Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, EuphangeL είπε

🥴

Για όποιον πίστευε οτι ο κόσμος του Internet είναι λιγότερο ηλίθιος απ'΄οτι νόμιζε

Αυτός ο βλάκας Glasscock το μόνο που κάνει είναι να φτιάχνει βίντεο τέτοιου τύπου. 
ειδικά βίντεο τύπου PlayStation + internet connection performance τα οποία ποτέ δεν ισχύουν. 
π.χ πως να κανείς NAT1 ρυθμίσεις μονος σου και να δεις τρέλα νούμερα στο internet, πράγμα το οποίο δεν γίνεται ποτέ εφικτό διότι μόνο η εταιρεία internet μπορεί να το αλλάξει. 
αλλά επειδή στο YouTube ξέρουν καλύτερα…… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostiger είπε

Άμα ετοιμάζει νέο Silent Hill όπως λέγεται κάναν την πατάτα του αιώνα. Πάντα ο Kojima δεν πουλάει πολύ σε σχέση με άλλα AΑΑ fast food τύπου COD.FIFA γιατί ας πούμε είναι κάπως "ιδιαίτερος" και έχει ένα niche κοινό. Κάπως έτσι πχ είναι και ο Fumito Ueda. Και οι 2 όμως διαχρονικά δίνουν πρωτότυπα παιχνίδια άσχετα από τα προσωπικά γούστα του καθενός. Ένα νέο silent hill από τον Kojima day 1 exclusive στο gamepass θα είναι paradigm shift τόσο για την console market της Ιαπωνίας όσο και worldwide. Τι mobile games κλπ δεν είμαστε στο 2000-2010 να πειραματιζόμαστε με τα app stores. Η συγκεκριμένη αγορά είναι πιο κορεσμένη και από την console/pc video game ffs. Δεν έχουν δει πως κατέληξαν κάτι blizzard κλπ που είναι τώρα περίγελος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ilos είπε

Άμα ετοιμάζει νέο Silent Hill όπως λέγεται κάναν την πατάτα του αιώνα. Πάντα ο Kojima δεν πουλάει πολύ σε σχέση με άλλα AΑΑ fast food τύπου COD.FIFA γιατί ας πούμε είναι κάπως "ιδιαίτερος" και έχει ένα niche κοινό. Κάπως έτσι πχ είναι και ο Fumito Ueda. Και οι 2 όμως διαχρονικά δίνουν πρωτότυπα παιχνίδια άσχετα από τα προσωπικά γούστα του καθενός. Ένα νέο silent hill από τον Kojima day 1 exclusive στο gamepass θα είναι paradigm shift τόσο για την console market της Ιαπωνίας όσο και worldwide. Τι mobile games κλπ δεν είμαστε στο 2000-2010 να πειραματιζόμαστε με τα app stores. Η συγκεκριμένη αγορά είναι πιο κορεσμένη και από την console/pc video game ffs. Δεν έχουν δει πως κατέληξαν κάτι blizzard κλπ που είναι τώρα περίγελος.

Το είχα αναφέρει απο το περασμένο καλοκαίρι ότι ο στρατιώτης Ryan  είναι αρσενικη Madeleine Albright. Ο τυπος είναι γεράκι, γερολαδας. Εχω φρίξει με αυτά που διαβάζω εσχάτως. Μακάρι να διαψευστώ.

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, music_lover είπε

Τα δικαιώματα του silent hill τα έχει αποκλειστικά η konami. Πως ακριβώς ο kojima θα φτιάξει νέο?

Aυτο που αναφερεις δεν το ελαβα υποψη μου, προφανως ειναι διασταυρωμενο και εχεις δικιο κατ' επεκταση. Ανεξαρτητα ωστοσο απο το εαν αφορα στο Silent Hills το επομενο project του Kojima, δεν σεβεσαι την ιστορια σου ως Σονυ, οταν απορριπτεις το συγκεκριμενο δημιουργο αποτιμωντας τη συνεισφορα του σε στεγνους εμπορικους ορους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostiger είπε

Aυτο που αναφερεις δεν το ελαβα υποψη μου, προφανως ειναι διασταυρωμενο και εχεις δικιο κατ' επεκταση. Ανεξαρτητα ωστοσο απο το εαν αφορα στο Silent Hills το επομενο project του Kojima, δεν σεβεσαι την ιστορια σου ως Σονυ, οταν απορριπτεις το συγκεκριμενο δημιουργο αποτιμωντας τη συνεισφορα του σε στεγνους εμπορικους ορους. 

Το θεμα ειναι, τον απερριψε η Σονυ ή δεν μπορει να αντιμετωπισει οικονομικα την προσφορα της Μικροσοφτ;

Αν η Μικροσοφτ, του εστρωσε ενα χαλι με εκατομμυρια, του ειπε σου αγοραζω τα δικαιωματα για οποιο ip θες και εχεις απολυτη ελευθερια να φτιαξεις οτι θες, πραγμα καθολου απιθανο. Τοτε και η ιδια η Σονυ θα του ειπε: "Πηγαινε εκει Hideo κι αν υπαρχει καμια θεσουλα και για μας, πες μια καλη κουβεντα". 

:P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostiger είπε

Aυτο που αναφερεις δεν το ελαβα υποψη μου, προφανως ειναι διασταυρωμενο και εχεις δικιο κατ' επεκταση. Ανεξαρτητα ωστοσο απο το εαν αφορα στο Silent Hills το επομενο project του Kojima, δεν σεβεσαι την ιστορια σου ως Σονυ, οταν απορριπτεις το συγκεκριμενο δημιουργο αποτιμωντας τη συνεισφορα του σε στεγνους εμπορικους ορους. 

1) Μιλάμε για φήμες. Έχουμε διαβάσει τέρατα αυτό το διάστημα ελλείψη σοβαρών gaming νέων. Η Microsoft έχει "αγοράσει" το τελευταίο διάστημα τη Sega την Konami την Παραλία Καλαμαριάς

2) Μιλάμε για πιθανό game που δε γνωρίζουμε τίποτα. Πχ σε μια φήμη μιλούσε για episodic game που δε κολλάει με τη λογική PS αλλά κολλάει με τη λογική του Gamepass. Έχει σημασία και το concept του game. Αν παρουσίασε μια χαζομάρα δε βλέπω το λόγο να το χρηματοδοτήσει η Sony τιμής ένεκεν. Για εταιρίες μιλάμε. 

Δε θέλω να κάνω το δικηγόρο της Sony αλλά μιλάμε για μια φήμη στην οποία δεν υπάρχει ούτε ένα δεδομένο για να πανηγυρίσουμε ή να στεναχωρηθούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 hours ago, Lotof said:

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί έριξαν cancel σε παιχνίδι που άκοπα χωρίς προώθηση από τη Sony πούλησε τρελα και έχει 8,3 παρακαλώ σε user metacritic. 😔

Εντάξει, αντικειμενικά μιλώντας, αν δεν είχε την ταμπέλα του «Sony exclusive», οι περισσότεροι θα το πέρναγαν στο ντούκου. Αν στο μεταξύ το είχε βγάλει καμιά Ubisoft, παίζει να το έκαιγαν στην πυρά με τόσα bugs που είχε (και έχει).

Για να βγάλουν sequel χρειάζεται πραγματικά πολύ δουλειά για να διορθωθούν τα κακώς κείμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

1) Μιλάμε για φήμες. Έχουμε διαβάσει τέρατα αυτό το διάστημα ελλείψη σοβαρών gaming νέων. Η Microsoft έχει "αγοράσει" το τελευταίο διάστημα τη Sega την Konami την Παραλία Καλαμαριάς

2) Μιλάμε για πιθανό game που δε γνωρίζουμε τίποτα. Πχ σε μια φήμη μιλούσε για episodic game που δε κολλάει με τη λογική PS αλλά κολλάει με τη λογική του Gamepass. Έχει σημασία και το concept του game. Αν παρουσίασε μια χαζομάρα δε βλέπω το λόγο να το χρηματοδοτήσει η Sony τιμής ένεκεν. Για εταιρίες μιλάμε. 

Δε θέλω να κάνω το δικηγόρο της Sony αλλά μιλάμε για μια φήμη στην οποία δεν υπάρχει ούτε ένα δεδομένο για να πανηγυρίσουμε ή να στεναχωρηθούμε.

Δεν υιοθετω ακριτα οτιδηποτε γραφεται, ουτε στεκομαι αποκλειστικα στο ενδεχομενο διαζυγιο με Κοτζιμα. Θα εχεις διαπιστωσει ενδεχομενως οτι δεν ειμαι θιασωτης της στειρας κριτικης. Οτι με προβληματιζει το εχω μοιραστει.  Προσωπικα διαπιστωνω αλλαγη πλευσης στις πολιτικες τους. Εχω αναφερει πολλοστως πως ευχομαι να διαψευστω και το εννοω. Να πω ακομα οτι προτιμουσα χιλιες φορες τον Yoshida τοσο ως παρουσια οσο και σε επιπεδο επιλογων. Ιδωμεν.

Υ.γ. Αυτη την εποχη ακομα περισσοτερο, δεν κυκλοφορουν πολλες λευκες επιταγες. Ποσες φορες απογοητευσε ο Kojima ωστοσο, ωστε να υποθεσουμε οτι το concept του αξιολογηθηκε ως τσιχλοφουσκα απο την ηγεσια του Playstation;

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kostiger είπε

Aυτο που αναφερεις δεν το ελαβα υποψη μου, προφανως ειναι διασταυρωμενο και εχεις δικιο κατ' επεκταση. Ανεξαρτητα ωστοσο απο το εαν αφορα στο Silent Hills το επομενο project του Kojima, δεν σεβεσαι την ιστορια σου ως Σονυ, οταν απορριπτεις το συγκεκριμενο δημιουργο αποτιμωντας τη συνεισφορα του σε στεγνους εμπορικους ορους. 

Έχεις συνδιάσει άρρηκτα το όνομα Kojima με την Sony και δεν έχεις άδικο με βάση την προϊστορία τους. Αν ισχύουν οι φήμες όντως είναι λάθος από μεριάς Sony. Αλλά προς το παρόν είναι μόνο φήμες. Οπότε ας κρατάμε μικρό καλάθι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε Κοζίμα παιχταρά μου στην MS να πούμε να γκρεμιστεί το Ρέντμοντ, 1 μύριο φιλάθλοι απ'όξω να τραγουδάνε "Δε μπεστ ιζ γετ του καμ" κι έτσι, να παίξουμε κι εμείς Ντεθ Στράντιγκ που το έχουμε καημό να πούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Έχεις συνδιάσει άρρηκτα το όνομα Kojima με την Sony και δεν έχεις άδικο με βάση την προϊστορία τους. Αν ισχύουν οι φήμες όντως είναι λάθος από μεριάς Sony. Αλλά προς το παρόν είναι μόνο φήμες. Οπότε ας κρατάμε μικρό καλάθι.

Να τονισω μια φορα ακομα οτι δεν στεκομαι μονο στον Κοτζιμα ουτε θελω να κουρασω περαιτερω. Eνα συντομο σχολιο και κλεινω.

 Οταν προκρινονται επι των ημερων του τρεχοντος Ceo τα 80αρια ως τιμη εκκινησης των first party τον αξιολογω αρνητικα. Οταν βλεπω να μην ρισκαρουν με τη συνεχιση σχετικα επιτυχημενων franchise, αλλα διαβαζω ας πουμε οτι θα κοιταξουν να ξεζουσουμισουν τις ιερες αγελαδες τους στα κινητα, ε,  καπως μου ερχεται. Το δε εργο με την αυταρεσκεια της Σονυ μετα τη συγκλονιστικη επιτυχια του πσ2 και την αποτομη μεταβαση στο πσ3 οπου ετρεχαν μεχρι τελους για να συμμαζεψουν την κατασταση το εχουμε ξαναδει. Και ειναι και αλλα τα παραδειγματα. Εν παση περιπτωσει. Ο χρονος θα δειξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostiger είπε

Δεν υιοθετω ακριτα οτιδηποτε γραφεται, ουτε στεκομαι αποκλειστικα στο ενδεχομενο διαζυγιο με Κοτζιμα. Θα εχεις διαπιστωσει ενδεχομενως οτι δεν ειμαι θιασωτης της στειρας κριτικης. Οτι με προβληματιζει το εχω μοιραστει.  Προσωπικα διαπιστωνω αλλαγη πλευσης στις πολιτικες τους. Εχω αναφερει πολλοστως πως ευχομαι να διαψευστω και το εννοω. Να πω ακομα οτι προτιμουσα χιλιες φορες τον Yoshida τοσο ως παρουσια οσο και σε επιπεδο επιλογων. Ιδωμεν.

Υ.γ. Αυτη την εποχη ακομα περισσοτερο, δεν κυκλοφορουν πολλες λευκες επιταγες. Ποσες φορες απογοητευσε ο Kojima ωστοσο, ωστε να υποθεσουμε οτι το concept του αξιολογηθηκε ως τσιχλοφουσκα απο την ηγεσια του Playstation;

Έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες στο forum πολλά πράγματα για την αλλαγή πλεύσης της Sony κτλ. χωρίς να έχω δει κάτι έμπρακτο. 10αριά tweets και το μόνο χειροπιαστό πράγμα ήταν η μη ύπαρξη Days Gone 2 που ξαφνικά έγινε παιχνιδάρα. Δε μιλάω προσωπικά για σένα προφανώς.

Ξαναλέω, θεωρώ ότι η έλλειψη πραγματικών νέων έχει κάνει τα site/social να γράφουν το μακρύ τους και το κοντό τους γιατί από αυτό ζουν. Να αναφέρω σαν παράδειγμα πόσες φορές έχω διαβάσει για MGS 1 Remake και Bloodborne Remake.

Γενικά, περιμένω την αλλαγή πλεύσης τους ή όχι να τη δω έμπρακτα και όχι σε tweets και άρθρα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...