Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, rg.blu είπε

Θενξ για τις πληροφοριες. Ταπεινο full hd μεχρι να σταματησει η παραγωγη 1080p αχαχαχα.

Η εμπειρία μιας  oled σε ένα σαλόνι δεν περιγράφεται, όχι μόνο για gaming.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, rg.blu είπε

Θενξ για τις πληροφοριες. Ταπεινο full hd μεχρι να σταματησει η παραγωγη 1080p αχαχαχα.

Αν σε καλυπτει κανενα προβλημα.

Και εγω το ελεγα αυτο παλιοτερα γιατι οι συγκεκριμενες τηλεορασεις ηταν πανακριβες για αγορα.

Αλλα πλεον εχουν πιασει πατο οι τιμες τους,καλη ωρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Warezzly είπε

Καλησπέρα! Εμένα αρκετό θόρυβο κάνει όταν διαβάζει δίσκους (Οταν τους πρωτοβάζω αλλά και σε άκυρες στιγμές ενώ είναι μέσα). Βρήκα αυτό, με οδηγίες από την ίδια τη Sony. Το έχει επιχειρήσει κανείς; 

 

Πραγματικά απίστευτο. Είναι όντως οδηγίες από τη Sony. Οι οποίες μάλιστα έχουν μπει κακογραμμένες χωρίς 1 εικόνα, με τεράστιο font πάνω από την προϋπάρχουσα απάντηση η οποία ήταν αυτή:

image.png.297762cc157d4bf6be633a696977b1df.png

Και οι οδηγίες είναι αυτές:

image.png.daffebc2157d5405360b0203bc56f877.png

Marvel of engineering.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nyne είπε

Με 4κ τηλεοραση πριν και την ιδια τωρα,η διαφορα ειναι χαοτικη στην αναλυση απο το Ps4 σε ps5.

 

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ντε και καλα 4κ τηλεοραση δεν θελεις για καμια κονσολα ως τωρα,αλλα εαν αγορασεις μια καλη 4κ τηλεοραση(πχ LG Oled)υπαρχει αισθητη διαφορα σε σχεση με τις απλες full hd τηλεορασεις.

Κακως καθεστε και κολλατε στο 4Κ,λες και μονο σε αυτο υπαρχει διαφορα.


Εγώ έχω μόνιτορ 23’ 1080\60hz και σκέφτομαι να πάω επίσης σε μόνιτορ 32’ στα 4K/60hz. Δε με ενδιαφέρει η σύγκριση με ps4. Με ενδιαφέρει η σύγκριση του Ps5 στα 2 παραπάνω μόνιτορ και για παιχνίδια καθαρά του ps5 όχι ps4 backward compatibility. 

Κατά πόσο αξίζει η αλλαγή. Όσοι αλλάξατε είδατε διάφορες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κουφο. Στο ps5 καποια παιχνιδια του ps4 δεν μπορεις να γραψεις στο εικονικο keyboard που ανοιγει για να βαλεις στοιχεια γιατι δεν παταει το Χ. Δοκιμασα στο street fighter 5 και δεν μπορω να γραψω online user name για να ξεκινησει το παιχνιδι. Θα πρεπει να βρω χειριστηριο ps4 να δοκιμασω αν γραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, john1080 είπε

Να ρωτησω ρε παιδια κατι;;Εχω το days gone απο τη συλλογη ps plus collection.Υπαρχει περιπτωση τα παιχνιδια αυτα που δινει η sony με pa plus collection να σταματησει καποια στιγμη να τα δινει;Πρεπει να κανω κατι δηλαδη με το days gone η ετσι και αλλιως το εχω στη collection;Υπαρχει περιπτωση να τα βγαλουν αυτα τα παιχνιδια;;;Γνωριζει καποιος;;;

Δεν είναι απίθανο να τα βγάλει αλλά εάν τα έχεις βάλει στην βιβλιοθήκη σου είναι απίθανο να στα πάρει πίσω όποτε καλού καλού βάλε τα όλα στην βιβλιοθήκη να είσαι καλυμμένος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, polakis21 είπε

Ενα κουφο. Στο ps5 καποια παιχνιδια του ps4 δεν μπορεις να γραψεις στο εικονικο keyboard που ανοιγει για να βαλεις στοιχεια γιατι δεν παταει το Χ. Δοκιμασα στο street fighter 5 και δεν μπορω να γραψω online user name για να ξεκινησει το παιχνιδι. Θα πρεπει να βρω χειριστηριο ps4 να δοκιμασω αν γραφει.

Ειπα να ξεκινησω το bloodborne αλλα στην αρχη μολις πηγα να γραψω το ονομα του χαρακτηρα,δεν το εγραφε

Φανταστηκα οτι ειναι μπαγκ του παιχνιδιου και εφαγε σβησιμο

Γιατι ομως να γινεται αυτο;;Δεν μπορουν να το φτιαξουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε μόνο μια γλώσσα στο "πληκτρολογιο" περασμένη και μαλλον μόνο ελληνικά.

Βάλτε και τα αγγλικά και γράφει κανονικά σε όλα τα παιχνίδια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, fauci είπε

Έχετε μόνο μια γλώσσα στο "πληκτρολογιο" περασμένη και μαλλον μόνο ελληνικά.

Βάλτε και τα αγγλικά και γράφει κανονικά σε όλα τα παιχνίδια.

Σωστος ο παικτης. Το εφτιαξα thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, alexcas777 είπε

Πώς καταλαβαίνουμε όταν ανοίξουμε την κονσόλα ποια έκδοση του ανεμιστήρα έχουμε?

https://www.techspot.com/news/87813-ps5-consoles-louder-than-others-because-they-use.html

Η sony χρησιμοποιει 3 διαφορετικα fans, τα 2 που φαινονται στο αρθρο ( A & B ) και το 3ο φαινεται στο official teardown video ( C ). Το type Β ειναι το θορυβωδες γιατι δεν ειναι καλα κεντραρισμενο και δημιουργει δονηση στη μεταλλικη του βαση η οποια βιδωνει πανω στο μεταλλικο σασι του ps5.

Οποτε εχουμε δονηση πανω σε μεταλλο που ακουμπαει μεταλλο και δημιουργει εναν "παλλομενο" ηχο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Cariolanoc είπε

https://www.techspot.com/news/87813-ps5-consoles-louder-than-others-because-they-use.html

Η sony χρησιμοποιει 3 διαφορετικα fans, τα 2 που φαινονται στο αρθρο ( A & B ) και το 3ο φαινεται στο official teardown video ( C ). Το type Β ειναι το θορυβωδες γιατι δεν ειναι καλα κεντραρισμενο και δημιουργει δονηση στη μεταλλικη του βαση η οποια βιδωνει πανω στο μεταλλικο σασι του ps5.

Οποτε εχουμε δονηση πανω σε μεταλλο που ακουμπαει μεταλλο και δημιουργει εναν "παλλομενο" ηχο.

 

PS5 Fans: 

A) DELTA , 23 blades , Β) NIDEC , 17 blades, C) NMB(teardown fan),  23 blades.

Το Α) σε χαμηλές στροφές δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου, σε μεγαλέτερες στροφές παράγει έναν θόρυβο ο οποίος είναι υψηλής συχνότητας μεν, όμως πολύ χαμηλής έντασης δε. Το Β) σε χαμηλές στροφές δεν ακούγεται επίσης σχεδόν καθόλου λόγω περιστροφής, λόγω όμως κατασκευαστικού σφάλματος και δονήσεων κάνει έναν παλλόμενο ήχο ο οποίος είναι μερικές φορές αρκετά σπαστικός. Το C) είναι σχεδόν σαν το A) αλλά παράγει ήχο λίγο πιο υψηλής συχνότητας απο αυτό . Προσωπικά εχω Β) απο τα αθόρυβα μεν αλλά με αυτόν τον ηχο δονήσεων δε. Έκανα τη μόντα με τα orings και ο ήχος της δόνησης μειώθηκε αισθητά αλλά ειναι υπαρκτός. Στήν αρχή φυσικά,  δεν ακουγόταν καθόλου και αυτός. Θα παραγγειλω το Fan της Delta σε κάποια  φάση στο μακρινό μέλλον να το δοκιμάσω και αυτό. Σε κάθε περίπτωση, δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα 

 

 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες έχει κάνει κάποιος gameshare για να δω αν το κατάλαβα καλά πως λειτουργει.

  1. Βαζουμε και τα 2 accounts, στα 2 μηχανακια που θα μοιραζονται.
  2. Μπαίνω στον λογαριασμού του φίλου και κατεβάζω το παιχνίδι που έχει.
  3. Μετά το παίζω με τον λογαριασμό μου, αλλά πρέπει να είμαι Online

Καλά το κατάλαβα; Μοιράζονται έτσι και τα παιχνίδια που έχει ο άλλος στο PS plus;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nekrik είπε

PS5 Fans: 

A) DELTA , 23 blades , Β) NIDEC , 17 blades, C) NMB(teardown fan),  23 blades.

Το Α) σε χαμηλές στροφές δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου, σε μεγαλέτερες στροφές παράγει έναν θόρυβο ο οποίος είναι υψηλής συχνότητας μεν, όμως πολύ χαμηλής έντασης δε. Το Β) σε χαμηλές στροφές δεν ακούγεται επίσης σχεδόν καθόλου λόγω περιστροφής, λόγω όμως κατασκευαστικού σφάλματος και δονήσεων κάνει έναν παλλόμενο ήχο ο οποίος είναι μερικές φορές αρκετά σπαστικός. Το C) είναι σχεδόν σαν το A) αλλά παράγει ήχο λίγο πιο υψηλής συχνότητας απο αυτό . Προσωπικά εχω Β) απο τα αθόρυβα μεν αλλά με αυτόν τον ηχο δονήσεων δε. Έκανα τη μόντα με τα orings και ο ήχος της δόνησης μειώθηκε αισθητά αλλά ειναι υπαρκτός. Στήν αρχή φυσικά,  δεν ακουγόταν καθόλου και αυτός. Θα παραγγειλω το Fan της Delta σε κάποια στο μακρινό μέλλον φάση να το δοκιμάσω και αυτό. Σε κάθε περίπτωση, δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα 

 

Τον B εχω και εγω και ακουγεται συνεχεια, αν το βαλω σε καθετη θεση ο ηχος εξαφανιζεται. Εχω παραγγειλει o-rings να κανω και εγω την μοντα.

Επισης εχω δει καποια βιντεο που "παιζουν" με το σφιξιμο των βιδων και ο ηχος εξαλειφεται, αν θες μπορεις να το δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...