Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, vorlon είπε

Πάντως αν μέσα στο PS+ ενσωμάτωναν το PS Now έστω και χωρίς το streaming για PS1, PS2 και PS3 στην αρχή,  μια χαρά απάντηση θα ήταν στο game pass

Δε νομιζω οτι ειναι εφικτο χωρις streaming. Και για μενα τα τοσο παλια games που αναφερεις νομιζω ειναι η γαρνιτουρα μιας τετοιας υπηρεσιας και οχι ο λογος υπαρξης της. Ειναι σχεδον unplayable τα περισσοτερα απο αυτα σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Δε νομιζω οτι ειναι εφικτο χωρις streaming. Και για μενα τα τοσο παλια games που αναφερεις νομιζω ειναι η γαρνιτουρα μιας τετοιας υπηρεσιας και οχι ο λογος υπαρξης της. Ειναι σχεδον unplayable τα περισσοτερα απο αυτα σημερα

Αυtο που λέω ειναι να βάλουν μόνο τα game του PS4 και όπως εχω δει στο PS now ειναι αρκετά. Πάντως με streaming εγω θα έπαιζα το Tomb Raider collection και τα Silent Hill που είχαν βγει στο PS3 (Το PS3 που έχω κάνει τόσο θόρυβο που αν και τα έχω δεν μπορώ να τα παίξω με τίποτα.)

Επεξ/σία από vorlon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Δε νομιζω οτι ειναι εφικτο χωρις streaming. Και για μενα τα τοσο παλια games που αναφερεις νομιζω ειναι η γαρνιτουρα μιας τετοιας υπηρεσιας και οχι ο λογος υπαρξης της. Ειναι σχεδον unplayable τα περισσοτερα απο αυτα σημερα

PS1/2 μπορούν μέσω emulation άνετα. Δηλαδή το έχει καταφέρει ο "τελευταίος" dev και δεν μπορεί ολόκληρη Sony; Το ίδιο μπορεί να γίνει και για το PS3 φυσικά.

Βέβαια προσωπικά προτιμώ να παίζω κάθε παιχνίδι στην original κονσόλα του, αλλά ναι, γενικά το να έχεις πρόσβαση όποτε θέλεις είναι πολύ σημαντικό και χρηστικό. Άλλη φάση να παίζεις MGS στο PSX και να σου λέει ο Psycho Mantis σήκω και άλλαξε θύρα στο χειριστήριο. 😆

Πάντως μπορεί και απλά να μην θέλουνε ώστε, σε στυλ Νιντεντο, να σου πουλάνε ξανά και ξανά τα ίδια παιχνίδια για full price.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, non-serviam είπε

PS1/2 μπορούν μέσω emulation άνετα. Δηλαδή το έχει καταφέρει ο "τελευταίος" dev και δεν μπορεί ολόκληρη Sony; Το ίδιο μπορεί να γίνει και για το PS3 φυσικά.

Βέβαια προσωπικά προτιμώ να παίζω κάθε παιχνίδι στην original κονσόλα του, αλλά ναι, γενικά το να έχεις πρόσβαση όποτε θέλεις είναι πολύ σημαντικό και χρηστικό. Άλλη φάση να παίζεις MGS στο PSX και να σου λέει ο Psycho Mantis σήκω και άλλαξε θύρα στο χειριστήριο. 😆

Πάντως μπορεί και απλά να μην θέλουνε ώστε, σε στυλ Νιντεντο, να σου πουλάνε ξανά και ξανά τα ίδια παιχνίδια για full price.

Ή ακόμη χειρότερα να σου πουλάνε bluray/digital για περιορισμένο χρονικό διάστημα το οποίο θα έχει κάποια συγκεκριμένα games + emulator για να τρέξουν. 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, non-serviam είπε

PS1/2 μπορούν μέσω emulation άνετα. Δηλαδή το έχει καταφέρει ο "τελευταίος" dev και δεν μπορεί ολόκληρη Sony; Το ίδιο μπορεί να γίνει και για το PS3 φυσικά.

Βέβαια προσωπικά προτιμώ να παίζω κάθε παιχνίδι στην original κονσόλα του, αλλά ναι, γενικά το να έχεις πρόσβαση όποτε θέλεις είναι πολύ σημαντικό και χρηστικό. Άλλη φάση να παίζεις MGS στο PSX και να σου λέει ο Psycho Mantis σήκω και άλλαξε θύρα στο χειριστήριο. 😆

Πάντως μπορεί και απλά να μην θέλουνε ώστε, σε στυλ Νιντεντο, να σου πουλάνε ξανά και ξανά τα ίδια παιχνίδια για full price.

Εφικτό εννοούσα με τα ισχύοντα δεδομένα. Δε ξέρω γιατί δε θέλουν ή δε μπορούν να το κάνουν

Αν θέλαν να τα ξαναπουλάνε θα το είχαν κάνει και θα το βάζαν στο store φαντάζομαι. 

Πιο πιθανό να έχουν μια λογική στυλ Blizzard ότι δεν αξίζει να δαπανήσουμε resources για το Classic που δε θα μας φέρει και φράγκα αν και αυτοί εν τέλη το έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 ισως να μην εχουν κ το 100% των δικαιωμάτων; άλλες εποχες το ps1 ps2 οταν δεσμεύανε δικαιώματα τιτλων κ ιδιοκτησίες (πιστεύω)

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, Mitroglou7 said:

Προσωπικα αν με ρωτας 1000 φορες 5 παιχνιδια επιπεδου TLOU παρα 20 επιπεδου oddworld.

Για εμένα πρώτη προτεραιότητα είναι τα ΑΑΑ games, ωστόσο όταν τελειώνω έναν μεγάλο τίτλο δεν μπορώ να παίξω καπάκι δεύτερο μεγάλο τίτλο, με κουράζει, θέλω να κάνω recharge με κάτι πιο μικρό/ανούσιο. Οπότε υπάρχει χώρος και για τους μικρότερους τίτλους.

Και αντίστοιχα με αυτό που λες, 1000 φορές ένα παιχνίδι επιπέδου Oddworld, παρά ακόμα ένα αχρείαστο remaster/remake που δεν ζήτησε κανένας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Malthador said:

Για εμένα πρώτη προτεραιότητα είναι τα ΑΑΑ games, ωστόσο όταν τελειώνω έναν μεγάλο τίτλο δεν μπορώ να παίξω καπάκι δεύτερο μεγάλο τίτλο, με κουράζει, θέλω να κάνω recharge με κάτι πιο μικρό/ανούσιο. Οπότε υπάρχει χώρος και για τους μικρότερους τίτλους.

Και αντίστοιχα με αυτό που λες, 1000 φορές ένα παιχνίδι επιπέδου Oddworld, παρά ακόμα ένα αχρείαστο remaster/remake που δεν ζήτησε κανένας.

Ναι καταλαβαινω αυτο που λες. Τον διαχωρισμο τον εκανα πιο πολυ για τα exclusives που υποτιθεται ειναι και τα system sellers.

Δοξα τω θεω υπαρχουν απειρα ΑΑ multiplatform παιχνιδια παντως και βγαινουν συνεχως. Στις μεγαλες παραγωγες ειναι που υπαρχει ελλειψη οποτε καθε ενα που βγαινει exclusive και μη το θεωρω πολυτιμο.

Σε σχεση με το remake δεν εχω καποιο σχολιο γιατι αφενως δε νομιζω οτι ασχολειται ολοκληρη η ND με αυτο ωστε να στερηθουμε κατι και αφετερου δε με απασχολει σαν game καθως δε σκοπευω να το ξαναπαιξω. Οποτε τελειως υποκειμενικα συμφωνω μαζι σου αλλα αντικειμενικα θα εχει λογω υπαρξης αν συνδιαστει μαζι με το launch της σειρας για ατομα που δε το εχουν παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ParafronGR είπε

Όσον αφορά τις συγκρίσεις με το PS Plus Collection και το Game Pass, τα παιχνίδια στο πρώτο και ό,τι δίνει δωρέαν μέσω του Play at Home, είναι ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ(*). Στο Gamepass κανείς δεν υπόσχεται ότι κάτι που το παίζεις σήμερα, μπορείς να το παίξεις και μετά από δέκα μέρες. Υπάρχει μια λογική ότι κάθε παιχνίδι μένει περίπου 3 μήνες στην υπηρεσία το ελάχιστο και απλά αποφασίζουν αν θα το κρατήσουν παραπάνω (πχ The Witcher 3). Από την άλλη όμως, εκεί που καταλαβαίνεις ότι δεν έχεις κανένα δικαίωμα πάνω σ'αυτή την πλατφόρμα είναι για παράδειγμα το GTA V που το έβαλαν πέρσι για 1,5 βδομάδα και το αφαίρεσαν για το RDR2. 

(*) Με την έννοια ότι θα έχεις ενεργό ps+ subscription γιατί αλλιώς δε τρέχουν, ναι δε θα φύγουν ποτέ από το library. Τα play at home δε χρειάζονται καν ενεργό subscription. Είναι σαν να πραγματοποίησες αγορά κανονικά από PS Store.

14 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν το κατάλαβα αυτό.

Τι remake μπορεί να χρειάζεται το πρώτο TLoU; Μια χαρά στέκεται το remastered σε 4Κ60.

Για ακόμα μια φορά σπαταλάνε πόρους σε ανοησίες, αντί να τα δώσουν για νέα games.

Remake του remake. 😁Το ίδιο κάναν και στο SOTC του ps2 και μάλιστα και τα 2 remakes είχαν πολύ καλό reception (ειδικά του ps4 της bluepoint).

12 ώρες πριν, non-serviam είπε

PS1/2 μπορούν μέσω emulation άνετα. Δηλαδή το έχει καταφέρει ο "τελευταίος" dev και δεν μπορεί ολόκληρη Sony; Το ίδιο μπορεί να γίνει και για το PS3 φυσικά.(*)

 

Δεν είναι και τόσο εύκολο το θέμα του ps3. Τον τελευταίο χρόνο έκανε πραγματικά βήματα ο RPCS3 αλλά και πάλι είναι προβληματικός στα περισσότερα games. Από σχεδόν sub30 πήγε βέβαια σε κολλημένα 60 με τον 3700x (που είναι το desktop/πιο δυνατό zen2 variant από αυτό του apu του ps5) στο DeS. Προφανώς η sony έχει την τεχνογνωσία για τον CELL, αλλά η gpu του ps3 είναι "black box" λόγω ngreedia. Και δε ξέρω κατά πόσο ο πέτσινος είναι willing να αποκαλύψει μυστικά της αρχιτεκτονικής (ακόμα και τόσο παλιάς) σε console manufacturers που πάνε χέρι χέρι με την amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Λόγω αποχής ετών απο gaming και ps4, τώρα με το ps5 έχω ένα backlog παιχνιδιών που θέλω να ξεκινήσω όπως:

 God of War, Uncharted, Last of Us II, Horizon Zero Dawn, Days Gone, Ghosts of Tsushima, Assassin Creed, Last Guardian.

Τελείωσα πρώτα με το RDR2 που το είχα άχτι και η ερώτηση μου είναι αν απο την εμπειρία σας με τη Sony αξίζει να περιμένω κάποια remastered έκδοση ή κάποιο upgrade για ps5. Π.χ. για το Last of Us ακούγονται διάφορα. Μήπως να αφήσω κάποια προς το τέλος που μπορεί να βγει κάτι η παίζει να καθυστερήσoυν πολύ όλα αυτά? Η να προχωρήσω όπως τύχει και βάση της τιμής/προσφορών που τα βρίσκω?

Thanks

Επεξ/σία από Dimos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Dimos13 said:

Καλησπέρα σας,

Λόγω αποχής ετών απο gaming και ps4, τώρα με το ps5 έχω ένα backlog παιχνιδιών που θέλω να ξεκινήσω όπως:

 God of War, Uncharted, Last of Us II, Horizon Zero Dawn, Days Gone, Ghosts of Tsushima, Assassin Creed, Last Guardian.

Τελείωσα πρώτα με το RDR2 που το είχα άχτι και η ερώτηση μου είναι αν απο την εμπειρία σας με τη Sony αξίζει να περιμένω κάποια remastered έκδοση ή κάποιο upgrade για ps5. Π.χ. για το Last of Us ακούγονται διάφορα. Μήπως να αφήσω κάποια προς το τέλος που μπορεί να βγει κάτι η παίζει να καθυστερήσoυν πολύ όλα αυτά? Η να προχωρήσω όπως τύχει και βάση της τιμής/προσφορών που τα βρίσκω?

Thanks

Days gone, tsushima και god of war εχουνε παρει ps5 patch για 4κ 60 fps οποτε ξεκινας με αυτα.
assassins για ποιο απολα λες?
last of us και uncharted πιθανοτητα θα βγουνε remaster στο ps5.
last guardian απλα παιζει σε 30 fps στα 2κ δεν παιζει να ασχοληθουν περαιτερω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα δίναν το remake του πρώτου free με το part two τότε ίσος κάτι γινόταν, τώρα είναι αργά.

Ο μονος λόγος που γίνετε remake νομίζω είναι για να εκμεταλλευτούν τον θόρυβο που θα προκαλέσει η σειρά στο HBO.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...