ενεργοποιώντας το HDR κάνει το output σήμα HDR για τα πάντα, ακόμα και όταν καταναλώνεις non-HDR content, δείχνει οτι σε driver/library-level δεν είναι και πολύ έτοιμο το PS5 να ξεχωρίσει το framebuffer από τα υπόλοιπο rendering pipeline, κάτι εξ'αρχής αναγκαίο για να μπορείς να έχεις διαφορετικό refresh rate από τα FPS του παιχνιδιού ή/και VRR. Γιαυτό και δεν υπάρχουν στο launch. Τώρα πόσο γρήγορα θα έρθουν, μόνο αυτοί το ξέρουν.

Mόνο στις OLED είναι μεγαλύτερο με VRR, αλλά και πάλι γίνεται offset και με το παραπάνω από αυτό που έγραψες.

Όσο για την ανάγκη να γίνει γρήγορα implement, έχω ξαναγράψει πως η sonάρα όταν καθυστερεί κάτι, είναι γιατί το κάνει καλύτερα από τον -λέμε τώρα- ανταγωνισμό.

Άμεση ανάγκη το είχε το x-κουτί, πως όπως έχουμε δει στα multiplatform συγκριτικά χάνει frames από 'δω κι από 'κεί,
εκεί που η playstationάρα είναι βράχος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DeepSeaAI είπε

Mόνο στις OLED είναι μεγαλύτερο με VRR, αλλά και πάλι γίνεται offset και με το παραπάνω από αυτό που έγραψες.

Όσο για την ανάγκη να γίνει γρήγορα implement, έχω ξαναγράψει πως η sonάρα όταν καθυστερεί κάτι, είναι γιατί το κάνει καλύτερα από τον -λέμε τώρα- ανταγωνισμό.

Άμεση ανάγκη το είχε το x-κουτί, πως όπως έχουμε δει στα multiplatform συγκριτικά χάνει frames από 'δω κι από 'κεί,
εκεί που η playstationάρα είναι βράχος

 

sadf.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, kotsos1983 είπε

Καλησπέρα στα μέλη,να ρωτήσω έχει παρουσιάσει σε κανένα άλλο πρόβλημα το ps5 στον οπτικό δίσκο?ένα φιλαράκι μου του έβγαλε σε 2 μέρες πρόβλημα και δεν διάβαζε τα δισκάκια και το έστειλε για αντικατάσταση στη cometron,έχω αγχωθεί και εγώ εντάξει σκάσαμε 500 για να βγάζουν προβλήματα?

Καλα και μενα με ποναει η μεση μου.δεν σημαινει οτι πρεπει να ανχωνεσαι μηπως σε πονεσει και σενα.  Προβληματα παντα θα υπαρχουν σε ολες τις συσκευες,συνηθως βγαινουν στις πρωτες μερες

18 λεπτά πριν, DeepSeaAI είπε

διαφωνούν σε κάτι οι μπούφοι που έβαλες για απάντηση?

 

tenor-3.gif

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jokul7 είπε

Για τα αποκλειστικά ρώτησε...

Στο δευτερο link που εδωσα τα αποκλειστικα ειναι highlight με μπλε χρωμα εαν δωσεις λιγη προσοχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mikele13- είπε

Επειδή δεν βρήκα σχετικό νήμα, θέλω να ρωτήσω...

Gameshare μπορείς να κάνεις από κονσόλα ps5 με ps4 μαζί?

μπορείς ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sndev είπε

μπορείς ναι

Ωραία, ευχαριστώ.

Επιλογή primary κλπ δεν υπάρχει πλέον, νομίζω λέγεται αλλιώς,και το επιλέγω με το account που έχει τα αγορασμενα, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...