Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλώς θες και hdmi 2.0 για 1080/120 (ανάλογα την tv πάντα)

σε ps5 δεν έχω δοκιμάσει αλλά σε xsx που έχω δοκιμάσει (όχι δεν είναι vs :P ) με samsung 80r μια χαρά παίζει 120fps σε 1080/1440p

Επεξ/σία από Daredevil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Daredevil είπε

απλώς θες και hdmi 2.0 για 1080/120 (ανάλογα την tv πάντα)

σε ps5 δεν έχω δοκιμάσει αλλά σε xsx που έχω δοκιμάσει (όχι δεν είναι vs :P ) με samsung 80r μια χαρά παίζει 120fps σε 1080/1440p

Με βάση το Tom's Hardware το 1080p/120fps γίνεται και με το hdmi 1.4, κάποιοι το έχουν δοκιμάσει σε κάποια monitor.

 

https://forums.tomshardware.com/threads/is-hdmi-1-4-enough-to-play-1080p-120fps.3663859/

 

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Daredevil είπε

απλώς θες και hdmi 2.0 για 1080/120 (ανάλογα την tv πάντα)

σε ps5 δεν έχω δοκιμάσει αλλά σε xsx που έχω δοκιμάσει (όχι δεν είναι vs :P ) με samsung 80r μια χαρά παίζει 120fps σε 1080/1440p

Του ps5 το καλώδιο τι είναι;Δεν κάνει για TV full hd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, 26ska είπε

Οπότε με την δική μου μέχρι 60fps πάω;

Ναι φίλε μου, μην μπερδεύεσαι με ό,τι διαβάζεις.
H τηλεόραση σου δεχεται σήμα μεχρι 60hz
Τα "motionflow"  κλπ δεν έχουν καμία σχέση με σήμα 120hz

δες εδω τα specs σου (εκεί που λέει Video signal)
https://www.sony.co.uk/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs/kdl-55w905a/specifications

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Γενικα θα έχει το ps5 διαφορά από PS4/pro με την συγκεκριμένη τηλεόραση;

Το γεγονος οτι μπορεις/θα μπορεις να παιξεις παιχνιδια τα οποια θα ειναι διαθεσιμα μονο για το ps5 δεν σου αρκει?

Ετσι οπως τα περιγραφεις,αντιμετωπιζεις το Ps5 σαν ενα Ps4 pro νουμερο 2,που φυσικα δεν ειναι ετσι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το γεγονος οτι μπορεις/θα μπορεις να παιξεις παιχνιδια τα οποια θα ειναι διαθεσιμα μονο για το ps5 δεν σου αρκει?

Ετσι οπως τα περιγραφεις,αντιμετωπιζεις το Ps5 σαν ενα Ps4 pro νουμερο 2,που φυσικα δεν ειναι ετσι.

Φίλε οκ αυτο που λες,εγώ όμως ρωτάω αν θα δω διαφορα με το ps5 σε full HD TV από το PS4 ή θέλω ντε και καλά 4k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε και εμενα το PS5 και μετα απο 3 χρονια PC Gaming επιστρεφω στην κονσολα για να παιξω ξανα καποια exclusives και να δοκιμασω και ο,τι καινουριο βγει.
Δοκιμασα νοσταλγικα bloodborne και uncharted 4. Παιδια ετσι ηταν τα 30 fps και πριν 6 χρονια; Εγω γιατι τα θυμαμαι smooth; Φταιει η συνηθεια στα 60 fps του PC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Αν έχεις συνηθίσει στα 60, σαφώς και θα σου φαίνονται σκουπίδια τα 30.

Ενταξει δε τα λεω και σκουπιδια. Δεν ειμαι απ αυτους που κραζουν τα 30. Gamer ειμαι και θελω να παιζω τα παντα. Απλα στην αρχη ελεγα μηπως να φταιει η τηλεοραση. Δεν περιμενα οτι θα νιωσω τετοια διαφορα στο ματι. Με βλεπω να βαζω στο pc παιχνιδια στα 10 fps για κανα 5λεπτο. Μετα τα 30 θα μου φαινονται τελεια. χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Φίλε οκ αυτο που λες,εγώ όμως ρωτάω αν θα δω διαφορα με το ps5 σε full HD TV από το PS4 ή θέλω ντε και καλά 4k.

Ντε και καλα 4κ τηλεοραση δεν θελεις για καμια κονσολα ως τωρα,αλλα εαν αγορασεις μια καλη 4κ τηλεοραση(πχ LG Oled)υπαρχει αισθητη διαφορα σε σχεση με τις απλες full hd τηλεορασεις.

Κακως καθεστε και κολλατε στο 4Κ,λες και μονο σε αυτο υπαρχει διαφορα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ντε και καλα 4κ τηλεοραση δεν θελεις για καμια κονσολα ως τωρα,αλλα εαν αγορασεις μια καλη 4κ τηλεοραση(πχ LG Oled)υπαρχει αισθητη διαφορα σε σχεση με τις απλες full hd τηλεορασεις.

Κακως καθεστε και κολλατε στο 4Κ,λες και μονο σε αυτο υπαρχει διαφορα.

 

Τι διαφορα ακριβως θα δεις σε μια Oled με μια full hd; Δεν εχω ψαχτει στο θεμα τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rg.blu είπε

Τι διαφορα ακριβως θα δεις σε μια Oled με μια full hd; Δεν εχω ψαχτει στο θεμα τηλεοραση.

-παρα πολυ καλη υποστηριξη HDR(και οχι το ψευτικο HDR που εχουν τα φθηνοτερα μοντελα)

-καλυτερος ηχος(ειδικα αν συνδεθει και ηχομπαρα)

-αισθητα καλυτερη εικονα/χρωματα(ειδικα μαυρα)

-πολυ χαμηλο input lag/χρονος αποκρισης

-υποστηριξη για 120fps(σε οποια παιχνιδια το υποστηριζουνπχ call of duty)μεχρι και 4κ μεσω Hdmi 2.1 οπως και Freesync.

Βεβαια μιας και μιλαμε για οθονη/εικονα,ειναι κατι που πρεπει να δει ο αλλος απο κοντα για να καταλαβει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

-παρα πολυ καλη υποστηριξη HDR(και οχι το ψευτικο HDR που εχουν τα φθηνοτερα μοντελα)

-καλυτερος ηχος(ειδικα αν συνδεθει και ηχομπαρα)

-αισθητα καλυτερη εικονα/χρωματα(ειδικα μαυρα)

-πολυ χαμηλο input lag/χρονος αποκρισης

-υποστηριξη για 120fps(σε οποια παιχνιδια το υποστηριζουνπχ call of duty)μεχρι και 4κ μεσω Hdmi 2.1 οπως και Freesync.

Βεβαια μιας και μιλαμε για οθονη/εικονα,ειναι κατι που πρεπει να δει ο αλλος απο κοντα για να καταλαβει.

 

 

Θενξ για τις πληροφοριες. Ταπεινο full hd μεχρι να σταματησει η παραγωγη 1080p αχαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...